MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Tradičný Huawei

Žiadne prekvapenia sa nekonali ani v systéme telefónu. Ten funguje na základne Androidu 8.1 Oreo s nadstavbou EMUI 8.2. Tá má iba minimálne množstvo vylepšení oproti predchádzajúcim generáciám EMUI, s ktorými sa stretávame už od minulého roku.

Tešiť sa tak môžete na všetky kozmetické, ale aj funkčné úpravy, ktoré sú pre zariadenia Huawei typické. Samozrejmosťou je kompletne zmenená zamknutá obrazovka s galériou striedajúcich sa obrázkov, ako aj prednastavená domovská obrazovka bez menu s aplikáciami. To je ale v nastaveniach možné zobraziť. Takisto sa dá skryť aj výrez v displeji, a to aj napriek tomu, že telefón používa LCD displej.

Ďalšie zmeny nájdete v kompletne prepracovanej lišty s rýchlymi nastaveniami, na čo sme už od Huawei zvyknutí. Je pekná čierna s množstvom prispôsobiteľných upozornení a odkazom na všetky nastavenia. Tie sú už tradične uložené veľmi prehľadne v krátkom zozname, pričom nechýba praktické vyhľadávanie konkrétnych funkcií. V porovnaní s modelmi minulej generácie sa tu takmer nič nezmenilo a všetky nastavenia ostali na svojom mieste.

Z tých zaujímavejších môžeme pripomenúť gestá pre ovládanie pomocou skeneru odtlačkov, možnosť skryť výrez v displeji či detailné nastavenia displeja. Nenájdete tu ale niekoľko funkcií, ktoré sú určené iba pre modely s AMOLED displejom. Nikde sme nenašli odkaz na spustenie Always-On displeja a chýba aj možnosť zmeniť farbu prostredia na čiernu. Nevadí, LCD displeju aj tak svedčí viac svetlejšia téma.

Po stránke systému nás tak telefón ničím zaujímavým neprekvapil, teda až na jednu výnimku. V zariadení sme našli kedysi tradične predinštalované demo verzie hier a plné verzie jednoduchých titulov typu Spider-Man a pod. Ide o naozaj primitívne hry, ktoré sú zrejme iba pozostatkom nejakého partnerstva medzi výrobcom a herným štúdiom. Presne tieto isté hry sme v telefónoch nachádzali pred tromi či štyrmi rokmi, no do moderného zariadenia v roku 2018 jednoducho nepatria. Dobrou správou je, že inak sme v telefóne našli iba minimum bloatwareu – predinštalovaný balíček aplikácií Google a tituly priamo od výrobcu.

Ako sme už ale spomínali, najväčšou devízou systému je jeho fantastické odladenie. Systém je plynulý, neseká a animácie si vo všetkých momentoch zachovávali počet snímkov za sekundu. Celkový pocit z používania telefónu je tak skutočne skvelý a práve v kombinácii s výkonným čipom sme mali pocit, že hranica medzi dostupnými telefónmi a vlajkovými loďami sa aj tento rok zúžila.

Multimédiá: Skvelý zážitok

Huawei Mate 20 Lite prichádza ako zariadenie, ktoré sa poľahky môže stať vaším primárnym multimediálnym zariadením. Má na to všetky predpoklady – pekný displej, dostatok výkonu a vynikajúcu batériu.

Pekný veľký displej je absolútnym základom a Huawei Mate 20 Lite to bez problémov spĺňa. Rozlíšenie je dostatočné ako pre sledovanie videí či filmov, tak aj pre prácu s tabuľkami, textami či inými multimediálnymi súbormi. Zároveň je displej dostatočne kvalitný na to, aby ste si multimédiá mohli skutočne užiť do sýtosti.

Výkonu sme sa dostatočne venovali v predchádzajúcich častiach recenzie, no určite vás poteší, že telefón má skutočne dosť výkonu na akúkoľvek prácu s multimédiami. Horšie je už na tom reproduktor, ktorý je síce dostatočne hlasný, no nie je obzvlášť kvalitný. Okrem toho, nenájdeme tu žiadnu stereo sústavu, hrá iba reproduktor v spodnej stene.

Poteší ale aspoň 3,5mm jack pre slúchadlá, s ktorým iba priemerný reproduktor ľahko vykompenzujete. Obrovskou výhodou je však fantastická výdrž batérie, vďaka ktorej si multimédiá na vašom Huawei Mate 20 Lite budete môcť užívať skutočne dlhú dobu.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

24.9.2018

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+