MojAndroid

Dnešná finančná situácia na väčšine Slovenska nás donúti každé euro aspoň dvakrát obrátiť v ruke, kým ho niekomu dáme. Pri kúpe nového mobilu sa preto často pozeráme hlavne na jeho cenu a nie na to, aké má ďalšie výhody a prínosy. To hrá do karát spoločnosti Lenovo, ktorá na Slovensku len pred niekoľkými dňami oficiálne spustila predaj svojich smartfónov. Jeden z nich sme hneď získali aj na recenziu – ružový Lenovo S850. A aj keď som bol spočiatku voči nemu skeptický, po niekoľkých dňoch používania ma presvedčil o svojich kvalitách. Nie na všetko sa dá ale pozerať cez ružové okuliare. Prečítajte si, v čom vidím jeho nedostatky a naopak, čo vo mne z tohto zariadenia zanechalo naozaj dobrý dojem.

KONŠTRUKCIA – nie je pre “perfekcionalistov”

Priznám sa, moje nároky na mobil sú dosť vysoké. Jednou z vecí, na ktorú si naozaj potrpím, je konštrukcia. Lenovo S850 je vyrobené celé z plastu, čo mi však vôbec nevadilo. Negatívne som vnímal najmä detaily, ktoré vysokú kvalitu spracovania dehonestovali. Ide najmä o lacné spracovanie nabíjacieho konektora a slot na dve SIM karty, ktorý si akosi nevedel nájsť svoje miesto. Najprv si ale opíšeme, čo sa na smartfóne Lenovo S850 nachádza.

lenovo-s850-1

Predná strana obsahuje veľký displej s trojicou tlačidiel v dolnej časti. Tlačidlá sú senzorové a tak nezaberajú zbytočné miesto priamo na displeji. Ich reakcie sú rýchle a presné, no chýba im podsvietenie, ktoré by ste využili najmä v noci. Takto si na umiestnenie tlačidiel musíte najprv zvyknúť. Nad displejom sa už tradične nachádza logo spoločnosti Lenovo, pričom tu nájdete aj reproduktor pre hovory. Ten ponúka dobrú kvalitu aj hlasitosť. Predná kamera ponúka rozlíšenie 5 Mpix a jej kvalita uspokojí každého moderného lovca selfie fotiek. Vedľa kamery sa nachádza aj proximity senzor a automatické nastavenie jasu, ktoré často v zariadeniach tejto cenovej kategórie chýba. Za to má u nás Lenovo malé plus.

lenovo-s850-12

Na prvky sú najbohatšie hrany telefónu. Napravo nájdete ovládanie hlasitosti aj tlačidlo vypínania, ktoré je vsadené v malej kolíske v tele zariadenia. Spodná hrana obsahuje iba mikrofón, zatiaľ čo navrchu nájdeme otvor pre slúchadlá a slot na nabíjanie. V ľavom boku sa netradične nachádza hlasitý reproduktor a pod ním je aj slot na dve SIM karty, ktorého spracovanie ale nepatrí medzi najlepších. Je pravdepodobné, že sme mali vadný kus na testovanie iba my, no slot na SIM karty vytŕčal z tela zariadenia a vôbec nedržal tesne na svojom mieste. Hoci to nemá žiadny praktický vplyv na používanie, ide o kozmetický nedostatok, ktorý mi prekážal.

Zadný kryt zo zariadenia nie je možné zložiť a teda do smartfónu Lenovo S850 nevložíte ani pamäťovú kartu a nevymeníte si vlastnoručne batériu. Ide o nepríjemný trend, ktorý bol nastolený niekedy v priebehu minulého roka a sám som si naň doteraz nezvykol. Možnosť vymeniť batériu by mala byť povinnou pre každé mobilné zariadenie. Zrejme ale so mnou nesúhlasí väčšina dizajnérov. Z materiálnej stránky mi na Lenovo smartfóne nevadilo nič a pri používaní nevŕzgal ani sa extrémne neohýbal. Ide o lepšie spracovaný model strednej triedy.

DISPLEJ – bez väčších nedostatkov

Spoločnosť Lenovo vsadila do tohto zariadenia displej s veľkosťou 5 palcov. Ten ponúka rozlíšenie 1280 x 720 bodov, čo predstavuje hustotu približne 294 ppi. Kvalita displeja je na vysokej úrovni a okrem hravej farebnosti ponúka aj pomerne dobré pozorovacie uhly a čitateľnosť na priamom slnku. O automatickú reguláciu jasu sa stará senzor nad displejom, pričom jeho funkciou je aj obmedzenie odblokovania pri nosení vo vrecku. Akonáhle na tento senzor nedopadá žiadne svetlo, tak sa displej samovoľne neodomkne. Tento “bonus” ma naozaj potešil a dlho som čakal na to, kým ho niekto implementuje do svojho systému. Ďakujem, Lenovo.

lenovo-s850-5

Ako pri iných displejoch s podobným povrchom, aj na smartfóne Lenovo S850 budete nachádzať často šmuhy a odtlačky vašich prstov. Jednoduché pretretie tričkom či o nohavice ale tento problém rýchlo vyrieši, takže ho nemožno označiť za výrazný nedostatok. Nepodarilo sa mi vypátrať, aký typ odolného skla chráni displej na tomto zariadení, no ani po týždňovom používaní som si na ňom nevšimol škrabance, takže svoju prácu robí naozaj dobre.

VÝKON – štvorjadro MTK s nízkym taktom

Smartfón Lenovo S850 patrí cenovo do strednej triedy a tam by sme ho zaradili aj podľa jeho parametrov. O výkon zariadenia sa v tomto prípade stará procesor MediaTek MT6582, ktorý ponúka 4 jadrá taktované na 1,3 GHz. Jeho podporou je v tomto prípade aj 1 GB operačnej pamäte RAM, ktorý je dnes minimom pre plynulý chod Androidu vo vyššej verzii. O grafické procesy sa zas stará čip Mali-400MP2, ktorý je na poli mobilných zariadení síce už dôchodcom, no svoju prácu dokáže urobiť dobre. Dôkazom je napríklad plynulý chod hry Modern Combat 4 (novšia, 5.verzia nie je s týmto zariadením kompatibilná). Výsledky z benchmarkov vám ako vždy prinášame nižšie.

OPERAČNÝ SYSTÉM – Android 4.4.2 s polovičným slovenským prekladom

Spoločnosť Lenovo predinštalovala do smartfónu Lenovo S850 novší Android 4.4.2, ktorý je doplnený aj o nadstavbu výrobcu. Tá sa v tomto prípade nedá prepnúť na natívny Android, ako je tomu pri smartfóne Lenovo Vibe Z2 Pro, no ide o jednu z lepších nadstavieb Androidu, ktorú si v prípade nutnosti môžete nahradiť akýmkoľvek alternatívnym launcherom. Problémom je skôr jazyk, ktorý je v tomto telefóne všakovaký. Pri zvolení slovenčiny je preklad iba čiastočný a približne polovica výrazov v systéme a hlavne jeho nastaveniach je stále v angličtine. Veríme, že to Lenovo neurobilo schválne a preklad opraví pri najbližšej aktualizácii, no dovtedy vám odporúčame zvoliť radšej angličtinu alebo češtinu, ktorá je preložená správne.

lenovo-s850-screen-22 lenovo-s850-screen-26 lenovo-s850-screen-24

Operačný systém sa v tomto prípade líši od konkurencie aj absenciou appdraweru, teda menu s aplikáciami. Tie sa vám nainštalujú priamo na jednu z domácich obrazoviek, kde si ich môžete preusporiadať iba do priečinkov. Na tento systém si treba zvyknúť a pripraviť sa na to, že v prípade viacerých nainštalovaných aplikácií je priam nutnosťou ich ukladanie do separátnych priečinkov, inak sa budete musieť preklikávať cez veľké množstvo domácich obrazoviek.

lenovo-s850-screen-33 lenovo-s850-screen-34 lenovo-s850-screen-25

Z grafického hľadiska prináša Lenovo S850 ešte niekoľko ďalších noviniek a funkcií. Sú nimi napríklad plávajúce notifikácie, ktoré sa zobrazia v hornej časti displeja, notifikačná lišta so skratkami pre dôležité nastavenia, či uzamknutá obrazovka, ktorá ponúka skratku pre fotoaparát. Celkovo ale hodnotím Android v tomto zariadení za vydarený, odhliadnúc od nedotiahnutého prekladu. Je síce netypický, ale keď si naň zvyknete, nebudete s ním mať žiadny problém.

Bola by škoda nespomenúť aj niekoľko zaujímavých predinštalovaných aplikácií, ktoré Lenovo vložilo do tohto zariadenia. Ide napríklad o Centrum motívu, v ktorom si môžete zmeniť motív systému, tapety, zámok obrazovky, UI systému, animáciu pri spúšťaní či dokonca aj panel upozornení, no rozhodne zaujímavými sú aj tituly Security, SYNCit, SHAREit, Správca napájania, Game Store, Vozidlo, či navigácia Route 66. Na prehliadanie internetu môžete využiť populárny alternatívny prehliadač UC Browser alebo Google Chrome a ak budete mať problém s preplnenou pamäťou, tak sa vám zíde aj titul Clean Up. Neprehliadnite ani pokročilé nastavenia zariadenia, kde si môžete nastaviť rôzne gestá a funkcie, ktoré inde nenájdete.

FOTOAPARÁT – je prekvapivo dobrý

Priznám sa, že pri lacnejších smartfónoch som pri fotoaparáte skeptikom. Je to predsa len súčiastka, na ktorej sa dá dobre ušetriť a mnohí výrobcovia túto tézu aplikujú aj v praxi. Nie je to však prípad smartfónu Lenovo S850, ktorý ponúka hlavný fotoaparát s 13 Mpix rozlíšením. Snímky síce kvalitatívne nepatria medzi najlepšie, no určite sú vhodné aj na projekciu či prezentáciu na rodinnej oslave. Presvedčia vás o tom ukážkové fotografie umiestnené nižšie.

Čo sa videa týka, Lenovo S850 nahráva vo Full HD rozlíšení. Absencia optickej stabilizácie spôsobuje mierne otrasy pri natáčaní z voľnej ruky, no nejde o nič horibilné. Kvalitu si opäť môžete prezrieť na ukážke nižšie.

MULTIMÉDIÁ – žiadny problém

Pri prehrávaní hudby aj videa je Lenovo S850 dostatočne výkonným. Naplno si môžete užiť aj hudbu či video vo vysokej kvalite, pričom vám na ich prehrávanie odporúčame predinštalované aplikácie Hudba Play a Video. Ak sa stretnete s nekompatibilitou formátov, vyskúšajte alternatívne aplikácie MX Player a PowerAMP. Nižšie nájdete screenshoty z aplikácie AnTuTu Video Tester, v ktorej sme vyskúšali prehrávanie rôznych formátov videa a zvuku. Čo sa kvality hlasného reproduktora týka, ten patrí medzi slabší priemer. Pre kvalitné počúvanie hudby tak využite skôr slúchadlový výstup, s ktorým sme nemali počas testovania žiadne problémy.

lenovo-s850-screen-57 lenovo-s850-screen-58

lenovo-s850-screen-54

PRIPOJENIA – podporuje 2 SIM, no chýba NFC

Lenovo S850 zaostáva za konkurenciou iba chýbajúcim pripojením NFC. Inak si rozumie s Wi-Fi v štandardoch 802.11 b/g/n, Bluetoothom 3.0 aj microUSB pripojením, ktoré sa nachádza netradične v hornej hrane. Prípadných záujemcov určite poteší aj podpora 3G sietí na jednej zo SIM kariet (druhá slúži na hovory v GSM pásme) či vstavané FM rádio, ktoré môžete využiť kdekoľvek sa budete nachádzať. Na navigáciu slúži A-GPS, podpora pre GLONASS chýba. Čo sa softvéru týka, aplikácia pre dialer aj písanie SMS fungovala dobre a nemám voči nim žiadne výhrady. Pri režime dual SIM treba podotknúť, že ide o aktívnu verziu, teda obe karty je možné využívať súčasne.

lenovo-s850-screen-19 lenovo-s850-screen-20

BATÉRIA – 2000 mAh vydrží na celý deň

Akumulátor nachádzajúci sa pod zadným neodnímateľným krytom ponúka kapacitu 2000 mAh. Ide o batériu typu lítium-polymér, ktorá na jedno nabitie dokáže smartfón Lenovo S850 živiť pokojne aj celý deň. Počas môjho testovania som mal v zariadení vložené 2 SIM karty, na jednej z nich som mal neustále zapnutý mobilný internet a druhou som vykonal asi 3 päťminútové hovory. Popri tom som prezeral sociálne siete a internet (asi hodinu), synchronizoval 2 e-mailové kontá (jedno z nich firemné), vytvoril som asi 30 fotografií a 2 dvojminútové videá, a niekoľko desiatok minút som strávil aj s aplikáciami a hrami. Obrazovku som mal pritom zapnutú na automatickom jase po dobu 2 a pol hodiny.

lenovo-s850-7

HODNOTENIE – Lenovo S850

Smartfón Lenovo S850 je dôkazom toho, že aj za dve stovky môžete získať pomerne kvalitné zariadenie. Ponúka veľký a dostatočne kvalitný displej, výkon vám postačí na všetky bežné úkony a ako bonus získate aj dobrý fotoaparát. V dnešnej dobe je hodnotným prínosom aj podpora pre 2 SIM karty, no na škodu je absencia slotu na externé pamäťové médium. Detailne by som mohol popísať aj ďalšie plusy a mínusy, no v globále iba spomeniem, že ma Lenovo S850 viac prekvapilo ako sklamalo. Odporúčam ho preto všetkým nenáročným používateľom, ktorí hľadajú moderný smartfón za rozumnú cenu.

lenovo-s850-6

Plusy

+ displej

+ dualSIM

+ novší OS Android

+ fotoaparát

+ cena

Mínusy

– nedoliehajúci slot na SIM karty

– chýbajúci appdrawer

– polovičný preklad do slovenčiny

14.10.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+