MojAndroid

Nie každý používateľ chce high-end smartfón a nie každý hľadá zariadenia s veľkým displejom. Uvedomujú si to aj výrobcovia, ktorí sa snažia predstavovať zariadenia pre všetky kategórie používateľov. Aj preto vznikla skupina zariadení s názvom “mini” – menšie verzie vlajkových lodí s takmer rovnakým dizajnom, no slabšou výbavou a za rozumnejšiu cenu. Do nej sa radí aj nami testovaný LG G2 Mini. Ide o menšieho súrodenca minuloročnej vlajkovej lode, ktorý sa však s veľkým úspechom predáva doteraz, najmä cez operátorov. Či si zaslúži miesto vedľa úspešného LG G2 sme sa snažili zistiť počas niekoľkodňového testovania tohto smartfónu. Prečítajte si naše dojmy v detailnej recenzii nižšie.

BALENIE

Okrem samotného smartfónu sa v balení LG G2 Mini nachádza aj nabíjačka s výstupom 5V/0,85A, dokumentácia k zariadeniu, jednoduché slúchadlá a dátový kábel. Samotné balenie reprezentuje malá škatuľa nie väčšia ako rozmery samotného telefónu. Chýbalo nám akékoľvek ďalšie príslušenstvo, napríklad ochranný kryt alebo fólia. Tie si tak budete musieť dokúpiť sami.

KONŠTRUKCIA

Dizajn väčšieho súrodenca LG G2 sa odzrkadlil aj na mini verzii tohto zariadenia. Celkovo je konštrukcia LG G2 Mini jednoduchá a “čistá”, všetky nadbytočnosti išli preč. Prednú stranu vypĺňa 4,7″ displej chránený sklom Corning Gorilla Glass 2, pričom sú tu situované aj senzory, reproduktor na hovory a predná kamera. Samozrejmosťou je aj logo LG, ktoré sa nachádza dole na mieste softvérových tlačidiel.

SAMSUNG CSC

Rozhodne zaujímavejším je rozloženie prvkov v zadnej časti zariadenia. Najvýraznejším prvkom je spojenie fotoaparátu a ovládacích tlačidiel, zvrchu hlasitosť hore, tlačidlo vypínania a tlačidlo dole. Najhlavnejšie z tlačidiel je zvýraznené vyvýšením nad ostatné. Vedľa fotoaparátu sa nachádza LED blesk, pričom v zadnom štrukturovanom kryte nájdete ešte logo spoločnosti v spodnej časti. Celkovo je zadný kryt príjemný na dotyk a jeho vzorkovanie pripomína mierne brúsny papier. Vďaka tomu drží LG G2 Mini dobre v ruke a ľahko sa ovláda. Zadný kryt je možné odobrať. V útrobách smartfónu po odobratí krytu nájdete vymeniteľnú 2440 mAh batériu a sloty na microSD a microSIM kartu, obe sa vkladajú zboku.

SAMSUNG CSC

SAMSUNG CSC

Pre kompletizáciu údajov treba opísať aj obsadenie bokov smartfónu. Tie sú vľavo a vpravo prázdne, hore nájdete infračervený port, 3,5mm jack a mikrofón. Spodnú časť tvorí microUSB slot, po ktorého stranách sa nachádza dvojica otvorov na reproduktory. Zvuk však vychádza len z pravého, v ľavom je skrytý mikrofón na hovory. Celkovo je LG G2 Mini veľmi šikovným a praktickým zariadením, pričom toto tvrdenie potvrdzuje aj hmotnosť 121 gramov a rozmery 129,6 x 66 x 9,8 mm.

SAMSUNG CSC

DISPLEJ

V smartfóne LG G2 bol displej jeho najväčšou výhodou. S úzkymi okrajmi, krásnymi farbami a dobrým rozlíšením patril pri predstavení medzi najlepšie na trhu. Je však displej rovnako dobrým aj v menšom LG G2 Mini? Nie až tak, ako by ste možno očakávali. Okraje displeja už nie sú také úzke, qHD rozlíšenie na 4,7″ uhlopriečke nie je “to pravé orechové” a kvalita IPS displeja patrí medzi priemerné. Navyše, displej LG G2 Mini neponúka automatický jas. Aj napriek tomu displej nepokladáme za nevýhodu. Je iba ďalším z radu.

SAMSUNG CSC

Pozorovacie uhly displeja sú dobré a nesklame vás ani na priamom slnku. Vtedy ale musíte vsadiť na vyšší jas, čo pri dlhodobejšom používaní v exteriéri môže viesť k rýchlejšiemu vybíjaniu zariadenia. Ochranu zabezpečuje už spomínané sklo Corning Gorilla Glass 2, ktoré vám ale odporúčame doplniť vhodnou ochrannou fóliou. Nič totižto neodolá škrabancom z kľúčov či iných pevných predmetov. Samozrejmosťou je aj v tomto prípade podpora pre multitouch, ktorú využijete napríklad pri hraní hier či pri práci s fotografiami.

VÝKON

Drobca od LG poháňa (až) 4-jadrový procesor Snapdragon 400 s ARM Cortex-A7 jadrami taktovanými na 1,2 Ghz. V spoločnosti s 1 GB RAM ponúka procesor výkonnú základňu pre akúkoľvek aplikáciu či hru, čo zariadenie dokázalo aj v sérii benchmarkov. Počas používania sme sa nestretli so zaváhaniami a reakcie systému boli stále svieže a rovnako rýchle – za to má u nás LG G2 Mini plus. Menšie problémy sme zaznamenali pri spustení viacerých náročnejších procesov na pozadí, čo však zariadeniu v tejto kategórii nemožno vyčítať. Pri bežnom používaní zariadenie vykazuje zhruba 180-220 MB voľnej pamäte RAM.

PAMÄŤ

Vnútorná pamäť 8 GB je dnes už minimom, takže prítomnosť slotu na microSD príde vhod. Z vnútornej pamäte je pre používateľa dostupných iba 3,87 GB, pričom táto pamäť slúži najmä na ukladanie dát z aplikácií. Ak chcete do zariadenia vložiť väčšie množstvo multimédií, môžete si ich uložiť na pamäťovú kartu s kapacitou najviac 32 GB. Tú do smartfónu vložíte po odobratí zadného krytu.

OPERAČNÝ SYSTÉM

Operačným systémom v LG G2 Mini je Android 4.4.2 KitKat, ktorý je doplnený aj o nadstavbu výrobcu s názvom Optimus UI. Výhodou nadstavby je prítomnosť niekoľkých neštandardných funkcií a aplikácií, ale aj prehľadné prostredie s peknými efektami. Natívny Android tu bol prekopaný od základov a nadstavba prináša komplexnú grafickú zmenu jedinečnú pre zariadenia tejto značky. Domáca obrazovka ponúka svižný efekt prechodov a sadu niekoľkých widgetov, ktoré majú prepracovanú grafiku. Spodná lišta s ikonami ponúka natívne skratky pre 4 aplikácie, no jednoduchým pretiahnutím ikon ju môžete obohatiť o ďalšie 2 položky. Celkovo tak budete mať po ruke stále 6 skratiek pre aplikácie a vstup do menu.

lg-g2-mini-OS-07 lg-g2-mini-OS-09 lg-g2-mini-OS-08

Menu s aplikáciami je usporiadané do mriežky 5×4, no po stlačení tlačidla Menu objavíte možnosť zobraziť menšie ikony. Po jej zvolení sa aplikácie preusporiadajú do mriežky 6×5. Efekt všeobecne známy ako “balíček kariet” vám umožňuje do strán listovať v zozname nainštalovaných aplikácií, ktoré si môžete usporiadať abecedne, podľa dátumu alebo podľa vlastného uváženia. Dlhším podržaním ikony v menu presuniete jej skratku priamo na plochu domácej obrazovky. Ikonu na plochu ale môžete pridať aj dlhším podržaním prsta na voľnej časti obrazovky, pričom v takto vyvolanom menu nájdete aj widgety a tapety.

lg-g2-mini-OS-12 lg-g2-mini-OS-10 lg-g2-mini-OS-11

Zaujímavou je notifikačná lišta. Tá ponúka skratky pre 5 funkcií v hornej časti, no ďalšie poodhalíte jednoduchým pohybom sprava doľava. V lište sa nachádza aj ovládač jasu, ktorý je (ako sme už spomínali) možné nastaviť iba manuálne. Praktickým prvkom je prítomné ovládanie hlasitosti s malou ikonou pre vstup do pokročilejšieho zvukového menu. V ňom si môžete nastaviť hlasitosť zvonenia, upozornení, odozvy na dotyk a multimédií. Inak v notifikačnej lište nájdete už iba hodiny a skratku pre vstup do nastavení v hornej časti.

lg-g2-mini-OS-13 lg-g2-mini-OS-14

Zamknutá obrazovka ponúka niekoľko možností pre zabezpečenie a odomykanie, pričom okrem tých základných spôsobov tu nájdete aj funkciu Knock Code. Tá je naozaj praktickým a intuitívnym zabezpečením, ktoré je návykové a ľahko sa používa. Celý systém stojí na 4 dotykoch na mriežke 2×2, ktoré si zvolíte ľubovoľne. Displej takto môžete odomknúť dokonca aj bez predošlého zobudenia, čo je praktické najmä pre ľudí, ktorí s telefónom pracujú počas dňa častejšie. Zamknutú obrazovku si môžete upraviť aj rozličnými efektami, tapetou či skratkami, ktoré sa nachádzajú v jej spodnej časti.

Z predinštalovaných aplikácií vyberáme tipy na najlepšie z nich:

  • Centrum aktualizácií – všetky aktualizácie systému aj aplikácií na jednom mieste
  • Hlasový záznamník – pre prípad, že si chcete čokoľvek nahrať
  • Hudba – základná aplikácia na prehrávanie hudby
  • Internet – prehliadač internetu s pokročilými funkciami
  • LG Backup – aplikácia na zálohu vašich dát akéhokoľvek typu
  • Poznámka – pre zachytenie jednoduchých viet a myšlienok
  • QuickRemote – diaľkový ovládač pre vaše domáce spotrebiče
  • Správca súborov – prehľadný správca súborov v pamäti zariadenia a na pamäťovej karte
  • Videá – prehrávač videosúborov
  • SmartWorld – vlastný obchod aplikácií a hier od LG

MULTIMÉDIÁ

Šikovný LG G2 Mini hravo strčíte aj do menšieho vrecka, a preto vám výborne poslúži aj na cestách v úlohe multimediálneho prehrávača. Hudbu si môžete prehrať cez rovnomennú aplikáciu Hudba, ktorá ponúka prehľadné prostredie a pokročilú kategorizáciu skladieb aj interpretov. Poteší vás možnosť prehliadať skladby podľa zložiek, či prehrávanie hudby zo zariadení pripojených na rovnakú sieť Wi-Fi. Náročnejší používatelia využijú pri pripojení slúchadiel aj predinštalovaný ekvalizér.

Videá až do rozlíšenia Full HD hravo zvládne titul Videá. Jeho prostredie je takisto intuitívne a prehľadné, pričom aj tu nájdete podporu pre prehrávanie multimédií zo siete. Ak sa stretnete s nekompatibilitou formátov, využite alternatívnu aplikáciu. Z obchodu Play si bezplatne môžete stiahnuť napríklad aplikáciu MX Player.

lg-g2-mini-OS-16 lg-g2-mini-OS-17

Vstavaná Galéria ponúka pekne rozdelené albumy vašich fotografií, ktoré si môžete doplniť aj fotografiami z cloudu Picasa či súbormi zo siete. Fotografie si môžete roztriediť podľa miesta, či času, takže si môžete prehľadne usporiadať aj väčšie množstvo obrázkov. Šikovnou je tiež priama skratka pre fotoaparát, ktorú nájdete v pravom hornom rohu.

FOTOAPARÁT

8 Mpix fotoaparát v tomto zariadení patrí medzi priemerné. Ponúka niekoľko pokročilých možností, menovite – hlasovú spúšť, jas, zaostrenie, veľkosť, ISO, vyváženie bielej, farebný efekt, časovač, či GPS značku – no niekedy to nestačí na to, aby ste vytvorili kvalitnejšiu fotografiu. Namiesto opisovania ďalších funkcií vám prikladáme radšej niekoľko testovacích fotografií a prikladáme aj Full HD video natočené smartfónom LG G2 Mini.

LG G2 mini pano

PRIPOJENIA A KOMUNIKÁCIA

Výhodou smartfónu LG G2 Mini je množstvo typov pripojenia. Okrem Wi-Fi a Bluetooth hravo zvláda aj pripojenie cez mobilnú sieť (21 Mbps sťahovanie, 5,76 Mbps odosielanie) a prítomný je dokonca aj infračervený port a podpora pre LTE. Ten použijete na ovládanie domácich spotrebičov rôznych značiek a potrebovať budete iba predinštalovanú aplikáciu s názvom QuickRemote. Mnohých určite poteší aj prítomnosť plnohodnotného FM rádia, ktoré ponúka základné funkcie a peknú grafiku. Samozrejmosťou je prítomnosť microUSB slotu na káblové pripojenie.

SAMSUNG CSC

BATÉRIA

Po odobratí zadného krytu sa vám naskytne pohľad na Li-Ion akumulátor s kapacitou 2440 mAh. Ten zariadenie vydrží poháňať plnohodnotne aj viac ako jeden deň, čo závisí najmä od doby zapnutia displeja. Pri priemernom používaní (displej zapnutý zhruba 2 hodiny) a pri neustále zapnutých mobilných dátach a Wi-Fi sme na jedno nabitie pracovali s LG G2 Mini približne 1 a pol dňa. Počas toho sme aktívne pracovali s aplikáciami a využívali sme hovory aj SMS. S výdržou batérie súvisí aj jas displeja. Ten sa dá nastaviť iba manuálne, a tak značne záleží na tom, či so zariadením pracujete v exteriéri alebo interiéri. Pri nižšej hodnote jasu a pri rozumnej správe pripojení (rozumej vypnutie pripojenia po ukončení práce s internetom) by vám toto zariadenie malo vydržať na jedno nabitie aj 2-3 dni.

SAMSUNG CSC

HODNOTENIE

LG G2 Mini je neobyčajne obyčajným smartfónom vyššej strednej triedy. Ponúka priemerný displej, fotoaparát aj výkon, no určite zaujme konštrukciou a funkciami systému, ktoré nájdete iba u LG. Nás potešila najmä batéria s veľkou kapacitou a funkcie ako Knock Code či infračervený ovládač spotrebičov, no určite nájdeme aj niekoľko ďalších výhod, ktoré by vám mali stačiť ku odhodlaniu kúpiť si toto zariadenie. Jedným z nich je napríklad cena začínajúca tesne nad hranicou 200€, čo poteší najmä mladých záujemcov o toto šikovné zariadenie. Ak máte nejaké otázky, neváhajte nás kontaktovať priamo pod týmto článkom.

LG G2 Mini

Android 4.4.2 KitKat4,7"
Qualcomm MSM8926 Snapdragon 400, 4-jadrový, 1,2 GHz Cortex-A7540 x 960 pixelov
1 GB8
8 GB1080p@30fps

+ batéria

+ konštrukcia

+ podpora microSD

+ funkcie a aplikácie v systéme

+ novší Android 4.4 KitKat

+ podpora LTE

+ cena

– kvalita videa

– displej

7.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+