MojAndroid

Ak sa rozhodujete v tom, aký mobil kúpite sebe alebo niekomu blízkemu na Vianoce, tak vám môže vo výbere pomôcť aj recenzia na Meizu MX5. Detailne sme otestovali všetky funkcie vlajkovej lode s koreňmi na ďalekom východe a musíme uznať, že používateľom má čo ponúknuť. Ide o najlepšie Meizu, ktoré vládne všetkým ďalším zariadeniam tejto značky a my sme boli zvedaví, ako splní naše najkritickejšie očakávania.

KONŠTRUKCIA | Kov a čítačka odtlačkov

Meizu MX5 konštrukčne dokonale zapadá do dizajnových manuálov spoločnosti a na prvý pohľad sa v mnohých veciach podobá na svojich lacnejších súrodencov. Na rozdiel od väčšiny z nich je ale vyrobený z kovu, čo má nepochybne svoje výhody. Konštrukcia je veľmi pevná, vďaka zaobleným hranám zadného krytu sa v ruke drží veľmi dobre a kov zaručuje aj zvýšenú odolnosť zariadenia pri prípadnom páde. V zime vás však kovové zariadenie môže v ruke chladiť.

meizu-mx-5-1

Konštrukcia tohto zariadenia má niekoľko atypických prvkov. Prvým z nich je napríklad hardvérovo-softvérové tlačidlo Domov, ktoré vás pri stlačení vráti na domovskú obrazovku, po dotyku vráti o krok späť a pri zamknutom displeji dokáže dokonca aj snímať odtlačky vašich prstov a palcov. Netypickou je aj mriežka reproduktoru a (pomerne) veľká diera na mikrofón v spodnej časti, či laserové zaostrovanie s LED bleskom, ktoré sa nachádzajú vzadu pod šošovkou fotoaparátu. Inak je Meizu MX5 naozaj kvalitne spracovaným smartfónom, ktorý vám pri používaní nebude vŕzgať v ruke a mal by zvládnuť aj náročnejšie používanie a občasné pády.

meizu-mx-5-4

DISPLEJ | Prvýkrát AMOLED

Vlajková loď spoločnosti Meizu po prvýkrát ponúka AMOLED displej. Ten má uhlopriečku 5,5″ a Full HD rozlíšenie. Medzi jeho najväčšie výhody patria najmä sýte farby, výborné pozorovacie uhly a nadpriemerná čitateľnosť na priamom slnku. O odolnosť sa v tomto prípade postará sklo Corning Gorilla Glass 3, ktoré si počas nášho testovania počínalo veľmi dobre. Hustotu pixelov na úrovni približne 401 PPI hodnotíme ako maximálne postačujúcu a oceňujeme, že Meizu MX5 neprináša vyššie rozlíšenie, ktoré by iba umelo zdvihlo jeho cenu bez akéhokoľvek efektu na zvýšení pohodlia pri používaní. Z nastavení displeja ešte spomenieme priamu možnosť pre úpravu teploty farieb, či možnosť bezdrôtového zdieľania obrazovky cez Wi-Fi.

meizu-mx-5-11

VÝKON A PAMÄŤ | Konečne poriadny MediaTek

V útrobách tohto zariadenia tiká nová generácia MediaTek procesora s označením Helio X10, ktorá ponúka 8-jadrovú architektúru a poriadnu dávku výkonu. Ten narástol voči predchodcovi aj vďaka grafickej jednotke PowerVR G6200 a 3 GB RAM. Meizu MX5 je naozaj plnohodnotnou vlajkovou loďou, ktorá splní všetky vaše požiadavky a výkonovo sa môže porovnávať s tými najlepšími. Počas testovania sme nezaznamenali žiadne prehrievanie a rovnako ani spomalenia či pozastavenia systému. Pre porovnanie s inými zariadeniami prikladáme výsledky z benchmarkov.

Do redakcie sme získali model so 16 GB vnútornej pamäte. Táto verzia zariadenia ponúka používateľom približne 13 GB miesta na ich dáta, čo je v dnešnej dobe pomerne málo. Ak sa teda rozhodujete, či toto zariadenie kúpiť, rozhodne rozmýšľajte o 32 alebo 64 GB verzii. Meizu MX5 totižto nepodporuje pamäťové karty, a tak je jediným úložiskom práve vnútorná pamäť zariadenia.

meizu-mx-5-os-20

OPERAČNÝ SYSTÉM | Rozsiahla nadstavba má s Androidom spoločné iba korene

Operačným systémom tohto zariadenia je Flyme 4.5.2 založený na Androide 5.0.1 Lollipop. Od neho však podedil naozaj iba základy a Meizu celý systém premenilo do svojho šatu. Pri používaní budete značne cítiť čínske korene tohto zariadenia, pretože zmenou prešli aj také základné prvky, ako uzamknutá obrazovka, notifikačná lišta, či nastavenia zariadenia. Flyme OS je veľmi agresívnou nadstavbou, ktorej črtou je napríklad aj to, že nemá appdrawer, teda menu s aplikáciami, a tie sa po stiahnutí ukladajú priamo na domácu obrazovku. Tu si ich však môžete usporiadať aspoň do priečinkov.

meizu-mx-5-os-3 meizu-mx-5-os-1

Z predinštalovaných aplikácií tu nájdete vlastný internetový prehliadač a aplikácie ako E-mail, Kalendár, Kalkulačka, Hudba, Video, SMS, Dialer, Dokument (správca súborov) a Galériu, ktoré rovnako prešli funkčnými i dizajnovými zmenami. Hoci my túto nadstavbu nemáme moc v obľube, musíme uznať, že je jednoduchá a funkčná, čo sú črty, ktoré väčšina používateľov vyhľadáva. Alternatívou sa môže stať launcher stiahnutý z obchodu Play.

meizu-mx-5-os-4 meizu-mx-5-os-2 meizu-mx-5-os-5

V nastaveniach zariadenia sa okrem spomínaných možností pre zobrazenie nachádza aj špeciálne menu pre správu dvoch SIM kariet. Používateľ si môže vybrať, ktorú kartu bude predvolene používať na dáta, čo je vítanou možnosťou. Samostatné menu v nastaveniach získali aj odtlačky prstov. Okrem toho, že si tu môžete nastaviť odtlačky hneď niekoľkých prstov a palcov, si môžete vybrať aj to, na čo majú byť použité. Okrem zamknutej obrazovky dokážete odtlačkom zabezpečiť aj platbu mobilom, úložisko (šifrovanie) alebo vybrané aplikácie.

MULTIMÉDIÁ | Nepresvedčil nás

Meizu MX5 má iba jeden reproduktor v spodnej hrane. Hoci je mriežka na konštrukcii dostatočne veľká, kvalita reproduktora je podpriemerná. Reproduktor hrá dostatočne hlasno, avšak jeho kvalita nie je ani pri stredných hlasitostiach nejako oslňujúca, čo sa mení smerom dolu s ešte stúpajúcou hlasitosťou. Reproduktor má plechový zvuk s prebytkom stredov a výšok. Naopak, AMOLED displej hodnotíme v otázke multimédií na výbornú. Jeho rozlíšenie je dostatočne jemné a farebné podanie je na vysokej úrovni. To poteší všetkých, ktorí si v mobile občas pozrú obľúbený film alebo seriál.

meizu-mx-5-5

Po softvérovej stránke sú z oblasti multimédií pre používateľa dostupné 3 predinštalované aplikácie – Galéria, Hudba a Video. Zatiaľ, čo ku Galérii nemáme väčšie výhrady, tituly Hudba a Video sme počas nášho testovania vymenili za lepšie spracované alternatívy z obchodu Play. Odporúčame vám aplikácie MX Player a JetAudio. Okrem neprehľadného prostredia nám na predinštalovaných aplikáciách vadila aj absencia akýchkoľvek doplnkových funkcií.

FOTOAPARÁT | 4K v zaujímavom formáte

Meizu MX5 sa môže pochváliť 20,7 Mpix fotoaparátom, ktorý má senzor s veľkosťou 1/2.3″ a dokáže nahrávať video do rozlíšenia 2160p@30fps alebo vo formáte 1080p@30fps. Pri fotoaparáte sme ale mali problém s videom v 4K kvalite. To sa totižto nedalo v našom počítači prehrať a dokonca ho nenačítal ani YouTube. Ukážky vám tak prinášame vo Full HD kvalite, s ktorou náš počítač, ani YouTube, nemali žiadne problémy. Video však ponúka iba priemernú kvalitu. Fotoaparát však môžeme pochváliť za dostatočne kvalitné fotografie. Tie môžete vytvoriť v niekoľkých fotografických režimoch, pričom za najzaujímavejší pokladáme Manuálny režim.

meizu-mx-5-6

Smartfón v manuálnom režime ponúka možnosť meniť ISO, rýchlosť uzávierky, expozíciu a ohniskovú vzdialenosť. Manuálny režim však nefunguje v spojení s nahrávaním videa, ktoré sa ihneď prepne do automatického režimu. Fotografie v maximálnom rozlíšení ponúkajú pomer strán 4:3, ak chcete fotiť v pomere 16:9, budete musieť ísť s rozlíšením dole. O tom, ako toto zariadenie fotí, sa môžete presvedčiť sami. Nižšie prikladáme ukážky v plnom rozlíšení.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

KONEKTIVITA | Nechýba mu nič podstatné

Meizu MX5 ponúka širokú ponuku možností, ako sa pripojiť k internetu alebo iným zariadeniam. Za základné považujeme pripojenie Wi-Fi, ktoré je v tomto zariadení dostupné v štandardoch Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac (podpora aj pre 5 GHz Wi-Fi). Okrem toho sa môžete pripojiť aj cez Bluetooth v4.1 (A2DP, LE), NFC, či káblom s koncovkou microUSB v2.0. Meizu MX5 podporuje aj funkciu USB On-The-Go. Meizu MX5 je, rovnako ako aj lacnejšie Meizu smartfóny, dualSIM model s podporou dvoch LTE SIM kariet v režime dual stand-by. Počas nášho testovania sa nám však nepodarilo spojazdniť 4G pripojenie a jediné, čo sme s týmto zariadením mohli používať, boli 3G siete. S nimi sme však počas nášho testovania nemali žiadny problém.

meizu-mx-5-os-13 meizu-mx-5-os-14

BATÉRIA | 3150 mAh s priemernou výdržou

Dnešné smartfóny ponúkajú batériu s kapacitou okolo 3000 mAh, a tak nie je prekvapením, že Meizu MX5 s 3150 mAh batériou dosahuje rovnako priemernú výdrž. To znamená, že zariadenie na jedno nabitie môžete pohodlne používať jeden celý deň s tým, že sa nemusíte obmedzovať napríklad pri fotení alebo pri práci s aplikáciami. Nám na jedno nabitie zariadenie vydržalo približne 16 hodín s tým, že displej svietil 1 hodinu a 45 minút. Neustále sme pritom mali zapnuté mobilné dáta a Wi-Fi s automatickým prepínaním podľa toho, či sme sa nachádzali v dosahu známej Wi-Fi alebo nie. Nabíjanie rovnako netrvalo dlho a v priemere sme museli mať zariadenie pripojené k nabíjačke menej ako 2 hodiny. Po tejto stránke tak hodnotíme Meizu MX5 pozitívne.

meizu-mx-5-os-12

HODNOTENIE | Meizu MX5

Meizu vsadilo tento rok pri výrobe vlajkovej lode na kovovú konštrukciu so známym dizajnom a my si myslíme, že to bol dobrý ťah. Meizu MX5 je rozhodne kvalitné zariadenie, ktoré sa nám páči aj dizajnovo. Vieme však, že voči konkurentom bojuje najmä priaznivou cenou, ktorá sa musela na niečom odraziť. Tentokrát si to zlízol napríklad fotoaparát, ktorý má iba priemernú kvalitu videa, pričom má aj problémy s nahrávaním 4K záznamu. Niekoľko výhrad máme aj k operačnému systému, ide však o náš subjektívny názor. Inak ide o výkonný stroj s parádnou cenovkou. U nás sa dá Meizu MX5 zakúpiť za cenu začínajúcu na sume 345 EUR (16 GB model).

meizu-mx-5-2

Plusy

+ displej

+ výkon

+ konštrukcia

+ cena

Mínusy

– kvalita videa

– hlasný reproduktor

– nadstavba systému (subjektívne)

27.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+