MojAndroid

Nová vlajková loď spoločnosti HTC, aj tak by sa dal nazvať nový „super“ smartfón, ktorý prišiel na náš trh len prednedávnom. Radi by sme vám ho bližšie predstavili, nakoľko si určite zaslúži pozornosť nás všetkých.

V krátkosti sa pozrime aké parametre nové  HD-čko ponúka.

operačný systém: Android™ 2.2 (Froyo) with HTC Sense™
rozmery: 123 x 68 x 12 mm
hmotnosť: 164 gramov
displej: Super LCD, dotykový (kapacitný), 4,3″ 480 x 800 (WVGA),
procesor: Qualcomm Snapdragon QSD8255 1 GHz
pamäť: 768 MB RAM + 1,5 GB + microSDHC do 32 GB
fotoaparát: 8 Mpix, duálny LED blesk, autofókus, záznam videí (1280 x 720 b.)
porty: micro-USB, 3,5 mm jack
spojenie: 3G (HSDPA 14,4 Mbps/HSUPA 5,76 Mbps), GPRS, EDGE, WIFI IEEE 802.11 b/g, DLNA, Bluetooth 2.1+EDR
ostatné: G-senzor, Digitálny kompas, proximity senzor, svetelný snímač, GPS, FM-rádio,
batéria: 1230mAh, výdrž udávaná výrobcom: 430hod pohotovostný režím a do 550min hovorov

Konštrukcia

Už pri prvom pohľade vás upúta prítomnosť displeja s úctyhodnou veľkosťou 4,3 palca, ktorý je dominantou prednej strany. Pod ním sa nachádza štvorica dotykových tlačidiel so štandardnými funkciami: domček (návrat domov + na hlavnej obrazovke sa po stlačení zobrazia všetky dostupné obrazovky Androidu pre rýchlejšie prepnutie medzi nimi), menu (vyvolanie nastavení), šípka (krok späť) a lupa (vyhľadávanie).

Na ľavom boku nájdete tlačidlá ovládania hlasitosti, čo tu však chýbalo bola spúšť fotoaparátu (miesto by sa určite našlo). Počas používania ovládacie prvky okrem tlačidiel hlasitosti, pri ktorých necítite odozvu na stlačenie, reagovali bez problémov. Na vrchnej strane je ako pri väčšine telefónov tlačidlo zapnutia a v spodnej časti nájdete konektory micro-USB a klasický jack 3,5mm.

Na zadnej strane vyčnieva z krytu optika fotoaparátu, ktorá je proti poškriabaniu chránená miernym zapustením. Vedľa nej sa nachádza duálny LED blesk. Okrem častí, ktoré sa pre potreby batérie, SIM karty a pamäťovej karty musia otvárať, je telo zhotovené z jednoliateho kusa kovu.

Otváranie týchto krytov bolo problematické a neubránil som sa pocitu, že niečo môžem zlomiť. Počas testovania všetky časti dokonale sedeli a neozýval sa žiadny nepríjemný zvuk.

Kvalita spracovania je teda na vysokej úrovni. Hmotnosť je pri tomto modeli väčšia a vďaka použitým materiálom sa vyšplhala na rovných 164 gramov.

Systém, výkon

Srdcom telefónu je procesor od firmy Qualcomm s označením Snapdragon QSD8255, ktorý pracuje na frekvencií 1 GHz. Tento zabezpečuje dostatočný výkon pre všetky bežne úkony. Prostredie je plynulé a spúštanie aplikácií takmer okamžité. Operačný systém je najnovší Android 2.2 (Froyo) s novou verziou nadstavby HTC Sense. V budúcnosti dúfame v upgrade na pripravovanú najnovšiu verziu Gingerbread. Systém ponúka pre umiestňovanie widgetov a odkazov 7 obrazoviek. Ponuka aplikácií je od predinštalovaného systému bohatá- pri kúpe telefónu teda nemusíte hneď navštíviť market a zháňať všetky potrebné aplikácie. Tieto sú usporiadané podľa abecedy bez možnosti ich premiestňovať alebo vytvárať zložky.Zmenou prešiel aj taskbar, ktorý v novej verzií ponúka zobrazenie naposledy spustených programov. Ak radi meníte vzhľad svojho Androidu, poteší vás prítomnosť jednoduchého prepínania vzhľadu.

Pre prehľad prikladám zoznam dostupných widgetov a programov, ktoré sú súčasťou HTC Sense: akcie, email, FM rádio, foto rámček, fotoalbum, friend stream, hodiny, hudba, kalendár, kalkulačka, locations, ľudia, novinky, počasie, správy, záložky. “Moja polička” je čítačkou elektronických kníh. Na výber máte od zakúpenia niekoľko titulov, ku ktorým si môžete cez internet dokúpiť ďalšie. Polička podporuje funkcie záložiek, pridávania poznámok a vyhľadávania slov.

Čo prináša nové HTC SENSE ?

Nová verzia nadstavby Sense od spoločnosti HTC prináša oproti svojej predchádzajúcej verzii mnohé užitočné vylepšenia. Android v podaní Sense tak poskytne ešte viac vymožeností a niekoľko skvelých vychytávok. Napríklad skrátenie času potrebného na naštartovanie operačného systému. Tento sa po prvom nabootovaní pohybuje na úrovni niekoľkých sekúnd. Ak budete chcieť systém reštartovať, počkáte si približne 30 sekúnd. Dlhší čas je spôsobený vymazaním dočasných súborov, ktoré si systém pri vypnutí ukladá do pamäte.

Aplikácie

Medzi nové aplikácie patrí Locations, ktorá prekvapila svojou funkčnosťou a ponúka svojím používateľom navigáciu zadarmo. Mapy sú dostupné online na stiahnutie a k funkčnosti nepotrebuje pripojenie na internet. Aplikácia prináša možnosť zdieľania aktuálnej polohy mailom alebo v sociálnych sieťach. Súčasťou sú aj mapy s POI (body záujmu), vďaka ktorým sa stáva výborným sprievodcom nielen pre turistov.

Okrem toho je na výber aj plnohodnotná navigácia do auta s prepojením na telefón, to znamená, že počas šoférovania už neprehliadnete žiadnu  odbočku. Novinka implementuje funkčnosť kompasu, takže už nepotrebujete pre zistenie správneho smeru prejsť niekoľko metrov, ale mapa sa automaticky natočí podľa toho, na akú svetovú stranu sa otočíte.

Htcsense.com

Služba pozostáva z dvoch častí. Prvá je súčasťou vášho Sense mobilu a predstavuje ju aplikácia HTC hub, ktorá po registrovaní na htcsense.com sprístupní multimediálny obsah pre váš telefón. Dalo by sa povedať, že ide o akúsi obdobu Android marketu. Druhá časť prináša jednoznačne viac možností. Táto však nie je súčasťou Androidu, ale je dostupná online na webe htcsense.com. Po prihlásení máte na výber viacero činností, ktoré môžete vykonať. Presmerovanie hovorov, správ, v prípade, že si nepamätáte kde ste svoj telefón položili, môžete si pomocou služby prezvoniť a to aj v prípade že ste mali nastavený tichý režim. To ale zďaleka nie je všetko. V prípade, že telefón stratíte, stačí ak ho cez webové rozhranie zablokujete a na displej sa odošle vaša správa pre prípad, že ho niekto nájde a nebude natoľko sebecký aby vám ho nevrátil. K dispozícií je aj možnosť lokalizácie telefónu alebo kompletného zmazania osobných údajov z mobilu. Oneskorenie medzi operáciou vykonanou na webe a mobilom je takmer nulové. Htcsense.com ponúka aj vytváranie vlastných footprintov, ktoré môžete pri navigácií použiť ako cieľ. Kontakty a správy sú taktiež dostupné online rovnako aj všetky operácie súvisiace s nimi (písanie správy, vytváranie, mazanie kontaktov a ich priraďovanie do skupín).

Zoznam funkcií HTC Sense:

  • Automatické stíšenie vyzváňania pri zodvihnutí telefónu a jeho úplné vypnutie pri jeho preklopení.
  • Inteligentné nastavenie hlasitosti vyzváňania (v prípade, že váš telefón sa nachádza v taške alebo vo vrecku, hlasitosť sa automaticky upraví na maximálnu hodnotu)
  • Možnosť prepojenia kontaktov s ich profilmi na Facebooku alebo Google (pri prichádzájúcom hovore sa zobrazí aktuálny status kontaktu alebo informácia o jeho narodeninách či meninách)
  • Pre správu kontaktov sa používa aplikácia Ľudia, ktorá spája všetky potrebné funkcie, od zobrazenia statusu z Facebooku, písania správ, zobrazenia galérie zo socialnej siete Facebook až po zoznam hovorov s daným kontaktom.
  • Vylepšený internetový prehliadač s jednoduchým prepínaním medzi viacerými otvorenými stránkami + obsah webu sa automaticky prispôsobuje tak, aby sa zmestil na veľkosť displeja.

Pre porovnanie výkonu prikladám výsledok celkového testu výkonu z programu Quadrant standard, Neocore a Linpack for Android.

Multimédia

Displej je kapacitný, vyrobený technológiou Super LCD s rozlíšením 480x800px, čo je v tejto triede štandard. Podpora multitouch a akcelerometra je samozrejmosťou. Displej je dostatočne citlivý na dotyk -ani jeden nezostal bez odozvy. Čitateľnosť na slnku je podobne ako pri iných modeloch so superLCD poslabšia. Pozorovacie uhly displeja nie sú na tom až tak dobre. Pri pohľade zo strán sa displej zosvetľuje a obraz sa začína zlievať. Pre prehľadanie multimédií slúži program Galérie, ktorý je dostupný v mobile je známy aj zo staršej verzie HTC Sense. Umožní prehliadanie fotografií a videa. Po prihlásení sa na konto Facebook alebo Flicker si môžete fotografie pozrieť aj priamo na displeji vášho telefónu.

Podporu divx telefón natívne nepodporuje, takže sa budete musieť poohliadnuť po aplikáciách na markete. Prehrávanie pomocou Vplayera bolo bezproblémové. Program pre prehrávanie audia zobrazuje obrázky jednotlivých albumov medzi ktorými môžete rolovať. Okrem toho umožňuje pre zlepšenie zvuku zapnúť efekty Dolby Mobile alebo SRS. Ozajstné zlepšenie priniesol iba spomínaný Dolby mobile, pri ktorom sa zvuk zdal byť bohatší na basy. Ekvalizér je funkčný len po pripojení slúchadiel. Celkový dojem z prehrávania hudby nie je zlý, ale zvuk vydávaný reproduktorom mohol dosahovať predsa len väčšiu hlasitosť a kvalitnejšie podanie širšieho frekvenčného spektra. Ku prehrávaniu s pripojenými slúchadlami nemám výhrady. Zvuk je dostatočne kvalitný (záleží od pripojených slúchadiel).

Fotoaparát

Fotoaparát s rozlíšením 8megapixelov sa až tak často pri HTC nevidí. Štandardom súčasnosti je 5Mpx. Fotoaparát poskytuje dostatok rôznych efektov (rušenie, etiketa, hĺbka poľa, starodávne, teplý výber, chladný výber, odtiene sivej, sepia, negatív, solarizácia, posterizácia, akvamarínová). Okrem toho má aj široké možnosti nastavenia. Za spomenutie stojí napríklad samospúšť, výber pomeru strán, geotagging, detekcia tváre atď.

Súčasťou fotoaparátu je aj duálny LED blesk, ktorý je dostatočne silný pre vyhotovovanie fotografií aj za úplnej tmy. Za zhoršených svetelných podmienok je zhotovenie nerozmazaných fotografií trochu problém.  Kvalitu snímok posúďte sami.

Video je možné natáčať v HD rozlíšení 1280x720px. K dispozícií sú rovnaké efekty ako pri fotoaparáte. Kvalita nahrávaného videa je výborná. Pri natáčaní je na výber z viacerých rozlíšení. Kamera podporuje manuálne zaostrenie aj počas natáčania – stačí, keď sa doknete displeja na mieste, v ktorom chcete zaostriť obraz.

Komunikácia

Kvalita hovorov je dobrá a dostatočne hlasná aj v hlučnom prostredí. Pri nastavení maximálnej hranice intenzity bol však zvuk už trochu skreslený, preto je lepšie mať nastavenú hlasitosť na menšie hodnoty. Podobne ako pri HTC Desire podporuje inteligentné vytáčanie. To znamená, že pri zadávaní písmen na klávesnici sa  budú postupne zobrazovať pravdepodobné kontakty. Pri písaní máme na výber z viacerých typov softvérovej klávesnice, medzi ktoré patrí tradičná full qwerty, kompaktná qwerty a klávesnica telefónu. Pred tým, než začnete písať je dobré, aby ste klávesnicu nakalibrovali a nastavili slovenský jazyk alebo iné nastavenia.

Písanie na veľkom displeji je veľmi pohodlné a rýchle, čo určite ocenia najmä tí, ktorí píšu veľa. Pre spojenie so svetom je už tradične k dispozícii dátové pripojenie: HSDPA 14,4 Mbps/HSUPA 5,76 Mbps, GPRS, EDGE, WIFI IEEE 802.11 b/g. Okrem toho má HTC Desire HD aj podporu DLNA a video výstupu pre prehrávanie multimédií priamo na vašom televízore. Surfovanie na internete je vďaka použitému displeju veľmi pohodlné. Prehliadač Androidu je funkčne na tom veľmi dobre a podporuje aj Flash verzie 10.1.

Výdrž batérie je v prípade HTC Desire HD vzhľadom na veľký displej celkom slušná. Pri bežnom používaní (niekoľko hovorov, prehliadanie webu, počúvanie hudby a iné drobnosti) vydrží aj tri dni, ale dva dni je v rámci intenzívnejšieho používania rozumná hranica.

Záver

HTC Desire HD je vo svojej triede určite špičkou a jeho používaním som sa o tom sám presvedčil. Aj vďaka novej verzii HTC Sense sa stáva mobil osobnejší a ponúka veľa drobných vylepšení, ktoré vás určite potešia. Pre všetkých, ktorí rozmýšľajú nad kúpou smartfónu a neprekáža im väčšia hmotnosť a niektoré konštrukčné nedostatky rozhodne stojí za uváženie. Cena sa na trhu  pohybuje od 483€.

Plusy:
+ kovová konštrukcia
+ výborný výkon procesora, rýchle odozvy a reakcie
+ navigácia priamo od HTC
+ kvalita fotoaparátu
+ nový HTC Sense
+ veľkosť displeja

Mínusy:
+ nekvalitné plastové kryty
+ vyššia hmotnosť
+ slabšia čitateľnosť displeja na priamom slnku

Zariadenie HTC Desire HD zapožičala spoločnosť HTC.

29.11.2010

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+