MojAndroid

Lenovo patrí k výrobcom, ktorí ponúkajú poriadne širokú škálu zariadení. Od lacnejších plastových modelov až po pekné vlajkové lode. Model Lenovo Vibe S1 lite je odľahčenou verziou svojho nabúchanejšieho súrodenca Lenovo Vibe S1, čo znamená, že do vienka dostal zhruba podobný výzor, no trochu lacnejšie materiály a mierne oklieštenú výbavu. Predstavený bol v januári tohto roku na výstave CES v Las Vegas a spoločnosť Lenovo ho priniesla na slovenský trh len nedávno. Prečítajte si, aký bol náš dojem z testovania tohto zariadenia.

Lenovo_Vibe_S1_lite_ (11 of 15)

 

Balenie

Lenovo Vibe S1 lite prichádza v tradičnom lenováckom balení, aké venuje väčšine svojich stredo-triednych smartfónov. Nachádza sa tu samotné zariadenie, slúchadlá s plastovými štupľami, návody a nabíjačka (sieťový konektor a microUSB kábel). V tomto balení sa už tradične nachádza darček v podobe plastového ochranného krytu. Konkrétne tento pôsobí naozaj dobre, no je klzký, takže zadnú matnú stenu prekryjete opäť niečím, čo sa vám z rúk šmýka. Určite to však poteší všetkých, ktorí si potrebujú premyslieť, aký obal si na smartfón zaobstarajú a navyše – vyzerá veľmi dobre.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Konštrukcia

Na prvý pohľad pôsobí zariadenie Lenovo Vibe S1 lite pomerne prémiovo. V bielom prevedení so striebornými hranami je vysoko elegantné. Keď ho však chytíte do rúk, zistíte, že nejde o kov, ale o plast po stranách či na zadnej stene. V prípade zadnej časti však hodnotíme tento fakt pozitívne. Vibe S1 má na zadnom kryte sklenený panel, musíme však povedať, že na držanie je trochu nepohodlný, nakoľko sa dosť šmýka. Mierne matný plast v prípade Vibe S1 lite je preto podľa nás celkom dobrým riešením.

Lenovo_Vibe_S1_lite_ (12 of 15)

Zariadenie má dobrý, ergonomický tvar, čomu výrazne dopomáha mierne zakrivenie zadného krytu. Lenovo Vibe S1 lite má unibody telo a disponuje rozmermi 145 x 71 x 8,6 mm s hmotnosťou 129 gramov. Nie je teda zbytočne ľahké, no nie je to rozhodne žiadna tehla. Smartfón disponuje najmä zaoleniami, či už v rohoch alebo po krajoch, no zároveň nechýbajú v správnom pomere hrany, takže pri uchopení máte aj pocit stability v rukách. Ovládacie prvky sú rozložené tak, ako sme zvyknutí – na pravom boku sa nachádza zdvojené tlačidlo hlasitosti a tlačidlo napájania. Trochu mrzutou záležitosťou je snáď fakt, že tlačidlá nie sú pevne vsadené a pri dotyku pôsobia uvoľnene. Samozrejme, nevypadávajú, ani nič podobné, no pôsobí to lacno.

Lenovo_Vibe_S1_lite_ (8 of 15)

V hornej hrane si našiel svoje miesto 3,5 mm audio jack pre slúchadlá a v ľavej časti sa nachádza vysúvateľný slot na dvojicu SIM kariet, prípadne jednu SIM v kombinácii s microSD kartou. V spodnej hrane je umiestnený reproduktor a microUSB slot pre nabíjanie. Prednú časť tvorí okrem 5-palcového Full HD displeja predný blesk, reproduktor, selfie kamera a senzor svetla. Pod displejom sú ešte kapacitné tlačidlá Domov, Späť a Multitasking. V zadnej strane je umiestnený fotoaparát a duálny LED blesk. Celkovo je však dojem z konštrukcie na pohľad veľmi dobrý a zariadenie je v bielom prevedení pôsobilo naozaj ako “parádna dizajnovka”.

Lenovo_Vibe_S1_lite_1_2_upravene

Displej

Lenovo Vibe S1 lite prichádza s IPS LCD displejom veľkosti 5 palcov a rozlíšením 1920 x 1080 pixelov (441 ppi), teda v rovnakej výbave, ako jeho silnejší brat Vibe S1. Jednotka IPS sa svojou kvalitou síce trochu ťažšie porovnáva s AMOLED displejmi, no v cenovej hladine zhruba 220 eur je displej Lenovo Vibe S1 lite skutočnou lahôdkou pre oči. Pozorovacie uhly aj kvalita zobrazenia sú na vysokej úrovni a na rozoznanie jednotlivých pixelov musíte skutočne dlho žmúriť.

Lenovo_Vibe_S1_lite_ (1 of 15)

Celková vernosť farieb je presvedčivá, no špeciálne manuálne nastavenia zobrazovania farebných tónov tu nenájdete. Biela je však klasickou bielou, nič nie je príliš “žlté” ani príliš “do modra”. Počas slnečného dňa bol obsah displeja dobre čitateľný aj pri automatickom jase, po nastavení najvyššieho stupňa jasu bolo čítanie už úplne bezproblémové.

Lenovo_Vibe_S1_lite_ (9 of 15)

Okrem displeja sa na ovládanie využívajú aj kapacitné tlačidlá pod displejom. Tie nie sú podsvietené a už tradične spôsobujú vrásky na čele, čo je však už akýmsi štandardom v strednej triede lenováckych zariadení. V bielom prevedení nám však nepodsvietené tlačidlá až tak neprekážali (za svetla boli dobre viditeľné), no pri tmavom prevedení smartfónu to je menším problémom.

Výkon a pamäť

Lenovo zvykne používať v rámci svojich zariadení nižšej a strednej triedy procesor MediaTek – a tak je tomu aj tento raz. Do modelu Vibe S1 lite nasadilo až osemjadrový procesor MediaTek, konkrétne ide o MT6753 s taktom do 1,3 GHz (jadrá Cortex A53). V kombinácii s 2 GB pamäte RAM je to celkom dobrá dvojka. Smartfón sa nejako zvláštne nesprával, pri našom teste zvládol bežnú dennú záťaž úplne s prehľadom a hranie hier mu tiež nerobilo výraznejšie problémy. V 3D Marku však získal v teste Ice Storm Extreme len 4361 bodov. Prevetrali sme ho s Asphaltom či Real Racingom, Modern Combatom a treba povedať, že smartfón sa síce nezasekával a sekvencie hry prehrával bez problémov – no zapotil sa pomerne slušne a teplota dosiahla vyše 42 stupňov Celzia. Je otázne, ako sa bude chovať po pravidelných hráčskych záťahoch, pretože na takúto náročnosť zrejme nebol stavaný. Predsa len, smartfón nie je v kategórii najvýkonnejších osemjadier na trhu. Presne tak ale treba k nemu aj pristupovať a keď sa to vezme z tohto uhla pohľadu, tak na svoju kategóriu celkovo disponuje veľmi dobrými parametrami a má potenciál zaujať nielen dizajnom, ale aj výpočtovou silou.

Používateľ má v tomto smartfóne k dispozícii 16 GB úložného priestoru, no tie sa dajú rozšíriť o microSD kartu do 32 GB. Musíte sa však rozhodnúť, či chcete využívať druhú SIMku, alebo microSD kartu. Slot je totiž, ako sme spomínali, kombinovaný.

Lenovo_Vibe_S1_lite_ (15 of 15)

Operačný systém

Operačný systém smartfónu tvorí Android 5.1 Lollipop s lenováckou nadstavbou. Na domácej obrazovke sme používali pekný okrúhly dizajnový widget s časom, dátumom, lokalitou a počasím, no v rámci “Centra tém” nájdete i ďalšie zaujímavé tipy na témy domácej či zamknutej obrazovky. Lenovo ďalej neponúka v prípade Vibe S1 lite samostatné menu s aplikáciami, takže stiahnuté aplikácie putujú hneď na plochu. K predinštalovaným aplikáciám patria aplikácie od Googlu v samostatnom priečinku a už tradične sú tu lenovácke appky SHAREit, SYNCit, Evernote aj UC Browser.

V Nastaveniach sa nachádza pár zlepšovákov, napríklad Zrýchľovač sťahovania, ktorý sa postará o súčasné používanie sietí WLAN a 4G/3G pri rýchlejšom preberaní veľkých súborov. Miesto si tu našiel aj šetriaci režim úspory energie na báze dennej úspory, alebo vysokej úspory energie. Ten ponechá funkčnú len funkciu hovorov, správ, kontaktov a budíka. Prípadne môžete využiť Plánované zapnutie a vypnutie telefónu. Podobné špeciality s aktiváciou displeja ako vo veľkom bratovi Vibe S1 tu nenájdete.

Dual SIM a konektivita

Ako sme už spomínali, Lenovo Vibe S1 lite je dualSIM smartfón a z toho iba jeden slot podporuje 4G LTE. Ak nepoužívate microSD kartu, napcháte sem dve SIMky veľkosti micro a nano. Počas testovania sme používali samozrejme obe, aby sme sa dostali k čo najreálnejším výsledkom testu. Kvalita hlasového hovoru bola dobrá a počas hovoru sme s reproduktorom na hovory nemali žiadny problém. 

Čo sa týka práce s dualSIM smartfónom, všetko prebieha podľa klasickej šablóny, kedy si môžete zvoliť, či si želáte zakaždým otázku, z ktorej karty telefonovať, posielať SMS a podobne. Pri predvolení si to však jednoducho preddefinujete a pop-up okienka sa zbavíte nadobro. V smartfóne si tiež nastavíte, ktorá karta má byť použitá na použitie mobilných dát.

Lenovo_Vibe_S1_lite_ (14 of 15)

Fotoaparát a multimédiá

Zadný fotoaparát zariadenia Lenovo Vibe S1 lite má rozlíšenie 13 Mpix, disponuje phase-detection autofokusom a má clonu f/2.2. Asistuje mu tiež dvojtónový LED blesk. Fotografie z hlavného fotoaparátu môžeme pochváliť vo viacerých smeroch. V dobrých svetelných podmienkach robia skutočne slušnú robotu a fotografie môžu smelo putovať do albumu či na sociálne siete. Farebne sú fotografie tiež pekne vyvážené, červená je červenou – a nie ružovou či vyblednutou, ako pri niektorých lacnejších zariadeniach. Rovnako je uspokojivá aj kvalita fotografií a ostrosť snímok. Musíme však povedať, že smartfón potreboval na dobré zaostrenie istú dávku stability v rukách. Na fotku sa teda musíte aspoň trochu sústrediť. V slabších svetelných podmienkach má fotoaparát tiež mierne problémy, no poriadne nás prekvapili nočné fotografie s využitím scény Noc. Obrázky boli naozaj celkom ostré a rôzne svetelné body (svetlá, okná) neboli rozmazané biele šmuhy, ale plnohodnotné rozoznateľné predmety. Pre upresnenie – fotografie netreba porovnávať s vlajkovými loďami. Vo svojej kategórii však určite nimi zaujme. Veľmi dobre funguje aj funkcionalita HDR, vďaka ktorej “vytlčiete” z fotoaparátu omnoho viac ako ponúka bežná automatika. Pekne to vidno pri fotografiách vysielacej veže Kamzík, či pri slabo osvetlenej reštaurácii v spodnej galérii. 

Okrem možností formátu fotografie 16:9 či 4:3 máte na výber aj spomínané scénické režimy, ktoré vám s rozumným uvážením naozaj môžu pomôcť. A skutočne ich nie je málo. Prezrieť sa dajú na nasledujúcich screenshotoch. 

Lenovo_Vibe_S1_lite_1 (1 of 1)

V rámci predného 8 Mpix fotoaparátu má Lenovo Vibe S1 lite dve zaujímavé pomôcky. Jednou z nich je LED blesk, ktorý vašej fotografii rozhodne pomôže v slabších svetelných podmienkach, ale aj počas dňa, kedy dorovná tmavšie oblasti záberu.

Zábavnou a užitočnou funkcionalitou zároveň je ovládanie gestami. Stačí, aby ste pred obrazom spravili rukou gesto v tvare písmena V a pustí sa vami zvolená doba samospúšte. Viackrát sme to ocenili, a to nie len pri spoločných selfie v skupine, ale aj ako jednotlivci :)

Čo sa týka kvality videa, môžete si vybrať od kvality 480p až po rozlíšenie Full HD 1080p (30 fps). Video je pri stabilnej ruke celkom obstojné, no v momente, ako sa so smartfónom pohnete, obraz to trochu pocíti. Obraz je ostrý, s plnými farbami, no mierne trhaný, takže ním uspokojíte skôr kamarátov na sociálnych sieťach ako filmárov.

Multimédiá

Často sa stretávame s umiestnením reproduktorov na zadnej strane smartfónu, ktoré je však niekedy trochu nepraktické. V tomto smere musíme Lenovo pochváliť, pretože vo svojom modeli vsadilo reproduktor na spodnú hranu telefónu. Či už ho máte teda na stole, akokoľvek položený, stále vám bez zbytočného pritlmenia parádne prehrá to, čo chcete. Problém však môže nastať pri chytení zariadenia do ruky, kedy reproduktor môžete pridusiť dlaňou. Zvuk sa nedá upravovať dedikovaným ekvalizérom a nie je nadopovaný špeciálnymi zvukovými technológiami, no stále je veľmi obstojný. Pri prehrávaní ho však neodporúčame “vypiecť” na najvyššiu úroveň, pretože sa už trochu prepaľuje. Treba ešte dodať, že reproduktor sa nachádza len na pravej strane mriežky. V ľavej je ukrytý mikrofón.

Lenovo_Vibe_S1_lite_ (5 of 15)

V rámci aplikácie Galéria máte k dispozícii poriadnu možnosť úprav. Od aplikovania množstva filtrov a efektov, až po pridávanie rámčekov, kreslenie či zrkadlenie. Fotografie sa tu delia do albumov vzhľadom k dátumu fotky, polohy alebo podľa typu albumu (fotografie, screenshoty, sťahovanie, atď.).

Batéria

Samotné nabíjanie batérie trvá približne 2 hodiny. Kapacita batérie 2700 mAh nám cez deň poskytla veľmi dobré zázemie. Rozhodne sme sa nemuseli obávať toho, že by sme ešte i neskoro večer nemali dosť “šťavy”. O desiatej večer nám v pohode zostávalo aj 40% kapacity. Celý deň sme pritom mali zapnuté WiFi či Bluetooth. Vo väčšine prípadov sme veľkú časť dňa využívali aj GPS či mobilné dátové pripojenie, pričom nám bežne na jedno nabitie displej svietil aj 5 hodín. Pri mierne úspornom používaní sme sa vedeli dostať s výdržou aj na dva dni. Ako sme spomínali pri nastaveniach, miesto si tu našiel aj šetriaci režim úspory energie na báze dennej úspory, alebo extra vysokej úspory energie. Tento ponechá len funkciu hovorov, správ, kontaktov a budíka. Ako presnejšie bola na tom spotreba energie si môžete pozrieť na na nasledujúcich screenshotoch:

Záverečné hodnotenie

Cena smartfónu Lenovo Vibe S1 lite je okolo 220 eur, čo nie je úplne najmenej, no odpovedá to tomu, čo toto zariadenie ponúka. Za túto cenu získate štýlový fotoaparát, dobrým výkon zariadenia, pekný farebný displej a na svoju triedu dokonca aj s 8 Mpix predným snímačom. Tomu navyše asistuje aj LED blesk. Ako už Lenovo zvykne označovať svoje smartfóny kategóriami S, P či A – tento v názve ukrýva S, teda style. Pri našom používaní sme s ním pomerne budili pozornosť a často sa nás ľudia pýtali, čo za elegantný smartfón používame. V bielom prevedení pôsobil naozaj veľmi dobre. Milým bonusom je rozhodne aj batéria a jej výdrž. Len máloktoré zariadenie v tejto cenovej kategórii ponúka SOT na úrovni až 5 hodín.

Plusy

  • +dizajn
  • +batéria
  • +displej
  • +predný fotoaparát

Mínusy

  • -video
  • -iba priemerne hrajúci reproduktor

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+