MojAndroid

Keď vlani spoločnosť Lenovo oznámila, že začne predávať svoje telefóny aj na Slovensku, iba málokto tušil, aký veľký dopad to bude mať na náš trh. Smartfóny populárneho výrobcu počítačov boli v Ázii a iných krajinách veľmi obľúbené najmä pre dobrý pomer ceny a výkonu a aj pred oficiálnym začiatkom predaja sa našli mnohí užívatelia, ktorí boli ochotní riskovať a zaistili si zariadenie z neoficiálnej distribúcie. Lenovo skutočne zamiešalo karty a v Európe predstavuje jedno zariadenie za druhým. Model Lenovo S856 je ďalším z radu zariadení spoločnosti, ktoré majú zaujať najmä menej náročných užívateľov, ktorí ale napriek lepšej dostupnosti požadujú vysokú kvalitu.

Balenie – bonusy pre každého

Smartfón Lenovo S856 bol zabalený v kompaktnej škatuli, ktorá nenaznačovala, že by mala obsahovať niečo iné okrem základného príslušenstva k telefónu. Opak bol však pravdou a Lenovo si tu pre nás nachystalo niekoľko zaujímavých darčekov. Ihneď po rozbalení nám okrem samotného zariadenia udrel do očí zaujímavý kryt. Ten chráni telo zariadenia a jeho hrany, no zároveň obsahuje gumený stojan, tzv. kick-stand. Pomocou neho je možné zariadenie postaviť na vodorovnú plochu, vďaka čomu je pohodlné napríklad pozeranie filmov či seriálov. Nevýhodou je, že tento kryt výrazne pridáva na hrúbke zariadenia, a tak vás možno po pár dňoch používania omrzí. Okrem krytu sme ale našli v krabici aj ochrannú fóliu na displej, USB kábel s nabíjačkou s výstupom 1A a aj šikovné štuplíkové slúchadlá s radom náhradných gumených častí do ucha. Nejde teda o úplne základné slúchadlá, ale približne o model podobný tým s cenovkou okolo 10 – 15 EUR. Všetky tieto bonusy sú veľmi užitočné a je skvelé vidieť, že takéto bohaté príslušenstvo nájdeme aj pri dostupnejších zariadeniach.

Lenovo S856 recenzia-12

Konštrukcia a dizajn – prednosť dostala praktickosť

Ak by sme mali jedným slovom charakterizovať dizajn na smartfóne Lenovo S856, zrejme by sme si zvolili slovko “užitočný”. Určite nejde o zariadenie, pri ktorom by inžinieri kládli na vzhľad nejaký výnimočný dôraz. Tým nechceme povedať, že ide o škaredé zariadenie, no je vidieť, že prvky dizajnu sú upravené tak, aby bolo používanie čo najjednoduchšie.

Telefón má rozmery 151 x 77,8 x 9 mm a hmotnosť 175 gramov. V žiadnom prípade tak nejde o extra kompaktné zariadenie, no vzhľadom na veľkosť displeja sú rozmery telefónu opodstatnené. Prednej strane dominuje už spomínaný displej s uhlopriečkou 5,5“. Pod ním nájdeme tri kapacitné tlačidlá, ktoré sú typické pre strednú triedu zariadení od spoločnosti Lenovo. Zľava ide o tlačidlá Menu, Domov a Späť. Tlačidlá nie sú nijako podsvietené, takže si chvíľu budete musieť zvykať, kým ich bez problémov nájdete aj po tme. Ako vždy, aj teraz by sme uprednostnili, keby je tlačidlo Menu vymenené za tlačidlo multitaskingu. Menu s poslednými aplikáciami otvoríte dlhým podržaním tlačidla Späť, čo podľa nás nie je najšťastnejšie riešenie.

Lenovo S856 recenzia-9

Tlačidlá sú ale umiestnené na priemerne hrubom rámiku, ktorý nijako výnimočne nezväčšuje celkové rozmery zariadenia. Okolo displeja je rámik tiež veľmi tenký rovnako, ako nad ním. V tejto časti nájdeme ešte tradičné logo výrobcu, mriežku reproduktoru pre telefonovanie a prednú kameru na selfie a videohovory.

Lenovo S856 recenzia-10 Lenovo S856 recenzia-6

Bočné hrany tiež nie sú ničím výnimočné. Hore nájdeme 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá. Základné hardvérové tlačidlá sa nachádzajú na pravej strane, kde pod dvojtlačidlom ovládania hlasitosti nájdeme tlačidlo napájania. MicroUSB port sa nachádza na spodnej hrane a ľavá strana zariadenia je úplne prázdna.

Lenovo S856 recenzia-4

Zadný kryt je odoberateľný a v našom prípade mal striebornú farbu. Je vyrobený z plastového materiálu s jemným vzorom, ktorý je aj hmatateľný. Ide o matný kryt, ktorý absolútne nezachytáva odtlačky prstov či iné nečistoty, čo pri používaní určite oceníte. Na zadnej strane nájdeme aj reproduktor pre multimédiá umiestnený dole, veľké logo spoločnosti v strede a šošovku fotoaparátu s prisvetlovacou diódou hore. Ako sme už naznačili, výhodou konštrukcie zariadenia je jej praktickosť. Ovládacie prvky sú rozložené rozumne, tlačidlá nie sú ničím špeciálne a stláčajú sa pohodlne, aj keď odozva nie je najlepšia.

Lenovo S856 recenzia-5

Pod odoberateľným zadným krytom nájdeme odnímateľnú batériu, dva sloty na karty SIM štandardnej veľkosti a slot na microSD pamäťovú kartu. Celkovo je tak konštrukcia zariadenia veľmi jednoduchá a nijako nevytŕča z radu. To ale ani nie je prioritou tohto zariadenia. Tou je doručenie spoľahlivého užívateľského zážitku za rozumnú cenu, čomu takáto konštrukcia plne zodpovedá. Pri používaní s ňou nebudete mať žiadne väčšie problémy, no zároveň nejde o zariadenie, ktoré by na seba upútalo pozornosť, práve naopak.

Lenovo S856 recenzia-11

Displej – jasný, farebný a všestranný

Lenovo S856 figuruje 5,5-palcovým IPS LCD displejom s HD rozlíšením. To je v tejto triede zariadení štandard, ktorý je dobre osvedčený a spoľahlivý. Aj napriek tomu, že hustota pixelov nie je najvyššia, je zariadenie s takýmto displejom možné používať na rozličné úkony, s ktorými si hravo poradí. Uhlopriečka 5,5“ je dnes už pomerne zaužívaná a je vhodná na prácu s bežnými aplikáciami, ale aj na pozeranie videí či filmov. To všetko by ale nebolo možné, keby výrobca nepoužije dostatočne kvalitný panel. To ale nie je prípad tohto zariadenia.

Lenovo S856 recenzia-3

IPS technológia patrí medzi naše najobľúbenejšie a musíme uznať, že Lenovo nás v tomto prípade znovu potešilo. Displej na S856 je jasný a plný farieb. Ponúka tiež veľmi dobré pozorovacie uhly a dostatočný jas na to, aby bolo telefón možné používať aj na priamom slnku. Čokoľvek plánujete s týmto zariadením robiť, môžete si byť istí, že displej určite nebude prekážkou, ktorá by vás nejako obmedzovala.

Výkon – svižný, no ľahko ho vyťažíte na maximum

Lenovo S856 prichádza s pomerne starým procesorom Qualcomm Snapdragon 400 so štyrmi jadrami taktovanými na 1,2 GHz. Procesoru sekunduje pamäť RAM s kapacitou 1 GB. Vnútorná pamäť má kapacitu 8 GB, no pomocou microSD pamäťových kariet je možné ju rozšíriť o ďalších 32 GB. To je pomerne slušná hardvérová výbava, no určite by sme tu uvítali napríklad novší procesor Snapdragon 410, ktorý je použitý v mnohých podobne drahých zariadeniach.

Lenovo S856 Screenshot (1) Lenovo S856 Screenshot (2) Lenovo S856 Screenshot (3)

Napriek tomu, že so Snapdragonom 400 sa v zariadeniach stretávame už naozaj dlho, stále ide o veľmi slušný čip. V prípade S856 sa postaral o bezproblémový a plynulý chod celého systému. Rovnako rýchle je aj spúšťanie jednoduchších aplikácií a prepínanie medzi nimi. Problémom je náročnejší multitasking, kde pamäť RAM nie vždy stačí. Často sa nám stávalo, že po práci s viacerými aplikáciami súčasne a následným návratom na domovskú obrazovku sa museli ikony a widgety odznova načítať. To ale nie je veľký problém, no stretli sme sa už aj so zariadeniami, ktoré si s fungovaním systému a aplikácii poradili o poznanie lepšie. Zdá sa, že výrazná softvérová nadstavba si niekde musela vyžiadať svoju daň.

Odhliadnuc od tohto nedostatku však ide o naozaj spoľahlivé zariadenie. Pokiaľ vám občasné dodatočné načítavanie domovskej obrazovky nevadí, resp. sa vyhnete náročnejšiemu multitaskingu, telefón vám bude bohato postačovať. Poradí si aj s menej náročnými hrami, kde zasa oceníte veľký a pekný displej. Pri bežnom používaní však s výkonom nie je žiaden problém a prechody v systéme a medzi jednoduchšími aplikáciami sú veľmi plynulé a rýchle.

Systém – Android v štýle Lenovo

Lenovo S856 ponúka systém Android 4.4.2 s užívateľskou nadstavbou od spoločnosti Lenovo, s ktorou sme sa mohli stretnúť už aj na mnohých ďalších modeloch. Robustná systémová nadstavba ale prináša mnohé výhody oproti klasickému Androidu, no ak preferujete čistý systém, tu si zrejme na svoje neprídete.

Základom systému sú veľmi pekné animácie a prechody, ako aj možnosť detailného prispôsobenia si jednotlivých prvkov. Uzamykacia obrazovka závisí od zvolenej témy, no v základe ponúka iba skratku pre zapnutie fotoaparátu. V niektorých témach je ale možné priamo z uzamykacej obrazovky spustiť pomocou rýchlej skratky aj ďalšie aplikácie.

Lenovo S856 Screenshot (7) Lenovo S856 Screenshot (8) Lenovo S856 Screenshot (9)

Po odblokovaní sa naskytne pohľad na domovskú obrazovku. Chýba tu menu s aplikáciami a ikony sa ukladajú postupne na domovské obrazovky. Dobrou správou je, že zobraziť si ich môžete až 18, takže je malá šanca, že by vám došlo na obrazovkách miesto. Notifikačná lišta ponúka rýchly náhľad na upozornenia ako aj 5 vybraných ikon pre rýchle nastavenia. Potiahnutím môžete nechať zobraziť všetkých 15 možností, takže základné nastavenia zariadenia budete mať vždy po ruke.

Lenovo S856 Screenshot (5) Lenovo S856 Screenshot (15) Lenovo S856 Screenshot (16)

Zaujímavé je aj menu s poslednými aplikáciami. Môžete tu nechať odstrániť z pamäte RAM všetky posledné aplikácie. Na rozdiel od iných nadstavieb tu však nájdete iba maličkú ikonku aplikácie a nie živý náhľad. To ale nič nemení na spôsobe prepínania medzi spustenými aplikáciami. Vymazať z pamäte RAM ich môžete postupne aj potiahnutím vertikálnym smerom.

Lenovo S856 Screenshot (14) Lenovo S856 Screenshot (10) Lenovo S856 Screenshot (11)

Základnou výhodou systému je ale stále možnosť prispôsobiť si každý prvok vďaka aplikácii Motívy. Tá sa postupne zlepšuje a v súčasnej podobe umožňuje aplikovanie jednej z množstva tém. Veľmi užitočné je ale to, že pre každý prvok systému si môžete aplikovať časť z inej témy. Uzamykaciu obrazovku si napríklad môžete zvoliť z jednej témy, ikony na ploche z ďalšej a vzhľad lišty s upozorneniami zasa z ďalšej. Vďaka tomu môže váš systém vyzerať presne tak, ako si predstavujete.

Lenovo S856 Screenshot (17) Lenovo S856 Screenshot (18) Lenovo S856 Screenshot (19)

K dispozícii sú aj zaujímavé nastavenia, ktoré v čistom Androide nenájdete. Samozrejmá je správa dvoch SIM kariet, ktorá fungovala veľmi spoľahlivo a bezchybne. Môžete si tu tiež nechať nastaviť automatické vypnutie a zapnutie telefónu v dopredu stanovených intervaloch, čo tiež môže byť veľmi užitočné. Veľmi zaujímavé nastavenia sa ale zobrazia v záložke Funkcie. Tu si môžete nastaviť napríklad to, aby tlačidlá hlasitosti umožňovali prebudenie obrazovky. Inteligentná klávesnica zasa znamená, že pri zadávaní telefónneho čísla v aplikácii Dialer sa klávesnica presunie na tú stranu, kam nakloníte zariadenie a jednoducho tak dočiahnete na všetky klávesy číselníka. K dispozícii je aj možnosť uzamknutia obrazovky potrasením, ako aj inteligentný vreckový režim či štandardné nastavenie pre stíšenie zvonenia po zdvihnutí zariadenia.

Lenovo S856 Screenshot (36) Lenovo S856 Screenshot (34) Lenovo S856 Screenshot (31)

Ako to už v prípade zariadení od spoločnosti Lenovo býva, dôležitou súčasťou systému je aj množstvo predinštalovaných aplikácií. Okrem štandardných nástrojov a pomôcok tu nájdete všetky klasické aplikácie Google, ale aj mnohé ďalšie nástroje. Nájdete tu režim pre zobrazenie v aute, čítačku e-kníh txtr ebooks, GPS navigáciu, zahraničný prehliadač UC Browser a, samozrjeme, kompletný balík aplikácií od Lenovo. To znamená aplikácie SHAREit, SYNCit či Security, ktoré pomáhajú pri zálohovaní a zdieľaní súborov, ako aj pri riadení bezpečnosti a plynulosti chodu systému.

Nadstavba od spoločnosti Lenovo patrí určite medzi tie podarenejšie, no je jasné, že nie každému bude vyhovovať. Od čistého Androidu sa výrazne odlišuje, no pridáva niektoré funkcie, ktoré v základnom systéme nenájdeme. Dobrou správou je, že systém funguje plynulo a bezchybne. Často sme ale mali pocit, že práve nadstavba spôsobovala výrazné vyťaženie pamäte RAM, čo sa podpísali pod zníženú pohodlnosť pri multitaskingu.

Multimédiá – štandard strednej triedy

Uznávame, že ak označíme S856 za multimediálny štandard strednej triedy, trošku mu krivdíme. Popravde tu nájdeme všetky schopnosti a multimediálne možnosti, ktoré by sme od podobného zariadenia očakávali. Najviac poteší bohatá softvérová výbava na prácu a prehliadanie multimédií a pomáha aj veľký a pekný displej.

Trochu škoda je, že tu nenájdeme všetky aplikácie vo svojej plnej zbroji. Galéria je veľmi chudobná na funkcie a možnosti, čo je dosť škoda, keďže ide o jednu z najpoužívanejších predinštalovaných aplikácií. Nájdeme tu aj samostatnú aplikáciu na prezeranie videí, ako aj užitočného správcu súborov. Veľký displej využijete už aj na čítanie kníh a prácu s dokumentmi a poslúži vám aj pri prehrávaní videí, seriálov či filmov.

Vstavaný reproduktor nepatrí medzi špičku, no pre občasné prehranie videa na YouTube stačí. Zrejme ho ale nebudete používať na dlhodobejšie prehrávanie hudby, no v tomto prípade vám pomôžu pribalené slúchadlá. V každom prípade ide o multimediálne veľmi dobre vybavené zariadenie, ktoré vám uľahčí aj dlhšiu prácu s dokumentmi, obrázkami či videami. Zrejme sa budeme opakovať, no pre multimédiá je veľmi dôležitý práve displej a ak je tento prvok zvládnutý tak dobre, ako v tomto prípade, softvér a ostatné detaily je možné vyladiť oveľa jednoduchšie.

Konektivita – (takmer) plná výbava

Už dávno neplatí, že najrýchlejšie a najnovšie formy pripojenia sa objavia iba v tých najdrahších zariadeniach. Výrobcovia mobilných čipov sú už teraz schopní vytvoriť aj čipy pre dostupnejšie zariadenia, ktoré ponúkajú rovnaké možnosti pripojenia, ako drahšie modely. Lenovo S856 tak ponúka pripojenie k Wi-Fi štandardu 802.11 b/g/n. K mobilnému internetu sa pripojíte pomocou HSPA s rýchlosťou do 21,1 Mbps, no nájdeme tu aj podporu pre pripojenie k moderným LTE sieťam 3. kategórie s rýchlosťami 100/50 Mbps.

To je viac, než bohatá výbava. Ak vezmeme do úvahy, že ide o telefón s možnosťou použitia dvoch SIM kariet súčasne, je to naozaj veľmi dobrá ponuka. Trochu zaujímavé je, že obe tieto karty sú štandardného rozmeru, a tak sa môže stať, že budete potrebovať extra adaptér. Napojenie dvoch kariet ale fungovalo bezchybne, tak, ako celkové pripojenie k sietiam. Chýbalo iba pripojenie k NFC, ale pokiaľ túto službu nejako aktívne nevyužívate, ani nezbadáte, že tu nie je. Počas používania sme ale nemali žiadne problémy s pripojením. Počas telefonovania bolo druhú stranu počuť jasne a zrozumiteľne, čo platilo aj obrátene.

Fotoaparát – iba priemerný

Lenovo S856 disponuje 8-megapixelovým hlavným fotoaparátom schopným nahrávať video vo Full HD rozlíšení. Boli sme zvedaví, ako si fotoaparát poradí s bežnými podmienkami a výsledky naznačujú, že Lenovo S856 nie je tým pravým fotografickým smartfónom. Ponúka síce niekoľko užitočných nastavení, no aj samotná aplikácia fotoaparátu je okresaná o niektoré funkcie známe z výkonnejších zariadení. Samotným fotografiám chýba aj napriek dostatočnému rozlíšeniu lepší detail. Sú často rozmazané, a to aj pri fotení za dobrých svetelných podmienok. V niektorých prípadoch ale oceňujeme vysoký kontrast, inokedy zasa fotografie zaostávajú vyvážením expozície. Napriek tomu je ale fotoaparát vhodný na príležitostné fotografovanie, keď nepotrebujete za každú cenu zhotoviť najkvalitnejšie fotografie. Upozorniť musíme aj na to, že kvalita fotografie prudko klesá spolu s klesajúcim osvetlením, kedy je viditeľnejší šum a stráca sa kontrast.

Predná kamera ponúka rozlíšenie 1,6 MP a využijete ju skôr pri videohovoroch. Selfie fotografie ňou zhotovené nie sú rozhodne najkvalitnejšie a aj pri dobrom osvetlení obsahujú citeľný šum. Celkom dobre je na tom ale video. Aj tu je jasný nižší kontrast, no objekty sú aspoň rozumne ostré a telefón vám pri príležitostnom nahrávaní videa dobre poslúži. Celkovo by sme tento fotoaparát mohli označiť za priemerný. Určite nemôže konkurovať zariadeniam s lepším snímačom, ale to ani nie je jeho cieľom. Poslúži pri príležitostnom fotografovaní, no zrejme ním nebudete chcieť nahradiť plnohodnotný fotoaparát.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Batéria – jeden deň zvládne bez problémov

Spoločnosť Lenovo je známa tým, že vo svojich zariadeniach ponúka nadpriemerne veľké batérie. To ale nie je tento prípad a kapacita 2500 mAh nie je pre 5,5-palcové zariadenie vôbec veľa. Aj preto sme sa trochu obávali, ako na tom bude výdrž batérie. Na naše prekvapenie nám ale batéria vydržala bez problémov celý deň a niekedy ešte aj o čosi dlhšie.

Lenovo S856 Screenshot (26) Lenovo S856 Screenshot (25) Lenovo S856 Screenshot (27)

Je za tým zrejme inteligentný úsporný systém. Ten sme bez problémov používali celý deň, pričom sme sa nestretli s tým, že by nám vypol pripojenie k internetu a my by sme tak zmeškali nejaké dôležité upozornenie. Na oplátku sa výdrž batérie zrejme zvýšila oproti štandardnému režimu a bez problémov sme fungovali celý deň. V jednom konkrétnom prípade nám na konci dňa zostali ešte asi 20 % batérie, pričom displej svietil takmer tri hodiny. Takmer hodinu z toho sme telefón používali na streamovanie online televízie, čo je veľmi náročná úloha. Počas bežného dňa sa tak môžete dostať na ešte vyššie hodnoty.

Záver

Lenovo S856 je zaujímavým zariadením strednej triedy, ktoré kombinuje rôzne atraktívne prvky. Užívateľov určite poteší pekný veľký displej, dobrá výdrž batérie, ako aj pripojenie k LTE sietiam. Na druhej strane, trochu zamrzí použitie staršieho procesora, ktorý ale stále zvláda väčšinu úloh bez problémov. Model od Lenova tiež zvláda rôzne multimediálne úlohy a naozaj ho takmer nič neprekvapí a nezaskočí. Trochu nás mrzí, že použitý fotoaparát ponúka iba podpriemerné výstupy. Bonusom pre zákazníkov je tiež množstvo príslušenstva a samozrejmosťou je už podpora pre dve karty SIM súčasne. V skratke ide o priemerné zariadenie súčasnosti, čomu zodpovedá aj cenovka. Je jasné, že model s 5,5-palcovým displejom a bohatou výbavou vrámci konektivity nebude stáť najmenej, no v kategórii zariadení s cenou okolo 200 EUR má Lenovo určite veľmi slušnú konkurenciu.

Plusy

+ Pekný, veľký displej

+ Nadstavba Vibe UI

+ Dual SIM, podpora LTE

Mínusy

– slabší fotoaparát

– starší čip

10.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+