MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Potrebujeme to QHD či nie?

Smartfóny s QHD displejmi sú na trhu už celé roky, aj prvý 4K smartfón je dnes už v podstate deduškom. Dokonca aj samotný Huawei upustil od tradície vlajkových lodí s Full HD displejom a vlani na jeseň predstavil Huawei Mate 20 Pro, ktorý ponúkol QHD+ rozlíšenie. V prípade novej vlajkovej lode Huawei P30 Pro sa však vracia k svojej tradícii a napriek väčšej, až 6,47″ uhlopriečke ponúka novinka rozlíšenie 1080 x 2340 px.

Stále to však znamená jemnosť až 398 ppi, takže žiadneho pixelovitého obsahu sa obávať nemusíte. Skôr sme zmätení z toho, prečo telefón ponúka nižšie rozlíšenie než predchádzajúca vlajková loď. Možno práve tu budeme vidieť rozdiel v sériách Mate a P, aj keď je to trochu zvláštne – cenový rozdiel je totiž minimálny a v iných častiach výbavy má P30 Pro navrch.

Tak či onak, Huawei P30 Pro sa pýši naozaj veľmi pekným displejom. Ide o OLED panel, ktorý ponúka krásne sýte farby, fantastické pozorovacie uhly a minimálne odlesky na slnku. Vďaka dostatočnému jasu tak budete môcť s telefónom bez akýchkoľvek problémov pracovať aj počas tých najslnečnejších dní.

Displej je tak ideálny na prácu s akýmkoľvek multimediálnym obsahom. V systéme si pritom môžete prispôsobiť nastavenie teploty a režimu farieb a výsledok tak ešte viac prispôsobiť vlastným preferenciám. Nechýba praktické nastavenie ochrany zraku, teda redukciou modrého svetla vo večerných hodinách. Táto funkcia však ešte stále nemá k dispozícii možnosť automatickej aktivácie od súmraku do úsvitu, ale aspoň si môžete nastaviť zvolenú intenzitu filtra.

Trošku nás prekvapilo, že v novej verzii systému EMUI 9.1 zmizlo šikovné nastavenie automatického prispôsobovania teploty farieb displeja okolitým svetelným podmienkam. Túto funkciu spopularizoval vo svete Apple pod názvom TrueTone, Huawei ju nazval Natural Tone. V najnovšej verzii nadstavby EMUI však funkcia zmizla, čo nás trošku mrzí, pretože v Huawei Mate 20 Pro sme ju s obľubou používali.

Naopak, skvelou správou je zlepšenie funkcie Always-On displeja. Tá je po novom automaticky aktivovaná hneď od výroby, takže spustenie funkcie nemusíte dolovať v nastaveniach telefónu. Hoci po grafickej stránke je funkcia totožná, po poslednej aktualizácii systému na verziu 9.1.0.124 zobrazuje notifikácie prakticky zo všetkých aplikácií. Na zamknutej obrazovke tak uvidíte aj upozornenia z iných ako predinštalovaných systémových appiek od Huawei. Veľmi nás teší, že Huawei spravil takýto skvelý krok a používanie telefónu bolo vďaka tejto novinke oveľa pohodlnejšie. Teraz už len musíme počkať, kým nám výrobca umožní s týmito upozorneniami aj aktívnejšie pracovať, resp. prispôsobiť Always-On displej našim predstavám.

Celkovo tak nemáme displeju čo vytknúť, akurát nás nižšie rozlíšenie trošku zmiatlo. Osobne nám pri používaní vôbec neprekážalo a myslíme si, že QHD chýbať nebude ani vám. Skôr bude zaujímavé sledovať taktiku výrobcu v tomto smere pri ďalších modeloch sérií Mate a P.

Výkon a pamäť: Bez kompromisov

Jedna z oblastí, v ktorých je naopak výrobca extrémne konzistentný, je predstavovanie nových čipov a ich osádzanie do svojich smartfónov. Tak, ako vlani, aj tentokrát model série P zdedil čip, ktorý ako prvý použil posledný model série Mate. Huawei P30 Pro tak ponúka čip Kirin 980, minimálne 6 GB RAM a 128 GB vnútornej pamäte. My sme testovali vyšší výkonnostný variant s 8 GB RAM a 256 GB vnútornej pamäte, no predpokladáme, že rozdiel vo výkone si nevšimne nikto okrem benchmarkových fanatikov.

Čo sa týka výkonu, tešiť sa môžete na absolútnu špičku. Rýchle reakcie, bleskové spúšťanie aplikácií aj prepínanie medzi nimi, okamžitá odozva, žiadne zaváhania. Nič menej sme pritom ani nečakali. 6 či 8 GB RAM je dosť na akýkoľvek náročnejší multitasking a základná vnútorná pamäť na úrovni 128 GB je viac než dostačujúca. V prípade záujmu ju môžete rozšíriť špeciálnymi NM pamäťovými kartami, ktoré Huawei predstavil spolu s modelom Mate 20 Pro. Stále však platí, že práca s týmito kartami je extrémne komplikovaná – na našom trh sme nenašli žiaden adaptér, pomocou ktorého by ste kartu mohli pripojiť napríklad do počítača a stále ide o pomerne drahé príslušenstvo.

To ale nič nemení na tom, že 128 GB vnútornej pamäte bude viac než dosť aj pre najnáročnejších používateľov. Aj v prípade Huawei P30 Pro nás zároveň teší výborne odladený softvér, ktorý je extrémne svižný a ponúka veľmi rozumný pomer medzi dĺžkou a estetickosťou animácií a vizuálnou svižnosťou. Reakcie telefónu sú tak rýchle a presné.

Skóre v benchmarkoch bez zapnutého režimu pre maximálny výkon sa značne líšia.

Huawei s novou vlajkovou loďou prináša aj zlepšenie v podobe grafického výkonu. Telefón disponuje funkciou GPU Turbo 3.0, ktorá zlepšuje grafický výkon už v 25 herných tituloch. Vďaka tomu je aj hranie hier na P30 Pro pôžitkom. Náš obľúbený titul PUBG Mobile fungoval na telefóne na najvyšších grafických nastaveniach bez akýchkoľvek zaváhaní. Telefón sa pritom ani nijako špeciálne neprehrieval a so spomalením sme sa nestretli ani po niekoľkých desiatkach minút hrania.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
4.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+