MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konektivita a komunikácia: Tu sa kompromisy nerobili

Ako to už býva dobrým zvykom, vlajkové lode ponúkajú spravidla tie najlepšie štandardy pripojenia a inak to nie je ani v prípade modelu Huawei P30 Pro. Ten disponuje prakticky každou anténou, ktorú by ste počas používania mohli využiť.

Základ tvorí rýchle pripojenie LTE-A Cat21 s rýchlosťami do 1200 Mbps. Nájdeme tu aj Wi-Fi v štandarde 802.11 a/b/g/n/ac s podporou dual-band pripojenia. Pri určení vašej polohy poslúži podpora GPS, GLONASS, BDS, GALILEO a QZSS.

Nechýba Bluetooth v5.0 a dokonca ani IR port. Samozrejmosťou je pripojenie USB-C, no 3,5mm jack pre slúchadlá by ste aj v tomto modeli hľadali márne. Po stránke pripojenia je tak telefón vybavený presne tak, ako by ste to od vlajkovej lode mohli očakávať.

Ide zároveň o Dual-SIM zariadenie s hybridným slotom na NM nano-memory pamäťovú kartu. My sme telefón počas testovania využívali celý čas s dvomi SIM kartami a nemali sme s tým absolútne žiaden problém. Správa dvoch kariet je jednoduchá a pohodlná a všetko fungovalo presne tak, ako sme očakávali.

Rovnako spoľahlivé boli všetky ďalšie formy pripojenia. Mobilný signál bol silný a stabilný, GPS presné a konzistentné. Dobre fungovalo aj Wi-Fi a Bluetooth pripojenie, nemali sme absolútne žiadne problémy. Bezproblémové boli aj klasické telefonáty – ak by sme o špeciálnom reproduktore pre telefonáty nevedeli, ani by sme nezistili žiaden rozdiel. Prenášaný zvuk je prakticky rovnako čistý a hlasný ako ten, na aký ste zvyknutí z bežných slúchadiel. Rovnako kvalitný bol aj náš prenášaný hlas, čo zasa potvrdila druhá strana. Po stránke konektivity tak telefónu nemáme absolútne čo vytknúť.

Batéria: Znovu vynikajúca výdrž aj nabíjanie

Posledných niekoľko smartfónov z dielne spoločnosti Huawei sa vyznačovalo skvelou výdržou batérie a aj rýchlym nabíjaním. Tieto vlastnosti sa znovu dostali aj do súčasnej vlajkovej lode Huawei P30 Pro, ktorá ponúka batériu s kapacitou 4200 mAh a rýchle 40W nabíjanie SuperCharge.

Výsledkom je zariadenie, ktoré na jedno nabitie vydrží skutočne dlho a ak už príde na rad nabíjanie, môžete sa spoľahnúť na extrémne rýchle doplnenie energie. Samotná výdrž je skutočne vynikajúca. Nižšie pridávame dva exemplárne prípady dní, počas ktorých sme telefón testovalo v rôznych podmienkach. V oboch scenároch ale platili tieto podmienky:

  • Jas displeja bol nastavený na automatiku
  • Rozlíšenie displeja bolo nastavené manuálne na najvyššie možné FHD+
  • V telefóne boli vložené dve SIM karty, jedna primárne určená na dátové pripojenie (4G/Telekom) a jedna na volania a SMS (Telekom)
  • Nonstop boli zapnuté pripojenia k Wi-Fi, mobilným dátam, GPS, Bluetooth aj NFC
  • V nastaveniach batérie sme zvolili manuálnu správu behu aplikácií pre cca 40 aplikácií. Systém EMUI je notoricky známy agresívnou správou aplikácií na pozadí, čo môže niekedy spôsobiť aj nedoručovanie upozornení z niektorých aplikácií, a tak sme pre všetky dôležité aplikácie (e-maily, komunikácia, spravodajstvo, bankové aplikácie,…) nastavili manuálnu správu, pričom sme vo všetkých týchto aplikáciách povolili akékoľvek fungovanie a spúšťanie na pozadí, čo by malo mať teoreticky negatívny dopad na výdrž batérie.

Prvý deň sme testovali limity Huawei P30 Pro a absolvovali sme s ním niekoľkohodinovú cestu autom so zapnutou navigáciou Waze pri maximálnom jase displeja. Okrem toho sme telefón využívali na sledovanie YouTube videí a štandardnú prácu so sociálnymi sieťami, prehliadačom a komunikačnými aplikáciami. Telefón sme z nabíjačky odpojili ráno o 7:30 a večer o 21:45 nám ukazoval ešte 35 % zostávajúcej batérie pri 2 hodinách aktívneho používania navigácie Waze a celkovo takmer štyri a pol hodinách zapnutého displeja. Slušné.

Hneď nasledujúci deň sme telefón znovu nabili na 100 % a z nabíjačky sme ho odobrali o 08:30 ráno. V priebehu dňa sme ho používali po dobu 3 hodín a 30 minút, z čoho znovu hodinu zabrala navigácia Waze v aute pri maximálnom jase displeja, no zvyšok času sme strávili skôr v interiéri, a tak jas displeja bol na nižších hodnotách ako počas predchádzajúceho dňa. O 23:30 večer nám ešte ostávalo 60 % batérie, čo je už priam vynikajúci výsledok.

Na výdrž na jedno nabitie má pritom vplyv aj použitá umelá inteligencia. Tá by sa mala postupne učiť vaše návyky a výkon v telefóne distribuovať na základe toho, ako ho používate. Tento koncept bol v prípade smartfónov Huawei a čipov Kirin viackrát spomenutý, no stále ide o akúsi nehmatateľnú a nemerateľnú funkciu. Spomíname ju iba kvôli tomu, že je možné, že výdrž na jedno nabitie by sa v priebehu času mohla ešte zlepšiť, teda v prípade, že sa AI lepšie naučí naše zvyky a o to lepšie bude vedieť spravovať výkon a spotrebu batérie.

Ak by ste chceli tieto faktory ovplyvniť manuálne, k dispozícii máte niekoľko režimov batérie. Režim výkonu sprístupní maximálny výkon procesoru, čo oceníte pri tých najnáročnejších operáciách. K dispozícii sú aj režimy šetrenia batérie, ktoré následne obmedzujú niektoré činnosti na pozadí. My sme ich pri testovaní nepoužívali a neodporúčame ich používať ani vám. Práve naopak, lepšie spravíte, keď si manuálne nastavíte správu konkrétnych aplikácií na pozadí, aby sa náhodou nestalo, že nedostanete dôležité upozornenie.

Po vzore modelu Mate 20 Pro aj nový Huawei P30 Pro ponúka 40W rýchle SuperCharge nabíjanie. To sľubuje nabitie na 70 % v priebehu pol hodiny. V našom testovaní sme síce tieto hodnoty nedosiahli, no stihli sme spraviť iba jedno testovanie nabitia a je možné, že ide iba o drobnú odchýlku. Celkovo sa telefón nabil za 70 minút, čo je stále vynikajúci čas aj vzhľadom na vysokú kapacitu batérie. Nabíjanie prebiehalo nasledovne:

  • 15 minút – 26 %
  • 30 minút – 57 %
  • 45 minút – 84 %
  • 60 minút – 95 %
  • 100 % – 1 hodina 10 minút

Okrem rýchleho nabíjania pomocou nabíjačky z balenia prináša Huawei P30 Pro aj tie vychytávky týkajúce sa nabíjania, ktoré predstavil ešte Mate 20 Pro. To znamená podporu bezdrôtového nabíjania s rýchlosťou až do 15 W a zároveň podporu reverzného bezdrôtového nabíjania. Aj z modelu P30 Pro tak môžete spraviť bezdrôtovú nabíjačku pre vaše príslušenstvo či iné zariadenia, ktoré podporujú bezdrôtové nabíjanie štandardu Qi.

Celkovo tak aj najnovšia vlajková loď spoločnosti Huawei jasne dokazuje, že je po stránke batérie lídrom na trhu. Či už sa jedná o kapacitu batérie ako takej, alebo reálnu výdrž počas nabíjania či spomínanú technológiu rýchleho nabíjania SuperCharge, bezdrôtového nabíjania alebo práve reverzného bezdrôtového nabíjania, ktoré ako úplne prvý na trhu predstavil práve Huawei Mate 20 Pro. Nová P30-ka potvrdzuje, že to Huawei v tomto smere myslí vážne a po stránke výdrže či nabíjania poteší P30 Pro aj tých absolútne najnáročnejších používateľov.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
4.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+