MojAndroid

Konkurencia v oblasti Android smartfónov sa nám každoročne rozrastá a do popredia sa snažia dostať hlavne draví čínski výrobcovia. Na Slovensku boli mnohí z nich ešte pred pár rokmi prijímaní s dešpektom, dnes však už úspešne konkurujú renomovaným výrobcom. Jednou z takýchto šťúk v rybníku je aj Huawei, ktorý minulý rok zaujal svojím štýlovým telefónom Ascend P6. Ten sa zaraďoval do strednej triedy smartfónov, jeho nástupca Ascend P7 však už mieri trochu vyššie. O jeho prednostiach, nedostatkoch a konkurencieschopnosti v porovnaní s topmodelmi renomovaných výrobcov si povieme v tejto recenzii.

Obsah balenia

Huawei Ascend P7 je dodávaný v bielej papierovej škatuli podobného dizajnu, akú malo balenie jeho predchodcu. Obsahuje okrem samotného telefónu nabíjačku s USB káblom a slúchadlá, resp. headset. Výrobca nezabudol ani na malý špicatý nástroj, ktorým sa uvoľnia kryty pamäťovej a SIM karty. V našom balení sa nenachádzali žiadne príručky alebo manuály, určite však budú súčasťou predajného balenia.

Konštrukcia, dizajn a materiály

Prednosťami minuloročného Ascendu P6 bol nepochybne jeho štýlový dizajn a kvalitné materiály, vďaka čomu vyzeral naozaj prémiovo. Ascend P7 kráča v šľapajách svojho predchodcu a svojím dizajnom zaujme na prvý pohľad. Efektne vyzerá hlavne kovová obruba s brúseným povrchom a zadný „sklenený“ kryt. Vďaka týmto prvkom telefón hneď na prvý pohľad trochu pripomína iPhone 4/4S. Zadný kryt vyzerá naozaj dobre a efektne, je však dosť náchylný na mechanické poškodenie vo forme drobných škrabancov a po dvoch týždňoch používania sa ich na ňom nachádzalo dosť veľa.

Recenzia-huawei ascend P7-12 Recenzia-huawei ascend P7-11

Kvôli prítomnosti väčšieho displeja sa museli zväčšiť aj rozmery telefónu a predstavujú 139,8 × 68,8 milimetra. Výrobcovi sa však podarilo zachovať malú hrúbku zariadenia, ktorá je len 6,5 mm. Je to síce o 0,3 mm viac ako v prípade Ascendu P6, ale aj tak ide o výbornú hodnotu a Huawei Ascend P7 sa stále radí k najtenším smartfónom. Hmotnosť zariadenia je tiež veľmi prijateľná – 124 gramov.

Okrem kvalitných materiálov a štýlového dizajnu je prednosťou tohto telefónu aj mimoriadne tuhá a pevná konštrukcia, ktorá znesie skutočne tie najvyššie kritériá. Telefón som skúšal silno stláčať na viacerých miestach a prehýbať, napriek tomu sa však z neho neozvalo ani najmenšie puknutie či zavŕzganie. Konštrukcia je tak ešte kvalitnejšia než u Ascendu P6, pri ktorom sa isté vŕzganie z oblasti zadného krytu ozývalo. Samozrejme, za túto mimoriadnu pevnosť vďačí telefón okrem kovového rámu aj konštrukcii bez odnímateľného zadného krytu, batériu teda nie je možné bežným spôsobom vymeniť v domácich podmienkach.

Recenzia-huawei ascend P7-9

Recenzia-huawei ascend P7-8 Recenzia-huawei ascend P7-6

Prejdime k rozmiestneniu ovládacích prvkov. Tlačidlá Domov, Späť a Menu sú súčasťou päťpalcového displeja, pod ním teda nájdeme len logo Huawei. Nad displejom je umiestnený predný fotoaparát, nenápadná mriežka telefónneho reproduktora a netradične nad ňou v strede viacfarebná notifikačná dióda. Na dolnej hrane je len microUSB konektor a dierka mikrofónu, na hornej zase 3,5 mm jack na pripojenie slúchadiel a dierka sekundárneho mikrofónu. Ľavá hrana je úplne bez ovládacích prvkov, ale na pravej ich nájdeme hneď viacero. V prvom rade je to tlačidlo zapnutia/vypnutia, resp. aktivácie displeja. Je malé, okrúhle, nahmatáva a stláča sa však dobre. Podobne sa stláča aj dvojtlačidlo ovládania hlasitosti, na jeho koncoch by sme však uvítali nejaké výčnelky na ľahšie nahmatanie. Na tejto pravej hrane nájdeme ešte dvojicu slotov, prvý je určený na micro SIM kartu, druhý na pamäťovú micro SD kartu. Huawei Ascend P7 sa predáva aj vo verzii s duálnym slotom na pamäťovú aj SIM kartu, u nás sa však tento variant nepredáva.

Zostal nám ešte zadný kryt, kde nájdeme objektív 13 MPix fotoaparátu s LED bleskom. Je umiestnený v rohu, čo hodnotím kladne, keďže pri takomto umiestnení sa podľa môjho názoru so smartfónom fotí lepšie, ako keď je fotoaparát v strede. Ďalej tu už nájdeme len logo výrobcu, nenápadné výrobné informácie a prieduch hlasitého reproduktora.

Displej

Ako už bolo povedané, displej narástol zo 4,7 na 5 palcov a rozlíšenie stúplo z HD na Full HD 1920 x 1080 pixlov. Zobrazenie je teda dostatočne jemné a raster nevidieť ani pri podrobnom pohľade zblízka. Displej je vyrobený je technológiou IPS, jeho prednosťami sú teda široké pozorovacie uhly a verné farby. Problémom nie je ani čitateľnosť na priamom slnečnom svetle a aj keď v tejto oblasti nepatrí k úplnej špičke, nie je problém rozoznať čo treba. Celkovo je možné displej zhodnotiť ako mimoriadne kvalitný a niet mu prakticky čo vyčítať.

Recenzia-huawei ascend P7-14 Recenzia-huawei ascend P7-13

Dotyková vrstva rozozná naraz 10 dotykov, chránená je odolným sklom Gorilla Glass 3. To plní svoju úlohu celkom dobre, ale po približne dvojtýždňovom používaní bez ochrannej fólie a nosení bez puzdra sa na ňom dalo pri pozornom pohľade spozorovať pár drobných škrabancov. Vhodnou investíciou teda bude kúpa a aplikácia fólie hneď pri zadovážení telefónu.

Výkon a pamäť

Telefón je vybavený štvorjadrovým procesorom HiSilicon Kirin 910T o takte 1,8 GHz, ktorého výrobcom je samotný Huawei. Doplnený je 2 GB pamäte RAM a grafickým čipom Mali-450MP4. Nie je to teda absolútne vrcholná výbava, s akou sa dnes u mobilných zariadení môžeme stretnúť a otázky vyvoláva aj netradičný procesor. Na základe dvojtýždňového používania telefónu môžem konštatovať, že výkon je síce postačujúci (na telefóne som vyskúšal viacero náročnejších 3D hier ako Real Racing 3 či Dead Trigger 2 a všetky boli hrateľné bez akýchkoľvek problémov), niekedy sa však objavia isté zaváhania. Stáva sa to napríklad pri návrate z nejakej náročnej aplikácie či 3D hry, kedy telefónu malú chvíľku trvá, kým zobrazí ikony a widgety a v takýchto prípadoch som spozoroval aj istú odozvu na ovládanie. Pri bežnom používaní a pohybe v prostredí operačného systému je však telefón dostatočne rýchly, plynulo zvláda prechody medzi plochami a jednotlivé animácie. V porovnaní napríklad s prostredím Sense v HTC One M7 sa mi síce zdal o niečo pomalší, to sa už však bavíme o subjektívnych dojmoch a rozdieloch v rádoch milisekúnd. Dôležité je, že sa neobjavujú žiadne mrznutia, nechcené reštarty a podobné nedostatky. Výsledky benchmarkových testov nájdete nižšie.

Huawei Ascend P7Huawei Ascend P6HTC One M8Samsung Galaxy S5LG G2
AnTuTu Benchmark
2526515574357343532934472
Vellamo1563 / 7371472/4161665/11681647/11922904/1117
NenaMark 259,7 FPS59,3 FPS---
3D Mark (Ice Storm / Ice Storm Extreme)7316/50992588/1595---

Viacero otázok v komentároch pri článku o začiatku testovania smerovalo k možnému prehrievaniu telefónu, ktoré bolo trochu nepríjemným nedostatkom u Ascendu P6. Našťastie, výrobca si bol tohto negatíva vedomý a Huawei Ascend P7 je na tom oveľa lepšie. Pri hrách a náročných aplikáciách je síce telefón mierne teplý, ale nejedná sa o nič výnimočné, s čím by sme sa nestretli pri rôznych iných telefónoch. Teplota sa v týchto prípadoch zvyčajne pohybovala od 35 do 40 stupňov (merané programom Battery Bot) nad túto hodnotu stúpla len výnimočne. Najviac sa telefón zahrial pri navigácii a súčasnom nabíjaní, kedy teplota občas stúpala aj nad 45 stupňov. Počas jedného mimoriadne slnečného dňa, kedy na telefón „pieklo“ cez predné sklo auta slnko, sa zahrial až na 53 stupňov a to už bol fakt na dotyk „žeravý“. Pri bežnom používaní sa však Ascend P7 nezahrieva nijako výnimočne a v rukách jeho teplotu takmer necítiť.

Huawei-Ascend-P7_-05-23-22-53-27

Telefón disponuje vnútornou pamäťou o veľkosti 16 GB, z toho je pre používateľa dostupných 11,77 GB. Ďalší priestor sa dá získať vložením pamäťovej karty do veľkosti 64 GB. Telefón podporuje aj funkciu USB Host, dá sa k nemu teda cez redukciu aj bežný USB kľúč.

Operačný systém

Pri prvom spustení telefónu sa spustí obvyklá paleta nastavení jazyka, wi-fi, účtu Google a povolenia spôsobov na zisťovanie polohy. Následne sa dostávame na domovskú obrazovku so štyrmi kartami, ktorá je základom používateľského prostredia Emotion UI, ktoré sa v Ascende P7 nachádza vo verzii 2.3. Skúsení používatelia vedia, že toto rozhranie nemá klasické menu s aplikáciami ako väčšina iných rozhraní, všetky ikony aplikácií sa teda ukladajú priamo na karty domovskej obrazovky, podobne ako u zariadení s operačným systémom iOS. Niektorých používateľov takýto koncept môže spočiatku trochu miasť a budú podvedome hľadať menu, dá sa naň však rýchlo zvyknúť a nemožno ho považovať za nejaké obmedzenie. Nechýba samozrejme možnosť vytvárania priečinkov, vďaka čomu sa dá medzi ikonami aplikácií zachovať poriadok. Do dolnej časti obrazovky je možné umiestniť päť ikon aplikácií, ktoré sa budú zobrazovať na každej karte, ani tu nechýba možnosť vytvárať priečinky.

Huawei-Ascend-P7_-05-30-11-57-48 Huawei-Ascend-P7_-05-27-14-31-59 Huawei-Ascend-P7_-05-27-14-31-48

Huawei Ascend P7 ponúka dva základné štýly domovskej obrazovky. Štandardný, s bežnými ikonami aplikácií a viacerými „polopriehľadnými“ widgetmi a Jednoduchý s veľkými a prehľadnými ikonami, ktorý sa trochu ponáša na vzhľad Windows Phone.

Huawei-Ascend-P7_-05-27-15-55-53 Huawei-Ascend-P7_-05-27-15-56-02

Nastaviť sa okrem jasu, tapety či dĺžky trvania podsvietenia dá aj teplota farby či niekoľko veľkostí systémového písma. Používateľ si môže vybrať rôzne efektné animované prechody medzi kartami domovskej obrazovky, napríklad listovanie na spôsob knihy, otočenie karty, či akési 3D rotovanie. Na výber je tiež deväť rôznych motívov domovskej obrazovky, ktoré zmenia tvar a štýl ikon, tapetu ako i vzhľad domovskej a uzamknutej obrazovky. Motívy sa však nemenia v nastaveniach telefónu, ale po kliknutí na rovnomennú ikonu na domovskej obrazovke.

Huawei-Ascend-P7_-05-27-16-55-12Huawei-Ascend-P7_-05-27-15-57-52

Nechýba samozrejme stará známa sťahovacia lišta, ktorej ikony sú ladené v bielej farbe. Po jej stiahnutí sa v hornej časti nachádza sada piatich prepínačov (wi-fi, mobilné dáta, zvuk, bluetooth a GPS), ktoré si používateľ môže zmeniť za iné. Ďalšie prepínače sa ukážu po ťuknutí na malú šípku v strede lišty. Komu by tieto prepínače vadili, môže ich jednoducho v nastaveniach telefónu vypnúť. Z lišty sa samozrejme dá rýchlo prejsť aj do menu so všetkými nastaveniami.

Huawei-Ascend-P7_-05-27-14-42-15 Huawei-Ascend-P7_-05-27-14-42-31

Tie sú rozdelené do dvoch záložiek, Všeobecné a Všetko. Zatiaľ čo v prvej nájdeme základné nastavenia týkajúce sa wi-fi, bluetooth, jasu, zvuku, v druhej sa nachádzajú všetky existujúce nastavenia, dostupné v telefóne.

Huawei-Ascend-P7_-05-27-16-03-22 Huawei-Ascend-P7_-05-27-14-32-50

Výrobca pridal do rozhrania aj sadu systémových nástrojov, ktoré pomáhajú používateľovi nastaviť si telefón podľa jeho želania. Patrí medzi ne Správca spúšťania aplikácií, ktoré majú povolené spustiť sa automaticky pri štarte systému, Chránené aplikácie, ktoré môžu bežať aj po vypnutí displeja a Správca upozornení, kde sa dajú nastaviť povolenia týkajúce sa odosielania notifikácií na panel upozornení, teda vlastne na notifikačnú lištu. V nej sa zobrazujú aj upozornenia v prípadoch, ak niektorá z aplikácií na pozadí nadmerne využíva energiu. V nastaveniach sa tieto aplikácie dajú spravovať a je možné zabrániť ich spúšťaniu.

Huawei-Ascend-P7_-05-27-16-22-34 Huawei-Ascend-P7_-05-27-16-22-50

Zaujímavou „vychytávkou“ je aj plávajúce tlačidlo, ktoré je možné umiestniť kdekoľvek na ľavý či pravý okraj displeja. Okrem zobrazenia tlačidiel Späť a Domov umožňuje rýchlym spôsobom prečistiť pamäť RAM zariadenia, či spustiť v samostatnom okne na popredí aplikáciu správ, hudobný prehrávač, poznámkový blok, kalendár alebo kalkulačku. Naraz je však možné mať spustenú len jednu takúto miniaplikáciu.

Huawei-Ascend-P7_-05-27-16-26-29

Nechýba pochopiteľne ani možnosť ovládať telefón pohybmi, napríklad stlmiť jeho zvonenie či budík preklopením na displej, stíšiť hlasitosť vyzváňania po uchopení telefónu do ruky, vytočiť alebo prijať hovor priložením telefónu k uchu, či presúvať ikony aplikácií na domovskej obrazovke ich podržaním a naklonením telefónu. Za zmienku ešte stojí Režim rukavice, ktorý umožňuje ovládať displej aj v rukaviciach. S hrubými lyžiarskymi rukavicami to síce nefunguje, ale pri použití bežným pletených rukavíc sa pri aktivovaní tohto režimu dá displej skutočne ovládať.

Výrobca do telefónu predinštaloval aj nejaké aplikácie, našťastie ich nie je až tak veľa a niektoré sú len redizajnované aplikácie z natívneho Androida:

  • Hudba – hudobný prehrávač s bežnými možnosťami.
  • Správca súborov – jednoduchý súborový manažér
  • Správca telefónu – viacúčelová aplikácia, umožňujúca optimalizáciu telefónu a jeho čistenie od nepotrebných dát, blokovanie nevyžiadaných správ a obťažujúcich hovorov, zrýchlenie telefónu zatvorením náročných aplikácií či úsporu elektrickej energie niektorým z úsporných plánov napájania.
  • Prehliadač – internetový prehliadač z natívneho Androidu
  • Zrkadlo – zobrazenie seba samého vďaka prednému 8 MPIx fotoaparátu
  • Počasie – predpoveď a aktuálne počasie v rôznych lokalitách, aj na základe geolokácie
  • Svetlo – jednoduchá baterka, ktorá rozsvieti LED blesk
  • Kalkulačka – vizuálne pekná kalkulačka, po preklopení naležato ponúkne viac funkcií
  • Záznam zvuku – nahrávač zvuku
  • FM rádio – bežné rádio, ktoré hrá po pripojení slúchadiel
  • Lupa – aplikácia, imitujúca zväčšovacie sklo za použitia zadného fotoaparátu
  • DLNA – bezdrôtové prepojenie telefónu s inými zariadeniami
  • Poznámky – jednoduchý poznámkový blok
  • Polaris Office 4.0 – kancelársky balík, umožňujúci prehliadanie a vytváranie rôznych textových a tabuľkových dokumentov
  • Čarovná značka – aplikácia, slúžiaca na správu NFC štítkov

 

Multimédiá

Päťpalcový displej s Full HD rozlíšením je dobrým základom na multimediálne využitie tohto smartfónu. Vstavaný prehrávač, ktorý je súčasťou galérie, však veľa možností neponúkne, prakticky len posúvanie na časovej osi. Pri našich testovacích videosúboroch mal „striedavé úspechy“, niekoľko z nich nedokázal spustiť, pri ďalších mal problémy so zvukom alebo synchronizáciou. V dnešnej dobe je však dostatok kvalitných alternatív v obchode Google Play a pri použití MX Playera bolo prehrávanie bezproblémové u všetkých videí, vrátane tých v Full HD rozlíšení. Pri 4K videu však už mal telefón výraznejšie problémy, prehrávanie bolo citeľne trhané a obraz niekedy viditeľne preblikával. Takéto rozlíšenie je však v súčasnosti len ťažko využiteľné a za nevýhodu to považovať nemôžeme.

Hudobný prehrávač s jednoduchým názvom Hudba vyzerá moderne a hneď na úvodnej karte ponúkne niekoľko osobitých hudobných kategórií ako Šťastie, Pokojné, Energetické či Smútok. Nejedná sa však o nejaké inteligentné playlisty, ktoré vytvorí sám telefón, ale používateľ si do nich musí skladby zaradiť sám, čo je oproti Sony a ich automatickému vytváraniu takýchto zoznamov dosť nevýhoda. Nechýba však klasické radenie podľa albumov, interpretov, zoznam naposledy pridaných, najčastejšie hraných, všetkých, alebo len obľúbených skladieb. V nastaveniach nájdeme filter, ktorý zo zoznamu vyradí krátke skladby (nastaviť sa dá dĺžka do 120 sekúnd), čo môže byť výhodné pri odfiltrovaní vlastných zvonení. Druhou možnosťou je nastavenie režimu spánku, teda automatické vypnutie v rozmedzí od 1 do 120 minút.

Huawei-Ascend-P7_-05-27-17-04-30 Huawei-Ascend-P7_-05-29-13-08-02

Hlasitý reproduktor prekvapí svojím výkonom, medzi mobilnými zariadeniami nájdeme skutočne len málo konkurentov, ktorí hrajú porovnateľne silno. Jeho prednosťou je aj fakt, že ani pri najvyššej hlasitosti sa zvuky neskresľujú a neozýva sa chrčanie či iné pazvuky. V hlasitosti prekonáva dokonca aj HTC One, čo sa týka kvality, trochu zaostáva a neponúka taký vyrovnaný a plný zvuk. Slabšia je hlavne basová zložka, s ktorou však má problémy väčšina mobilných zariadení. Na rozdiel od niekoľkých konkurenčných modelov ako HTC One M8 či Sony Xperia Z2 sa u Ascendu P7 nachádza len jeden reproduktor, navyše na zadnej strane. Po položení na podložku sa tak zvuk okamžite stlmí.

Priložené slúchadlá dizajnom pripomínajú slúchadlá od HTC, ktoré tento výrobca pridával k modelom Desire pred niekoľkými rokmi. Hrajú skutočne len priemerne, pre audiofilov sa určite nehodia. Pri pripojení kvalitnejších slúchadiel sa ale dajú dosiahnuť lepšie výsledky a Ascend P7 nehrá zle, hoci existujú aj zariadenia s kvalitnejším audio výstupom.

Huawei-Ascend-P7_-05-29-13-38-07

Zostáva ešte spomenúť FM rádio, ktoré hrá po pripojení slúchadiel. Ponúka automatické ladenie a osem predvolieb, RDS však chýba.

Fotoaparát a nahrávanie videa

Huawei Ascend P7 disponuje 13 MPix fotoaparátom s automatickým zaostrovaním a prisvetľovacou LED diódou, ktorej svietivosť je však len priemerná. Priaznivcov selfies poteší predný fotoaparát, ktorý má až 8 MPix. Malá výčitka hneď na úvod smeruje k rýchlosti fotoaparátu – v porovnaní s konkurenciou je trochu pomalší pri aktivovaní aj samotnom vyhotovovaní snímky. Jedná sa prirodzene o záležitosti milisekúnd, ale s Ascendom P7 som proste nevedel „cvakať“ až tak rýchlo ako s niektorými inými mobilmi.Mimochodom, telefón sa dá postaviť na bočnú hranu, čo je výhodné napríklad pri použití samospúšte. V tejto polohe je však telefón trochu vratký, takže je potrebné byť opatrný.

Spustenie natáčania videa aj fotografovanie sa realizuje z jednej obrazovky, na ktorej nechýba ani možnosť zapnutia/vypnutia blesku či prepnutia na predný fotoaparát. V nastavenia sa dá určiť ISO, vyváženie bielej či zapnúť geoznačka. Okrem inteligentného rozpoznania scény, ktoré bude asi väčšina používateľov využívať najviac, sú k dispozícii aj režimy HDR, panoráma a nechýba množstvo filtrov. Ascend P7 podporuje je aj sekvenčné snímanie po pridržaní virtuálnej spúšte.

Huawei-Ascend-P7_-05-30-11-54-39 Huawei-Ascend-P7_-05-30-11-58-15

Celková kvalita fotografií je uspokojivá a hlavne za pekného počasia sa dajú vytvoriť naozaj pekné snímky s množstvom detailov. Väčšinou sú tiež dostatočne ostré, ale podobne ako mnohým iným telefónom, aj Ascendu P7 robia veľké problémy zhoršené svetelné podmienky. Vtedy na snímkach rapídne pribúda šum.

Huawei Ascend P7 - testovacie foto 7

Huawei Ascend P7 - testovacie foto 1 hdr

Huawei Ascend P7 - testovacie foto 3 Huawei Ascend P7 - testovacie foto 4

Huawei Ascend P7 - testovacie foto 6 Huawei Ascend P7 - testovacie foto 5

Video dokáže Huawei Ascend P7 natáčať v maximálnom rozlíšení 1920 x 1080 bodov pri 30 fps. Medzi nastaveniami nájdeme možnosť sledovania objektu, digitálnu stabilizáciu či skrášlenie videa, ktoré však nefunguje pri Full HD rozlíšení. Celkovo by video mohlo byť trochu plynulejšie a ostrejšie, jeho celkovú kvalitu môžete posúdiť z priloženej ukážky.

Konektivita

Smartfón disponuje bežnými možnosťami konektivity, v porovnaní s inými topmodelmi chýba snáď len infraport. Základom je samozrejme wi-fi vo verzii a/b/g/n, nechýba bluetooth 4.0 s A2DP a LE a na spárovanie so zariadeniami a iné účely sa dá využiť aj technológia NFC. Prenosy v 3G sieti sú podporované do rýchlosti 42 Mbps a LTE do 150 Mbps (pri vložení SIM karty telefón automaticky upozornil, že karta 4G siete nepodporuje). Nechýba ani slot na pamäťovú kartu a v tejto triede je samozrejmosťou podpora USB On-the-go, pričom pomocou USB rozbočovača sa dá naraz pripojiť a používať napríklad klávesnica aj myš. Ascend P7 pri navigácii podporuje GPS aj Glonass pričom rýchlosť zafixovania signálu je bezproblémová, s asistenciou internetu trvá len pár sekúnd a aj samotná navigácia je spoľahlivá. S telefónom a navigáciami od Sygicu, Google a Waze som najazdil stovky kilometrov bez jediného výpadku signálu, oneskorovania pozície alebo iných problémov.

Kvalita hovorov bola dobrá a hlas v telefóne vždy zrozumiteľný. V jednom prípade sa druhá strana opakovane sťažovala na nižšiu hlasitosť než zvyčajne, pri ďalších prípadoch u iných ľudí sa však tento nedostatok nepotvrdil, takže chyba bola s najväčšou pravdepodobnosťou mimo telefónu. Mimochodom, funguje aj nahrávanie hovorov pomocou aplikácie Nahrávač hovorov priamo z telefónnej linky, aj keď nie v takej kvalite, ako napríklad u nedávno testovaného Prestigia MultiPhone PAP 7500. Aplikácia pre telefónne hovory je rozdelená na tri karty, prvou je číselník so zoznamom naposledy vykonaných hovorov, nechýba ani inteligentné vyhľadávanie kontaktov na základe zadania prvých písmen. Na druhej karte sú abecedne zoradené všetky kontakty a na tretej sa zobrazujú obľúbené kontakty a skupiny kontaktov.

Huawei-Ascend-P7_-05-27-17-17-02 Huawei-Ascend-P7_-05-27-17-09-02 Huawei-Ascend-P7_-05-30-13-50-17

Huawei Ascend obsahuje v základe dva prehliadače internetu. Prvým je známy mobilný Chrome, ktorý je zbytočné bližšie predstavovať a druhým základný natívny prehliadač OS Android s jasným názvom Prehliadač. Umožňuje bežné možnosti práce so záložkami, zobrazenie stránok v režime pre PC či ukladanie na neskoršie offline čítanie. Na Ascende P7 spustíte aj flashové videá, treba ho však doinštalovať a použiť iný prehliadač, napr. Dolphin. Zostáva ešte spomenúť klávesnicu ktorou nie je nič iné, ako známe Swype, samozrejme vo verzii pre Huawei. Používateľ si tak môže vybrať, či chce písať ťahom prsta po displeji, alebo klasicky „vyťukávaním“, nechýbajú ani návrhy a doplňovanie slov. Prirodzene, existuje aj možnosť prepnúť na bežnú klávesnicu pre Android.

Batéria

Hodnotenie batérie je vždy trochu ošemetné, keďže veľmi záleží na spôsobe využívania telefónu. Huawei Ascend P7 som používal ako svoj primárny telefón takmer dva týždne a hneď od prvých dní som mal dojem, že počas dňa percentá batérie ubúdajú o poznanie pomalšie než u iných telefónov, ktoré som v poslednej dobe testoval. Najlepšie som výdrž vedel porovnať s HTC One, ktoré dlhodobo používam ako hlavný telefón a rozdiel vo výdrži je tu skutočne badateľný (hoci treba priznať, že HTC One nie je v tomto smere žiadny rekordman). Aj pri aktívnom využívaní Ascendu P7, kedy som sa nijako neobmedzoval, mal zapnuté 3G aj wi-fi a používal som telefón na prehliadanie internetu, fotografovanie, hry navigáciu, atď., nedochádzalo k príliš dramatickému „šťaveniu“ batérie a nemal som nepríjemný pocit, že už o pár hodín budem musieť siahnuť po nabíjačke alebo externej batérii. Zásluhu na tejto výdrži má okrem 2500 mAh batérie (ktorú sa výrobcovi trochu zázračne podarilo napchať do tenkého tela) aj aplikácia na riadenie spotreby, ktorá dokáže predĺžiť výdrž vypínaním či obmedzovaním niektorých funkcií. Okrem iného upozorní aj na aplikácie, ktoré na pozadí nadpriemerne spotrebúvajú energiu a umožní ich vypnúť.

Huawei-Ascend-P7_-05-27-17-08-52 Huawei-Ascend-P7_-05-29-15-04-59

Výrobca navyše dobre zvládol aj energetický manažment telefónu v stave nečinnosti. Zažil som telefóny, u ktorých batérie pri úplnej nečinnosti, kedy len tak ležali na stole a maximálne cez wi-fi občas aktualizovali niektoré aplikácie, dokázali za 3-4 hodiny klesnúť aj o 10 či 15% kapacity. U Ascendu som opakovane za rovnaký čas zaznamenal pokles len o 1 až 3 percentá, čo je veľmi dobrý výsledok.

Aby som bol však konkrétny, batéria telefónu pri teste prehrávania HD videa pri jase a zvuku nastavenom na 50% maximálnej hodnoty klesla za hodinu prehrávania z plnej kapacity na 92%, čo považujem za výborný výsledok. Pre porovnanie, napríklad Prestigio MultiPhone PAP7500, ktorý som testoval nedávno, klesol pri takomto teste až na 84%. Telefóny nižších tried ako Xperia E1 či Alcatel OneTouch Idol Mini dosiahli zhodne 85%. Celkovo zhodnotené, celodenná výdrž pri tomto telefóne nie je problémom ani pri výraznom zaťažení, pri menej náročnom využívaní sa dá prehupnúť aj nad dva dni na jedno nabitie.

Záverečné zhodnotenie

Huawei Ascend je bezpochyby zaujímavý telefón, ktorý však trochu klame telom a to doslova. To je skutočne elegantné, jeho konštrukcia mimoriadne pevná a z hľadiska dizajnu či konštrukcie tak znesie najvyššie kritériá. Vo výkone však za súčasnými topmodelmi zaostáva a občasné zaváhania je badať napríklad pri návrate z náročnejších aplikácií. Na všetky bežné činnosti a aj 3D hry však bude telefón postačovať a nemali by ste sa stretnúť so situáciami, kedy by telefón vyslovene nestíhal, či nejako výrazne mrzol a „lagoval“. Výrobcovi sa tiež podarilo odstrániť aj problém s výrazným zahrievaním, ktorým trpel Ascend P6. Sklamaním nie je ani fotoaparát s celkom peknými snímkami a hlasitý reproduktor, ktorý hrá skutočne silno a zvuk neskresľuje ani pri najvyššej hlasitosti.

Je zrejmé, že Huawei ako výrobca rastie a hlavne v porovnaní s jeho predchádzajúcimi modelmi je rozdiel markantný. Jeho nový Ascend P7 sa vo viacerých oblastiach súčasným vlajkovým lodiam vyrovnáva, alebo ich v detailoch aj predbieha, celkovo však za nimi ešte o pár krokov zaostáva. Jeho hlavnou výhodou a pomyselným jazýčkom na miskách váh môže byť práve jeho cena, ktorá by v porovnaní s topmodelmi mala byť oveľa priaznivejšia a čase dopisovania recenzie sa začínala na 350 eurách. Ak teda hľadáte štýlový telefón s dobrou výbavou a dostatočným výkonom, navyše za prijateľnú cenu, zahrňte do vášho užšieho výberu aj Huawei Ascend P7.

Plusy:

  • mimoriadne pevná konštrukcia
  • kvalitné materiály vrátane kovu
  • hrúbka len 6,5 mm
  • viacero užitočných softvérových funkcií priamo od výrobcu
  • výdrž batérie a manažment spotreby
  • silný reproduktor
  • pomer kvalita/cena

Mínusy:

  • slabší výkon v porovnaní so súčasnými topmodelmi
  • drobné zaváhania systému
  • niekomu môže chýbať infraport
  • menej kvalitné video
  • nevhodne umiestnený reproduktor
10.6.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+