MojAndroid

Smartfóny sa za posledné roky výrazne zlepšili. Sú krajšie, rýchlejšie, majú lepšie displeje a fotoaparáty. Jednou z oblastí, ktoré sa menia iba slimačími krokmi, je výdrž batérie. Dnes už vo všeobecnosti platí, že nové smartfóny vydržia na jedno nabitie celý deň väčšine používateľov. Cez túto hranicu sa dostáva iba hŕstka zariadení, resp. iba tí používatelia, ktorí sa pri používaní telefónu krotia. Sú tu ale zariadenia, ktoré sľubujú nevídané veci – výdrž po dobu dvoch, troch či viacerých dní bez obmedzovania sa. Takým telefónom je aj Motorola moto g7 power. Svoje sľuby nielenže plní, ale ponúka oveľa viac, ako by ste za cenu 209 EUR čakali.

Balenie: Zlatý štandard

Ak ste v posledných rokoch videli akékoľvek balenie smartfónu Motorola, to od moto g7 power vás neprekvapí zvonku ani zvnútra. Kompaktná zelená krabička vo vnútri ponúka samotné zariadenie, jednoduchý, no praktický priehľadný kryt, nástroj na výber SIM karty a USB kábel s nabíjačkou. Tu sa však trošku pozastavíme – aj v tejto skutočne dostupnej kategórii poteší fakt, že ide o rýchlonabíjačku s výstupom 15W a kábel, ktorý má USB-C koncovku. Presne taký konektor nájdeme aj v telefóne, čo je v tejto cenovej kategórii stále veľké plus.

Konštrukcia a dizajn: Nenápadnosť je výhodou

Motorola moto g7 power nie je ani zďaleka prvým telefónom, ktorý sľubuje rekordnú výdrž na jedno nabitie. Nejde ani o prvé zariadenie na trhu s batériou s kapacitou 5000 mAh alebo väčšou. Napriek tomu však ide o jedno zo skutočne mála zariadení, ktoré majú takúto obrovskú batériu a na prvý pohľad si to nevšimnete a ani nepocítite.

Rozmery 159,4 x 76 x 9,3 mm neurazia, aj keď hrúbka telefónu je na dnešné pomery nadpriemerná. Lepšiemu pocitu v ruke napomáhajú zahnuté hrany zadného krytu, no aj napriek tomu v ruke pocítite, že ide o hrubšie zariadenie. Obrovským prekvapením je však hmotnosť – tá je na úrovni iba 193 gramov. Pre porovnanie, Huawei Mate 20 Pro má iba o 0,2″ väčší displej a batériu s kapacitou 4200 mAh, no hmotnosť iba o 4 gramy nižšiu. Na druhej strane, ASUS ZenFone Max Pro (M2) má rovnako veľkú batériu aj podobne veľký displej, no váži iba 175 gramov.

Čo sa ale snažíme povedať je, že telefón nie je extrémne ťažký a ak ste zvyknutí na väčšie zariadenia, okrem trošku hrubšieho tela na zariadení nič nezvyčajné nespozorujete. Z moderných konvencií sa nevymykajú ani ďalšie prvky – výrez v strede obrazovky, úzky rámik okolo displeja či v tomto prípade plastové telo. To ale pôsobí luxusnejším dojmom, je lesklé a pri používaní sme z neho mali dobrý pocit. Výrez pritom uchováva okrem selfie kamery aj jediný reproduktor, ktorý slúži aj na telefonáty a aj na multimédiá.

Po bokoch nájdeme štandardné ovládacie prvky. Dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti napravo je doplnené o napájacie tlačidlo, ktoré je umiestnené akurát vysoko a má špeciálne vrúbkovanie, vďaka ktorému ho rozpoznáte aj potme.

V hornej stene nájdete aj 3,5mm jack pre slúchadlá a štrbinku mikrofónu. Naľavo sa nachádza zásuvka na dve SIM karty so samostatným slotom na microSD kartu, čo je stále veľkou devízou smartfónov Motorola.

Dole nájdeme spomínaný USB-C konektor, ktorý je súčasťou všetkých modelov série moto g7. Hoci ide iba o drobnosť sme veľmi radi, že aj takýmto spôsobom výrobcovia zviditeľňujú tento nový, univerzálnejší štandard nabíjania a pripájania zariadení.

Zadná strana tiež nie je ničím výnimočná. Lesklé plastové prevedenie je narušené iba ikonickým výbežkom v hornej časti, ktorý ukrýva jedinú šošovku kamery a diódu LED blesku. Nižšie sa nachádza aj skener odtlačkov s logom výrobcu.

Celkovo musíme konštrukciu hodnotiť pozitívne. Iste, nejde o zariadenie, ktoré by malo ohúriť svojím dizajnom, no je veľmi účelné a praktické. Hmotnosť je ideálna, veľkosť zariadenia tiež. Poteší napríklad aj fakt, že displej je chránený odolným sklom Gorilla Glass 3. To v tejto cenovej kategórii nie je vôbec štandard a spolu s drobnosťami, akou je napríklad USB-C konektor, toho už aj po stránke spracovania ponúka Motorola moto g7 power viac, ako by ste si možno mohli myslieť.

Skener odtlačkov a biometria: Stačí, že je

Ako sme spomínali vyššie, Motorola moto g7 power je vybavená aj skenerom odtlačkov prstov na zadnej strane. Ten je umiestnený úplne ideálne, je aj dostatočne veľký a funguje veľmi dobre. Rýchlosťou odblokovania sa síce nemôže porovnávať s tými, ktoré nájdeme vo vlajkových lodiach (nemyslíme pritom tie umiestnené v displeji), no presnosťou patrí k tým lepším.

Počas používania sme s ním nemali žiadne problémy a fungoval absolútne spoľahlivo. Hoci v smartfóne moto g7 power skener neslúži na nič iné iba na jeho odblokovanie, aj tak sme radi, že sme ho tu vôbec našli. V kategórii okolo 200 EUR síce nejde o žiadnu výnimku, no zároveň ani o samozrejmosť, ktorú by každý používateľ hľadajúci zariadenie s touto cenou automaticky očakával.

Novinkou je však možnosť odblokovať telefón tvárou. Hoci ide o 2D skenovanie, ktoré nie je tak bezpečné ako skenovanie odtlačkov, fungovalo veľmi dobre. Sme veľmi milo prekvapení, že aj na takto dostupnom zariadení sa nájde takáto pokročilá funkcia. Platby ňou síce nepotvrdíte, no pomôže vám pohodlne a relatívne rýchlo odblokovať telefón jednoduchým pohľadom, čo veľmi chválime.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
26.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+