MojAndroid

Nachádzame sa v dobe, v ktorej sa zbavujeme otravných káblov tak, ako sa výrobcovia smartfónov zbavujú 3,5 mm audio konektorov pre slúchadlá. Mnohí tak túžia po alternatívnych možnostiach, ako si bez obmedzení užívať posluch obľúbenej hudby priamo z telefónu. Slúchadlá Meizu EP51 sú tie, ktoré som dlhšiu dobu hľadal. Vyhovujú mi hneď v niekoľkých ohľadoch, najlepšou výhodou týchto slúchadiel je však pomer extrémne priaznivej ceny a skvelého zvukového výstupu.

Dva druhy balenia

Kúpiť si môžete dve verzie týchto slúchadiel. Jedna verzia je určená pre čínsky trh, druhá je zas pre krajiny na celom svete. Ja som sa kvôli skvelej 11.11. zľave na Gearbeste rozhodol objednať “International version”. Vyšli ma 17,30 €. Dnes vás budú stáť približne od 20 € (v závislosti od verzie). Na pošte ma čakal prekvapivo malý balíček.

V ňom sa okrem samotných slúchadiel nachádzal kratučký nabíjací káblik s microUSB koncovkou vo farbe slúchadiel (teda červenej, alebo aj “Love Red”) a tri dvojice náhradných štuplíkov rôznych veľkostí. Verzia, ktorá je určená pre čínsky trh (a dá sa kúpiť rovnakým spôsobom ako medzinárodná edícia) ponúkne skutočne prémiové balenie a aj približne o 7 € vyššiu cenu. Okrem lepšieho otváracieho vzhľadu balenia a prídavného púzdra na zips pre slúchadlá však nič viac neočakávajte. Jedná sa o jeden a ten istý produkt.

Dizajnované pre športové účely

Po dizajnovej stránke sa Meizu EP51 podarili. Vrásku na čele však dokáže spôsobiť ich veľkosť. V ušiach si ich robustnosti ani nevšimnete, až dokým sa nerozhodnete nosiť tieto štuplíky napríklad pod čiapkou. Vtedy môžu pôsobiť priam až nepohodlne, nuž zvyknúť sa na to po dlhodobom používaní dá. Silikónové násadky na meničoch sedia v ušiach veľmi príjemne a pevne. Vypadávanie z uší nečakajte pri nijakej fyzickej aktivite. Počas toho, ako hudbu nepočúvate poteší magnet vzadu, ktorý slúži na vzájomné spojenie slúchadiel, a tak dokáže čiastočne zabezpečiť, že vám z krku nespadnú a nestratíte ich. Dodám, že Meizu EP51 majú certifikáciu IPX4, ktorá značí jemne zvýšenú odolnosť voči potu a postriekaniu vodou.

Po pár mesiacoch pravidelného používania som si však všimol, že magnety už nie sú tak silné, ako zvykli byť, nuž nejedná sa o katastrofu. Pri pravom slúchadle sa nachádza ovládací a nabíjací panel. Na ňom je uložená trojica tlačidiel. Stredným tlačidlom môžete zapnúť/vypnúť slúchadlá či pozastaviť skladbu, poprípade je možné ním zodvihnúť prichádzajúci hovor. Tlačidlo “+” slúži na pridávanie hlasitosti a prepnutie na predošlú skladbu. Tretie tlačidlo “-” zas ako ste si mohli domyslieť je na zníženie hlasitosti a jeho dlhým podržaním zmeníte skladbu o jednu dopredu.

Na tomto ovládacom paneli je prítomná aj LED dióda, ktorá bliká na modro v prípade párovania či prehrávania hudby. Počas nabíjania svieti na červeno a keď sú slúchadlá nabité, kontrolka zhasne. Kábel, ktorý prepája meniče je akurátnej dĺžky. Príde mi aj vcelku odolný voči nechcenému zalomeniu. Meizu EP51 prekvapia príjemným hliníkovým zvrškom, ktorý pridáva na exkluzívnejší dojem.

Prekvapivo nadpriemerne kvalitný zvuk

Slúchadlá disponujú meničmi o priemere až 10 mm. Na štuplíky to môže znieť ako príliš veľká hodnota, nuž keď odoberieme silikónové násadky, môžeme sa o tom presvedčiť. Na danú cenu podávajú tieto meniče priam až ohromujúci zvuk. Slúchadlá excelujú počas prehrávania elektronickej a rockovej muziky. Priaznivci hlbokých bassov si prídu na svoje. Piesňam nechýba rovnováha medzi hĺbkami a výškami, stredné tóny sú potom prehrávané korektne.

Osobne používam na prehrávanie hudby aplikáciu Poweramp, v ktorej si môžem nastaviť širokú škálu možností zvuku. Meizu EP51 dokážu hrať vcelku nahlas a izolácia okolitých ruchov nepatrí k najlepšiemu. Jednoznačne som mal v ušiach aj slúchadlá, ktoré izolovali okolité ruchy o čosi lepšie. Zo zvukového podania slúchadiel za danú cenu mám skutočne super pocit. Za kvalitný zvuk môže aj podpora pokročilého bezdrôtového prenosu zvuku aptX. Ten sa stará o prenos takmer bez strát oproti klasickým drôtovým slúchadlám.

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Ako obrovskú výhodu by som osobne bral fakt, že na používateľa slúchadlá “nehovoria” po čínsky, ako drvivá väčšina slúchadiel z Číny. Lepšie povedané, nehovoria vôbec. Ponúkajú zvukové signály po zapnutí, vypnutí, po dosiahnutí maximálnej hlasitosti a upozornia aj na vybitú batériu. Keď sme pri tej batérii, tá sľubuje výdrž až 6 hodín prehrávania hudby. Túto hodnotu môžem len potvrdiť.

Nabíjanie potom odporúčam robiť za pomoci počítača, pretože sa stali prípady, keď nabíjačka pre telefón drobný akumulátor prebila a slúchadlá boli následne nepoužiteľné. Jedno nabitie trvá približne hodinku a pol. V ojedinelých prípadoch som sa rozhodol Meizu EP51 nabiť aj pomocou smartfónu za pomoci redukcie z USB-C na klasické USB-A. Nabíjanie trvalo rovnakú dobu a v priemere mi zo zostávajúcej úrovne nabitia batérie na smartfóne zobralo maximálne 5 %.

Záverečné zhodnotenie: Skvelá kvalita za skvelú cenu

Meizu EP51 jednoznačne nie sú novinkou na trhu. Existujú napríklad aj Meizu EP52 či Meizu EP52 Lite, o ktorých vám, žiaľ, veľa nepoviem. Cenový rozdiel v prípade Meizu EP52 Lite prakticky neexistuje, nuž mnou vlastnený model môžem každému vrelo odporučiť. So slúchadlami som spokojný a musím uznať, že hrajú lepšie ako HTC uSonic Buds s USB-C koncovkou alebo aj štuplíkové slúchadlá Sony MDR-EX110 v hodnote 20 € s 3,5 mm jackom. S drahšími kúskami by som ich už však neporovnával, svojich cenových rovesníkov sú však schopné rozdrviť. Aby som však iba nechválil, telo slúchadiel by mohlo byť menšie a LED dióda vie byť počas ležania v posteli večer a posluchu hudby veľmi, ale že veľmi otravná. Je priveľmi silná a jedným bliknutím dokáže prebliknúť celou tmavou miestnosťou.

Plusy:

  • Na danú cenu skvelý zvuk
  • Dobrá výdrž na jedno nabitie
  • Skvelo sadnú do uší
  • Prítomnosť magnetov

Mínusy:

  • Vcelku robustné prevedenie
  • LED dióda dokáže byť v noci otravná
  • Slabšia izolácia okolitých ruchov
21.3.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+