MojAndroid

Boom čínskych značiek nastal zhruba pred dvomi rokmi. Niektoré upadli do zabudnutia, prípadne sa presadili len na domácom trhu, no našli sa aj také, ktoré si získali fanúšikov po celom svete. Okrem Xiaomi sa do tejto skupiny radí napríklad aj Meizu, ktoré chce slovenských rezidentov zaujať nenápadným modelom Meizu M1 Note. Zariadenie, ktoré pozná len málokto ponúka viac, než jeho konkurenti, a pritom vás finančne nezruinuje. Však stojí iba dve stovky.

KONŠTRUKCIA | iPhone 5C Plus s Androidom

Ak by sa nás niekto opýtal na to, ako si predstavujeme iPhone 5C Plus, náš opis by nebol ďaleko od toho, ako vyzerá Meizu M1 Note. Konštrukcia vyrobená z polykarbonátu sa na konkurenčný Apple podobá nielen materiálom, ale aj zaoblenými tvarmi či softvérovým tlačidlom v tvare kruhu. Výrobcovi to ale nezazlievame, však dnes sa na legendárny iPhone podobá mnoho Androidov. Ľudia si takýto dizajn obľúbili a pokiaľ nejde o absolútnu kópiu, nevidíme v podobnosti nič zlé.

meizu-m1-note-1

Predná strana je vyplnená veľkým 5,5″ IGZO displejom, ktorý chráni odolné sklo Gorilla Glass 3. To si prácu odvádza dobre, ani po dvoch týždňoch testovania sme na ňom nenašli žiadne škrabance. Horšie je na tom zadná strana, ktorá ponúka hladký povrch. Ten sa nám v ruke často šmýkal a zbadali sme na ňom aj menšie škrabance. Vďaka bielemu krytu ich ale pri bežnom používaní neuvidíte. Pozitívne hodnotíme šošovku fotoaparátu, ktorá je v rovnakej línii ako zadný kryt a nevystupuje z tela, ktoré má hrúbku 8,9 mm. Príjemnou je aj hmotnosť 145 gramov, ktorá je vzhľadom na veľkosť displeja výborná. Meizu M1 Note sa v ruke drží inak veľmi pohodlne a problémy nebudete mať ani s jeho nosením v obtiahnutejších nohaviciach.

Tlačidlo zapínania sa nachádza hore, kde nájdete aj 3,5 mm jack pre pripojenie slúchadiel. Nenápadný otvor v jeho blízkosti je jeden z dvojice mikrofónov, jeho parťáka nájdete v spodnej hrane spolu s hlasným reproduktorom a microUSB slotom. Umiestnenie reproduktora hodnotíme pozitívne, neudusíte ho ani pri položení zariadenia na zadný kryt. Tlačidlá ovládania hlasitosti si svoje miesto našli v ľavom boku, slot na dve microSIM karty zas na opačnej, pravej strane. V okolí displeja sa nachádza ešte predná kamera s rozlíšením 5 Mpix a senzory pre automatický jas a priblíženie. Jediným softvérovým tlačidlom je spomínaný Domov pod displejom. Ten má aj funkciu notifikačnej lišty a pri zmeškaných udalostiach “dýcha”. Navyše je vyrobený z fosforu, a tak vám v noci môže slúžiť ako orientačný bod pre polohu vášho mobilu. Detail, ktorý ale treba pochváliť.

Displej | IGZO jednotka s 5 a pol palcami

Technológia displejov označovaná ako IGZO prináša na trh presnejšie zobrazovacie jednotky, ktoré sú menej náročné na energiu. Navyše, displeje tohto typu ponúkajú aj pekné farby a dobrú čitateľnosť na priamom Slnku. Presvedčili sme sa o tom aj pri recenzii Meizu M1 Note. Displej ponúka naozaj výborné farebné spracovanie aj dobrú čitateľnosť, pričom bonusom je Full HD rozlíšenie a uhlopriečka 5,5″, ktorá však vôbec nepôsobí “veľkým” dojmom. Meizu M1 Note sme pohodlne ovládali aj jednou rukou, čo nemusí byť pri rozmeroch zariadenia 150,7 x 75,2 x 8,9 mm samozrejmosťou. Za tento parameter tak čínskeho výrobcu rozhodne chválime.

meizu-m1-note-3

Výkon a pamäť | Aj MediaTek vie prekvapiť

Meizu M1 Note vo svojich útrobách nosí čip Mediatek MT6752, ktorý ponúka True Octa-Core architektúru, teda plnohodnotných 8 procesorových jadier Cortex-A53 s frekvenciou 1,7 GHz. Grafickou jednotkou je v tomto prípade Mali-T760, ktoré zabezpečuje dostatok výkonu tak pre hranie náročnejších hier, ako aj prehrávanie videí vo vysokom rozlíšení. My sme počas testovania na Meizu M1 Note vyskúšali niekoľko rôznych scenárov na jeho spomalenie, no nepodarilo sa nám to. Netvrdíme, že výkon je stopercentný, aj nám občas systém na sekundu-dve spomalilo, no po väčšinu času fungoval bezproblémovo.

2015-05-07 09.34.23

Samozrejme, že sme počas testovania na tomto zariadení urobili aj niekoľko benchmarkov, aby ste si ho mohli porovnať s konkurenciou. V teste AnTuTu získal Meizu M1 Note solídnych 40 332 bodov, v teste 3DMark Unlimited sme mu namerali 10 332 bodov. V teste Vellamo si počínal tento smartfón tiež dobre, jeho výsledok je 2913 bodov. Na smartfón za približne 200 EUR ide o slušné hodnoty. Praktickou možnosťou je niekoľko výkonnostných profilov, ktoré dokážu upraviť takt procesora a predĺžiť tak chod na jedno nabitie.

Čo sa pamäťových možností týka, M1 Note ponúka 16 alebo 32 GB vnútornej pamäte, ktorú nerozšírite o microSD slot. Vystačiť si tak budete musieť s približne 12 GB priestoru v prípade 16 GB verzie, ktorú sme testovali aj v našej redakcii. Trend zariadení bez podpory pamäťových kariet je známy aj v Číne, a tak za to Meizu nemôžeme karhať.

Operačný systém | Úplne iný ako ostatní – Flyme OS 4.0

V čom sa najviac odlišuje Meizu M1 Note od konkurencie, je jednoznačne jeho operačný systém Flyme OS 4.0. Ten je založený najmä na gestách, no ponúka prepracované prostedie od úplných základov – od domácej obrazovky po nastavenia zariadenia. Ako v iných čínskych zariadeniach, aj tu chýba menu pre aplikácie. Všetky sa nainštalujú priamo na plochu, kde ich môžete preusporiadať iba do priečinkov. Komu to nevyhovuje, ten si môže nainštalovať alternatívne prostredie, napríklad Nova Launcher.

2015-05-07 11.46.12 2015-05-07 11.46.21 2015-05-07 11.46.32

Celé prostredie a ovládanie zariadenia si veľmi zakladá na gestách. Vďaka nim sa nemusíte nikdy dotknúť ani tlačidla vypínania. Displej prebudíte dvojitým poklepaním, prípadne potiahnete prst hore a rovno sa aj odomkne. Potiahnutím prstu po vypnutej obrazovke dole stiahnete notifikačnú lištu. Vypnete ho dlhším podržaním tlačidla Domov. Nakoľko sa na tomto zariadení nachádza iba jedno dotykové tlačidlo, muselo na seba zobrať úlohu viacerých ovládacích prvkov. Aj preto po jeho stlačení prejdete na domácu obrazovku, no po potiahnutí prstu hore urobíte krok späť. Multitasking vyvoláte pohybom zdola nahor spod dolného okraja displeja. Celkovo si môžete v systéme nastaviť ešte niekoľko gest – napríklad spustenie špecifickej aplikácie pri nakreslení písmena na zamknutú obrazovku. Ovládanie gestami je naozaj prudko návykové a po niekoľkých dňoch budete na ovládanie zariadenia používať už iba gestá.

2015-05-10 11.18.07 2015-05-07 11.46.43 2015-05-07 11.46.51

Celá nadstavba Flyme OS 4.0 je odrodou Androidu 4.4.4 a hoci je prostredie pomerne prehľadné, nájdete v ňom niekoľko chýb, najmä v preklade. Slovenčina je síce dostupná ako jeden z hlavných jazykov zariadenia, no po jej zvolení sa stretnete s anglickými, a dokonca aj čínskymi výrazmi. Menším nedostatkom je aj chýbajúce tlačidlo pre vstup do nastavení v notifikačnej lište. Tá obsahuje iba 14 skratiek pre rôzne funkcie a pripojenia. Počas prvých dní sme si na túto nadstavbu zvykali veľmi ťažko a museli sme sa jej prispôsobiť, no po dvoch týždňoch to nie je také zlé. Nemali sme nutkanie nainštalovať ani alternatívny launcher.

2015-05-10 16.29.11 2015-05-10 16.29.04 2015-05-10 16.28.59

Z predinštalovaných aplikácií je dostupná klávesnica TouchPal, vlastný internetový prehliadač či aplikácia Hudba, ktorá zvláda aj FLAC skladby. Žiadnu z aplikácií sme nemuseli vymeniť za alternatívu z obchodu Play, takže ich hodnotíme pozitívne. Pekne spracovaný je aj dialer s inteligentným vyhľadávaním kontaktov či niekoľko praktických widgetov, ktoré si môžete umiestniť na plochu. Poteší aj prítomnosť vlastného správcu súborov, kalendáru či e-mailového klienta. Aj tu platí, že ak s nimi nebudete spokojní, tak ich môžete vymeniť za ekvivalentné tituly z obchodu Play.

Multimédiá | Zvláda ich bez problémov

Hlasný reproduktor v Meizu M1 Note nepatrí medzi najlepšie na trhu, no svoju prácu odvádza dobre. Jeho umiestnenie je logické, zadusiť ho môžete len pri uchopení zariadenia v oboch rukách na šírku. Okrem reproduktora je dostupný aj slot na 3,5 mm jack kábel, pomocou ktorého si do zariadenia môžete pripojiť slúchadlá. My sme v testovacom balení nemali k dispozícii originálne slúchadlá, a tak sme Meizu M1 Note testovali so slúchadlami inej značky. Zvukový výstup ale nevykazoval žiadne nedostatky a viaceré testované slúchadlá hrali dostatočne hlasno.

meizu-m1-note-4

Veľký displej s 5,5″ uhlopriečkou je priam predurčený na pozeranie filmov počas cestovania. Jeho Full HD rozlíšenie a výkon sú postačujúce na prezeranie Full HD filmov aj s vyšším snímkovaním, jemnejšie rozlíšenie filmov na mobiloch nemá zmysel. V niektorých situáciách nám chýbal priestorový zvuk, ale nejde o nedostatok, ktorý by vás mal odradiť od kúpy tohto mobilu. Celkovo sme s multimédiami na Meizu M1 Note boli spokojní.

Fotoaparát | 13 Mpix s duálnym bleskom

Meizu M1 Note poteší aj tých, ktorí si zakladajú na kvalitnom fotoaparáte. Hoci jeho 13 megapixelový fotoaparát neponúka optickú stabilizáciu, kvalita fotografií aj videa je na vysokej úrovni. Samozrejme, problémom je prostredie s nedostatkom svetla, no to dnes zvláda naozaj len niekoľko zariadení. Páči sa nám jednoduché prostredie aplikácie Kamera aj nastavenia, ktoré sú v nej dostupné. Maximálne rozlíšenie fotografií je 13 Mpix a video nahráte v maximálnej veľkosti Full HD. Počas točenia videa môžete robiť fotografie v plnom rozlíšení, čo je príjemným prekvapením. Chválime aj prítomnosť duálneho LED blesku, ktorý dokáže upraviť teplotu farieb na nočnej fotografii. Nižšie prikladáme aj niekoľko ukážok fotografií s videa v plných rozlíšeniach.

Pripojenia | Chýba NFC a Wi-Fi ac

Kategóriu pripojení tentokrát popíšeme obsiahlejšie, ako pri iných zariadeniach. Meizu M1 Note totižto ponúka naozaj množstvo zaujímavých funkcií spojených práve s pripojeniami. Aj keď mu niekoľko typov pripojení chýba. Medzi základné parametre patrí podpora Wi-Fi 802.11 a/b/g/n (chýba podpora pre 5 GHz Wi-Fi ac), Bluetooth 4.0 (s podporou A2DP, Low Energy), či podpora pre A-GPS a GLONASS. NFC budete v zariadení hľadať márne.

meizu-m1-note-5

Potešujúcou správou je podpora funkcie USB Host, ktorá si hravo poradí aj s externým diskom, ktorý má väčšiu kapacitu. Podporu tu nachádza aj funkcia Wi-Fi Direct či bezdrôtové zdieľanie obrazovky a spomenúť musíme jednoznačne aj dualSIM technológiu. Obe SIM sa do zariadenia vkladajú v “micro” rozmere, pričom jeden slot podporuje aj 4G, zatiaľ čo druhý iba 2G sieť. Zariadenie funguje v režime dual stand-by, a tak sa dovoláte vždy len na jednu kartu. O tom, na ktorú kartu vám niekto volá, vás informuje malá ikonka v pravom hornom rohu pri čísle volajúceho. Samozrejmosťou sú osobitné nastavenia pre obe mobilné siete.

Nevýhodou je podpora 4G siete iba v pásme 1800 a 2100 MHz. Najviac rozšírená 800 MHz sieť podporu nemá. Aj po celej Bratislave sme počas testovania fungovali iba na 3G sieti, no tá nám s teoretickými rýchlosťami 42,2/5,76 Mbps bezproblémovo postačovala. Na záver už iba doplníme, že Meizu M1 Note neponúka ani infračervený port.

Batéria | Vďaka šetrnému displeju má dobrú výdrž

Akumulátor, ktorý sa ukrýva pod zadným krytom Meizu M1 Note má kapacitu 3140 mAh. Vďaka IGZO displeju a rôznym šetriacim režimom dokáže toto zariadenie na jedno nabitie fungovať aj dva dni, pričom priemerná hodnota rozsvieteného displeja predstavovala 3-4 hodiny. Počas nášho testovania sme okrem bežných úkonov ako telefonovanie a písanie SMS využívali aj 3 e-mailové účty, sociálne siete a samozrejme aj aplikácie a hry. Celý čas sme mali zapnuté mobilné dáta i Wi-Fi s tým, že 8 hodín denne sme boli pripojení cez Wi-Fi a ďalších 6 cez mobilné dáta. So spotrebou sme v globále spokojní a veríme, že nesklame ani náročnejších používateľov.

meizu-m1-note-2

Hodnotenie | Meizu M1 Note

Hoci sme boli pred testovaním tohto zariadenia skeptickí, najmä voči jeho odlišnej nadstavbe, postupne sme si na ňu zvykli a oceňujeme jej extra funkcie. Veľmi sa nám páči aj kvalita fotoaparátu a solídna výdrž batérie na jedno nabitie, pričom zanedbateľným určite nie je ani výkon 8-jadrového procesora. Pozitívne hodnotíme aj IGZO displej, naopak menšie výhrady máme k nie dobre fungujúcemu LTE a chýbajúcemu NFC. Ide však o detaily, ktoré by vás od kúpy nemali odradiť. Cena tohto zariadenia začína na približne 200 eurách, čo je viac než priaznivá suma za takto vybavený Android smartfón. Meizu M1 Note odporúčame všetkým, ktorí hľadajú lacnejší tabletofón.

meizu-m1-note-6

Plusy

+ nízka cena

+ kvalita fotoaparátu (s výnimkou nočných snímok)

+ displej

+ možnosti systému

Mínusy

– nočné snímky

– absencia pamäťových kariet

– nedokonalý preklad systému

11.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+