MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Naozaj potrebujeme Full HD a QHD rozlíšenie?

Ako už býva pri dostupnejších telefónoch zvykom, niekde sa šetriť musí a jednou z takýchto oblastí je často aj displej. Motorola moto g7 power tak ponúka 6,2″ IPS LCD panel s rozlíšením 720 x 1570 pixelov, pomerom strán 19,5:9 a jemnosťou 279 ppi.

To sú hodnoty, ktoré na papieri nijako neoslnia. Prax je však už trošku iná. Iste, ak sa posnažíte, pixely rozpoznáte aj voľným okom. Ak by sme vám ale telefón dali do ruky bez toho, aby ste vedeli, aký má displej, mnohí z vás by si ho mohli poľahky pomýliť s dnes už štandardnými Full HD panelmi.

Displej má totiž veľmi pekné podanie farieb a absolútne skvelé pozorovacie uhly. Je pravda, že nepatrí medzi najjasnejšie, ale aspoň sa nadmerne neleskne a bez problémov sme s telefónom boli schopní pracovať aj počas jasného slnečného počasia.

A čo sa rozlíšenia týka, tak tu sme boli potešení. Po dlhšom čase išlo o prvý telefón s HD displejom, ktorý sme používali a naozaj nás prekvapilo, ako ľahko sme si na toto rozlíšenie zvykli. Pri bežnej práci s telefónom, so sociálnymi sieťami, internetovým prehliadačom a komunikačnými aplikáciami, čo vypĺňa aspoň 80 % všetkej našej aktivity s telefónom, sme neboli schopní spozorovať absolútne žiaden rozdiel.

Prispievajú tomu aj skutočne pekné farby a dobré pozorovacie uhly displeja. To sú totiž aspekty, ktoré si všimnete hneď – nižšie rozlíšenie musíte hľadať. Iste, keď sme začali bližšie skúmať zhotovené fotografie či pracovať s dokumentami alebo tabuľkami, nižšie rozlíšenie bolo nevýhodou. V absolútnej väčšine času sme však nemali s displejom žiaden problém, a to je zrejme najväčšia pochvala, akú môže LCD panel s HD rozlíšením dostať.

Výkon a pamäť: Nemali by sme byť frustrovaní?

Nie je žiadnym tajomstvom, že recenzenti smartfónov vo väčšine prípadov používajú drahé zariadenia. Práve tie sú najatraktívnejšie aj pre čitateľov, aj keď mnohí si ich nemôžu dovoliť. V konečnom dôsledku si väčšina ľudí na Slovensku kupuje práve zariadenia z nižších cenových kategórií a mohlo by sa zdať, že počas testovania drahých telefónov môžeme stratiť prehľad o tom, čo vo vrecku používa bežný Slovák.

A presne to reprezentuje Motorola moto g7 power. Telefón za dve stovky s priemernou výbavou. Tento pojem sa však z roka na rok mení a “priemerný” dnes neznamená zlý. Čo je ale ešte dôležitejšie, zmenšuje sa aj rozdiel medzi dostatočne dobrým a špičkovým hardvérom. TOP smartfóny majú často výkon, ktorý takmer nikto nikdy nevyužije. Naopak, lacnejšie zariadenia sa zlepšujú a ponúkajú čoraz vyšší komfort pri používaní.

A to je aj prípad moto g7 power. Čip Snapdragon 632 nie je žiaden výkonnostný šampión, no vďaka 4 GB RAM a 64 GB vnútornej pamäte je telefón viac než schopný. Pamäť môžete okrem toho rozšíriť pamäťovými kartami s kapacitou do 512 GB vďaka dedikovanému slotu a naraz tak môžete využívať 2 SIM karty aj pamäťovku. Táto pamäťová výbava je skutočne nadštandardná, veď ešte aj niektoré vlaňajšie vlajkové lode ponúkali kombináciu 4GB RAM + 64GB ROM.

Vráťme sa však k výkonu – toho má telefón dosť na absolútnu väčšinu operácií, ktoré s ním budete chcieť robiť. Pomáha tomu aj fakt, že procesor, resp. grafické jadro poháňa oveľa menej pixelov, ako je dnes zvykom pri Full HD displejoch. Výsledkom je prekvapivo svižný a responzívny systém, s ktorým sme nemali problém ani my po používaní aj 5-násobne drahších zariadení.

Aplikácie sa spúšťajú rýchlo, pohodlné a rýchle je aj prepínanie medzi nimi. Systém reaguje okamžite, je dokonale optimalizovaný a práca s ním je skutočne hračka. Reakcie sú tak rýchle, že bežný používateľ bude mať problém zistiť, že nepracuje s TOP zariadením. Čo je ešte dôležitejšie, ak si používateľ kúpi moto g7 power po dvoch či troch rokoch so svojím súčasným smartfónom z tejto triedy, výkonnostným posunom bude doslova nadšený.

Iste, telefón nie je stvorený pre hráčov náročných hier, grafické jadro Adreno 506 v tomto smere veľa zábavy neponúkne. Na druhej strane, ak obľubujete jednoduchšie hry, ktoré v súčasnosti vládnu obchodu Play, moto g7 power ponúkne dosť výkonu bez akéhokoľvek sekania či spomaľovania.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
26.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+