MojAndroid

Spoločnosť Logitech patrí medzi popredných výrobcov príslušenstva pre počítače a mobilné zariadenia. Platí to aj o bluetooth reproduktoroch, ktoré má Logitech vo svojom portfóliu a ktoré patria často medzi tie najzaujímavejšie zariadenia na trhu. Logitech X300 nie je žiadnou výnimkou, no pre koho je vlastne tento zaujímavý reproduktor určený?

Konštrukcia a dizajn

Bluetooth reproduktory by sme mohli rozdeliť podľa niekoľkých kategórií. Jednou z nich je aj využitie – niektoré zariadenia sú určené na časté prenášanie, prípadne použitie v náročnejších poveternostných podmienkach. Iné sú zasa špecifické svojim dizajnom, ktorý sa bude vynímať v akejkoľvek modernej domácnosti. Presne do tejto druhej kategórie spadá aj reproduktor Logitech X300, ktorý ponúka veľmi atraktívne spracovanie.

Logitech_X300_recenzia-4

Samozrejme, každý si môže vytvoriť vlastný názor na vzhľad zariadenia, no nás zaujal aj zmyslom pre detail a veľmi moderným spracovaním. Povrch zariadenia je už tradične vyrobený z gumového materiálu, ktorý bráni vyšmyknutiu reproduktoru z ruky a nezachytáva ani odtlačky. Dominantou celého reproduktoru je masívna mriežka, ktorá sa okrem prednej strany tiahne aj za rohy na bočné strany zariadenia.

Logitech_X300_recenzia-5

Tento dizajn má pritom aj svoje vlastné využitie – reproduktor je totiž možné okrem klasického režimu na dĺžku postaviť aj na výšku na ktorúkoľvek z bočných hrán. Vďaka tomu ho umiestnite aj na také miesta, kde by sa pozdĺžne nezmestil. Šikovný dizajn zariadenia pritom umožňuje bezproblémové postavenie aj na menšie hrany, pričom zariadenie nepôsobí neprirodzene a je skutočne iba na vás, ako si reproduktor v domácnosti uložíte.

Logitech_X300_recenzia-2

Väčšina ovládacích prvkov reproduktoru sa nachádza na jeho vrchnej strane. Nájdeme tu tlačidlá pre reguláciu hlasitosti, ako aj tlačidlo pre spárovanie reproduktoru s mobilným zariadením prostredníctvom bluetooth. Na zadnej strane zariadenia nájdeme ešte 3,5-milimetrový vstup, microUSB port pre nabíjanie a aj tlačidlo napájania spolu s indikačnou diódou. Tá svieti, resp. bliká v závislosti od toho, čo sa so zariadením deje. Pri zapnutí a dostatočnej kapacite batérie zabliká na modro, pri nabíjaní pomaly pulzuje a červená farba zasa signalizuje vybíjajúcu sa batériu.

Logitech_X300_recenzia-6

Rozmery zariadenia sú pritom 69 x 159 x 71 mm a hmotnosť je slušných 335 gramov. V žiadnom prípade tak nejde o extrémne prenosné zariadenie, ktoré by ste chceli mať celý deň v batohu na chrbte. Vyššia váha ale dáva pocítiť, že ide o skutočne výkonný reproduktor, ktorý má čo ponúknuť.

Reproduktor sa predáva v štyroch farbách – čierna, červená, modrá a fialová. Každé farebné prevedenie ponúka kombináciu odtieňov týchto farieb, pričom telo zariadenia je spravidla tmavšie a mriežka je bledšia. Aj vďaka tomu si viete vybrať presne ten reproduktor, ktorý budete najlepšie ladiť s nábytkom a vybavením miestnosti, v ktorej ho chcete používať.

Konektivita, ovládanie a batéria

Reproduktor pripojíte k svojmu smartfónu alebo tabletu pomocou bluetooth. Výrobca udáva, že sa od reproduktoru môžete vzdialiť až na 10 metrov. Samozrejme, tento údaj je iba približný a všetko závisí od toho, aké hrubé steny sú medzi miestnosťami a aké mobilné zariadenie používate. V optimálnych podmienkach môžete hudbu ovládať aj zo vzdialenejšej miestnosti, no vo väčšine prípadov budete mať zrejme pripojené mobilné zariadenie a samotný reproduktor na tom istom mieste.

Logitech_X300_recenzia-3

Počas používania sme sa nestretli so žiadnymi problémami. Prehrávanie bolo plynulé bez akýchkoľvek výpadkov. K dispozícii je aj zabudovaný mikrofón, vďaka ktorému môžete pomocou reproduktoru uskutočňovať aj hovory. Nemusíte sa preto obávať nutnosti odpojenia reproduktoru od smartfónu v prípade, že vám niekto zavolá počas počúvania hudby. Hovor pritom prebiehal bez problémov a aj druhá strana potvrdila, že nás počula čisto a jasno a nezbadala rozdiel medzi tradičným telefonátom (s telefónom pri uchu).

Prehrávanie skladieb ovládate tradične cez telefón. Na reproduktore regulujete iba hlasitosť a spúšťate párovanie s mobilným zariadením pri prvom pripojení. Následne už prebehne pripojenie automaticky a nebudete sa musieť viac týmto tlačidlom zaoberať. Ak prestanete reproduktor používať, po niekoľkých minútach sa automaticky vypne a ušetrí tak energiu v batérii.

Výrobca udáva, že reproduktor by mal na jedno nabitie vydržať približne 5 hodín prehrávania. My môžeme toto tvrdenie potvrdiť a na jedno nabitie sme skutočne mohli počúvať hudbu približne 4,5 – 5 hodín. Táto hodnota ale nie je veľmi vysoká, najmä na zariadenie takýchto rozmerov. Určite by sme privítali väčšiu batériu, pretože takto sme museli reproduktor nabíjať aj niekoľkokrát týždenne. Na trhu sa nachádza niekoľko aj oveľa menších zariadení, ktorých batéria vydrží aj dvojnásobne dlhšie. Chápeme tiež, že pre kvalitné zvukové podanie sú potrebné rozmerné komponenty, no celkový užívateľský zážitok je tvorený aj dobrou výdržou batérie, ktorá bola v tomto prípade iba priemerná.

Kvalita zvuku

Okrem toho, že Logitech X300 dobre vyzerá, aj veľmi dobre hrá. Bežný užívateľ určite ocení naozaj čistý zvuk s hlbokými basami a čistými výškami. Podľa našich osobných skúseností ide o nadpriemerne dobrý reproduktor v tejto cenovej a rozmerovej kategórii. Nepatríme medzi audiofilov, no prehrávanému zvuku sme nemali čo vytknúť. Reproduktor si bez problémov poradil s rôznymi hudobnými žánrami a problém mu nerobilo ani prehrávanie hlasu pri počúvaní podcastov. Ako to už pri bezdrôtových reproduktoroch býva zvykom, Logitech X300 nie je najvhodnejší na prehrávanie zvuku k filmom, keďže oneskorenie oproti stope s videom je zreteľné. Ak ale hľadáte reproduktor najmä na prehrávanie hudby, žiaden problém s nim mať v tomto smere nebudete.

Potešilo nás, že kvalita zvuku sa nestrácala ani so stúpajúcou hlasitosťou. Dokonca aj na najvyšších úrovniach hlasitosti je šum minimálny a zaváhania sú skutočnou raritou. Maximálna hlasitosť je pritom dostatočne vysoká na to, aby ozvučila aj veľkú miestnosť. Vieme si predstaviť, že reproduktor by bol ideálnym doplnkom na študentské internáty či byty, kde môže sám postačiť na večernú zábavu. Dávajte si ale pozor – je dostatočne hlasný na to, aby ho počuli aj susedia.

Záver

Logitech X300 je skutočne veľmi podarené zariadenie. Svojimi rozmermi a najmä hmotnosťou nie je vhodný na pravidelné prenášanie, no ak si ho chcete kúpiť ako doplnok do domácnosti, tento problém nepocítite. Spracovanie je na veľmi vysokej úrovni a to isté platí aj o kvalite zvuku a hlasitosti pri prehrávaní. Mrzí nás iba kratšia výdrž na jedno nabitie, ktorá spôsobuje, že reproduktor budete musieť nabíjať pomerne často. Cena 60 EUR je podľa nás pre toto zariadenie primeraná. Nie je to najmenej, no odmenou za kúpu reproduktoru Logitech X300 vám bude skutočne kvalitný zvuk a atraktívne zariadenie, ktoré nebudete musieť skrývať, ale budete sa ním môcť chváliť.

Plusy

+ Kvalita zvuku

+ Dizajn

Mínusy

– Iba priemerná výdrž batérie

– Vyššia hmotnosť – zariadenie skôr do obývačky ako na prenášanie

13.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+