MojAndroid

Počas uplynulých týždňov som mal možnosť otestovať kompaktný reproduktor Ultimate Eears Mini Boom od spoločnosti Logitech. Ide o kompaktný reproduktor, ktorý zaujme práve malými rozmermi a dlhou výdržou batérie. Nás však prekvapil aj vysokou hlasitosťou a bezproblémovým používaním. Hneď na začiatok musím uviesť, že nepatrím medzi audiofilov a nepotrpím si až tak na dokonalý a čistý zvuk. Možno preto nebudú znieť všetky moje zistenia dostatočne odborne, ale na druhej strane som sa snažil zariadenie ohodnotiť objektívne z pohľadu priemerného užívateľa.

Konštrukcia

Keď sa spomenie výraz Bluetooth reproduktor, väčšina z nás si predstaví malé, kompaktné zariadenie. Takýto reproduktor je možné ľahko prenášať a využívať v rôznych situáciách, pričom očividnou výhodou je možnosť bezkáblového pripojenia. Aj napriek tomu, že Bluetooth reproduktory sú zväčša zariadenia menších rozmerov, Ultimate Ears Mini Boom je menší, ako väčšina podobných zariadení na trhu. Ide o prenosné a ľahké zariadenie s rozmermi 11,15 x 6,66 x 6,13 cm a váhou iba 301 gramov. Vďaka týmto hodnotám nezaberie reproduktor veľa miesta v taške a do batožiny nepridá ani veľkú hmotnosť navyše. Napriek svojím malým rozmerom ale zaujme hlasnou hudbou, ktorá naozaj nenaznačuje, že by vychádzala z tak malého zariadenia.

Logitech-ultimate-ears-mini-boom-1

Konštrukcia reproduktoru má veľmi elegantné črty a vyznačuje sa jednoduchosťou. Celá predná strana je pokrytá mriežkou, pričom jej farba sa líši v závislosti od farebného prevedenia modelu. My sme mali k dispozícii reproduktor s čiernou mriežkou v kombinácii s čiernym telom, čo vytváralo veľmi decentný kontrast a dizajnom sa reproduktor hodil do väčšiny prostredí, v ktorých sme ho používali. Prednú stranu pritom pokrýva mriežka a v strednej časti hornej steny sa nachádza nenápadná LED dióda, ktorá signalizuje pripojenie k zariadeniu pomocou Bluetooth. Decentné modré svetlo diódy nie je rušivé a svieti iba v niektorých výnimočných prípadoch, napríklad pri hľadaní zariadenia. Inokedy je ale dióda nečinná, takže vás pravdepodobne nebude rušiť.

Logitech-ultimate-ears-mini-boom-2

Po bočných stranách reproduktoru sa nachádzajú iba vygravírované logá UE. Telo reproduktoru je pritom potiahnuté silikónovou vrstvou, ktorá pomáha pri uchopení zariadenia a zároveň ho chráni pri pádoch či tvrdšom zaobchádzaní. Na vrchnej strane reproduktoru nájdeme iba tri tlačidlá – ovládanie hlasitosti na stranách a tlačidlo pre synchronizáciu Bluetooth v strede. Zadná strana vyzerá ako mriežka reproduktoru, no v tomto prípade ide iba o dizajnový prvok a skutočný reproduktor sa tu nenachádza. Nájdeme tu ale zvyšné ovládacie prvky – tlačidlo pre zapnutie zariadenia, diódu signalizujúcu úroveň nabitia batérie, micro USB port a vstup pre 3,5-milimetrový jack.

Konektivita, batéria a Android aplikácia

Ultimate Ears Mini Boom ponúka štandardné pripojenie cez Bluetooth. Bez problémov ho pripojíte k telefónu, tabletu, ale aj notebooku. Spoločnosť udáva, že dosah zariadenia by mal byť až 15 metrov. Podľa našich testov využijete reproduktor do maximálnej vzdialenosti 10 metrov v byte alebo v zastavanom priestore, zatiaľ čo v otvorenom priestranstve je táto hodnota o niekoľko metrov vyššia. Špecifikácie zariadenia uvádzajú, že k reproduktoru môžete pripojiť zariadenie aj pomocou NFC. Táto funkcia však slúži iba na okamžité pripojenie pri dotyku, no reproduktor si zariadenie nezapamätá a tento proces je nutné zakaždým opakovať. My sme túto funkciu nevyužívali a pripájali sme sa klasicky cez Bluetooth a pripojenie bolo bezproblémové. Po niekoľkých minútach nečinnosti sa pritom reproduktor automaticky prepne do režimu spánku, takže sme nemali problém ani s nadmerným vybíjaním.

Oficiálne špecifikácie reproduktoru uvádzajú maximálnu výdrž batérie 10 hodín. My s týmto tvrdením súhlasíme a UE Mini Boom nám naozaj vydržal takmer 10 hodín prehrávania na jedno nabitie. V balení pritom nájdete aj nabíjací kábel, aj keď bez adaptéra. Použiť ale môžete iný adaptér, prípadne pripojiť reproduktor k počítaču, no takýmto spôsobom by sa reproduktor nabíjal aj dlhšie, ako 4 hodiny. Rýchlosť nabíjania cez elektrickú zásuvku potom závisí od výkonu adaptéra. My sme po reproduktor nabili po úplnom vybití za približne 2 a pol hodiny, pričom sme použili adaptér s výstupom 1,5 A. V reproduktore je vstavaný aj mikrofón, pomocou ktorého je možné uskutočňovať hovory. My sme nemali žiaden problém pri telefonovaní, druhá strana nás počula čisto a bez problémov. Pomocou stlačenia tlačidla Bluetooth je možné dokonca prijať hovor, čo je užitočná funkcia.

Výbornou vlastnosťou reproduktoru je aj fakt, že zvuky prehrávané na pozadí zariadenia reprodukuje z nižšou hlasitosťou. Vďaka tomu sa vyhnete rušivým situáciám, keď vám počas počúvania hudby príde správa alebo e-mail. V tomto prípade väčšinou upozornenie zaregistrujete, no je oveľa tichšie, ako prehrávaná hudba. UE Mini Boom tiež umožňuje pripojiť k jednému zariadeniu dva reproduktory UE Mini Boom a vytvoriť tak reálny stereo zvuk, prípadne mono zvuk prostredníctvom dvoch reproduktorov. Túto funkciu sme síce otestovať nemohli, no je to určite dobrá správa pre všetkých, ktorí reproduktor vyskúšajú a budú chcieť dodatočne rozšíriť jeho funkcie.

ue-miniboom-app-4 ue-miniboom-app-3 ue-miniboom-app-1

K reproduktoru je dostupná aj aplikácia pre zariadenia so systémom Android a iOS. Tá umožňuje niekoľko základných nastavení. Môžete pomocou nej vytvoriť konfiguráciu dvoch reproduktorov, nastaviť meno každého reproduktora či inštalovať update na firmware pre reproduktor. My sme počas testovania obdržali jeden update, ktorý mal vylepšiť ekvalizér a celkovo zlepšiť kvalitu prehrávaného zvuku. Žiadne výrazné zmeny sme nepostrehli, no je výborné vidieť, že výrobca myslí na svoje produkty a dodatočne ich pomocou softvérových aktualizácií vylepšuje. Okrem toho je pomocou aplikácie možné použiť jedno z troch nastavení ekvalizéra, no zmeny v zvuku sú iba minimálne a manuálny ekvalizér k dispozícii nie je. Mobilná aplikácia je tiež jediné miesto, kde môžete skontrolovať úroveň nabitia zariadenia. K dispozícii je ale iba niekoľko úrovní, ako Full, Medium a Empty, čo je síce lepšie, ako dvojfarebná LED dióda na zariadení, no stále musíte myslieť na to, koľko skutočne zostáva energie.

ue-miniboom-win-soft

Kvalita prehrávaného zvuku

Ako som v úvode uviedol, nepatrím medzi odborníkov na kvalitu zvukovej reprodukcie. Mal som ale možnosť vyskúšať niekoľko reproduktorov a slúchadiel, takže mám čiastočnú predstavu o tom, ako by mal znieť zvuk z reproduktorov každej cenovej kategórie. Reproduktor UE Mini Boom patrí do strednej cenovej kategórie a aj kvôli jeho rozmerom som neočakával žiadne zázraky po zvukovej stránke. Na moje príjemné prekvapenie ma však reproduktor zaujal veľmi hlasným zvukom, ktorý dokázal zaplniť miestnosť hudbou, popri ktorej bolo náročné počuť hovorené slovo. Pri jednej príležitosti som mal možnosť reproduktor vyskúšať aj v stredne veľkej sále pre 50 ľudí. Aj v tomto prípade si reproduktor viedol veľmi dobre a hoci by určite nestačil ako hlavný zdroj hudby, nám slúžil pri vytvorení decentného hudobného pozadia.

Kvalita zvuku je pritom na veľmi dobrej úrovni. UE Mini Boom po tejto stránke poľahky prekoná zvukový výstup z akéhokoľvek mobilného zariadenia či notebooku. Do tak malého tela síce nebolo možné osadiť väčší subwoofer, a tak boli počuteľné iba nedostatky basov, a to najmä pri vyššej hlasitosti. Stredne vysoké a vysoké tóny sú na tom ale veľmi dobre a pokiaľ sa budete držať kúsok od najvyššej hlasitosti, zanedbateľné bude aj skreslenie zvuku. Pri našom testovaní sme s obľubou využívali reproduktor na prehrávanie hudby či filmov. V druhom prípade bola trochu nepríjemná odozva medzi obrazom a zvukom, ale zážitok z pozerania nebol nijak zvlášť narušený a tento malý detail bol vynahradený kvalitou a hlasitosťou zvuku, ktoré by nikdy nebolo možné dosiahnuť z reproduktorov nášho notebooku.

Záver

Reproduktor UE Mini Boom od Logitech nás v mnohých smeroch veľmi príjemne prekvapil. Jeho používanie je pohodlné, dlhá životnosť batérie sa zasa postarala o to, že pri občasnom používaní sme reproduktor nemuseli nabíjať celý týždeň. Poteší možnosť zapojiť dva reproduktory súčasne, ako aj veľmi kompaktné rozmery a hlasná reprodukcia. Od zariadenia s takýmito rozmermi nie je možné očakávať zvuk na najvyššej úrovni, no aj v tomto smere nás reproduktor veľmi príjemne prekvapil. Reproduktor Ultimate Ears Mini Boom sa ale v našich e-shopoch oficiálne nepredáva. Nájdete ho na oficiálnych stránkach predajcu, ako aj v zahraničných obchodoch. Cena v USA je 99$, no v Európe sa pohybuje na úrovni 99€, prípadne je v niektorých obchodoch k dispozícii aj s cenovkou okolo 80€. Podľa našich skúseností je táto cena adekvátna kvalite konštrukcie a hudobného prevedenia a vieme si predstaviť tento reproduktor používať aj každý deň.

Plusy

+ Hlasná reprodukcia

+ Kvalitný zvuk

+ Dlhá životnosť batérie

Mínusy

– Malá dostupnosť

– Vyššia cena

– Dlhšia odozva pri pozeraní filmov na počítači

27.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+