MojAndroid

Smartfóny sú si dnes vo väčšine prípadov veľmi podobné, a to nielen dizajnom, ale aj funkciami a ponúkanými parametrami. Z času na čas sa však na trhu objaví nejaká novinka, ktorá nadchne. Jednou z nich je aj Lenovo P70, ktorý ako jeden z mála smartfónov na trhu ponúka batériu s kapacitou 4000 mAh. Výhodou oproti veľkým zariadeniam s 5,5 a viac palcovou uhlopirečkou však je, že disponuje menším 5-palcovým zobrazovacím panelom. Ten je osadený v tele, ktorého hrúbka sa aj napriek veľkej batérii nedostala cez 9 mm. Zaujímavý je aj samotný pomer ceny a výkonu, ktorý Lenovo P70 ponúka.

Balenie: To, čo inde nenájdete

Zariadenie prichádza v klasickom balení od Lenova, v ktorom sa nachádza aj nejaké to príslušenstvo navyše. Poteší prítomnosť ochrannej fólie na displej, ochranný kryt s textúrovaným povrchom, 2A microUSB nabíjačka, obyčajné handsfree slúchadlá, no a nakoniec aj redukcia z microUSB na USB, ktorá poslúži pri pripojení USB flash diskov alebo iného príslušenstva. Zároveň je určená aj pre pripojenie kábla, ktorým môžete nabíjať iné zariadenia. Presne tak, Lenovo P70 je vďaka veľkej batérii možné použiť aj ako externý zdroj a nabíjačku.

Konštrukcia:

Dá sa povedať, že Lenovo P70 je klasický smartfón. Prednú stranu vypĺňa 5-palcový displej, telefónny reproduktor, za ktorým je ukrytá notifikačná LED dióda, predná kamera, niekoľko senzorov a trojica kapacitných tlačidiel, ktoré výrobca podsvietil. Zaujímavejším je však zadný kryt, ktorý zasahuje až do bokov zariadenia, pričom jeho hrany sú mierne zaoblené. Jeho demontáž vám vďaka malému otvoru v ľavom dolnom rohu nebude robiť žiadne problémy. Pod krytom sa nachádzajú sloty pre pamäťovú kartu microSD a dvojicu microSIM – jedna s podporou 3G a 4G, druhá len s 2G. Batéria s nadštandardnou kapacitou 4000 mAh je vstavaná napevno a svojpomocne ju bez straty záruky nevymeníte.

Lenovo P70 recenzia-2

Aj napriek veľkej batérii si smartfón zachoval pomerne kompaktné rozmery a hrúbku. Telo sa môže pochváliť proporciami 142 x 71,8 mm a hrúbkou 8,9 mm. Hmotnosť sa tiež zastavila na prijateľných 149 gramoch, čo je pre nosenie vo vrecku a držanie v ruke stále dobrá hodnota. Pri ovládaní Lenova P70 som nepociťoval žiadne nepohodlie, a to ani pri držaní v jednej ruke, či pri nosení v nohaviciach. Výtku mám však k prevedeniu zadného krytu, ktorého lesklý povrch je po čase celý od odtlačkov a navyše sa aj šmýka. Tento nedostatok sa dá eliminovať napríklad nasadením dodávaného krytu.

Lenovo P70 recenzia-6

Čo sa týka rozmiestnenia ďalších komponentov, tak na spodnej stene sa ukrýva dvojica reproduktorových mriežok. Ten skutočný sa však ukrýva len za jedným z nich. Ďalšie ovládacie prvky, vrátane tlačidiel pre hlasitosť a zapnutie, sú umiestnené na pravom boku. Konektorová výbava zahŕňa 3,5 mm audio jack navrchu a microUSB port zospodu. Zadnú stranu okrem loga spoločnosti zdobí ešte fotoaparát a LED blesk.

Lenovo P70 recenzia-7

Lenovo môžem za P70 len pochváliť. Na smartfón, ktorého cenovka je stanovená len niečo nad hranicou 200 eur, sa môže pochváliť robustnou a dostatočne pevnou konštrukciou. Nie je síce vyrobená z kovu a občas sa ozve aj nejaké to zavŕzganie, no to pri bežnom používaní vôbec neprekáža. Naopak, poteší tým, že aj napriek veľkej 4000 mAh batérii ponúka zariadenie prijateľnú hmotnosť a rozmery. Hlavným negatívom je najmä šmykľavý zadný kryt, na ktorom sa s obľubou zachytávajú odtlačky. Tieto sa však dajú pomerne ľahko vyčistiť alebo použiť už spomínaný zadný kryt.

Lenovo P70 recenzia-3

Displej:

Lenovo P70 je vybavený 5-palcovým displejom s HD (720 x 1280 px) rozlíšením, ktoré je pri zvolenej veľkosti panelu plne postačujúce. Zobrazovacia jednotka ponúka naozaj veľmi dobre vlastnosti. Zobrazenie farieb sa vyrovná aj drahším zariadeniam, a to isté platí aj o pozorovacích uhloch a jase, ktorý umožňuje pohodlné ovládanie smartfónu aj na priamom slnečnom svetle. Displej chráni výrobcom bližšie nešpecifikované sklo, na ktorého povrchu sa však nachádza oleofóbna vrstva. Aj vďaka nej sa po displeji prsty pohybujú rýchlo a bez problémov. Navyše, odtlačky sa nezachytávajú v takej miere a dajú sa veľmi ľahko vyčistiť.

Lenovo P70 recenzia-10

Súčasťou výbavy zariadenia je aj svetelný senzor, ktorý riadi automatické podsvietenie displeja. Tento však nie vždy fungoval na 100% podľa mojich predstáv. Stávalo sa, že snímač zle vyhodnotil úroveň okolitého osvetlenia a jas displeja nastavil na malú alebo naopak veľkú hodnotu. Aj napriek tomu som ho však používal so zapnutou automatickou reguláciou, ktorá v konečnom výsledku bola lepšou voľbou, ako neustále manuálne nastavovanie úrovne podsvietenia. Displej je inak ale príjemným prekvapením tohto smartfónu a určite je jedným z jeho hlavných plusov.

Výkon: 8-jadrový procesor a 2 GB RAM

Lenovo sa P70-tku rozhodol osadiť 8-jadrovým procesorom MediaTek MT6752, ktorý pracuje na frekvencii 1,7 GHz. Ten dokáže spolu s 2 GB operačnej pamäte RAM vyvinúť pomerne vysoký výkon, ktorý zabezpečuje plynulý chod operačného systému, ako aj aplikácií a hier. Pri meraní výkonu v aplikácií AnTuTu som nameral hodnotu 44125. Na smartfón, ktorého cena sa pohybuje na úrovni 230 eur, to nie je vôbec zlé! Trochu horšie obstál Lenovo v teste 3D Mark, ktorý preveril schopnosti grafickej jednotky. Tu som v benchmarku Ice Storm Unlimited získal hodnotu len 10765. Drahšie a výkonnejšie zariadenia dosahujú v tomto teste 18 a viac tisíc bodov.

Lenovo P70-recenzia-2

Takto vysoký výkon sa postaral o to, že samotný operačný systém s nadstavbou Vibe UI reagujú skutočne rýchlo, čo platí aj o animáciách a prechodoch. Rýchle je aj spúštanie aplikácií, či vykonávanie iných činností, vrátane prehliadania webových stránok. Hranie hier nepredstavuje pre Lenovo P70 tiež žiaden problém. Vyskúšal som na ňom spustiť v redakcii obľúbený Modern Combat 5 a môžem povedať, že sa grafika vykresľovala detailne a najmä plynulo. Znamená to, že s týmto zariadením si zahráte väčšinu aj tých najnovších herných titulov. Teplota sa aj pri náročnejšom využívaní pohybovala do 37 stupňov. Ak by ste ale začali využívať smartfón skutočne naplno, a k tomu pridali aj prenos cez mobilnú sieť, tak by sa mohla vyšplhať ešte o niečo vyššie, čo je však stále v rámci noriem.

Čo sa týka vnútornej pamäte, výrobca v tomto modeli ponúka kapacitu na úrovni 16 GB, z ktorej pre používateľa ostáva niečo cez 12 GB. Rozšíriť sa ďalej dá pomocou pamäťovej karty microSD, a to do kapacity až 32 GB. Podporované sú aj externé disky pripojené cez microUSB port, a to vďaka funkcii USB Host.

Lenovo P70-recenzia-3

Multimédiá:

Prehrávanie videí nerobí Lenovu P70 žiadne problémy. Pozrieť si môžete filmy či seriály v rozlíšení do 1080p, podporované sú pritom viaceré formáty, a to aj v natívnom videoprehrávači. Po zvukovej stránke na tom P70 už nie je až tak dobre, aspoň čo sa teda hlasitého reproduktora týka. Ten je síce dostatočne hlasný, no neponúka až takú kvalitu. Zvuk je skôr plechový a chýba mu trochu života. Po pripojení slúchadiel je však už všetko v poriadku a hoci zvuk sa niektorým high-endom nevyrovná kvalitou a ponúkanými funkciami, ponúka vyvážené vlastnosti naprieč celým frekvenčným spektrom. Na prehrávanie hudby môžete použiť predinštalovanú aplikáciu Hudba Play alebo niektorý z prehrávačov, ktorý nájdete v obchode Play.

Lenovo P70-recenzia-5

Operačný systém

Ako operačný systém je použitý Android vo verzii 4.4 KitKat s nadstavbou Vibe UI, ktorá je charakteristická tým, že neobsahuje žiadne menu s aplikáciami, a všetky ikony aplikácií sa ukladajú na plochu. Tu ich môžete prípadne usporiadať do priečinkov. Z grafického hľadiska prináša Lenovo P70 ešte niekoľko ďalších funkcií. Sú nimi napríklad plávajúce notifikácie, ktoré sa zobrazia v hornej časti displeja, notifikačná lišta so skratkami pre dôležité nastavenia, či uzamknutá obrazovka, ktorá ponúka skratku pre fotoaparát.

Lenovo P70-screen-3 Lenovo P70-screen-4 Lenovo P70-screen-5 Lenovo P70-screen-6

Systém podporuje aj témy a aj keď v niektorých Lenovo smartfónoch sa dajú stiahnuť aj ďalšie, tu sa mi to nepodarilo. Každopádne OS ponúka niekoľko ďalších vychytávok. Nechýba tu napríklad možnosť odomknúť zariadenie poklepaním na displej, plánované zapnutie alebo vypnutie zariadenia, či možnosť stíšiť zvonenie preklopením. Ďalšími užitočnými funkciami je aj rozšírené ovládanie dotykom, ktoré na displej umiestni malú priehľadnú ikonu. Tá používateľovi na jeden dotyk sprístupní niektoré funkcie zariadenia. Prítomné sú aj tzv. Inteligentné scény, v ktorých si nastavíte čas a úlohy, ktoré sa v ňom majú vykonať. Večer, keď idete do postele, sa tak môžu automaticky vypnúť dátové pripojenia, stlmiť jas a podobne. Naopak pri práci v kancelárii môžete Wi-Fi penechať zapnuté a aktivovať vibrovanie a podobne.

Lenovo P70-screen-13 Lenovo P70-screen-7 Lenovo P70-screen-10 Lenovo P70-screen-9

V P70 nájdete aj niekoľko predinštalovaných aplikácií. Security poslúži ako antivírus, čistič a ochrana pre vaše súkromie. Aplikácia zároveň poslúži ako rodičovský zámok na vybrané aplikácie a hry, obmedzovač prenesených dát, či ochrana proti krádeži. Z ďalších aplikácií tu nájdete napríklad SYNCit, SHAREit, Správca napájania, Game Store, Vozidlo, či navigácia Route 66. Na prehliadanie internetu môžete využiť populárny alternatívny prehliadač UC Browser alebo Google Chrome a ak budete mať problém s preplnenou pamäťou, tak sa vám zíde aj titul Clean Up.

Lenovo P70-screen-12 Lenovo P70-screen-11 Lenovo P70-screen-8 Lenovo P70-screen-1

Fotoaparát

V smartfóne nájdete 13 Mpix senzor bez optickej stabilizácie, ktorý podáva dobrý výkon, a to najmä pri dobrom svetle. Optická stabilizácia samozrejme chýba, čo sa prejavilo najmä pri natáčaní videa, ktoré bolo pri pohyboch roztrasené. Čo ma nijako neprekvapilo, bolo to, že kvalita sa s ubúdajúcim svetlom znižovala. Pri fotení nočnej ulice fotoaparát dokázal len sťažka zaostriť a aj výsledná fotografia bola tmavá a zašumená. Pri fotení v miestnosti s umelým svetlom je viditeľná aj kompresia, ktorá obrázku dáva akýsi efekt maľovaného obrazu. Najlepšie je to vidieť na niektorých fotografiách, ktoré prikladám nižšie.

IMG_20150214_155653

IMG_20150214_160633

Video je nakrúcané v maximálnom rozlíšení Full HD pri snímkovacej frekvencii 26 FPS. Natočené video nie je práve najkvalitnejšie a trpí typickými chybami lacnejších zariadení. Pri pohybe je roztrasené a vernosť farebného podania nie je tiež práve najrealistickejšia. Preostrovanie je pomalé a úroveň detailov nedosahuje ani zďaleka takej úrovne ako pri drahších zariadeniach.

Aplikácia na fotenie od Lenova ponúka niekoľko funkcií. Okrem fotenia v režime HDR je možné použiť aj zisťovanie tváre, detekciu úsmevu alebo nastaviť počet snímkov zhlukového snímania – to je mimochodom pomalšie a pri odfotení napríklad 25 fotografií si tak nejakú tu sekundu počkáte na ich spracovanie. Prítomných aj niekoľko ďalších režimov, vrátane krásnej tváre, panorámy, viacuhlového zobrazenia, živej fotografie a režimu sledovania pohybu.

Lenovo P70-screen-17 Lenovo P70-screen-16

Lenovo P70-screen-15 Lenovo P70-screen-14

Konektivita

Lenovo P70 je smartfón s dvojicou slotov pre microSIM. Ide teda o dual SIM zariadenie, ktoré dokáže pracovať v sieťach dvoch operátorov. Jednu SIM môžete využiť na internet, druhú zas na telefonovanie a posielanie SMS. Ide o smartfón typu Dual Standby, čo znamená, že aktívne môžete komunikovať vždy len prostredníctvom jednej SIM. To znamená, že ak budete volať z jedného čísla, na druhom budete nezastihnuteľní a ak budete využívať internetové pripojenie z jednej SIM a zavolajú vám na druhej, pripojenie sa preruší, aby ste mohli telefonovať. Pri používaní obidvoch SIM som si všimol tiež jedného nedostatku. Pri mojom testovaní som Lenovo P70 používal tak, že cez 3G/4G slot som sa pripájal do internetu a cez druhú SIM v 2G slote som telefonoval a posielal SMS. Práve pri použití 2G slotu na telefonovanie som občas zaznamenal problémy s komunikáciou s druhou stranou. Tá sa sťažovala na ozveny a nezrozumiteľný hlas. Vo väčšine prípadov však telefonovanie fungovalo bezproblémovo. Čo bolo dôsledkom ozvien, skresleného prenosu hlasu a to, čo ho zapríčiňovalo neviem povedať, no môže ísť o sporadickú chybu, ktorá sa nie u všetkých používateľov môže objaviť.

Lenovo P70-recenzia-6

Smartfón podporuje aj ďalšie formy konektivity. Nájdete tu Wi-Fi 802.11 b/g/n, LTE Cat 4 (150/50 Mbit/s) a Bluetooth vo verzii 4.0. Samozrejmosťou je možnosť zdieľať mobilné internetové pripojenie cez WiFi. Čo môže niekomu trochu chýbať, je absencia digitálneho kompasu.

Lenovo P70 recenzia-12

Batéria

Dostávame sa k tomu, čím je tento smartfón naozaj výnimočný, a tým je jeho batéria. Tá má kapacitu až 4000 mAh, ktorá sa stará o dlhý chod na jedno nabitie. Lenovo P70 je skutočný maratónec. Počas môjho testovania som aj pri poriadnej záťaži dokázal s telefónom pracovať celé dva dni (rozumej 48 hodín), pričom displej bol aktívny v rozmedzí od 4 do 5 hodín. Počas prvých dní som Lenovo P70 používal v konfigurácii s dvoma SIM – jedna pre LTE internet, druhá pre telefonovanie. Tu som dokázal z telefónu vyžmýkať 48 hodinovú výdrž s 5 hodinami aktívneho displeja. Zariadenie bolo pritom nonstop pripojené do internetu, a to v 80% prostredníctvom 4G. Približne 3 hodiny som ho využíval aj ako Wi-Fi hotspot. V druhom scenári som používal len jednu SIM s 3G internetom, pri ktorej som dosiahol porovnateľnú výdrž. Tentokrát si však značnú časť z výdrže ukrojil videorozhovor (asi 40 min) cez aplikáciu hangouts prenášaný cez 3G sieť.

Lenovo P70-recenzia-8

Lenovo P70 sa vďaka veľkej batérii dá použiť aj ako záložná batéria pre iné zariadenia. Pomocou dodávanej redukcie k nemu pripojíte väčšinu mobilných zariadení. Prenos však nie je až tak efektívny a 4000 mAh batéria tak nabije iba menšie smartfóny. U nás v redakcii to bol Samsung Galaxy Alpha s 1800 mAh batériou, ktorý dokázal nabiť približne na 90%. Nie je to veľa, no v prípade núdze môže poslúžiť veľmi dobre. Batériu som testoval aj pri prehrávaní 1080p videa. To dokázal Lenovo pri nastavenom polovičnom jase prehrávať po dobu 8 hodín.  To nie je žiadna rekordná hodnota, pod ktorú sa pravdepodobne podpísal menej úsporný displej a procesor. Nabíjanie je taktiež veľmi dôležité, P70 ho však zvláda celkom rýchlo. 4000 mAh batériu dokáže dodávanou nabíjačkou nabiť už za 1 hodinu a 50 minút.

Ak by ste chceli dosiahnuť ešte dlhšiu výdrž, tak môžete použiť aj niektorú zo šetriacich funkcií. Prítomný je nástroj, ktorý obmedzí grafický výkon a zníži jas obrazovky – výrobca sľubuje úsporu 5-25%. K dispozícii je aj Režim max. šetriča energie, v ktorom sa zapnú len funkcie hovorov a správ.

Lenovo P70-recenzia-7

Celkovo môžem teda výdrž Lenova P70 len pochváliť. Neprináša síce žiadnu revolúciu, no v pomere ceny a výkonu má skutočne čo ponúknuť. Bez pochýb ide o mobilné zariadenie, ktoré ponúka jednu z najlepších výdrží na jedno nabitie a vyrovná sa aj viacerým drahším zariadeniam, ale aj väčším zariadeniam.

Záverečné hodnotenie: Presvedčil nás

Lenovo P70 je dnes na našom trhu jeden z mála smartfónov, ktorý vo svojej výbave ponúka 4000 mAh batériu, no to nie je jeho jediné pozitívum. Výrobca toto zariadenie vybavil naozaj kvalitným displejom a hardvérovými komponentami, ktoré ponúkajú viac než dostatočný výkon. V prospech tohto zariadenia hovorí nielen výkonný procesor, ale aj veľká 2 GB operačná pamäť RAM. Vďaka tomu je celý telefón veľmi rýchly a plynulý, čo pri každodennom používaní určite oceníte. Poteší aj dostatočne kvalitný fotoaparát, ktorý však už má svoje chyby. Tie som našiel aj na konštrukcii, ktorá si sem tam zavŕzga, šmýka sa a s obľubou zachytáva aj odtlačky prstov. Ide však o smartfón s cenovkou na úrovni 230 eur, a tak sa nejaké tie chyby dali očakávať. Čo sa týka pomeru cena výkon, tak ide o jeden z najlepších smartfónov dostupných na našom trhu.

Plusy Mínusy
  • Plynulý chod a rýchle reakcie
  • Vysoký procesorový výkon
  • Displej
  • 2 GB RAM
  • Výdrž batérie
  • Možnosť nabíjania iných zariadení
  • Dual SIM s LTE
  • Dodávané príslušenstvo
  • Cena
  • Fotoaparát má niekedy divnú kompresiu snímkov
  • Fotografovanie v noci
  • Priemerná kvalita reproduktoru 
  • Zadný kryt zachytáva mastnostu
20.2.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+