MojAndroid

V posledných rokoch sa nestretávame veľmi často so zariadeniami, ktoré by boli revolučné. Na mysli máme zariadenia, ktoré sú natoľko atraktívne, že nás okamžite prinútia zabudnúť na náš aktuálny smartfón a myslieť iba na to, o koľko viac nám môže ponúknuť ten nový. Samozrejme, v drvivej väčšine prípadov sú nové zariadenia lepšie, no výkon a kvalita sa zlepšuje iba inkrementálne a nie je ojedinelé, že niektorý ďalší prvok zariadenia je v novej verzii na nižšej kvalitatívnej úrovni ako to bolo v porovnaní s predchádzajúcim modelom. Aj preto je veľmi vzácne vidieť skutočne unikátne zariadenie, ktoré je nadmieru netradičné, no stále je určené pre bežného užívateľa. Lenovo Vibe P1 je skutočne jedinečný smartfón, a to nie iba svojou jednou výnimočnou vlastnosťou, ale celkovou prezentáciou a užitočnosťou, ktorou predbieha mnohé z najlepších smartfónov na trhu.

Balenie – samé prekvapenie

Ak by bolo Lenovo Vibe P1 iba ďalším telefónom s veľkou batériou, mohli by ste teoreticky preskočiť všetky ďalšie odseky v článku a pozrieť sa iba na to, ako sa mu darilo v našich testoch výdrže. Vibe P1 ale nie je iba ďalším telefónom s veľkou batériou, čo sme si uvedomili už pri otváraní škatule. Okrem telefónu sme tu totiž našli aj ochrannú fóliu na displej a priehľadný kryt, ktorý zasa zvýši odolnosť zadnej časti zariadenia a jeho bočných hrán. Možno nejde o žiadne obrovské doplnky, no ak by Vibe P1 mal byť iba ďalším nepodstatným telefónom, Lenovo by mohlo tieto detaily preskočiť.

Samozrejmosťou je aj kvalitný nabíjací adaptér s technológiou Quick Charge, vďaka ktorému nebudete musieť na nabitie enormnej batérie čakať vôbec dlho, no o tom až trochu neskôr. USB kábel a potrebná dokumentácia sú samozrejmosťou, no celkový dojem z prezentácie nového Lenova bol skutočne veľmi pozitívny. Našli sme tu aj bežné slúchadlá a dokonca aj redukciu z microUSB (male) na USB (female), vďaka čomu si môžete k zariadeniu jednoducho pripojiť USB flashdisk, klávesnicu či myš. Množstvo pridaného príslušenstva nás tak skutočne potešilo.

Konštrukcia a dizajn – veľká prednosť a zároveň najväčší nedostatok

Ak ste niekedy čítali článok o smartfóne Lenovo Vibe P1, pravdepodobne sa všetky informácie upriamili na veľkosť batérie. Novinka od Lenova má ale aj ďalšie prednosti. Jednou z nich je aj konštrukcia, ktorá je z veľkej časti tvorená kovovým krytom. Ten dáva zariadeniu prémiový nádych a postará sa o veľmi dobrý zážitok pri používaní.

Trochu horšie je na tom telefón s rozmermi – pri dimenziách 152,9 mm x 75,6 mm x 9,9 mm a najmä hmotnosti 189 gramov nejde v žiadnom prípade o drobca. Práve na hmotnosť telefónu sme si museli trochu zvykať. Na trhu síce nájdeme podobne ťažké zariadenia, no pri 5,5-palcovom telefóne je to naozaj cítiť. Samozrejme, príčinou je enormná batéria. Aby sme ale všetko dali na pravú mieru – hmotnosť nie je neznesiteľná, len si budete na ňu musieť chvíľu zvyknúť. Ak ste ale zvyknutí na súčasné tenké a ľahké zariadenia, možno budete mať problém. Na druhej strane, telefón je určený práve pre užívateľov, ktorí si nepotrpia na tieto vlastnosti a chcú zariadenie so skutočne dobrou výdržou.

Lenovo_Vibe_P1_11-1

Zaujímavé dizajnové vlastnosti ale nájdeme aj v ďalších prvkoch konštrukcie. Prednej strane dominuje veľký displej, pod ktorým sa nachádza dvojica kapacitných a jedno hardvérové tlačidlo v strede. To plní funkciu tlačidla Domov, no zároveň obsahuje čítačku odtlačkov prstov. Tento prvok nás veľmi potešil a s radosťou konštatujeme, že fungoval veľmi dobre, aj keď nie dokonale. Ak sme si dali námahu a prst priložili kolmo na spodnú hranu displeja, skener nemal žiadne problémy. Tie sa začali objavovať, ak sme prst priložili pod výrazne rozdielnym uhlom, no pokiaľ sme na senzor priložili veľkú časť presta, telefón ho rozoznal a odblokoval sa veľmi rýchlo. Stávalo sa ale aj to, že sme na senzor priložili menšiu časť prsta a vibračná odozva nás upozornila na neúspešné rozoznanie odtlačku. Chvíľu sme si preto museli zvykať na to, ako môžeme prst priložiť, no výsledkom bolo len niekoľko neúspešných odblokovaní a v žiadnom prípade nám to nepokazilo zážitok z používania tohto zariadenia.

Lenovo_Vibe_P1_10-1

Samotné tlačidlo je responzívne a stláča sa pomerne jednoducho, no osobne patríme medzi fanúšikov riešenia, ktoré zvolila spoločnosť OnePlus pri svojom modeli Two – tiež tu nájdeme viditeľný skener odtlačkov, ktorý ale slúži ako kapacitné tlačidlo. To znamená, že ho nemusíte fyzicky stláčať a stačí, keď sa ho dotknete. Takúto možnosť by sme privítali aj pri modeli Vibe P1, no nejde o žiadne dramatický nedostatok.

Nad displejom ešte nájdeme klasickú mriežku reproduktoru pre hovory a prednú kameru. LED dióda je dostatočne skrytá a nebliká veľmi nápadne, ale dostatočne intenzívne na to, aby ste si ju všimli aj počas dňa.

Lenovo_Vibe_P1_7-1

Hlavné ovládacie prvky nájdeme na pravej strane. Pod dvojtlačidlom ovládania hlasitosti sa nachádza tlačidlo napájania. Používanie oboch bolo veľmi jednoduché, poskytovali dostatočne uspokojujúcu odozvu a nemali sme s nimi žiaden problém.

Lenovo_Vibe_P1_6-1

V hornej stene nájdeme 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a dodatočný mikrofón. Dole sa nachádzajú dve mriežky, no iba pod jednou je ukrytý hlasný reproduktor. V strede medzi mriežkami nájdeme microUSB vstup.

Lenovo_Vibe_P1_4-1

Netradičný ovládací prvok sa nachádza aj na ľavej strane zariadenia. Ide o hardvérové tlačidlo, pomocou ktorého si môžete rýchlo zapnúť extrémny režim šetrenia batérie. Trochu nás mrzí, že výrobca neumožnil zvoliť funkcie tohto tlačidla. Režim extrémneho šetrenia batérie nepoužívame takmer nikdy a oveľa viac by sme ocenili, keby si týmto tlačidlom môžeme napríklad meniť režim hlasitosti.

Lenovo_Vibe_P1_3-1

Ako sme už spomínali, zadná strana je tvorená nedonímateľným kovovým krytom. V hornej a dolnej časti ale nájdeme malé plastové plôšky. Ak ste pri opise konštrukcie dávali pozor, možno teraz premýšľate nad tým, kde sa ukrýva slot na SIM karty a pamäťovú kartu. Veru, problém sme mali aj my. Nikde žiadna zásuvka, nikde žiadna možnosť odobratia krytu. Zrejme prvýkrát v živote sme sa museli pozrieť do priloženej dokumentácie, aby sme prišli na to, kde sa tieto zásuvky nachádzajú. Umiestnené sú pod vrchnou časťou zadného krytu, ktorú je možné odobrať vďaka výrezu v hornej stene telefónu. Okolo výrezu sa ale nachádza čierny rámik, a tak sme ho ani pri podrobnom skúmaní telefónu nenašli. Samotné odobratie krytu ale nie je problematické a dve nanoSIM karty a microSD karta sadnú presne na svoje miesto.

Lenovo_Vibe_P1_12-1

Konštrukcia telefónu Lenovo Vibe P1 je tak na veľmi vysokej úrovni. Prémiové materiály, pekné spracovanie a niektoré zaujímavé prvky môžu byť pre užívateľov skutočne lákavé. Trošku nás ale mrzí väčšia hrúbka a hmotnosť zariadenia. Pre užívateľa, ktorý hľadá zariadenie s veľkou výdržou, to nebude problém. Pre bežného užívateľa, ktorý si zvykol na štandard tenkých a ľahkých telefónov, to ale môže byť neprekonateľná prekážka. Nebyť tohto drobného nedostatku, Vibe P1 by mal blízko k telefónu, po ktorom túžia mnohí užívatelia. Vzhľadom na tieto skutočnosti je ale možné, že cieľová skupina zákazníkov bude o čosi menšia, ako by to bolo v opačnom prípade. Chápeme, že pri takto veľkej batérii sa niektoré obmedzenia prekonať nepodarí. Ostáva ale dúfať, že technológia pokročí natoľko, že v ďalších generáciách tohto smartfónu to už problém nebude. Nemáme na mysli drastické zmenšenie rozmerov telefónu, stačilo by minimálne okresanie hrúbky a hmotnosti.

Displej – ostrý, jasný a farebný

Displej na smartfóne Lenovo Vibe P1 ponúka všetky pozitívne vlastnosti, ktoré by ste od 300-eurového telefónu v súčasnosti očakávali. Kvalitný IPS panel, Full HD rozlíšenie, pekné farby, dobré pozorovacie uhly a dostatočný jas. V žiadnej z tejto kategórii ale neexceluje a hoci nejde o najkrajší displej na trhu, bežnému užívateľovi bude určite stačiť.

Lenovo_Vibe_P1_1-1

Farby displeja sú pomerne pestré, no v niektorých prípadoch im trochu chýba sýtosť. Displej potom pôsobí trochu nezaujímavo, no tieto detaily je možné všimnúť si iba pri priamom porovnaní s telefónom z vyššej triedy. Jas na tom tiež nie je najhoršie a postačí aj pre prácu so zariadením na priamom slnku, no znovu zaostáva za drahšími zariadeniami. Pozorovacie uhly sú bezproblémové a rozlíšenie je na túto veľkosť displeja dostatočné.

Voči displeju tak nemáme žiadne veľké výhrady. Dobre nám fungoval aj automatický jas. Displej naplní očakávania bežných užívateľov, no určite nejde o najväčšiu prednosť zariadenia. Tá sa skrýva inde, no dobrou správou je, že v žiadnom smere nás tento zobrazovací panel nesklamal. Drobné detaily je potom možné prispôsobiť aplikáciou určenou na zmenu zobrazovaných farieb, čo sčasti tento nedostatok odstrán

Výkon a pamäť – je ho dostatok na všetko

V dnešnej dobe je už samozrejmosťou, že ak za telefón zaplatíte niekoľko stoviek eur, po výkonnostnej stránke by ste nemali mať problém. Platí to aj o novinke od Lenova. Vibe P1 ponúka procesor Snapdragon 617, 2 GB RAM a 32 GB vnútornej pamäte. Tú je ešte možné rozšíriť pomocou pamäťových kariet, ale už aj predinštalovaná pamäť bude pre väčšinu užívateľov dostatočná.

Pri používaní sme ocenili dostatok výkonu pri každodenných aktivitách. Práca s aplikáciami bola jednoduchá, prepínanie medzi nimi tiež. Všetko šliapalo bez problémov a zahrali sme si aj náročnejšie hry, ako napríklad Dead Effect 2. Pri menej náročných aplikáciách a bežnom používaní tak nebudete mať určite žiaden problém.

Lenovo Vibe P1 Screenshot (17) Lenovo Vibe P1 Screenshot (18) Lenovo Vibe P1 Screenshot (19)

Jediný nedostatok v tomto smere ale trochu pokazil zážitok z používania. Ide o očividný pokles FPS v niektorých častiach systému. Najviditeľnejšie to bolo pri posúvaní sa na widgete aplikácie Google Keep. Posun bol trhaný a naozaj nepekný. Nevieme si toto správanie vysvetliť, no je isté, že to nie je spôsobené nedostatkom výkonu. Skúsili sme aj alternatívny Google Launcher, aby sme zistili, či chyba nie je tu. Výrazne nižšie FPS sme však spozorovali aj v tomto prípade, a tak nám nezostáva nič iné, iba veriť, že chyba je niekde vo vyladení systému. V drvivej väčšine prípadov boli animácie pekné a plynulé a táto naša skúsenosť je naozaj ojedinelá. Dobrou správou je, že takýto detail obyčajne opraví menšia softvérová aktualizácia, takže užívatelia sa skutočne nemajú čoho báť. Odhliadnuc od tejto maličkosti však fungovalo všetko dobre a rýchlo, čo je vždy najdôležitejšie.

Systém – nové spracovanie Androidu z dielne Lenova

Prakticky od príchodu spoločnosti Lenovo na náš trh mali zariadenia tejto spoločnosti rovnaký systém. Samozrejme, aktualizácie pribúdali, no jadro užívateľského zážitku zostávalo nezmenené. To už ale viac neplatí – Lenovo vypočulo názory užívateľov a prinieslo oveľa jednoduchšiu nadstavbu, ktorá kopíruje mnohé prvky čistého Androidu a skôr ich dopĺňa o vylepšenia, ako keby ich mala vymeniť za niečo úplne iné.

Telefón prichádza s predinštalovaným systémom Android 5.1 Lollipop a pri používaní sme mali k dispozícii prakticky všetky výhody, ktoré tento systém obsahuje. Týka sa to klasickej uzamykacej obrazovky spolu s upozorneniami. V systéme je pritom možné nastaviť, či chceme diskrétne upozornenia na uzamykacej obrazovke, alebo tu chceme zobraziť všetky informácie, ktoré upozornenia zobrazujú.

Lenovo Vibe P1 Screenshot (15) Lenovo Vibe P1 Screenshot (3) Lenovo Vibe P1 Screenshot (1)

Po odblokovaní nás tiež čakalo prekvapenie – nájdeme tu totiž klasické menu s aplikáciami. Odpadáva tak problém z ukladania všetkých aplikácií na domovské obrazovky a celkovo je tak prostredie telefónu čistejšie a organizovanejšie. K dispozícii je tradičná zbierka widgetov a stále tu nájdeme obľúbený nástroj na prispôsobenie systému – aplikáciu Témy, pomocou ktorej je možné zmeniť vzhľad množstva prvkov systému vrátane domovských obrazoviek, uzamykacej obrazovky a balíčka ikon aplikácií.

Lenovo Vibe P1 Screenshot (4) Lenovo Vibe P1 Screenshot (5) Lenovo Vibe P1 Screenshot (20)

Zmeny nájdeme aj v notifikačnej lište. Tá funguje tak, ako v čistom Androide, no poteší tu väčšie množstvo ikon rýchleho spustenia, ktoré si navyše môžete prispôsobiť podľa vlastných potrieb. Zmeny sa nevyhli ani nastavení telefónu. Okrem originálnych ikon tu nájdeme množstvo nových nastavení, ktoré v čistom Androide nie sú.

Lenovo Vibe P1 Screenshot (8) Lenovo Vibe P1 Screenshot (9) Lenovo Vibe P1 Screenshot (7)

V nastavení zobrazenia poteší možnosť vlastného vyváženia farieb displeja. Pomocou tohto šikovného nástroju môžete zjemniť niektoré nedostatky, ktoré sme opísali v časti o displeji. Nájdete tu aj ďalšie užitočné nastavenia, napríklad možnosť pre ochranu zraku pri nočnom používaní. V nastaveniach upozornení je zasa k dispozícii detailný prehľad možností, pomocou ktorých si môžete prispôsobiť notifikačný panel.

Lenovo Vibe P1 Screenshot (13) Lenovo Vibe P1 Screenshot (34) Lenovo Vibe P1 Screenshot (35)

Zaujímavá záložka Funkcie skrýva množstvo užitočných možností. Nastavenie Rýchly záber umožní zhotoviť fotografiu aj pri zamknutom zariadení, a to dvojitým stlačením tlačidla zvýšenia hlasitosti. Nájdete tu aj možnosť rozsvietiť displej dvojitým poklepaním či možnosť zmenšiť zobrazovanú obrazovku tak, aby bolo možné zariadenie ovládať jednou rukou. Okrem toho sa v nastaveniach nachádzajú aj možnosti pre úpravu časového plánu vypnutia a zapnutia a spoľahlivé nastavenia pre používanie dvoch kariet SIM. Samostatné nastavenie pre konfiguráciu odtlačkov prstu je veľmi jednoduché a efektívne a hoci telefón nefunguje so systémom Android Marshmallow, aj tak tu nájdete plnohodnotného správcu povolení pre aplikácie.

Lenovo Vibe P1 Screenshot (14) Lenovo Vibe P1 Screenshot (12) Lenovo Vibe P1 Screenshot (11)

Lenovo tiež znížilo počet predinštalovaných aplikácií. Okrem toho, väčšina predinštalovaných aplikácií je užitočná a nejde o žiaden bloatware čínskych obchodov s aplikáciami. Okrem multimediálnych aplikácií a balíčka aplikácií od Google tu nájdeme aplikácie CamCard a CamScanner určené na skenovanie dokumentov. Spomínaná aplikácia Centrum tém sa postará o detailné možnosti prispôsobenia prostredia. Nájdeme tu aj obľúbenú aplikáciu na správu poznámok Evernote, ako aj aplikácie sociálnych sietí. Okrem toho je väčšina predinštalovaných aplikácií tvorená balíčkom nástrojov od Lenova, kde patrí SHAREit, SYNCit či UC Browser. Poslednou zaujímavou aplikáciou je WPS Office, čo je šikovný kancelársky balíček, ktorý s obľubou používame aj na iných zariadeniach.

Celkovo tak nový pohľad Lenova na systém v Android telefónoch hodnotíme kladne. Nadstavba od Lenova pred tým síce nepatrila medzi najlepšie na trhu, no dodatočné funkcie sme vždy hodnotili veľmi kladne. Po novom tieto funkcie nájdeme v známom a tradičnom prostredí, čo vytvára skvelú kombináciu zaujímavých funkcií a klasického systému Android. Veríme, že týmto smerom sa bude Lenovo uberať aj v budúcnosti a že menej výrazná nadstavba umožní aj rýchlejšie sprístupnenie aktualizácií s najnovším systémom.

Multimédiá – dobrá výbava

Smartfón Lenovo Vibe P1 môžeme bez problémov označiť za plnohodnotné multimediálne zariadenie. Dnes už nie je problém takto klasifikovať aj dostupnejšie zariadenia s cenovkou do 200 EUR, ktorú navyše novinka od Lenova prekonáva. Po hardvérovej aj softvérovej stránke ale ide o plne funkčný multimediálny smartfón.

Ako obyčajne, aj teraz tomu pomáha pekný veľký displej. Ten je základom pre väčšinu multimediálnych aktivít a v tomto prípade slúži veľmi dobre. Bez problémov prehrá Full HD videá na YouTube, čo je v dnešnej dobe štandardom.

Lenovo_Vibe_P1_2-1

Menej chvály si už zaslúži použitý reproduktor. Ten je umiestnený na spodnej strane zariadenia, čo je vždy lepšie, ako keby sa nachádzal vzadu. Dve mriežky, medzi ktorými sa nachádza microUSB vstup, sú ale zavádzajúce – reproduktor sa ukrýva iba za jednou z nich. Zvuk z neho pritom nie je vôbec zlý a na prácu s multimédiami postačí. Nie je ale vôbec hlasný a akékoľvek väčšie otvorené priestranstvo s priemernou úrovňou hluku mu robí problém. Preto ho zrejme nevyužijete na prehrávanie videí večer v krčme s priateľmi, no na vaše osobné účely postačí.

Nájdeme tu aj bohatú softvérovú výbavu. Prehrávač hudby, videí a galéria sú základom, ktorý musí byť v každom dobrom multimediálnom smartfóne. Samozrejme, softvérovú výbavu je možné doplniť výkonnejšími a užitočnejšími aplikáciami z obchodu Play, takže tu nemáme žiadne výhrady. Dobrou správou je aspoň malé množstvo zbytočného bloatwareu, takže si každý užívateľ môže stiahnuť svoje vlastné obľúbené multimediálne aplikácie.

Konektivita – LTE aj NFC

Celkové hodnotenie tohto smartfónu by mohlo byť teoreticky nižšie, ak by sme tu nenašli všetky najmodernejšie spôsoby pripojenia. To ale nie je prípad modelu Vibe P1, ktorý ponúka všetky moderné antény a snímače. Samozrejmosťou je pripojenie k Wi-Fi štandardu 802.11 a/b/g/n/ac a aj pripojenie k mobilným sieťam GPRS, EDGE, HSPA+ a LTE. Nájdeme tu aj NFC čip, ktorý možno nepoužívate každý deň, no z času na čas sa môže objaviť situácia, kedy vám bude užitočný.

Výrobca zvolil už pomerne tradičný variant umiestnenia antén do zadného krytu, čo je v prípade zariadení s kovovým krytom pomerne časté. Aj vďaka tomu bolo pripojenie k všetkým druhom sietí spoľahlivé a bezproblémové. Nespozorovali sme žiadne výpadky signálu a ani výrazné zoslabenie pripojenia na miestach, kde by sa iné telefóny držali lepšie. V skratke povedané – pripojíte sa všade tam, kde nejaký signál je a pripojenie nebude o nič horšie, ako s iným zariadením.

Lenovo_Vibe_P1_5-1

Lenovo patrí medzi priekopníkov dual SIM smartfónov na našom trhu a ako je to v prípade ostatných zariadení výrobcu, aj Vibe P1 ponúka dva sloty na SIM karty. Konkrétne ide o dva nano SIM sloty, takže ak je vaša sekundárna SIM staršia a má klasickú veľkosť alebo veľkosť micro SIM, budete si ju musieť vymeniť. S nano SIM slotmi sa ale stretávame čoraz častejšie aj pri dostupnejších zariadeniach, a tak túto procedúru budete musieť skôr či neskôr podstúpiť.

Čo sa týka samotnej správy dvoch SIM kariet, Lenovo má v tomto smere veľmi spoľahlivý systém a zmizli aj drobné problémy, ktoré sme mali v minulosti. Pripojenie dvoch kariet je bezproblémové a vždy máte prehľad o tom, ktorú kartu práve používate. Mali sme trochu obavy z toho, ako sa situácia zmení po kompletnej zmene prostredia systému, no s radosťou môžeme skonštatovať, že aj modely z najnovšej generácie Vibe zariadení fungujú s dvomi SIM kartami stále rovnako dobre a najmä spoľahlivo.

Fotoaparát – o pekné snímky musíte bojovať

Lenovo Vibe P1 ponúka 13 MP hlavný fotoaparát a 5 MP prednú kameru. Tieto údaje ale ešte nemusia hovoriť veľa o kvalite výsledných fotografií. Tá je v prípade novinky od Lenova na veľmi dobrej úrovni, no problém je skôr v tom, že výsledky nie sú konzistentné. Niekedy sa nám podarilo spraviť peknú fotografiu na prvýkrát a inokedy to vyžadovalo hneď niekoľko pokusov.

V dobrom osvetlení problém väčšinou nebol. V šere a tme sto už ale také jednoduché nebolo – v automatickom režime sa snažil telefón získať viac svetla zvýšením hodnoty ISO a výsledkom boli fotografie plné šumu. Ak sme zasa zvolili nočný režim fotografovania, výsledky boli krajšie, no potrebovali sme pevnú ruku, pretože tu bol zasa predĺžený čas uzávierky a fotografie boli často rozmazané. To ale nie je nič nezvyčajné, no je to niečo, na čo budete musieť pri fotografovaní s týmto telefónom myslieť.

Ak ale boli splnené všetky podmienky, bolo možné zhotoviť naozaj pekné zábery. Úroveň detailov bola veľmi vysoká a aj farby na fotografiách boli pomerne pekné. Na príležitostné fotografovanie je tento telefón určite vhodný a ak máte chvíľu času a neprekáža vám, že možno budete musieť spraviť viac fotografií, kým dosiahnete želaný výsledok, fotografovanie s Vibe P1 môže byť skutočne zábavou.

Video zhotovené týmto smartfónom na tom nie je vôbec zle. V náročných svetelných podmienkach mal telefón značný problém s vyvážením expozície, ale to nie je vôbec nič výnimočné a s týmto má problém väčšina zariadení na trhu. Úroveň detailov a farieb bola ale veľmi dobrá, no ocenili by sme trochu lepší zvuk, ktorý bol pri nahrávaní na rušnej ulici naozaj nekvalitný.

Batéria – par excellence

Na trhu je niekoľko zariadení, ktoré sa môžu pochváliť naozaj fantastickou výdržou batérie. Viacerí výrobcovia dokázali, že nie je až také náročné vyrobiť zariadenie s extrémnou výdržou. Problémom ale boli ďalšie vlastnosti týchto zariadení, ktoré výrazne zaostávali za konkurenciou a ktoré v konečnom dôsledku odradili každého používateľa, ktorý dbal aj na ostatné funkcie zariadenia. Vibe P1 je revolučný práve v tom, že v prospech obrovskej výdrže obetuje veľmi málo z iných oblastí.

Aby si ale túto obetu mohol dovoliť, musí byť jeho výdrž skutočne presvedčivá. Ak nechcete strácať čas, namiesto nasledujúcich riadkov si predstavte dlhý rad superlatívov a pochvál, pretože tak nejako bude vyzerať naše hodnotenie výdrže batérie tohto zariadenia.

Najviac nás mrzí, že telefón sme mali k dispozícii iba na jeden týždeň, a tak sme nestihli otestovať všetky rôzne scenáre, ktoré sa pri používaní zariadenia môžu objaviť. Napriek tomu sa nám podarilo z batérie vyťažiť maximum a získali sme pomerne dobrý prehľad o tom, čo môžete v roku 2015 očakávať od zariadenia s 5000 mAh batériou.

Je toho skutočne veľa, tak začnime pekne poporiadku – ak máte cez deň na pláne aj niečo iné, ako pracovať s telefónom, Vibe P1 za jeden deň nevybijete. Iba ak by ste celý čas hrali náročné hry, no aj v tomto prípade vám telefón vydrží o niekoľko hodín dlhšie ako väčšina ostatných zariadení na trhu.

Telefón nám na prvé nabitie vydržal fungovať celé dva dni, počas ktorých bol displej zapnutý viac ako 5 hodín. Stále nám zostávalo ešte 27 % percent energie, ktoré by určite stačili na ďalší, menej náročný deň so zapnutým displejom do hodiny a pol. Drvivú väčšinu času sme zariadenie používali na prehliadanie webových stránok, sociálnych sietí a prácu s bežnými komunikačnými a inými aplikáciami. Zahrali sme si ale aj stredne náročnú hru Ski Safari 2 a vykonali niekoľko hovorov. Robili sme ale aj náročnejšie testy a fotili a natáčali video. Pravidlom ale bolo, že telefón bol nonstop pripojený k Wi-Fi alebo mobilnému internetu. Okrem toho sme asi dve hodiny počúvali hudbu cez Spotify, no skladby boli uložené v pamäti zariadenia, a tak nebolo vyťaženie batérie také veľké, ako keby sme hudbu streamovali.

Lenovo Vibe P1 Screenshot (21) Lenovo Vibe P1 Screenshot (22) Lenovo Vibe P1 Screenshot (23)

Nasledujúce dni sme sa snažili vyžmýkať batériu na maximum. V jedno víkendové ráno sme telefón odpojili od nabíjačky, celú hodinu sme strávili prezeraním sociálnych sietí, čítaním článkov na internete, sledovaním videí a prácou s jednoduchými aplikáciami. Po 60 minútach sme zistili, že úroveň nabitia batérie je stále neuveriteľných 95 %! To znamená 20 hodín takejto práce s telefónom! Samozrejme, túto hodnotu nie je možné dosiahnuť, no ak aj započítame všetok čas v pohotovostnom režime počas dňa, pravidelne sme sa dostávali na odhadovanú hodnotu 10 hodín zapnutého displeja v priebehu jedného dňa. Fantastické.

Lenovo Vibe P1 Screenshot (24) Lenovo Vibe P1 Screenshot (25) Lenovo Vibe P1 Screenshot (26)

Takéto testy sú ale veľmi extrémne a neodzrkadľujú skutočnú výdrž počas bežného dňa. Prirodzene, tá sa u každého užívateľa líši. U nás znamená bežný deň asi 1,5 hodiny zapnutého displeja, maximálne 5 telefonátov, prácu so sociálnymi sieťami, webom, komunikačnými nástrojmi a jednoduchými aplikáciami. Bez akýchkoľvek problémov by sme si mohli zobrať Lenovo Vibe P1 na celý víkend preč (pri takomto vzorci používania) a nemyslieť na dobíjanie batérie. Dva dni sú minimum, počas toho tretieho by sme sa museli možno trochu obmedzovať, no určite by sme to zvládli.

Ak telefón aktívne nepoužívate na rôzne náročné činnosti, môžete si zapnúť aj režim extrémneho šetrenia batérie. Tu vám pomôže spomínané hardvérové tlačidlo na ľavej hrane zariadenia, ktoré automaticky spustí tento režim a ukáže vám odhadovanú výdrž zariadenia v tomto režime. Ak vám už zostáva iba pár percent batérie, bez problémov vám tento režim predĺži výdrž o celé hodiny.

Lenovo_Vibe_P1_9-1

Z predchádzajúcich odsekov ste zrejme pochopili, že výdrž batérie je skutočne excelentná a už aj to samo o sebe by stačilo nato, aby sme tento telefón mohli označiť za ideál pre každého náročného užívateľa, pre ktorého je výdrž prvoradá. Vibe P1 má ale v rukáve ešte jedno eso – nabíjanie s technológiou Quick Charge. Napriek enormnej kapacite batérie sa z 0 % na 80 % dostanete za iba hodinu nabíjania. Áno, čítate správne. Za hodinu nabíjania získate plnohodnotnú výdrž na dva dni aktívneho používania. Ak ste si v noci zabudli telefón nabiť a horko-ťažko ste zvládli pracovný deň, no večer vás ešte čaká posedenie s priateľmi, nevadí – jednoducho pripojíte telefón k nabíjačke, kým ste v sprche a môžete si byť istí, že sa s priateľmi budete môcť podeliť o všetky fotografie a videá z vášho posledného výletu a ešte vám ostane aj energia na počúvanie hudby po ceste domov.

Jednoducho povedané, Vibe P1 vydrží na jedno nabitie skutočne dlho. Nás ale najviac potešil fakt, že výrobca sa nesústredil iba na výdrž batérie, ale venoval patričnú pozornosť aj ostatným prvkom telefónu. Na čo by nám bola výdrž, keby máme telefón s podpriemerným displejom alebo slabým výkonom. Lenovo spravilo minimum kompromisov a vytvorilo skutočne atraktívne zariadenie.

Záver

Musíme sa priznať, že veľmi radi píšeme záverečnú časť recenzie zariadenia, ktoré naplnilo naše očakávania. Zhrnúť pozitíva a úporne sa sústrediť, aby sme si spomenuli na drobné negatíva, je naozaj veľmi príjemné. Ak ste si to ešte nevšimli, patríme medzi veľkých fanúšikov zariadení s dlhou výdržou. Od extrémnych modelov na trhu nás ale vždy odrádzali výrazné nedostatky v ostatných prvkoch zariadenia, ktorým výrobcovia nevenovali pozornosť a snažili sa to ospravedlniť tým, že zariadenie má dlhú výdrž. To ale nestačí.

Lenovo to chápe a Vibe P1 nie je ani zďaleka prvým telefónom v portfóliu spoločnosti, ktoré ponúka nadpriemernú výdrž. Už v minulosti sa objavilo niekoľko modelov, ktoré ste nemuseli večer pripájať k nabíjačke a zároveň ste si mohli byť istí, že zvládnete aj ďalší deň. Vibe P1 ale posúva fungovanie telefónov na novú úroveň – vy nemusíte myslieť na nabíjanie prakticky nikdy. Ak vás aj telefón prekvapí nízkou výdržou, jednoducho ho pripojíte a za niečo vyše hodiny môžete znovu fungovať niekoľko dní. Za veľmi dobrú cenu tak dostanete fantastické zariadenie, na ktorom, dúfajme, bude Lenovo stavať aj v budúcnosti a odstráni minimálne nedostatky (drobné vyladenie systému, mierne vysoká hmotnosť a hrúbka) a pripraví zariadenie, ktoré presvedčí aj tých posledných skeptikov.

Plusy

+ Fantastická výdrž batérie

+ Dizajn

+ Jednoduchosť systému

Mínusy

– Vyššia hmotnosť a hrúbka telefónu

– Nekonzistentnosť kvality fotografií

– Drobné detaily vo vyladení systému

16.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+