MojAndroid

Spoločnosť Meizu si na Slovensku v posledných rokoch buduje veľmi dobré meno. Jej zariadenia ponúkajú slušnú hardvérovú výbavy a pritom nestoja vôbec veľa. To je aj prípad modelu Meizu M2 Note, ktorý nadväzuje na svojho predchodcu – Meizu M1 Note – ktorý bol predstavený približne pred rokom. Hoci výrazné zmeny na prvý pohľad možno neuvidíte, to dôležité sa odohráva vo vnútri.

KONŠTRUKCIA | Pribudlo hardvérové tlačidlo Domov

Meizu M2 Note sa od svojho predchodcu líši najmä hardvérovým tlačidlom Domov, ktoré si svoje miesto našlo pod displejom. Nejde však o klasické hardvérové tlačidlo, ktoré reaguje iba na stlačenie, ale v tomto prípade tlačidlo reakcie prijíma aj dotykom. Vtedy slúži ako tlačidlo Späť. Jeho dlhším podržaním zas vypnete displej. Ten je mimochodom rovnaký ako v predošlej generácii zariadenia. Má 5,5-palcovú uhlopriečku, Full HD rozlíšenie a je vyrobený IGZO technológiou.

meizu-m2-note-3

Ovládacie prvky zariadenia sú tentokrát umiestnené vľavo, čo sa týka aj tlačidla napájania. To bolo v predošlej generácii hore. Pre pravákov bude používanie tohto zariadenia spočiatku neprirodzené, no veríme, že si naň rýchlo zvyknú. Konštrukcia je ľahká, je vyrobená z matného plastu, ktorý vpredu dopĺňa odolné sklo displeja. V dolnej časti sa nachádza (zľava) mikrofón, microUSB v2.0 port a hlasný reproduktor. Vpravo potom nájdete sloty na 2 SIM karty a hore 3,5 mm jack pre slúchadlá s druhým, doplnkovým mikrofónom. Nad displejom sa nachádza sada senzorov, hlavný reproduktor pre hovory a predná kamera s rozlíšením 5 Mpix. Tá je vzadu doplnená o 13 Mpix snímač s duálnym LED bleskom.

meizu-m2-note-4

Celkovo je konštrukcia príjemná na držanie, hoci rozmery zariadenia (150,9 x 75,2 x 8,7 mm) nepatria medzi najmenšie. Vďaka zaoblenému zadnému krytu a hmotnosti 149 gramov sa však Meizu M2 Note drží v ruke naozaj pohodlne a to sa dá povedať aj o nosení vo vrecku nohavíc. Tuhosť plastovej konštrukcie je vysoká, a tak sa nemusíte obávať žiadneho vŕzgania, ohýbania, či iných deformácií. Pozor však na mechanické poškodenie, na ktoré je plastová konštrukcia náchylnejšia.

meizu-m2-note-7 meizu-m2-note-8

DISPLEJ | Pýcha tohto zariadenia

Hoci sa displej v novom Meizu M2 Note voči predošlej verzii nezmenil, stále ho považujeme za jedno z najväčších pozitív tohto zariadenia. Ide o 5,5″ IGZO jednotku, ktorá ponúka Full HD rozlíšenie, čo predstavuje približne 403 pixelov na štvorcový palec. Jas displeja dosahuje maximálnu hodnotu 450 cd/m2 a chráni ho odolné sklo AGC Dragontrail/NEG T2X-1. To si svoju prácu robí naozaj dobre a ani po niekoľkých dňoch testovania sme na displeji nenašli žiadne mechanické poškodenie.

meizu-m2-note-2

V čom displej tohto zariadenia vyniká, sú aj pozorovacie uhly a čitateľnosť na priamom slnku, ktoré sú na vysokej úrovni. Prekvapivo presvedčivou je aj čierna farba zobrazovaná na displeji, no pri bielej to už nie je také dokonalé. Aj pri maximálnom jase má biela jemne šedý nádych. Aj napriek tomu to ale tomuto displeju nevyčítame a hodnotíme ho veľmi dobre.

VÝKON A PAMÄŤ | 8-jadrový MediaTek a 2 GB RAM

Meizu M2 Note má voči konkurencii veľkú výhodu v cene. Tá sa však odrazila hardvérovej výbavy, ktorá obsahuje 8-jadrový MediaTek procesor MT6753 s taktom 1.3 GHz a jadrami Cortex-A53. Ten je v tomto prípade doplnený o grafický čip Mali-T720MP3 a 2 GB RAM. Celkovo táto výbava nepatrí medzi najvýkonnejšie v danej cenovej kategórii, avšak svoju roboto odvádza dobre. Počas testovania sme sa nestretli so žiadnym väčším zaváhaním či spomalením a dlhšie načítavanie sme zaznamenali len pri náročnejších hrách. Ide však iba o detaily, ktoré určite nehodnotíme negatívne. V priemere boli aj teploty zariadenia pri záťaži, ktoré sa pohybovali zhruba na úrovni do 36°C.

Z vnútornej pamäte, ktorá v katalógu udáva hodnotu 16 GB, je reálne pre používateľa dostupných približne 11 GB úložiska. To vám bude stačiť na nainštalovanie aplikácií a hier, no v prípade potreby uchovania väčšieho množstva multimédií budete potrebovať pamäťovú kartu, ktorej kapacita môže v tomto prípade dosahovať 128 GB. Vložiť ju môžete do druhého slotu na SIM kartu.

OPERAČNÝ SYSTÉM | Android 5.1 s agresívnou nadstavbou Flyme 4.5

Hoci Meizu M2 Note ponúka novšiu verziu systému Android 5.1 Lollipop, tá je v tomto prípade značne zmenená nadstavbou výrobcu s názvom Flyme 4.5. Tá sa dotkla naozaj všetkých súčastí systému. Zmenila sa lišta s upozorneniami a skratkami pre rýchle zapnutie a vypnutie funkcií, uzamknutá obrazovka aj nastavenia zariadenia, ktoré sú rozdelené do kategórií zobrazených v zozname. Menu s aplikáciami v tomto zariadení chýba a ikony sa ukladajú priamo na plochu.

meizu-m2-note-os-12 meizu-m2-note-os-10 meizu-m2-note-os-16

Hoci si na nové rozmiestnenie prvkov treba pár dní zvykať, Meizu musíme pochváliť za množstvo gest a vychytávok, ktoré v systéme ponúka. Ide napríklad o prebudenie zariadenia dvojitým poklepaním po displeji, jeho zamknutie dlhším podržaním tlačidla Domov, či možnosť spustiť niektorú z aplikácií pomocou nakreslenia písmena na obrazovku. Veľmi zaujímavým je aj multitasking, ktorý zobrazuje iba ikony aplikácií spustených na pozadí. Spustíte ho pri odomknutom displeji gestom potiahnutia nahor spod spodnej hrany displeja.

meizu-m2-note-os-07 meizu-m2-note-os-09 meizu-m2-note-os-17

V softvérovej výbave tohto zariadenia sa nachádza vlastný internetový prehliadač, klávesnica TouchPal, správca súborov, e-mailový klient, či samostatné aplikácie na prehrávanie hudby a videí. Tieto aplikácie sú spracované dobre, ponúkajú jednoduchý dizajn a pracuje sa s nimi pohodlne. Aj tak ale niektoré z nich možno vymeníte za alternatívu z obchodu Play. Výhodou je aj možnosť prihlásiť sa cez Flyme konto, pomocou ktorého si môžete napríklad zálohovať dáta a údaje zo systému. Celkovo na nás systém pôsobí prepracovane, ale aj napriek tomu by sme zrejme dali prednosť alternatívnemu launcheru, napríklad aplikácii Nova Launcher. Predsa len je Flyme 4.5 veľmi agresívnou nadstavbou plnou zmien, na ktoré si nemusí zvyknúť každý.

MULTIMÉDIÁ | Hravo si poradí aj s Full HD filmom

Počas nášho testovania sme na tomto zariadení prehrali viacero filmov v rôznych formátoch. S ktorými si neporadila predinštalovaná aplikácia Video, tie sme prehrali cez doinštalovaný MX Player. Ten dokáže plynule prehrať aj Full HD video so snímkovaním 30 FPS, takže si na svoje prídu aj fanúšikovia filmov a seriálov. Displej má navyše dostatočne veľkú uhlopriečku aj rozlíšenie na to, aby ste si napríklad filmom skrátili čakanie, či cestu vlakom alebo autobusom.

meizu-m2-note-5

Čo sa týka hlasného reproduktoru, ten už tak kvalitným nie je. Hoci ho môžeme označiť kvalitou aj hlasitosťou za priemerný, pri vysokých hlasitostiach značne počuť jemné chrčanie a skreslenie zvuku, ktorý sa dá označiť aj za “plechový”. Reproduktor je navyše umiestnený v spodnej hrane zariadenia, a tak ho napríklad pri hraní môžete dlaňou zadusiť. Pri výstupe na slúchadlá nemáme žiadne výhrady.

FOTOAPARÁT | Potešil, no neprekvapil

Fotoaparát v Meizu M2 Note má rozlíšenie 13 Mpix, pričom veľkosť senzoru je 1/3,06”. Zariadenie má aj 4-násobný digitálny zoom, clonu ƒ/2.2, 5-článkovú šošovku a širokouhlý záber 300°. Fotoaparát patrí kvalitou medzi nadpriemer triedy a okrem iného ponúka niekoľko filtrov, HDR mód a základné nastavenia pre veľkosť. Zaujímavým je manuálny mód, ktorý vám umožňuje nastaviť manuálne uzávierku, ISO, vyváženie bielej či ohniskovú vzdialenosť. Fotoaparátu ďalej nechýbajú ani módy ako panoráma, krása či spomalený záber. Pri videu je maximálne rozlíšenie 1080p s 30 FPS. Kvalitu fotografií a videa si môžete porovnať pomocou ukážok, ktoré prikladáme nižšie v plnej kvalite.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

PRIPOJENIA | DualSIM bez NFC

Jednou z výhod Meizu M2 Note je aj podpora dvoch SIM kariet. Tie do zariadenia môžete vložiť v nanoSIM verzii, pričom jednu SIM kartu môžete používať na dáta (3G/4G) a druhú na hovory (2G). My sme zariadenie využívali s dvomi SIM kartami a počas niekoľkých dní sme nezaznamenali žiadnu anomáliu či chybu. Z ďalších pripojení je dostupná Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth v4.0 či A-GPS s podporou systému GLONASS. Čo však vo výbave tohto zariadenia chýba, je NFC. Prípadných záujemcov o toto zariadenie však určite poteší podpora USB Host, pomocou ktorej môžete k tomuto smartfónu pripojiť USB úložisko, klávesnicu alebo myš.

meizu-m2-note-6

BATÉRIA | 3100 mAh a slušná výdrž

Jednou z výhod tohto zariadenia je aj 3100 mAh batéria a jej výdrž. Počas nášho testovania v dualSIM režime dokázalo zariadenie na jedno nabitie pracovať približne 18-20 hodín, takže sa bez nabíjačky zaobídete celý pracovný deň. Pri tom sme používali zariadenie v pripojení k mobilnej sieti cez 3G alebo 4G a zhruba 4 hodiny sme s ním pracovali aj cez Wi-Fi. Displej nám pritom denne svietil v priemere 3 hodiny, čo je vzhľadom na 8-jadrový procesor a veľký displej dobrý výsledok. Samozrejme, pokiaľ zariadenie budete využívať na hranie hier či častejšiu prácu s aplikáciami, počítajte s jeho rýchlejším vybitím.

meizu-m2-note-os-20 meizu-m2-note-os-21

HODNOTENIE | Meizu M2 Note

Nakoľko si dodnes pamätáme testovanie minuloročného modelu Meizu M1 Note, môžeme objektívne zhodnotiť, aké výhody prináša jeho inovovaný model. Ide najmä o novšiu nadstavbu Flyme 4.5 založenú na Androide 5.1, či napríklad fotoaparát, ktorý si, hoci iba o málo, voči minuloročnej verzii polepšil. Výborne hodnotíme aj displej a výdrž batérie, pričom zohľadniť určite treba aj cenu tohto zariadenia, ktorá sa v slovenských e-shopoch pohybuje na úrovni od 180 EUR.

meizu-m2-note-9

Plusy

+ dizajn

+ fotoaparát

+ výdrž batérie

+ cena

Mínusy

– pre nás nadstavba Flyme OS

– chýba NFC

Meizu M2 Note

Android 5.15,5"
MediaTek MT6753, 8-jadrový, 1,3 GHz1080 x 1920 pixelov
2 GB13 Mpix
16/32 GB1080p, 30 FPS
21.10.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+