MojAndroid

Smartfón od spoločnosti HTC, ktorý prináša hardvérovú klávesnicu a Android verziu 2.2 Froyo s novým HTC Sense. Poďme sa pozrieť ako táto novinka obstojí v našom teste a či vysúvacia klávesnica naozaj patrí medzi špičku podobne ako tá z rady Windows mobile – HTC Touch Pro. HTC Desire Z je charakterizovaný týmito parametrami:

operačný systém: Android™ 2.2 (Froyo) s novým HTC Sense™
frekvencie: HSPA/WCDMA: 900/2100 MHz GSM: 850/900/1800/1900 MHz
rozmery: 119 x 60,4 x 14,16 mm
hmotnosť: 180 gramov
displej: Super LCD, dotykový (kapacitný), 3,7″ (94mm) 480 x 800 (WVGA), multitouch,
procesor: Qualcomm MSM 7230 800 MHz
pamäť: 768 MB RAM + 1,5 GB + microSDHC do 32 GB
fotoaparát: 5 Mpix, detekcia tváre, LED blesk, autofokus, záznam videí (1280 x 720 b.), geotagging
porty: micro-USB, 3,5 mm jack
spojenie: 3G (HSDPA 14,4 Mbps/HSUPA 5,76 Mbps), GPRS, EDGE, WIFI IEEE 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1+EDR
Ostatné: G-senzor, Digitálny kompas, proximity senzor, svetelný snímač, GPS, FM-rádio,
batéria: 1300mAh , výdrž udávaná výrobcom: 430hod pohotovostný režím a do 590min hovorov

Konštrukcia

Pri prvom kontakte so Z-tkom si ako prvé všimnete jeho váhu- 180g. Tento telefón určite nepatrí medzi najľahšie, ale v kategórii smartfón s hardvérovou klávesnicou je to priemer. Pre porovnanie HTC Touch Pro 2 váži 178g. Takže považujme túto hodnotu ako daň za vysúvaciu klávesnicu, s ktorou sa budeme musieť zmieriť. Telefón pri držaní dobre sadne do ruky a jeho rozmery sú prijateľné aj pre vrecko vašich riflí.

Čo sa rozloženia jednotlivých prvkov týka, na prednej strane sa pod displejom nachádza štvorica dotykových tlačidiel. Domček (pre návrat na domovskú obrazovku z ktoréhokoľvek miesta v OS + zobrazenie všetkých domovských obrazoviek pre ľahšie prepínanie medzi nimi), menu (pre vyvolanie nastavení), šípka (pre návrat o jeden krok spať) a lupa (pre vyhľadávanie v kontaktoch, správach, mailoch, kalendári …). Novým ovládacím prvkom od HTC je optický trackpad, ktorý umožnuje pohyb medzi obrazovkami, v texte alebo medzi prvkami webu, zároveň pri stlačení funguje ako enter. Na ľavom boku sa nachádza ovládanie hlasitosti spolu s konektorom microUSB pre pripojenie nabíjačky a kábla pre prepojenie s počítačom. Tlačidlo spúšte fotoaparátu je umiestnené na pravej strane.

Vrchnej časti ostal konektor pre pripojenie slúchadiel 3,5 mm jack a tlačidlo zapnutia, ktoré je situované napravo. Fotoaparát s bleskom je umiestnený štandardne na zadnej strane.

Veľmi sa mi páčil systém otvárania kovového krytu batérie, pri ktorom stačí posunúť západku a kryt sa otvorí. HTC by mala takýto systém používať vo viacerých modeloch, je jednoduchý, rýchly a nebudete mať s ním problémy ako je to v prípade niektorých modelov. Po odňatí krytu nie je možné vybrať pamäťovú kartu, táto je umiestnená pod batériou.

Klávesnica

Ak rozmýšľate nad kúpou tohto telefónu, zrejme patríte do skupiny ľudí, ktorý často využívajú svoj mobil na písanie. Hardvérová klávesnica oproti tej softvérovej ponúka pohodlnejšie, rýchlejšie písanie a nezaberie vám zbytočne časť obrazovky. Od konštrukcie klávesnice tohto modelu som ale očakával viac. Vysúvanie a zasúvanie je bezproblémové a nevyžaduje žiadne násilnícke zaobchádzanie. Stačí z boku primerane zatlačiť a na písanie máte k dispozícií plnohodnotnú qwerty klávesnicu. Po vysunutí je však konštrukcia trochu labilná. Mám na mysli najmä časť s displejom, ktorá sa pri dotyku “kolíše”. Písanie tiež nie je super rýchle ako by ste si možno mysleli, jednotlivé klávesy sú síce dostatočne veľké, ale málo vystúpené. Uvítal by som lepšiu odozvu na stlačenie. Okrem spomínaného nedostatku konštrukcie hodnotím ale klávesnicu pozitívne.

Systém,výkon

Systém je poháňaný procesorom od firmy Qualcomm s označením MSM 7230 a s taktom 800 MHz. Operačný systém je najnovší Android 2.2 Froyo s novou nadstavbou HTC Sense. Chod systému je plynulý a len niekedy sa stalo, že sa grafika zasekávala. Od kúpy je k dispozícií mnoho aplikácií, spolu s widgetmi od HTC, ktoré sú súčasťou Sense (akcie, email, FM rádio, foto rámček, fotoalbum, friend stream, hodiny, hudba, kalendár, kalkulačka, locations, ludia, novinky, počasie, správy, záložky). Narozdiel od HTC Desire HD k dispozicií nie je čítačka kníh “Moja polička”. Pre umiestňovane widgetov je už klasicky k dispozicií 7 domovských obrazoviek. Novinkou je možnosť zmeny vzhľadu po kliknutí na ikonku palety v pravom dolnom rohu obrazovky alebo  pri podržaní prsta na displeji. Na výber je hneď niekoľko takýchto tém, stačí si vybrať. Zmenou prešiel aj taskbar, ktorý v novej verzii ponúka zobrazenie naposledy spustených programov.

Čo prináša nové HTC Sense ?

Nová verzia nadstavby Sense od spoločnosti HTC prináša oproti svojej predchádzajúcej verzii mnohé užitočné vylepšenia. Android v podaní Sense tak poskytne ešte viac vymožeností a niekoľko skvelých vychytávok. Napríklad skrátenie času potrebného na naštartovanie operačného systému. Tento sa po prvom nabootovaní pohybuje na úrovni niekoľkých sekúnd. Ak budete chcieť systém reštartovať, počkáte si približne 30 sekúnd. Dlhší čas je spôsobený vymazaním dočasných súborov, ktoré si systém pri vypnutí ukladá do pamäte.

Aplikácie

Medzi nové aplikácie patrí Locations, ktorá prekvapila svojou funkčnosťou a ponúka svojím používateľom navigáciu zadarmo. Mapy sú dostupné online na stiahnutie a k funkčnosti nepotrebuje pripojenie na internet. Aplikácia prináša možnosť zdieľania aktuálnej polohy mailom alebo v sociálnych sieťach. Súčasťou sú aj mapy s POI (body záujmu), vďaka ktorým sa stáva výborným sprievodcom nielen pre turistov.

Okrem toho je na výber aj plnohodnotná navigácia do auta s prepojením na telefón, to znamená, že počas šoférovania už neprehliadnete žiadnu  odbočku. Novinka implementuje funkčnosť kompasu, takže už nepotrebujete pre zistenie správneho smeru prejsť niekoľko metrov, ale mapa sa automaticky natočí podľa toho, na akú svetovú stranu sa otočíte.

Htcsense.com

Služba pozostáva z dvoch častí. Prvá je súčasťou vášho Sense mobilu a predstavuje ju aplikácia HTC hub, ktorá po registrovaní na htcsense.com sprístupní multimediálny obsah pre váš telefón. Dalo by sa povedať, že ide o akúsi obdobu Android marketu. Druhá časť prináša jednoznačne viac možností. Táto však nie je súčasťou Androidu, ale je dostupná online na webe htcsense.com. Po prihlásení máte na výber viacero činností, ktoré môžete vykonať. Presmerovanie hovorov, správ, v prípade, že si nepamätáte kde ste svoj telefón položili, môžete si pomocou služby prezvoniť a to aj v prípade že ste mali nastavený tichý režim. To ale zďaleka nie je všetko. V prípade, že telefón stratíte, stačí ak ho cez webové rozhranie zablokujete a na displej sa odošle vaša správa pre prípad, že ho niekto nájde a nebude natoľko sebecký aby vám ho nevrátil. K dispozícií je aj možnosť lokalizácie telefónu alebo kompletného zmazania osobných údajov z mobilu. Oneskorenie medzi operáciou vykonanou na webe a mobilom je takmer nulové. Htcsense.com ponúka aj vytváranie vlastných footprintov, ktoré môžete pri navigácií použiť ako cieľ. Kontakty a správy sú taktiež dostupné online rovnako aj všetky operácie súvisiace s nimi (písanie správy, vytváranie, mazanie kontaktov a ich priraďovanie do skupín).

Zoznam funkcií HTC Sense:

  • Automatické stíšenie vyzváňania pri zodvihnutí telefónu a jeho úplné vypnutie pri jeho preklopení.
  • Inteligentné nastavenie hlasitosti vyzváňania (v prípade, že váš telefón sa nachádza v taške alebo vo vrecku, hlasitosť sa automaticky upraví na maximálnu hodnotu)
  • Možnosť prepojenia kontaktov s ich profilmi na Facebooku alebo Google (pri prichádzájúcom hovore sa zobrazí aktuálny status kontaktu alebo informácia o jeho narodeninách či meninách)
  • Pre správu kontaktov sa používa aplikácia Ľudia, ktorá spája všetky potrebné funkcie, od zobrazenia statusu z Facebooku, písania správ, zobrazenia galérie zo socialnej siete Facebook až po zoznam hovorov s daným kontaktom.
  • Vylepšený internetový prehliadač s jednoduchým prepínaním medzi viacerými otvorenými stránkami + obsah webu sa automaticky prispôsobuje tak, aby sa zmestil na veľkosť displeja.

Pre porovnanie výkonu prikladám výsledok celkového testu výkonu z programu Quadrant standard, Neocore a Linpack for Android.

Multimédiá

Displej telefónu je kapacitný SuperLCD, 3,7 palca veľký s rozlíšením 480x800px, podporou multitouch a akcelerometra pre otáčanie orientácie displeja vzhľadom na polohu telefónu. Zobrazenie je na veľmi dobrej úrovni. Čitateľnosť na priamom slnku je dobrá. O nastavenie jasu sa stará svetelný senzor. V telefóne je k dispozícií galéria, ktorá zobrazuje po prihlásení aj fotky z Facebooku a Flickru. Telefón natívne nepodporuje prehrávanie divx, xvid, no nezúfajte, na markete je mnoho aplikácií, ktoré tento nedostatok odstránia. Mnou použitý Vplayer dokázal bez problémov prehrať 1,5 hodinový film vo formáte Xvid. Prehrávanie audia je zabezpečované dobre známou aplikáciou z HTC. Pri jednotlivých skladbách sa zobrazujú obaly albumov a pohybom prsta môžete prepínať na inú skladbu. Nevýhodou je, že player nepodporuje ekvalizér a teda ak budete chcieť nastaviť zvuk podľa vlastného gusta budete musieť stiahnúť inú aplikáciu na markete.

Reproduktor Z-tka je podľa môjho názoru kvalitný, ale počul som aj telefóny s lepším podaním zvuku. Pochváliť musím reprodukciu zvuku cez slúchadlá, zvuk je dostatočné hlasný a kvalitný aj bez použitia spomínaného ekvalizéra (to samozrejme záleží aj od použitých slúchadiel). Telefón má aj podporu pre zdieľanie multimediálneho obsahu pomocou protokolu DLNA, takže ak máte v sieti zapojený televízor s podporov tohto štandardu, budete môcť prehrať svoje fotky a videa priamo z mobilu na vašom TV.

Fotoaparát

Fotoaparát je 5megapixelový s autofokusom. Na výber ponúka pri fotení viacero efektov (rušenie, etiketa, hĺbka poľa, starodávne, teplý výber, chladný výber, odtiene sivej, sepia, negatív, solarizácia, posterizácia, akvamarínová). K možnostiam nastavenia spomeniem samospúšť, výber pomeru strán, geotagging, detekcia tvári atď. Tieto sú v podstate zhodné s modelom HTC Desire HD.

Kvalita vyhotovených fotografií je na dobrej úrovni najmä pri dobrých svetelných podmienkach. Pri tme vám dopomôže integrovaný LED blesk.

Video je natáčané v maximálnom rozlíšení 1280x720px (720p) a počas natáčania, pri dotyku prstom na displej dokáže aj priebežne zaostrovať. Efekty a nastavenia ostávajú zhodné s fotoaparátom.

Komunikácia

Pri telefonovaní musím pochváliť dobrú kvalitu reprodukovaného zvuku. Pri maximánej hlasitosti je zvuk čistý a dostatočné hlasný aj v tých hlučnejších prostrediach. Samozrejmosťou je u HTC prítomnosť inteligentného vytáčania čísel. Všetky kontakty máte k dispozicií v aplikácií Ľudia, ktorým môžete napísať sms, mail, pozrieť si ich fotky na Facebooku a vidieť ich aktuálny status. Telefón okrem synchronizácie s vaším Gmail kontom dokáže pracovať aj s viacerými inými mailovými účtami. Pri písaní je tu okrem hardverovej klávesnice na výber aj tú softvérovú.

Na komunikáciu využijete WiFi 802.11 b/g/n, bluetooth alebo mobilnú sieť s dátovými prenosmi EDGE,GPRS, HSDPA 14,4 Mbps/HSUPA 5,76 Mbps. Ja som využíval len pripojenie prostredníctvom WiFi, pri ktorom som nemal žiadny problém so signálom ani nič podobné. Pri surfovaní obľúbenými webovými stránkami určite poteší podpora flashu 10.1.

Pri bežnom používaní sa dokáže výdrž batérie dostať na úroveň aj niekoľkých dní. U mňa to bolo maximálne 3 dni. Ak telefón budete využívať intenzívnejšie očakávajte výdrž 1 – 1,5 dňa (4hodiny nepretržitého surfovania a pozerania videí, telefonovanie, čítanie mailov …) .

Záver

Telefón vyššej triedy, ktorý nesklame svojimi parametrami a kvalitou. Ak ste fanúšikom hardverovej klávesnice, nenechajte si ho ujsť. Okrem niektorých nedostatkov v kvalite konštrukcie je to zaujímavý kúsok. Ak máte iné skúsenosti s týmto smartfónom podeľte sa s nami v diskusií :).

Plusy:
+ konštrukcia
+ slovenské menu telefónu + navigácia
+ kvalitná reprodukcia zvuku
+ kvalita natačaného videa a fotografii
+ nový HTC Sense
+ hardvérová klávesnica

Mínusy:
– po vysunutí klávesnice je displej trochu labilný
– vyššia hmotnosť zariadenia
– umiestnenie pamäťovej karty

Zariadenie HTC Desire Z zapožičala spoločnosť HTC.

30.11.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+