MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Fotoaparát: Najlepší fotomobil na trhu

Huawei už niekoľkýkrát stavil so svojou vlajkovou loďou série P na fotoaparát a jeho funkcie. Aj v modeli Huawei P30 Pro je fotoaparát tým najväčším lákadlom a jedinou oblasťou, kde sme sa oproti poslednému Mate-u dočkali nejakých väčších zmien.

Novinka ponúka hneď štyri snímače na zadnej strane, ktorých detaily si môžete pozrieť v tabuľke nižšie.

 Huawei P30 Pro
Počet fotoaparátov na zadnej strane4
Počet fotoaparátov na prednej strane1
Hlavný fotoaparát40 MP, f/1.6, 27mm ekvivalent, veľkosť snímača 1/1,7", PDAF, OIS
Tele-foto fotoaparát8 MP, f/3.4, 125mm ekvivalent, 5-násobné priblíženie, 10-násobné hybridné priblíženie, 50-násobné digitálne priblíženie, OIS, veľkosť snímača 1/4", PDAF
Širokouhlý fotoaparát20 MP, f/2.2, 16 mm ekvivalent, veľkosť snímača 1/2,7", PDAF
ToF snímačÁno
Selfie fotoaparát32 MP, f/2.0, širokouhlý
Video (z hlavného fotoaparátu)2160p@30fps, 1080p@60fps, 1080p@30fps (gyro-EIS), 720p@960fps
Video (zo selfie fotoaparátu)1080p@30fps (2160 x 1080 FHD+)

Najväčšou novinkou je práve teleobjektív. 3-násobný tele-photo fotoaparát tak vystriedal foťák s 5-násobným optickým priblížením. Aby to bolo možné dosiahnuť, fotoaparát využíva princíp periskopu – za šošovkou je zrkadlo, ktoré pod 45° uhlom odráža zachytenú scénu na snímač, ktorý je uložený kolmo na konštrukciu telefónu. Ďalšie komponenty fotoaparátu sú uložené vpravo od šošovky smerom do stredu telefónu a samotný snímač je úplne najďalej.

Vďaka tomu bolo možné zachovať rozumnú hrúbku zariadenia pri použití tejto pokročilej technológie. Tá umožňuje okrem 5-násobného optického priblíženia aj 10-násobný hybridný a až 50-násobný digitálny zoom. To sú hodnoty, ktoré naozaj doposiaľ neboli dostupné. Čo je ale ešte dôležitejšie, všetky tieto papierové predpoklady sa napĺňajú aj v praxi a s Huawei P30 Pro budete schopní urobiť fotografie, ktoré nedokážete spraviť so žiadnym iným smartfónom na trhu.

Hoci práve tele-photo fotoaparát je tým najväčším ťahákom telefónu, zabudnúť nesmieme ani na ostatné snímače. Hlavný 40MP fotoaparát má po novom svetelnosť f/1.6. Ide tiež o nový typ snímača s označením RYB (red-yellow-blue). Klasickú maticu s kombináciou farieb červená-zelená-modrá tak vystriedala matica červená-žltá-modrá. Huawei si aj od tohto sľubuje zachytenie väčšieho množstva svetla, a to až o 40 % oproti fotoaparátu na Huawei P20 Pro.

Okrem toho má aj hlavný snímač optickú stabilizáciu obrazu. Laserové a PDAF zaostrovanie zasa vystriedal nový ToF snímač. Ten sa skladá z dvoch častí – jednou je miniatúrny objektív umiestnený napravo od ostatných troch a druhou je laser, ktorý sa nachádza v tmavom pliešku priamo pod diódou blesku. Na základe odrazu laserových lúčov vie ToF snímač okrem iného zlepšiť aj zaostrovanie, a tak predchádzajúce technológie nie sú potrebné. Novinkou v rade P je aj širokouhlý fotoaparát. Ten prešiel vylepšením aj oproti poslednej vlajkovej lodi Mate 20 Pro. Má 20MP rozlíšenie a ekvivalent ohniskovej vzdialenosti 16mm.

Všetky tieto štyri snímače sa starajú o to, že Huawei P30 Pro je doposiaľ najflexibilnejším fotomobilom na trhu. Zachytiť môžete fotku v rozsahu priblíženia 0,6 – 50x. Série takýchto snímok sú doslova fantastické. Telefón naozaj ukáže svet v nových rozmeroch a to pri kvalite, ktorú by ste možno neočakávali. Výhodou je aj optická stabilizácia v kombinácii s umelou inteligenciou. Aj fotografiu s 50-násobným priblížením tak viete spraviť pohodlne z ruky, nepotrebujete ani statív. Kompenzácia voči otrasom rúk je naozaj výnimočná a hoci pri maximálnom priblížení spravíte aj neostré fotografie, pri troche snahy dosiahnete vynikajúce výsledky.

Širokouhlý záber.
Klasická fotografia.
5-násobný zoom. Fotka bez straty kvality.
10-násobný zoom.Stále výnimočne ostrá fotografia.
50-násobný zoom. Rozmazanie je intenzívnejšie, no napriek tomu je možné rozoznať obsah, ktorý neuvidíte voľným okom.

Širokouhlé fotografie sú veľmi pekné najmä počas pekných slnečných dní, tento fotoaparát má trošku ťažkosti v horších svetelných podmienkach. Klasický fotoaparát je vynikajúci, aj keď stále fotí štandardne fotky s 10MP rozlíšením a pomerom strán 4:3. Pri prepnutí na plné 40MP fotografie prídete o viacero funkcií vrátane portrétového či nočného režimu.

Samsung Galaxy S10+
Huawei P30 Pro

Porovnanie so širokouhlou fotografiou na Samsung Galaxy S10+

Klasické fotografie sú však naozaj vynikajúce. Sú plné detailov a farieb, pričom telefón ponúka jeden z najlepších dynamických rozsahov, aké sme kedy na smartfónoch videli. Fotky sú v niektorých situáciách možno až trošku preostrené a inokedy sme si všimli trošku nižší kontrast. Toto sú jediné dva nedostatky, ktoré sme na fotografiách z času na čas spozorovali, pričom vždy záviselo od scény, či tieto vlastnosti znížili alebo zvýšili kvalitu výsledného záberu.

Nočné fotografie

Kapitolou samou o sebe sú fantastické nočné fotografie. Či fotíte v automatickom alebo nočnom režime, tešiť sa môžete na vynikajúce výsledky. Pri fotení v automatike sú výsledky zhotovené rýchlejšie. Nočný režim umožňuje využiť expozičný čas až 6 sekúnd, pričom tu znovu úraduje vynikajúca stabilizácia a umelá inteligencia a aj napriek dlhej uzávierke dokážete spraviť ostrú fotografiu bez použitia statívu.

Nočný režim inak odporúčame používať aj počas dňa v náročnejších svetelných podmienkach. V skutočnosti ide o akýsi prepracovaný HDR režim, ktorý zhotoví množstvo snímok a vytiahne z nich tie najjasnejšie časti, ktoré spojí do jednej, ultra-svetlej fotografie. Takýto efekt nie je vždy vítaný, no okrem noci ho využijete napríklad aj v náročnom slnečnom počasí, kedy vznikajú príliš ostré tiene, ktoré chcete niekedy eliminovať už počas fotenia.

Ukážky nočných fotografií s nočným režimom.

V nočnej fotografii Huawei P30 Pro doslova exceluje a cíti sa tu ako ryba vo vode. Pokračuje v tradícii predchádzajúcich modelov a je schopný zachytiť svetlo aj tam, kde zdanlivo žiadne nie je. Takéto fotky ale zrejme často fotiť nebudete, väčšina fotografií v horšom osvetlení je zhotovená pri slabom umelom svetle. Tu nás veľmi potešila vynikajúca reprezentácia svetelných zdrojov, fantasticky nízka úroveň šumu a vysoko nadpriemerná úroveň zachovania farieb aj v tých najtmavších miestach na fotografii.

AI a množstvo režimov

Samozrejme, počas fotenia môžete aj v tomto prípade využívať pomoc umelej inteligencie s funkciou s názvom Master AI. Tá rozpoznáva už 1500 scén z 24 kategórií, pričom zakaždým volí čo najlepšie možné nastavenia. Potešilo nás, že čoraz častejšie sú tieto prednastavené hodnoty menej agresívne ako v minulosti. Zväčša sa jedná o úpravu ostrosti či kontrastu, iba v minime prípadov sú zvolené zbytočne agresívne saturované farby, ktoré boli typické pre “AI filtre” v minulosti. Funkciu AI sme tak počas testovania mali zapnutú a ak sa nám z času na čas nepáčili navrhované úpravy, jednoducho sme dočasne pomoc umelej inteligencie vypli kliknutím na krížik pri vyskakovacom okne s rozpoznanou scénou.

Samozrejmosťou v prípade smartfónov Huawei je množstvo režimov v aplikácii fotoaparátu. Nechýba profesionálny režim, spomínaný nočný režim a mnohé ďalšie, či už pre fotografie alebo video. Znovu tu nájdeme možnosť nahrávania super-spomaleného videa s frekvenciou 960 fps či režimy pre zaujímavé svetelné efekty v nočných fotografiách. Nechýba pritom ani portrétový režim, ktorému by sme sa chceli venovať zvlášť.

Portrétový režim

Priznám(e) sa, nepatrím(e) medzi veľkých nadšencov portrétového režimu. Z historického hľadiska ide skôr o fičúru, ktorá produkuje nekonzistentné výsledky a v drvivej väčšine prípadov ide iba o marketingový ťahák, ktorý v praxi často zlyhá a vznikne tak nechuť takúto funkciu používať. Zároveň však evidujeme neustále zlepšovanie portrétových režimov, no až doposiaľ nás ani jeden telefón na trhu nepresvedčil o tom, aby sme túto funkciu aktívne používali. Až doteraz.

Portrétový režim funguje skutočne skvele.

Portrétový režim na Huawei P30 Pro je absolútne najlepší, aký sme kedy vyskúšali. Rozmazanie pozadia je tak prirodzené, že si trúfame povedať, že by fotku od tej zo zrkadlovky či klasického fotoaparátu v niektorých prípadoch nerozpoznal ani profesionálny fotograf. Ako ukážku prikladáme fotografiu raňajkového hamburgeru. Síce nejde o portrét v pravom zmysle slova, na zhotovenie fotografie sme využili práve portrétový režim (nie režim Clona) a výsledok nás naozaj prekvapil.

Portrétový režim môžete využiť aj pri fotení bežných predmetov za účelom rozmazania pozadia.

Aj všetky ďalšie portrétové fotografie, ktoré sme s Huawei P30 Pro zhotovili, pôsobili vysoko nadpriemerne. Rozpoznanie hrán je vynikajúce a oceňujeme, že aj pri hranách je badať nižšiu ostrosť a prirodzenejší prechod do pozadia. Práve toto je jeden z prvkov, kde mnohé ďalšie smartfóny zaostávajú. Najväčším prínosom je však už spomínané extrémne prirodzené rozmazanie pozadia s menej rozmazanými predmetmi, ktoré sú bližšie k fotoaparátu a väčšmi rozmazanými vzdialenými objektmi.

Práve tu pomáha štvrtý ToF snímač. Samozrejme, nie je to iba jeho zásluha, tú si pripisuje aj samostatný ISP (Image Signal Processing) čip, ktorý sa stará práve o výpočty pri fotografiách. Výsledkom sú naozaj portrétové zábery, ktoré v našich očiach prvýkrát v histórii môžu konkurovať tým, ktoré zhotovujú klasické fotoaparáty s veľkými objektívmi.

Výrazne lepšie video

Oproti predchádzajúcim modelom prešlo významnou zmenou aj video. To konečne spĺňa kvalitatívne podmienky vlajkových lodí, aj keď na tých najlepších ešte stále stráca. P30 Pro natáča video veľmi pekné a farebné (niekedy až príliš), no zväčša je kvalita na výbornej úrovni. Najväčšmi musíme pochváliť stabilizáciu. Je vidieť, že OIS na hlavnom snímači robí divy a výsledkom je plynulé video bez všakovakých neprirodzených prechodov, ktoré boli pre video typické v minulosti.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Hoci aj teraz sme narazili na niektoré neprirodzené prechody pri rýchlejšom pohybe, šlo skôr o úplnú raritu a nie pravidlo, ako v minulosti. Telefón stále dokáže natáčať 4K video s frekvenciou 30 fps, no nám sa najviac osvedčilo 1080p video s frekvenciou 60 fps, ktoré je stále veľmi pekne stabilné a ponúka dobré výsledky aj v horšom osvetlení. V tejto kategórii tak Huawei musíme pochváliť za veľký krok vpred, aj keď Samsung či Apple je v tomto smere ešte o krok vpred.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk
Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

Skutočne ostré selfie

Novinkou je aj 32MP selfie fotoaparát. Ten produkuje skutočne veľmi pekné fotografie najmä počas dňa. V horšom osvetlení fotky okamžite strácajú na detailoch, aj keď nie dramaticky. Stále ale bude platiť, že ak vám záleží na kvalite fotiek, používať budete hlavný fotoaparát. Výhodou pri selfiečkach bude podpora HDR, ktorá si poradí aj s náročnejším slnečným počasím a celkom dobre funguje aj portrétový režim, aj keď v tomto smere má znovu veľkú prevahu zadný foťák. Znovu je to ale krok správnym smerom.

Najflexibilnejší fotomobil na trhu

Celkovo tak pre fotoaparáty na Huawei P30 Pro máme iba slová chvály. Hoci sa to zdalo nemožné, Huawei v tomto smere spravil opäť veľký krok vpred. Ešte významnejšie upevnil svoje postavene lídra mobilnej fotografie. Pomohli k tomu ešte lepšie nočné fotografie, výrazne lepšie video, lepšie selfie fotografie, fantastický portrétový režim a aj najlepšie schopnosti priblíženia spomedzi všetkých zariadení na trhu.

Dôležité je, aby ste si pri čítaní marketingových prospektov či počúvaní predajcov u operátora zachovali chladnú hlavu. Všade totiž budete čítať a počuť o tom, aký fantastický zoom tento telefón ponúka. To je síce pravda, no podľa nás sa nechystá revolúcia a ľudia nezačnú chodiť po ulici a 50-násobne si približovať objekty vzdialené od nich stovky metrov. Ľudia chcú telefón na to, aby ho vybrali z vrecka, rýchlo spustili aplikáciu fotoaparátu a po stlačení spúšte mali istotu, že spravili ten najlepší možný záber bez ohľadu na svetelné podmienky či to, ako sa im trasie ruka.

A presne toto Huawei P30 Pro ponúka. Či fotíte cez deň alebo v noci, alebo natáčate video počas chôdze, alebo si robíte selfie fotografie, či je objekt od vás ďaleko alebo naopak príliš blízko, P30 Pro je skrátka najflexibilnejší fotomobil na trhu. A ak ste náhodou extrémne náročný používateľ? Vás potom telefón poteší naozaj kvalitnými zábermi z hlavného snímača, ktoré môžete ešte výraznejšie prispôsobiť vďaka profesionálnemu režimu. Skrátka, P30 Pro je ideálny fotomobil takmer pre každého.

Náš tip
Huawei P30 Pro vs Samsung Galaxy S10+: Ktorý je kráľom fotomobilov počas dňa? | FOTODUEL
Náš tip
Huawei P30 Pro vs Samsung Galaxy S10+: Ktorý je kráľom fotomobilov v noci? | FOTODUEL
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
4.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+