MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Drobné, no praktické zmeny

Jednou z noviniek oproti modelu Mate 20 Pro je používateľská nadstavba EMUI 9.1. Tá je stále založená na systéme Android 9.0 Pie a ponúka niekoľko noviniek, z ktorých tie najdôležitejšie sme zhrnuli v časti recenzie, ktorú sme venovali displeju. Tou najzásadnejšou novinkou je pre nás práve zobrazovanie ikoniek s upozorneniami na Always-On dislpeji, čo výrazne zvyšuje použiteľnosť tejto funkcie.

Pár noviniek nájdeme aj priamo v systéme. Tou najočividnejšou zmenou sú nové štvorcové ikony, ktoré ladia s trošku hranatejšou konštrukciou celého telefónu. Hoci sme radi, že Huawei sa konečne venuje aj týmto estetickým prvkom svojho systému, ešte stále má v tomto smere čo doháňať. Novinkou je tiež napríklad zobrazenie priečinkov na domovskej obrazovke – vo verzii EMUI 9.0 sa naraz zobrazilo iba 9 ikoniek a pre ďalšie ste sa museli gestom posunúť v horizontálnom smere. V prípade P30 Pro sa ich naraz zobrazí viac a posúvate sa vertikálne.

Iné veľké zmeny sme v systéme nespozorovali. Miernou grafickou zmenou prešla zamknutá obrazovka, kde sa zmenilo poradie a rozloženie jednotlivých údajov. Domovské obrazovky, notifikačná lišta, defaultne skryté menu s aplikáciami či menu s nastaveniami zostali úplne rovnaké.

Nájdeme tu tiež rovnaké predinštalované aplikácie, pričom niektoré ponúkajú zmenenú ikonu – napríklad aplikácia Galéria, ktorá mala rovnakú nenápadnú ikonku už od nepamäti. Novší obrázok aspoň trošku viac naznačuje, o aký vynikajúci fotomobil sa jedná.

Stále tak v telefóne nájdete duplicitné aplikácie, ako napríklad aplikáciu pre e-maily, kalendár či spomínanú galériu. Našťastie, bloatware-u nie je veľmi veľa a niektoré z ponúkaných aplikácií možno aj využijete.

V systéme ale nájdeme aj všetky tie funkcie a možnosti, ktoré nám boli sympatické aj v predchádzajúcich verziách nadstavby EMUI. To znamená plnohodnotný tmavý režim, aj keď notifikácie stmavené nie sú. Nechýba funkcia Digitálna rovnováha či množstvo praktických nastavení. Zmeniť si môžete aj rozlíšenie displeja či veľkosť zobrazovaného obsahu. V prípade záujmu si dokonca môžete prispôsobiť aj mriežku ikon na domovských obrazovkách či prechody medzi nimi.

Zároveň je skvelé, že ak vás tieto pokročilé nastavenia nezaujímajú, nemáte ich na očiach a nemusíte ich ani aktívne ignorovať. Ak patríte medzi menej náročných používateľov, oceníte jednoduchosť ovládania systému. Aj tu máte na výber – klasické ovládanie navigačnými tlačidlami môžete nahradiť ovládaním gestami či ovládaním navigačným dokom.

Celkovo tak systém hodnotíme pozitívne. Ak ste nemali radi túto nadstavbu doteraz, zrejme tieto drobné zmeny váš názor nezmenia. Na druhej strane, Huawei ide dobrým smerom a veríme, že podobných zlepšení bude v budúcnosti iba pribúdať.

Multimédiá: Špičkový obraz, horší zvuk

Ako sme už spomínali, jednou z noviniek je špeciálne prenášanie zvuku prostredníctvom vibrácií displeja. To však funguje iba pri telefonátoch a na multimédiá zostal jediný reproduktor v spodnej hrane telefónu. Ten je ale extrémne hlasný a nehrá ani vôbec zle. Jeho jediným problémom je, že ho dlaňou veľmi ľahko zablokujete a následne prídete o celý zvukový zážitok.

Ak ale máte po ruke slúchadlá, tento problém poľahky vyriešite. Teda pokiaľ slúchadlá nemajú 3,5mm jack, pretože tu budete potrebovať redukciu, ktorú v balení nenájdete. Reproduktor však bude viac než dostatočný na sledovanie videí, filmov či seriálov.

Oveľa väčšmi si vychutnáte vizuálny obsah. Krásny OLED displej smartfónu Huawei P30 Pro je k tomu priam predurčený. Vďaka natiahnutému formátu obrazovky budú na displeji vyzerať vynikajúco najmä aplikácie sociálnych sietí či webových prehliadačov. Vďaka sýtym farbám displeja si na ňom vychutnáte aj akékoľvek video, ale výborne tu vyzerajú aj fotografie.

Telefón má taktiež dostatok výkonu na akýkoľvek multimediálny obsah a absolútne nič ho v tomto smere neprekvapí. Práve pri práci s fotkami či videami využijete niektoré predinštalované aplikácie, ako napríklad galériu. Bohatá vnútorná pamäť vám zasa bude stačiť pre akékoľvek alternatívy z obchodu Play.

Okrem jednoducho blokovateľného reproduktoru tak smartfónu Huawei P30 Pro nemáme po multimediálnej stránke veľmi čo vytknúť. Spĺňa nároky na to, aby sa stal vaším primárnym multimediálnym zariadením a skutočne vás v tomto smere nesklame.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
4.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+