MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

OPERAČNÝ SYSTĚM – EmotionUI

Hoci sa jedná o nedávno predstavenú novinku, Huawei Ascend P6 nie je vybavený najnovším Androidom 4.3. To je však pochopiteľné vzhľadom na to, že táto je v tomto momente dostupná zatiaľ len pre Nexus zariadenia, ktoré zastrešuje samotný Google. Prítomná je tak verzia 4.2.2, ktorá je doplnená o používateľskú nadstavbu s názvom EmotionUI. Po niekoľkodňovom testovaní bolo jasné, že vývojári si dali záležať na odladení systému, ktorý nespôsoboval žiadne problémy. Celkovo je práca so systémom veľmi plynulá, až na občasné trhanie animácii a dlhšie načítavanie niektorých aplikácii.

V konštrukcii som spomenul, že zariadenie si berie za svoj veľký vzor práve konkurenčný iPhone od Apple. To isté platí aj po softvérovej stránke, nakoľko použitý Launcher je prerobený len na využívanie domovských obrazoviek. To znamená, že tu nenájdeme žiadne menu s aplikáciami a tieto sú všetky uložené na jednotlivých kartách. Ak mám pravdu povedať, na takéto prostredie som si zvykol až po niekoľkých dňoch používania. Nevýhodou takéhoto prostredia v prípade Androidu je, že množstvo ikon na domovskej obrazovke zmenšuje priestor pre využitie widgetov. To je čiastočne odstránené možnosťou vytvárať priečinky, kde je možne združovať aplikácie.

Recenzia | HUAWEI Ascend P6 Recenzia | HUAWEI Ascend P6 Recenzia | HUAWEI Ascend P6

Používateľské prostredie je možné meniť využitím rôznych motívov, ktoré upravia domovskú aj uzamknutú obrazovku, zmenia ikony predinštalovaných aplikácii a taktiež aj tapetu. Notifikačná lišta rýchly prístup do nastavení, tlačidlo pre hromadné vymazanie upozornení a panel rýchleho prístupu k bezdrôtovým technológiám, jasu obrazovky a podobne. Používateľ môže meniť aj animácie prechodov medzi kartami domovských obrazoviek.

Predinštalovaných je aj niekoľko aplikácii, ktoré sú užitočné a pomôžu vám v rôznych situáciách. Je to napríklad správca súborov, pomocou ktorého získate kontrolu nad dátami v zariadení. Okrem toho je nainštalovaný aj kancelársky balík Polaris Office 4.0, s ktorým prečítate všetky bežné formáty dokumentov s možnosťou ich úpravy. Nájdeme tu aj výborné preteky na vodných skútroch Reptile GP, ktorá bežne stojí v obchode Google Play 1,99 EUR. Samozrejmosťou sú aj bežné nástroje, ako je budík, hodiny, stopky, časovač, kalkulačka, počasie alebo svetlo.

Recenzia | HUAWEI Ascend P6 Recenzia | HUAWEI Ascend P6 Recenzia | HUAWEI Ascend P6

Medzi najzaujímavejšie nástroje od výrobcu sa zaradil najmä správca oprávnení. Táto služba vás vždy upozorní, ak niektorá z aplikácii vyžaduje určité oprávnenia. Pri reálnom použití sa na obrazovke ukáže okno, kde môžete potvrdiť alebo odmietnuť vyžadované oprávnenie. Softvér taktiež upozorňuje na odosielanie údajov na pozadí alebo na nadmernú spotrebu energie. Inou zaujímavosťou sú používateľské profily, ktoré Androidu štandardne chýbajú. Ako používateľ si tak budete môcť vytvoriť niekoľko profilov s vlastným nastavením hlasitosti, W-iFi, dátovým pripojením, Bluetooth a ďalšími. Tieto je možné potom prepínať z notifikačnej lišty.

Recenzia | HUAWEI Ascend P6 Recenzia | HUAWEI Ascend P6 Recenzia | HUAWEI Ascend P6

Medzi ďalšie zaujímavosti, ktoré spoločnosť pridala po softvérovej stránke patrí nastavenie  “Riadenie pohybu”. K dispozícii sú tri typy pohybu a následné akcie pri ich vykonaní – prevrátením telefónu sa stlmí zvonenie, zoslabenie zvonenia pri pohybe zariadenia a prijatie hovoru pri priložení k uchu. V nastaveniach sa objavila ešte jedna netradičná funkcia a to “Režim rukavice”, ktorý umožní ovládanie prístroja v rukaviciach. Funkciu som vyskúšal použitím tradičných pletených rukavíc a k môjmu prekvapeniu naozaj fungovala.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

24.9.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+