MojAndroid

Súčasné tablety sa svojou konštrukciou podobajú takmer ako vajce vajcu. Pochopiteľne, líšia sa dizajnom, materiálmi a veľkosťami uhlopriečok, ale základ je skoro vždy ten istý – obdĺžnikovitý tvar a žiadne výnimočné konštrukčné prvky. Výrobcovia sa akoby báli vykročiť z radu a len veľmi zriedka sa nájde taký, ktorý túto uniformitu tabletov poruší a príde s nejakou inováciou, s novým konštrukčným prvkom. Jedným z mála je spoločnosť Lenovo, ktorá pred časom prekvapila svojím tabletom Yoga s integrovaným stojanom.

Ten sa po krátkej dobe dočkal svojho vylepšeného následníka s označením Yoga HD+ a len nedávno sme sa dočkali úplne novej generácie Yoga 2. Keďže pôvodnú Yoga HD+ dlhodobo používam, uvítal som možnosť otestovať novú generáciu zariadenia v osempalcovej verzii a porovnať, aké zmeny a vylepšenia prináša.

Obsah balenia

Tablet je dodávaný v čiernej krabici strednej veľkosti, na ktorej samozrejme nemôže chýbať vyobrazenie prístroja. Malá ikonka upozorňuje, že sa jedná o osempalcovú verziu, keďže Yoga 2 sa predáva aj ako desaťpalcový tablet. Vnútro krabice je rozdelené na niekoľko priehradiek, celkom navrchu sa nachádza samotný tablet, pod ním nájdeme príručku a leták s príslušenstvom na dokúpenie. V balení je aj dvojampérová nabíjačka a USB kábel. To je však všetko, žiadne ďalšie nadštandardné príslušenstvo už v krabici nie je.

Konštrukcia, dizajn a materiály

Ako sme spomenuli v úvode, Lenovo Yoga je konštrukčne unikátny tablet, ktorý sa jasne odlišuje od riešení ostatných výrobcov. Môže za to predovšetkým valcovitá časť na jednej z dlhších strán, v ktorej sa ukrýva batéria. To spôsobilo, že ťažisko tabletu je v mieste, kde tablet držíte v ruke, vďaka čomu sa zdá ľahší a pohodlnejší pri uchopení. Hmotnosť zariadenia je tak v dlani a nie v prstoch, čo sa prejaví pri dlhodobejšom používaní, ako je čítanie kníh alebo prezeranie webu. Ide síce o netradičný konštrukčný prvok, dá sa naň však veľmi rýchlo zvyknúť a pri používaní nespôsobuje žiadne problémy.

Lenovo Yoga Tablet 2-4

Okrem umiestnenia batérie je vo valcovitej časti tabletu zabudovaný aj stojan. Jeho princíp je rovnaký ako u Yogy HD+, stačí ho teda „vytočiť“ smerom von od tela tabletu. Dá sa používať vo viacerých polohách. Prvé tri sú rovnaké ako u predchádzajúcej generácie, teda Naklonenie, kedy má tablet ideálny sklon pre písanie či hranie hier a Držanie, kedy proste tablet držíte v ruke za valcovitú stranu. Tretím režimom je Stojan, kedy môžete tablet využiť na sledovanie videí, videoklipov, televízie, či komunikovať cez Skype a Hangouts. Tablet je možné v tomto režime sklopiť do viacerých uhlov podľa potreby, pričom sa dá sklopiť dozadu ešte viac ako Yoga HD+.

Lenovo Yoga Tablet 2-6

Mechanizmus stojana sa však oproti spomínanému modelu trochu zmenil a stojan je možné pretočiť takmer o 180 stupňov. To spolu s pridaním otvoru v stojane umožnilo doplnenie ďalšej polohy – Zavesenie. V tejto polohe proste tablet za otvor zavesíte na nejaký vhodný „háčik“, prípadne si vyrobíte nejaké improvizované pútko a môžete ho zavesiť aj na také háčiky či výstupky, ktoré by otvorom neprešli. Ide o skutočne invenčné riešenie a hoci ho väčšina majiteľov zrejme nebude využívať denne, v niektorých prípadoch sa môže skvele hodiť.

Lenovo Yoga Tablet 2-1

Mechanizmus otáčania stojana sa mi oproti Yoga HD+ zdal trochu tuhší, na otáčanie bolo teda treba vynaložiť trochu viac sily. Nejedná sa však o žiadny extrém a keby som nemal na porovnanie druhý tablet, tak túto drobnosť ani nezaregistrujem. Je navyše možné, že sa časom mechanizmus trochu „rozchodí“.

Prejdime k rozmiestneniu ovládacích prvkov ( opisované pri pohľade na tablet v režime Stojan, teda naležato). Prednej strane dominuje dotykový osempalcový displej, na jeho ľavej strane je umiestnená predná kamera pre videohovory a trochu ďalej od nej takmer neviditeľný senzor regulácie podsvietenia. Pod displejom sa vo valcovitej časti nachádza dvojica reproduktorov.

Na dlhších hranách zariadenia nenájdeme žiadne prvky, na pravej je umiestnený otvor mikrofónu a vo valcovitej časti aj 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel. Na protiľahlej hrane sa nachádza microUSB konektor a dvojtlačidlo ovládania hlasitosti, ktoré je o niečo dlhšie než na Yoge HD+ a lepšie sa tak nahmatáva. Na tejto strane valca je umiestnené tlačidlo zapínania/aktivovania displeja.

Lenovo Yoga Tablet 2-5

Lenovo Yoga Tablet 2-9 Lenovo Yoga Tablet 2-8

Zadný kryt je pokrytý výraznejším vrúbkovaním než ten u Yogy HD+ a vidíme na ňom logotyp výrobcu, doplnený malou nálepkou „Intel inside“, ktorá informuje o použitom procesore. Neprehliadnuteľným prvkom je otáčavý stojan, na ktorom sa tiež nachádza nálepka s obrázkom vysvetľujúcim jeho vysunutie. Vo valcovitej časti je ešte umiestnený objektív fotoaparátu, ktorý je trochu zapustený pod povrch a tak chránený voči poškodeniu.

Lenovo Yoga Tablet 2-12 Lenovo Yoga Tablet 2-10

Ak stojan otočíme, ukáže sa tretia nálepka s technickými údajmi a záslepka, pod ktorou sa ukrýva slot na microSD kartu a prípade verzie tabletu s mobilným pripojením aj na SIM kartu. Malou silikónovou spojkou je pripojená k telu tabletu, nehrozí teda jej prípadná strata ako u Yogy HD+.

Lenovo Yoga Tablet 2-11 Lenovo Yoga Tablet 2-7

Telo tabletu je vyrobené z plastu, kovový je len stojan. Pri stláčaní v oblasti zadného krytu je sem-tam počuť puknutie či drobné zavŕzganie, nie je to však nič hrozné, čo by sa výrazne podpisovalo na kvalite konštrukcie. Hoci Yoga 2 svojou konštrukciou nepatrí práve k najtuhším tabletom, s pokojným svedomím sa dá označiť ako dobrá. U Yogy HD+ som jej zhoršenie či nejaké negatívne prejavy nezaznamenal ani po dlhodobom používaní, takže myslím, že problém nenastane ani v budúcnosti.

Displej

Zobrazovacou jednotkou tabletu je osempalcový IPS displej s Full HD rozlíšením 1920 x 1080 pixelov, čo zabezpečuje hustotu bodov na úrovni 283 ppi. Nájdeme síce tablety, ktoré na porovnateľnej uhlopriečke ponúkajú vyššie rozlíšenie a väčšiu hustotu bodov, napr. Samsung Galaxy Tab S 8.4, ale aj Yoga 2 ponúka veľmi jemný obraz a uspokojiť by mal aj náročných používateľov.

Lenovo Yoga Tablet 2-3

To isté platí aj o pozorovacích uhloch, ktoré sú vďaka technológii IPS skutočne široké a ani pri pohľade zboku nedochádza ku skresleniu. Farby sú tiež výrazné a živé, ale nie presaturované. Samozrejme, čierna nie je taká výrazná ako na Super Amoledoch a biela je trochu akoby nažltlá, jedná sa však len o drobnú chybičku, ktorá je badateľná len pri zobrazovaní testovacích farieb na celej ploche displeja a priamom porovnávaní s inými zariadeniami.

Pochvalu si displej zaslúži aj za výbornú čitateľnosť na priamom slnečnom svetle, na čom má zásluhu okrem iného silné podsvietenie. Pri Yoge HD+ prakticky nepoužívam jas nad 50% celkovej intenzity, pretože už začína byť až nepríjemne silný a pri tejto Yoge 2 je to podobné. Digitizér, teda dotyková plocha je príjemná na dotyk a voči jej citlivosti tiež nemožno mať výhrady. Naraz dokáže rozoznať desať dotykov.

Výkon a pamäť

O dostatočný výkon tohto tabletu sa stará štvorjadrový procesor Intel Atom Z3745, taktovaný na 1,33 GHz. Jedná sa o jednoznačný posun vpred v porovnaní so Snapdragonom 400 v Yoge HD+ či MediaTekom v prvej generácii tabletu. Pohyb v prostredí systému je rozhodne plynulejší než u Yogy HD+ a používateľský zážitok je na vyššej úrovni. Platí to aj o rýchlosti spúšťania aplikácií či plynulosti animácií.

Isté zaváhania tabletu sa však objavia, napríklad pri stlačení tlačidla multitasking trvá malú chvíľu, kým sa objaví zoznam naposledy použitých aplikácií. Sú to však skutočne len detaily, ktoré nijako výrazne neznižujú celkový dobrý pocit z používania tabletu. Počas testovania som nezaznamenal ani žiadne pády aplikácií či reštartovanie systému, takže aj za stabilitu a odladenie si výrobca zaslúži plusový bod.

Na tablete si bez problémov zahráte aj náročné 3D hry, my sme vyskúšali Real Racing 3 a Dead Trigger 2, ktoré boli krásne plynulé a bežali bez akéhokoľvek sekania. Ak vás zaujímajú výsledky benchmarkových testov, nájdete ich na screenshotoch nižšie.

Vnútorné úložisko má kapacitu 16 GB, pre používateľa je dostupných 10,8 GB. Ďalší priestor sa dá získať pomocou pamäťovej karty do veľkosti 64 GB, prípadne po pripojení USB kľúča cez redukciu.

Operačný systém

Pri prvom spustení tabletu je potrebné nastaviť jazyk, časovú zónu, odsúhlasiť licenčnú zmluvu a prípadne aj nastaviť wi-fi pripojenie. Následne sa dostaneme na uzamknutú obrazovku, ktorá zaujme niekoľkými žiarivými farbami, ktoré opäť poukazujú na kvalitu displeja. Potiahnutím prsta v ktoromkoľvek smere sa displej odblokuje, ak sa obdobným spôsobom potiahne ikona fotoaparátu v pravej časti obrazovky, dostaneme sa priamo do aplikácie fotoaparátu.

Lenovo Yoga 2 Screenshot-76 Lenovo Yoga 2 Screenshot-96

V tablete nájdeme operačný systém Android vo verzii 4.4.2, doplnený používateľským rozhraním výrobcu. Domovská obrazovka sa tu skladá z niekoľkých kariet, minimálne môže byť 1 a maximálne 18. Je to väčší počet nez zvyčajne a dôvodom je fakt, že v Yoge 2 nie je k dispozícii menu s aplikáciami, ale všetky ikony sa zobrazujú len na tejto domovskej obrazovke. Je to teda podobný princíp ako u iOS a na Androide obdobné prostredie využíva ešte napríklad Huawei.

Z horného okraja displeja sa dá stiahnuť známa notifikačná lišta, ktorá v tomto prípade slúži skutočne len na notifikácie a upozornenia. V Lenove sa totiž rozhodli zmeniť štýl dvoch samostatných horných líšt, ktoré sú typické pre Android 4.4 a doteraz ich má aj Yoga HD+. V Yoge 2 je lišta s prepínačmi dostupná po potiahnutí prsta od spodnej časti obrazovky, teda podobne ako u iOS. V spodnej časti sa tiež nachádza pás s ikonami, ktoré sa zobrazujú na každej karte.

Lenovo Yoga 2 Screenshot-17 Lenovo Yoga 2 Screenshot-57

V pravom dolnom rohu sa na domovskej obrazovke nachádza tlačidlo s troma bodkami, ktoré po kliknutí zobrazí kontextové menu s nastaveniami. Konkrétne je k dispozícií zmena pozadia, pridanie widgetov, náhľad obrazoviek, nastavenia nadstavby alebo rýchly prístup do nastavení systému.

Po otvorení nedávno použitých aplikácií softvérovým tlačidlom Multitasking sa používateľovi zobrazia posledné použité aplikácie, opäť v štýle podobnom iOS, teda ikony a náhľady v malých oknách. Kliknutím na ikonu či okienko sa aplikácia spustí. Ak ju potiahnete smerom nahor, ukončíte ju, potiahnutím nadol ju naopak uzamknete proti ukončeniu.

Lenovo Yoga 2 Screenshot-10 Lenovo Yoga 2 Screenshot-41

V ľavom dolnom rohu sa nachádza ďalšia ikona, ktorou sa spúšťa funkcia MultiWindow, teda možnosť mať na displeji spustených naraz viac aplikácií, najviac štyri. Bohužiaľ, tento režim podporuje iba sedem aplikácií – E-mail, Galéria, Chrome, UC Browser, File Browser, Kalkulačka a Video, takže jej využiteľnosť nie je príliš veľká. Yoga HD+ umožňuje v MultiWindow spustiť rôznych 17 aplikácií, čo tiež nie je veľa, ale nájdeme medzi nimi také, ktoré majú v tomto režime skutočne opodstatnenie – napríklad Youtube, Fotky, Hangouts, Google Mapy, Kalendár či Gmail. Je škoda, že výrobca nepridal takúto širšiu podporu aj do Yogy 2.

Lenovo Yoga 2 Screenshot-08

Oproti predchádzajúcemu modelu Yoga 2 nemá ani tzv. Smart Sidebar, teda vysúvací panel, ktorý umožňoval rýchly prístup k obrázkom, videám, knihám či naposledy použitým aplikáciám. Nechýba však plánované vypnutie a zapnutie zariadenia. Používateľ si nadstaví čas, kedy sa má tablet automaticky vypnúť a čas, keď sa má zas spustiť. Týmto spôsobom je možné šetriť batériu tabletu cez noc, kedy ho nevyužívate.

Výrobca do tabletu pridal niekoľko svojich špeciálnych aplikácií a softvérových riešení. Nájdeme tu napríklad CLONEit, ktoré slúži na prenášanie kontaktov, správ, fotografií a iného obsahu zo starších zariadení, SYNCit, určené na zálohovanie kontaktov, či Security HD, slúžiace na sledovanie oprávnení aplikácií ale i blokovanie reklám. Zoznam týchto špeciálnych aplikácií dopĺňa SHAREit, nástroj na zdieľanie obsahu ako fotografie, videá, hudba, atď.

Okrem spomínaných aplikácií sa v tablete nachádzajú aj ďalšie. Poslúžiť môže jednoduchý správca súborov File Browser, aplikácia na poznámky Evernote, čítačka elektronických kníh txtr ebooks, kancelársky balík Kingsoft Office či prehliadač UC Browser HD. Je tu aj trial verzia navigačnej aplikácie Route 66, komunikačný program Skype, klient sociálnych sietí Twitter a Facebook či alternatívny obchod Game Store. Všetky tieto aplikácie je však možné odinštalovať.

Lenovo Yoga 2 Screenshot-03 Lenovo Yoga 2 Screenshot-33

Istým nedostatkom je neúplný preklad textov v operačnom systéme do slovenčiny. Nejde pritom len o pár zabudnutých slov či viet, v angličtine zostala dosť veľká časť textov a „popiskov“. Skúseným používateľom to síce problém robiť nebude a možno si to ani poriadne nevšimnú, menej skúsení používatelia, ktorí sa v Androide až tak neorientujú, však môžu mať zo začiatku problémy.

Multimédiá

8-palcová uhlopriečka je dobrým kompromisom medzi mobilitou a pohodlím pri multimediálnom využití tabletu. Veľkým plusom je tiež zabudovaný stojan, vďaka ktorému si tablet môžete kedykoľvek postaviť a nastaviť sklon displeja pri sledovaní filmu či seriálu. Odpadá tak únavné držanie tabletu v rukách či nutnosť mať samostatný stojan.

Predinštalovaná aplikácia s názvom Video je základom, ktorý môžete využiť pri prehrávaní videí. Okrem tlačidiel pre posun vpred a vzad umožňuje priamo z ovládacej lišty vyhotoviť screenshot, zamknúť displej proti náhodným dotykom a tiež prehrávať video v samostatnom okne na popredí, zatiaľ čo na tablete môžete robiť inú činnosť. V našom teste však nedokázala prehrať všetky videá, resp. u niektorých prehrala iba obraz bez zvuku. Oveľa lepšie bude preto využiť niektorý z alternatívnych prehrávačov, napríklad MX Player. Výkon zariadenia pri prehrávaní brzdou určite nebude, Yoga 2 bez problémov prehrá Full HD a aj 4K videá.

Lenovo Yoga 2 Screenshot-25

Zvukovú stránku má na starosti dvojica reproduktorov, ktoré vďaka skvelému umiestneniu na prednej strane pod displejom ponúkajú výborný stereo efekt. V Lenovo do tabletu nepridali vlastnú hudobnú aplikáciu, na prehrávanie hudby je teda určená len jediná predinštalovaná aplikácia Hudba Google Play, ktorá poslúži aj na streamovanie hudby z internetu.

Pozitívom v kategórii zvuku je prítomnosť vylepšenia Dolby Digital, ktorá umožňuje dodať výstupu priestorový zvuk. Tento využijete najmä pri sledovaní video súborov. V dedikovanej aplikácii je možné upraviť zvukový profil pre film, hudbu, hlas, hru alebo doplniť vlastné nastavenia. Dostupný je aj dobre spracovaný ekvalizér, ktorý umožní doladiť jednotlivé frekvenčné zložky.

Fotoaparát

Predný fotoaparát v Lenovo Yoga 2 má 1,6 Mpix, zadný 8 Mpix s automatickým zaostrovaním. LED blesk chýba. Fotoaparát je umiestnený v najhrubšej, valcovitej časti tabletu a jeho objektív je trochu zapustený pod povrch, vďaka čomu je do istej miery chránený pred poškriabaním. Výhodou je možnosť použiť zabudovaný stojan ako statív, čím sa dá predísť rozmazaným fotkám, napríklad pri nechcenom pohybe rúk. S tabletmi sa väčšinou pre ich veľkosť nefotí najpohodlnejšie, ale u osempalcového modelu sa to ešte dá zvládnuť.

Lenovo Yoga 2 Screenshot-43 Lenovo Yoga 2 Screenshot-02

Aplikácia fotoaparátu združuje na jednej obrazovke tlačidlo pre fotografovanie aj spustenie natáčania videa, čo je pohodlné a šetrí to čas. Možnosti nastavení sú pomerne široké, môžete nastaviť veľkosť fotografie od 3264 x 2448 po 640 x 480, pohrať sa s expozíciou, vyvážením bielej, jasom, kontrastom, sýtosťou či ostrosťou fotografií. Nechýba pár scén a efektov ako monochromatická snímka, sépia či negatív. Nastaviť je možné režim makro, panoráma, noc, prípadne zhotoviť fotografiu so zvukovou poznámkou.

Lenovo Yoga 2 Screenshot-49

Kvalita fotografií je celkom dobrá, hlavne ak prihliadneme k faktu, že výrobcovia sa s fotoaparátmi v tabletoch príliš nebabrú a mnohokrát sú tam len akoby do počtu. S osemmegapixelovým fotoaparátom Yogy 2 sa však dajú urobiť celkom slušné fotografie, ktoré sa dobre pozerajú aj na veľkom monitore. Samozrejme, podobne ako u mnohých mobilných zariadení je fotoaparát citlivý na svetelné podmienky a s ubúdajúcim svetlom rýchlo pribúda šum. Kvalitu fotografií môžete zhodnotiť aj sami na základe priložených neupravovaných snímok v plnom rozlíšení.

V nastavenia videa nájdeme len jeho dĺžku (30 sekúnd alebo neobmedzene), kvalitu od Full HD po 176 x 144 bodov a zaostrovanie (kontinuálne alebo nekonečno). Kvalita videa je priemerná, mohlo by byť hlavne o niečo plynulejšie.

Konektivita a batéria

Možnosti konektivity sú u tohto tabletu, podobne ako aj u jeho predchodcu, priemerné. NFC či infračervený port tu nenájdeme, pribudol však aspoň novší „áčkový“ štandard wi-fi, takže Yoga 2 podporuje wi-fi a/b/g/n. Príjem signálu je bezproblémový a nezaznamenal som v tejto oblasti žiadne nedostatky. Bluetooth tu nájdeme vo verzii 4.0, zo senzorov je prítomný akcelerometer, digitálny kompas a senzor regulácie podsvietenia.

Lenovo Yoga 2 sa predáva aj vo verzii so slotom na micro SIM kartu a s podporou dátových prenosov cez 4G siete. Tablet podporuje aj USB On-the-go, takže k nemu pripojíte aj externé zariadenia. Funguje aj pripojenie USB rozbočovača, takže je možné naraz pripojiť klávesnicu a myš a pracovať ako na netbooku. Táto možnosť je o to pohodlnejšia, že nepotrebujete žiadny samostatný stojan, proste si len Yogu postavíte pred seba a môžete pracovať.

Batéria v Yoge 2 má kapacitu 6400 mAh, reálna výdrž prirodzene silne závisí od spôsobu používania. Pri sledovaní televízie cez internet a hraní 3D hier sme Yogu dokázali vybiť aj za 4 až 5 hodín. Bežná výdrž sa pri používaní pohybovala okolo 6 až 8 hodín, pri nenáročných činnostiach sa dá Yoga 2 aktívne používať aj viac ako 10 hodín. Osempalcová Yoga je teda výdržou taký lepší priemer, určite nesklame, ale na druhej strane ani neohúri. Yoga HD+ je na tom s výdržou určite lepšie, na druhej strane, má menej výkonný hardvér a väčšiu batériu.

Záverečné zhodnotenie

Lenovo Yoga 2 je výnimočný tablet, ktorému sa po konštrukčnej stránke ťažko hľadajú konkurenti. Hoci samotná kvalita konštrukcie je porovnateľná s inými tabletmi, unikátny stojan, ktorý umožňuje nastaviť si sklon displeja podľa vlastných preferencií, je obrovským plusom. Je veľmi pohodlné kedykoľvek si tablet postaviť bez nutnosti mať vždy poruke samostatný stojan a čerešničkou na torte je úplne nová možnosť zavesenia tabletu.

Lenovo Yoga Tablet 2-12

Pozitívne možno hodnotiť aj inovovaný hardvér, predovšetkým procesor od Intelu a z neho vyplývajúci vyšší výpočtový výkon. Vďaka tomu je možné na Yoge 2 bez problémov hrať aj náročnejšie 3D hry a omnoho plynulejší je aj pohyb v prostredí. Nesklame ani Full HD displej s peknými farbami a výdrž batérie, ktorá je síce o niečo nižšia ako u predchádzajúcej generácie, ale stále na dobrej úrovni. Potešia tiež stereoreproduktory na prednej strane, ktoré síce neohúria výraznými basmi, ale aj tak ponúknu kvalitnú reprodukciu

Lenovo Yoga 2 je teda nevšedný tablet s viacerými prednosťami a navyše nemá nejakú vyslovene slabú stránku. Ak by som mu naozaj chcel niečo vytknúť, tak by to bol povedzme režim MultiWindow, ktorého potenciál je úplne pochovaný v dôsledku veľmi malého množstva aplikácií, ktoré podporuje. Ide pritom o funkciu, ktorá má hlavne na tabletoch svoje opodstatnenie a dúfam, že výrobca v prípadnej aktualizácii pridá podporu ďalších aplikácií k existujúcim siedmim. Niekomu tiež môže prekážať časť textov v prostredí, ktoré neboli preložené do slovenčiny. Opäť sa však jedná o nedostatok, ktorý sa dá odstrániť aktualizáciou. Odporúčaná cena za tento tablet je 239 eur a v porovnaní s možnosťami ktoré poskytuje, sa javí ako priaznivá.

Plusy:

  • integrovaný stojan
  • nový režim Zavesenie
  • kvalitný displej
  • procesor Intel a vyšší výkon oproti prechádzajúcim tabletom Yoga

Mínusy

  • málo podporovaných aplikácií v režime MultiWindow
  • veľká časť textov v prostredí tabletu je v angličtine
30.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+