MojAndroid

Huawei si nás vlani získal svojou sériou smartfónov Mate 10. Tento rok máme preto ešte vyššie očakávania pred predstavením série Mate 20. Jej najdostupnejší člen, Huawei Mate 20 Lite, sa už u nás predáva. Ako obyčajne, ponúka niektoré prémiové funkcie, ktoré uvidíme u jeho drahších súrodencov a niektoré kompromisy, aby mohla byť dosiahnutá prijateľná cenovka. Výsledok je naozaj zaujímavý.

Balenie: Všetko najpotrebnejšie

Určité formy šetrenia nájdeme už priamo v balení. Nájdeme tu síce napájací adaptér Quick Charge, ktorý má ale “iba” 18W výstup. Nechýba USB-C kábel, nástroj pre výber SIM karty a aj slúchadlá. Ide však o najlacnejší typ s väčšími koncovkami bez silikónových štuplíkov. Nechýba potrebná dokumentácia a jediným pridaným bonusom je ochranná fólia na displej, no tradičný kryt tu už nenájdeme.

Konštrukcia a dizajn: Dotyk luxusu

Už dlhšie sa stretávame so zariadeniami strednej triedy, ktorých konštrukcia sa ponáša na vlajkové lode. Aj tento faktor sa ale každý rok zdokonaľuje, čo je vidieť aj pri Mate 20 Lite. Telefón by ste po hmate naozaj iba ťažko odlíšili od vlajkových lodí. Ide o klasický “sklenený sendvič” s kovovým rámom, no to pre dosiahnutie luxusného efektu nestačí. Pomáhajú tu rôzne drobné detaily, pekne zahnuté hrany či veľmi dobre spracované tlačidlá. Všetko dokopy to vytvára naozaj prémiový dojem.

Vpredu nechýba neslávne známy výrez v displeji, ktorý nie je najmenší, no svoj účel spĺňa dobre. Obsahuje totiž reproduktor pre telefonáty, selfie kamery a potrebné senzory. Pod displejom sa síce nachádza menšia brada, no tá nie je vôbec nepríjemná na pohľad. Okrem toho, rohy displeja sú zahnuté tak, ako to býva zvykom pri súčasných vlajkových lodiach. V tomto prípade ide o pomerne široké zahnutie, čo nemusí každému vyhovovať, no efekt je to veľmi pekný.

Ako sme spomínali, rám displeja je kovový a všetky ovládacie tlačidlá sú na ľavej strane – pod dvojtlačidlom hlasitosti nájdeme tradičné tlačidlo napájania. Hore nájdeme iba mikrofón a v ľavej stene zásuvku na SIM/microSD kartu. Dole je kompletná multimediálna zostava, teda reproduktor, USB-C port, mikrofón a nechýba ani 3,5mm jack pre slúchadlá.

Zadná strana je tiež sklenená a oproti tomu, čo očakávame od pripravovaných modelov Mate 20 a Mate 20 Pro, sa líši a viac pripomína modely Mate 10 Pro. Indikuje to uloženie fotoaparátov, ako aj graficky znázornený výrez, v ktorom ešte nájdeme skener odtlačkov prstov a informácie o fotoaparátoch. Vzadu ešte nechýba LED blesk, logo výrobcu a certifikačné informácie.

Celkovo má telefón rozmery a tvar, ktoré tiež pripomínajú vlajkové lode. S rozmermi 158,3 x 75,3 x 7,6 mm ide o veľké, no veľmi tenké zariadenie. Hmotnosť 172 gramov tiež nie je na takýto telefón veľa. V kombinácii so sklom a sklenenou konštrukciou však ide o zariadenie, ktoré v ruke ucítite. Oceníte ale jeho úzky profil a elegantne zahnuté sklo vpredu aj vzadu, ktoré veľmi ladne prechádza do rámu.

Celkovo nemáme konštrukcii naozaj čo vytknúť. Všetky jej prvky sú precízne spracované a ako celok vyzerá telefón veľmi štýlovo. V ruke sa drží výborne, no nechýbajú obvyklé negatíva spojené s týmto typom konštrukcie – vysoká šmykľavosť v ruke a zachytávanie odtlačkov prstov. Tie sú viditeľné aj na našom čiernom modeli, no v tomto prípade ide o skutočne tmavú čiernu a pri bežnom svetle dokážete odtlačky prehliadnuť.

Skener odtlačkov: Tradičná kvalita a funkčnosť

Budeme sa opakovať, ale to iba preto, že aj v prípade Huawei Mate 20 Lite platia všetky pozitívne prvky, na ktoré sme pri smartfónoch tohto čínskeho výrobcu zvyknutí. To znamená dobre umiestnený skener odtlačkov na zadnej strane s rýchlym a presným rozpoznaním a šikovnými funkciami.

Oproti vlajkovým lodiam je vidieť, že tu sa trošku šetrilo. Skener nerozpozná odtlačok v stotine sekundy, ale trvá mu to približne jednu celú sekundu. Stále však ide o slušný výsledok a navyše, čítačka je naozaj veľmi presná a ani raz nemala problém s rozpoznaním nášho odtlačku, a to dokonca ani v prípadoch, keď sme mali prst mierne mokrý.

Zároveň nechýbajú všetky tradičné funkcie, ako napríklad rolovanie lišty s upozorneniami hore a dolu, posúvanie obrázkov v galérii či šikovná možnosť spraviť fotografiu podržaním prsta na skeneri, čo oceníte najmä pri fotení selfie fotografií.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
24.9.2018
 • mrktN

  podporuje bezdrotove nabijanie?

  • Dobry den, podla nasich informacii tuto technologiu nepodporuje.

 • Peter

  Pozor, pozor pri rozhodovaní či kúpite tento model od Huawei. Telefón má od výroby neopraviteľnú chybu hardvéru. Telefón nespolupracuje so žiadnymi Micro SD kartami a vyhadzuje chybu poškodenej karty, samočinne sa prepne na vnútornú pamäť! Je to odskúšané na štyroch zariadeniach a s rôznymi kartami, chyba sa neustále opakuje. Keďže sme na túto chybu upozornili Huawei, vyhovorili sa, že na tom pracujú a chybu odstránia aktualizáciou, alebo máme dať telefóny do servisu, no je to zavádzanie, nakoľko tento problém aktualizáciou neodstránia a so servisu vám príde telefón s tou istou chybou! Pozreli sme sa na fóra v Európe a čuduj sa svete tento problém tam tiež riešia už od minulého roka, viď. stránku : https://uk.community.huawei.com/mate-20-series-20/mate-20-lite-all-sd-cards-appear-as-damaged-680/index2.html
  Kto nechce rozšíriť pamäť o SD kartu, tak možno mu tento model bude vyhovovať, ale ak mám kúpiť telefón za cenu do 300 €, tento musí fungovať bezchybne!
  Zhrnutie, Huawei sa tvári aká je to super značka, no veru nie je, keď pustí z výroby šmejd!

  • Martin

   Aj ja mam ten problem.Telefon je v servise tak uvidim ked pride a co povedia

   • Fero

    Prisla mi sms zo servisu telekom,te telefon sa neda opravit a uz mi ho ani nevratia.Mam odstupit od zmluvy a zrusia mi aj pausal.Chcel som si hned zobrat na pasal novy samozrejme iny mobil a bolo mi povedane,ze musim cakat kym mi nezrusia pausal.A podla operatora maju na to 30 dni.Rozmyslam,ze uz nieje telekom ako bol a ako sa staral o svojich zakaznikov

   • Martin 76 Martin

    Prisla mi sms zo servisu telekom,te telefon sa neda opravit a uz mi ho ani nevratia.Mam odstupit od zmluvy a zrusia mi aj pausal.Chcel som si hned zobrat na pasal novy samozrejme iny mobil a bolo mi povedane,ze musim cakat kym mi nezrusia pausal.A podla operatora maju na to 30 dni.Rozmyslam,ze uz nieje telekom ako bol a ako sa staral o svojich zakaznikov

+