MojAndroid

LG Spirit 4G LTE je zaujímavý hneď na prvý pohľad vďaka netradičnej konštrukcii a umiestneniu tlačidiel na zadnú stranu. Púta pozornosť aj vďaka zakriveniu displeja, ktorý meria po uhlopriečke 4,7 palca, pričom ponúkne solídne rozlíšenie a novinke k popularite určite pomôže aj priaznivá cenovka v ponukách operátorov.

Ohnutý, ale len nepatrne

Zakrivenie displeja je trendom, ktorý opáčili kórejské značky a v prípade LG dáva ohnutie možno ešte praktickejší význam, než v prípade Samsungu. Novinka nižšej strednej triedy LG Spirit 4G LTE sa dočkala v skutočnosti síce len drobného zakrivenia, no vďaka šikovne upravenej konštrukcii a celkového dizajnu zadného je tento aspekt pocitovo viac umocnený.

LG Spirit-test-7

Konštrukcia je kompletne plastová, no továrenské spracovanie je na príkladnej úrovni. Všetky plastové kryty dokonale lícujú a ani pri silnom stláčaní okrajov nevykazujú žiadnu vôľu alebo nedajbože nejaké nepríjemné pazvuky. Zadný kryt je odnímateľný, takže sa ľahko dostanete k batérií, ktorá je vymeniteľná a ponúka kapacitu 2 100 mAh. Samotná batéria udrží smartfón pri živote okolo dvoch dní. Samozrejme, ak sa budete hrať, alebo využívať GPS navigáciu, LG Spirit 4G LTE sa na nabíjačku vypýta každý deň.

Z pohľadu veľkosti ide o zariadenie s rozmermi 13,3 x 6,6 x 1 centimeter a hmotnosťou 124 gramov. Vzhľadom na veľkosť displeja sú rozmery primerané. Pod displejom nenájdete senzorové tlačidlá. Na ovládanie slúžia virtuálne, ktoré sa zobrazia v spodnej časti displeja.

 

LG Spirit-test-6

Dôležitým prvkom, ktorý charakterizuje značku LG už od modelu G2, sú ovládacie tlačidlá hlasitosti a tlačidlo na blokovanie displeja, ktoré sú umiestnené na zadnú stranu zariadenia. Vďaka tomu na nich aj s menšími rukami ľahko dosiahnete. Hoci sa vám to môže zdať na prvý pohľad zvláštne, na takéto ovládanie sa dá ľahko zvyknúť a je mimoriadne návykové.

Po stranách telefónu nenájdete žiadne tlačidlá, tie sú, ako som už spomínal, umiestnené na zadnej strane. Na tej spodnej nájdete konektor microUSB, ktorý slúži na dobíjanie a pripojenie k PC. 3,5 mm audio konektor našiel svoje miesto na hornej hrane.

Zlatý štandard

LG Spirit 4G LTE má vo výbave 4,7-palcový displej technológie IPS LCD s rozlíšením 720 x 1 280 pixelov, čo predstavuje 312 ppx. Ide o zlatý štandard, ktorý síce nijak extra nenadchne, no už vôbec neurazí, zvlášť pri pohľade na cenovku. Displej je dostatočne jemný na to, aby ste si na ňom vychutnali pohľad na kvalitné fotografie či video.

Podanie farieb je verné a výrobca zobrazenie zbytočne nepresýtil kontrastom, ako to býva u zariadení konkurenčného Samsungu. Čo sa týka podsvietenia, to je dostatočne silné. S čitateľnosťou na slnku to však podobne ako u väčšiny dnešných smartfónov nie je žiadna sláva.

 

LG Spirit-test-2

Pochváliť novinku však musíme za veľmi dobré pozorovacie uhly, čo je celkovo doména použitej technológie displeja. Samotný displej pred škrabancami chráni ochranné tvrdené sklo Gorilla Glass 3.

Dobre vyladený systém

Základ prostredia telefónu tvorí systém Android vo verzii 5.0.1 Lollipop, ktorý je doplnený o nadstavbu výrobcu. Tá je veľmi slušne spracovaná, nenájdete tu žiadne prebytočné prvky či iné rušivé elementy. Súdrohovia v LG urobili kus dobrej roboty. Aj keď na druhej strane treba priznať, že systém občas máličko zaváha. Nie je to ale nič, čo by sa nedalo prekúsnuť a menej náročný používateľ, pre ktorého je smartfón určený, si toho možno vôbec nevšimne.

Nadstavba systému od LG prináša niekoľko vychytávok. Spomeňme napríklad možnosť použiť predný ochranný kryt displeja s otvorom pre hodinky a notifikácie, odomknutie displeja dvojitým poklepaním, či stíšenie zvonenia otočením telefónu displejom nadol.

O výkon LG Spirit 4G LTE sa stará čipset Snapdragon 410 so štvorjadrovým procesorom Cortex-A53 s taktom 1,2 GHz, ktorý dopĺňa 1 GB operačnej pamäte RAM a grafika Adreno 306. S touto nádielkou si LG Spirit 4G LTE ľahko poradí aj s náročnejšími hrami či bez problémov prehrá FullHD video. Samotný systém je tak svižný a stabilný. Počas testovania sme sa nestretli so zamŕzavaním či padaním aplikácií. Naše náročné požiadavky zvládala novinka od LG s prehľadom.

Vnútorná pamäť telefónu ponúka priestor 8 GB, z ktorých je k dispozícii len niečo vyše 3 GB. Na aplikácie, hry či multimédiá tak už neostáva veľa kapacity. Ďalšiu môžete získať po vložení pamäťovej karty microSD, vďaka ktorej je možné pamäť rozšíriť o ďalších 32 GB.

Pripravený na LTE

Ak patríte k šťastlivcom, ktorí sa pohybujú v dostupnosti 4G/LTE signálu, určite vás poteší, že toto zariadenie dokáže pracovať v sieťach štvrtej generácie, vďaka čomu si v prvom rade môžete užívať mimoriadne rýchly mobilný internet. Hovoríme o maximálnych rýchlostiach 150/50 Mbit/s, popritom sa nezabúda ani na HSPA s rýchlosťami 21 Mbit/s pri sťahovaní a 5,76 Mbit/s pri odosielaní.

Samozrejmosťou je Wi-Fi 802.11 b/g/n či Bluetooth 4.1 s A2DP módom. LG Spirit 4G LTE je taktiež vybavený GPS modulom, ktorý dokáže využiť asistovaný štart, takže rýchle spustenie navigácie a vaša promptná lokalizácia nie je žiadny problém. Za zmienku ešte stojí prítomnosť FM rádia s RDS.

Foťák odpovedá triede

LG Spirit 4G LTE je vybavený fotoaparátom, ktorého rozlíšenie je 8 Mpx. Nechýba mu samozrejme LED blesk či automatické zaostrovanie. Rozhranie samotného fotoaparátu je jednoduché a niektorým používateľom môžu pokročilé funkcie chýbať. Zaujímavým spestrením je však možnosť vyhotoviť fotografiu po vyslovení jedného zo slov: „cheese“, „smile“, „whisky“, „kimchi“ alebo „LG“.

Novinka dokáže nahrávať aj video a to vo FullHD rozlíšení. Kvalitou sa výsledné zábery fotiek alebo videa nemôžu porovnávať so špičkou, avšak v tejto cenovej kategórií patrí LG k lepšiemu priemeru.

Hodnotenie | LG Spirit 4G LTE

Novinka od LG bude patriť medzi veľmi zaujímavé zariadenia a dopomôžu mu k tomu určite aj operátori. Jeho doménou je nevšedný zakrivený dizajn, podpora LTE sietí či dobre vyladený systém v najnovšej verzii. Vďaka tomu novinka vyčnieva v nižšej strednej triede z radu.

LG Spirit-test-9

 

Trochu však zamrzí nižšia kapacita vnútornej pamäte, takže použitie microSD karty je nevyhnutnosťou. Škoda aj slabších možností nastavení fotoaparátu. Nie je to ale nič zásadné a tak je LG Spirit 4G LTE veľmi dobrou voľbou patriacou medzi najzaujímavejšie ponuky na trhu.

Plusy

  • Zaujímavý mierne zakrivený dizajn
  • Pevná konštrukcia
  • Vyladený systém Android 5.0.1 Lollipop
  • Fotoaparát s rozlíšením 8 MPx a podporou FullHD videa

Mínusy

  • Menšia kapacita internej pamäte
  • Málo pokročilých možností fotoaparátu
  • Občas pomalšie reakcie pri náročnejších úlohách
7.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+