MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Stará dobrá Motorola

Ďalším typickým znakom série moto g je takmer čistý systém Android s iba minimálnymi zásahmi od výrobcu. Tie bývajú navyše zväčša pozitívne a inak to nie je ani v prípade Motoroly moto g7 plus.

Predinštalovaným systémom je Android 9.0 Pie bez akejkoľvek grafickej nadstavby. Výrobca pridal iba niekoľko funkcií, ktoré už dobre poznáme z predchádzajúcich generácií, no nezabudol ani na niektoré zaujímavé novinky.

Znovu máme k dispozícii všetky známe Moto akcie. Spustenie fotoaparátu dvojitým zvrtnutím telefónu v zápästí či spustenie LED baterky dvojitým zatrasením telefónu sú funkcie, na ktoré nedajú majitelia zariadení Motorola dopustiť.

Nájdeme tu však aj niekoľko noviniek. Odomknutie zdvihnutím integruje možnosť zabezpečenia telefónu tvárou. Toto riešenie funguje veľmi dobre a spoľahlivo. Je tiež dostatočne rýchle a nemali sme s ním absolútne žiadne problémy. Nejde však o 3D skenovanie, ktoré je rovnako bezpečné ako skenovanie odtlačkov prstov. Stále však uľahčuje odblokovanie telefónu napríklad, keď máte mokré prsty.

Vítanou novinkou je aj ovládanie prvkov médií prostredníctvom dvojtlačidla pre ovládanie hlasitosti. Pri prehrávaní hudby a zamknutej obrazovke môžete podržaním jednotlivých tlačidiel posúvať prehrávané skladby, čo je síce jednoduchá, no extrémne praktická funkcia.

Vylepšený je aj režim zhotovenia snímky obrazovky priložením troch prstov na displej. K dispozícii je totiž možnosť vytvárania postupných screenshotov aj z dlhších stránok alebo aplikácií s väčším množstvom obsahu.

A potom je tu ešte, samozrejme, aj Moto obrazovka. Tá má všetky tie triky ako aj v predchádzajúcej generácii. Zobrazí prakticky všetky notifikácie a s niektorými vám umožní aj spracovať. Na správy môžete dokonca odpovedať priamo zo zamknutej obrazovky.

Všetky tieto funkcie sú naozaj veľmi praktické a hlavne vás nijako nebudú obmedzovať v prípade, že ich nechcete využiť. Sú ukryté v jedinej aplikácii Moto, ktorá tiež reprezentuje všetok predinštalovaný bloatware. Inak tu nájdeme iba základné aplikácie zo systému Android a od Google, čo na každom zariadení s čistým alebo skoro čistým Androidom vítame.

Vynikajúce je tiež odladenie systému, čo súvisí aj so skvelým výkonom telefónu. Reakcie sú okamžité, animácie extrémne plynulé, nič neseká a nikde sme si nevšimli ani pokles FPS. Skrátka, všetko fungovalo až nad naše očakávania a systém v telefóne Motorola moto g7 plus je rozhodne jednou z jeho najväčších predností.

Našli sme iba jednu systémovú chybu – niekedy nám telefón vibroval pri prichádzajúcom upozornení aj keď bol v režime Nerušiť. Ubezpečili sme sa, že máme režim Nerušiť nastavený tak, že by sa nemali upozornenia zobrazovať a ani byť ohlasované. Museli sme prepnúť ešte zvukový profil na Tichý a až potom sme mali istotu, že telefón nevibroval. Ide však iba o drobný nedostatok, ktorý by bez problémov mohla opraviť najbližšia softvérová aktualizácia.

Multimédiá: Fantastické multimediálne zariadenie

Smartfón je dnes pre väčšiu používateľov primárnym multimediálnym zariadením. Ešte viac to platí v nižších cenových kategóriách, ktoré sú populárne u nás, ale aj v rozvojových krajinách. Tu často telefón úplne nahrádza stolový počítač či notebook. Aj preto je logické, že používatelia často ocenia multimediálnu výbavu viac ako iné funkcie. Dobrou správou pre nich je, že Motorola moto g7 plus je vynikajúci multimediálny smartfón.

Napomáha k tomu niekoľko faktorov. Tým prvým je pekný veľký displej. Väčšina obsahu, ktorý konzumujeme, je práve obrazová a pekný displej je tak dnes už absolútnou samozrejmosťou. Motorola to chápe a moto g7 plus tak ponúka obrazovku skvelú na prezeranie internetu, používanie aplikácií, prácu s dokumentami či tabuľkami, ale aj pozeranie videí, seriálov či filmov.

Druhou podmienkou, ktorú moto g7 plus tiež bez problémov spĺňa, je dostatok výkonu. Pri práci s multimédiami vás telefón skutočne nebude obmedzovať, práve naopak, hravo si poradí s akýmikoľvek multimédiami, ktoré by ste na ňom chceli spracovávať.

Zároveň sa môžete tešiť aj na vynikajúcu výdrž batérie, no tomu sa budeme venovať neskôr v recenzii. Veľkou výhodou je však aj hardvér, ktorý budete pri multimédiách využívať. Moto g7 plus totiž prináša späť obľúbenú funkciu z bývalých generácií moto g – stereo reproduktory. Jeden reproduktor je štandardne v spodnej stene, druhý je kombinovaný so slúchadlom pre hovory. Výsledkom je vynikajúce zvukové podanie, ktoré síce úplne nenahradí váš Bluetooth reproduktor pri počúvaní hudby, no je dostatočne hlasný aj na prehrávanie videí v hlučnejšom prostredí. Kvalita je síce iba priemerná, no väčšine používateľov to bude určite stačiť.

Celkovo je tak Motorola moto g7 plus jednoznačne vydareným multimediálnym zariadením. Ponúka funkcie, ktoré v tejto cenovej kategórii vôbec nie sú samozrejmosťou. Okrem stereo reproduktorov poteší aj 3,5mm jack pre slúchadlá, takže sa nebudete musieť obmedzovať redukciami, ale využijete aj vaše klasické káblové slúchadlá.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
19.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+