MojAndroid

Sme veľmi radi, že sa do našej redakcie dostalo aj zariadenie HTC Sensation XE. Ide o multimediálnu verziu (bývalej) vlajkovej lode spoločnosti, ktorá okrem toho ponúka aj výkonnejší 2-jadrový procesor. Lákadlami tohoto modelu môže byť integrácia Beats Audio a pribalené slúchadlá Beats Monster, vysoký výkon a prepracovaný dizajn. Telefón sme podrobili radu testov a naše postrehy k tomuto zariadeniu si môžete prečítať nižšie v článku.

Obsah balenia

Keďže sme do redakcie dostali len testovaciu vzorku, obsah balenia sa líšil od toho, ktoré je určené pre finálny predaj zákazníkovi. Čo však v balení nájdete vy : HTC Sensation XE, 1730 mAh batéria, 16 GB microSD karta, nabíjačka, dátový microUSB kábel, dokumentácia, slúchadlá Beats Monster s náhradnými špuntami v 5 veľkostiach a kožený obal na slúchadlá.

Konštrukcia

Ako prvé, čo ma na tomto zariadení zaujalo, bol jeho dizajn. HTC aj v tomto prípade vsadilo na ladné krivky zariadenia, vďaka čomu sa perfektne drží v ruke. Pogumované časti zadného krytu zabezpečujú, že sa XE v ruke nešmýka a práca s ním je naozaj pohodlná. Od klasického Sensationu je odlíšený len minimom prvkov. V čom je Sensation XE nový, je použitie sýtej červenej farby ako doplnok ku čiernemu telu, ktoré tak pôsobí decentne a zároveň poukazuje na to, že tento model nepatrí do radu medzi ostatné. Červenú nájdete na obrysoch kapacitných tlačidiel, na mriežke reproduktoru pre hovory, na objektíve fotoaparátu, ale aj v spodnej časti zadného krytu, kde je vsadená do loga beatsaudio.

Sensation XE pôsobí na prvý pohľad veľmi zaujímavo, zaujme skoro každého. Oproti Sensationu má o 3 gramy vyššiu hmotnosť – 151 g. Toto číslo je opodstatnené kvalitným materiálom, ktorý bol pri výrobe tela použitý. Kryt je vyrobený z hliníka, ktorý je na 2/3 zadného krytu vymenený za kvalitný pogumovaný plast. Nežiadúce zvuky krytu určite nezaznamenáte. Telo s rozmermi 126 x 65 x 11 mm sa v ruke drží pohodlne, no ľudia s menšou dlaňou by mohli mať problém.

Prednej strane dominuje 4,3″ S-LCD displej s qHD rozlíšením 540 x 960 bodov, ktorý si rozoberieme nižšie v samostatnej kapitole. Nad displejom nájdete malé logo HTC, už spomínanú červenú mriežku primárneho reproduktoru pre hovory, za ktorou sa skrýva aj notifikačná LED dióda a vedľa tejto mriežky si našli miesto senzory a predná VGA kamera na videohovory. Pod displejom je už tradične umiestnená štvorica kapacitných tlačidiel, ktoré sú usporiadané nasledovne (zľava) – Domov, Menu, Späť a Hľadať.


Zadná strana je rozdelená na tretiny, pričom stredná tretina je tvorená prechádzajúcim pásom hliníka. Vrchná a spodná tretina je tvorená pogumovaným plastom, ktorý zabraňuje kĺzaniu a zanechávaniu odtlačkov prstov pri používaní. V hornej časti nájdete šošovku 8 Mpix fotoaparátu s duálnym LED bleskom, sekundárny reproduktor určený na hlasité prehrávanie hudby a dva logá  – HTC v strede a beatsaudio v spodnej časti. V zadnom kryte nájdete aj 6 malých dierok, z ktorých patrí jedna určite primárnemu mikrofónu na hovory. Ďalšie môžu skrývať sekundárny mikrofón pre natáčanie videa.

Vrchnú stranu tohoto multimediálneho zariadenia tvorí tlačidlo vypínania displeja a samotného telefónu a 3,5 mm jack pre slúchadlá. Ľavá strana obsahuje dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti, pod ktorým nájdete microUSB konektor na pripojenie dátového kábla, určeného aj na nabíjanie. Spodná strana obsahuje tlačidlo, ktoré otvára zadný kryt zasahujúci aj do prednej strany. Pravá strana zariadenia ostala holá.

Po otvorení zadného krytu sa dostávame do útrob tohoto stroja, kde nájdeme batériu a karty. SIM kartu vymeníte len pri vybratej batérii, microSD vymeníte aj za chodu.

Dizajnovo mi toto zariadenie veľmi vyhovuje, červená farba je pre mňa oživením, ktoré dodáva XE-čku výnimočnosť. V kombinácii s čiernou sa bude vynímať v každom vrecku či kabelke.

Displej

HTC Sensation XE dostal Super LCD panel v 4,3″ veľkosti, ktorý zobrazuje médiá v qHD rozlíšení 540 x 960 p. (256 ppi). Ide o identický displej, aký nájdete aj v HTC Sensation. Chránený je pomocou skla Gorilla Glass, ktoré by malo toto zariadenie uchrániť pred škrabancami. Zobrazuje 16 miliónov farieb a dokáže nasnímať naraz 4 dotyky (zhodné so Sensation). Displeju sa dá vytknúť len značný ghosting, ktorý môže fajnšmekrom dosť vadiť .

Keďže Android 2.3 Gingerbread priniesol okrem iného aj natívnu podporu vytvárania screenshotov, pri tomto modeli tak spravíte súčastným stlačením tlačidla vypínania a kapacitného tlačidla Domov.

Výkon a pamäť

XE je poháňaný dvojjadrovým procesorom od firmy Qualcomm – MSM 8260 Snapdragon s taktovacou frekvenciou 1,5 GHz pre jedno jadro. Veľmi rýchle reakcie však zaručuje aj vložená pamäť RAM dosahujúca hodnotu 768 MB. Tento údaj by mohol odradiť potencionálneho zákazníka, ktorý nájde u konkurencie pri porovnateľných modeloch zrejme 1GB RAM, no báť sa nemusíte. Reakcie sú naozaj svižné. O plynulé zobrazovanie sa stará aj grafický čip Adreno 220, ktorý patrí medzi špičku na trhu. Aj toto zariadenie sme podrobili výkonnostným testom. Výsledky si môžete pozrieť nižšie v tabuľke.

AnTuTu Benchmark (v2.4.2)

5491

Linpack for Android (v1.2.8)

75.264 MFLOPS

SmartBench 2011 (v1.2.1)

PI 2335 / GI 1994

CF Bench (v1.1)

9430/2840/5476

Quadrant Professional (v1.1.7)

2322

Hodnota pamäte ROM v tomto zariadení má hodnotu 1 GB a pre ukladanie hier, aplikácií a niektorých multimédií je dostačujúca. V balení nájdete aj 16 GB microSDHC pamäťovú kartu, ktorú budete môcť vymeniť za maximálne 32 GB kartu toho istého typu.

Operačný systém

Operačný systém Android, ktorý nájdete po bleskurýchlom zapnutí v tomto smartfóne má verziu 2.3.4. Je doplnený o používateľskú HTC nadstavbu Sense 3.0, ktorá patrí medzi najlepšie používateľské nadstavby na Android vôbec. Neviem prečo, no v ponuke jazykov som našiel len angličtinu, španielčinu, polštinu, nemčinu, taliančinu a francúžštinu. Dôvodom je zrejme nefinálna vzorka testovaného zariadenia. Nadstavba Sense 3.0 v sebe skrýva krásne widgety – hodiny s počasím, Friend Stream, zoznam kontaktov s fotkou, predpoveď počasia a aj widget služby Watch pre streamovanie videa. Ide naozaj o prepracované súčasti systému, ktoré potešia zrejme každého.

Zaujímavá je obrazovka zamknutého displeja, ktorá je aktívna. Klasické odomknutie uskutočníte potiahnutím krúžku do voľného miesta na pozadí a 4 špecifické funkcie umiestnené priamo na zamknutej obrazovke spustíte pretiahnutím príslušnej ikony do už spomínaného krúžku. Samozrejmosťou je možnosť zmeniť si tieto 4 funkcie podľa svojho rozhodnutia. A to nie je všetko. Na stred zamknutej obrazovky si môžete umiestniť niekoľko aktívnych prvkov: poletujúce fotografie, najnovšie statusy vašich priateľov, počasie, finančné správy (stav akcií), hodiny alebo nič.

Prostredie Sense je rovnaké ako pri Sensatione a tak si môžete pozrieť video ukážku, ktorú natočil náš kolega Martin pri recenzii HTC Sensation:

Dokopy môžete využiť na prídávanie widgetov až 7 domácich obrazoviek, ktoré sa vám zobrazia ako zmenšeniny po pinch-to-zoom akcii na ktorejkoľvek obrazovke.

Predinštalované aplikácie

Connected Media – aplikácia, ktorá slúži na zdieľanie multimediálnych súborov blízkemu prehrávaču,

Dock Mode – zrejme netreba komentár,

Downloads – správca stiahnutých súborov,

Flashlight – aplikácia, ktorá premení váš LED blesk na baterku,

FM radio – rádio s RDS (ukazujúce názov stanice),

Friend Stream – aplikácia združujúca sociálne siete na jednom mieste,

HTC Hub – nástroj umožňujúci stiahnuť doplnky pre Sense 3.0,

HTC likes – aplikácia, ktorá vám poradí aplikácie vhodné práve pre váš smartfón,

Polaris Office – nástroj pre prácu s dokumentami (čítanie aj editovanie),

Peep – klient pre sociálnu sieť Twitter,

Reader – čítačka e-bookov,

Watch – služba pre stream videa,

Wi-Fi Hotspot – nástroj na tethering internetu,

ostatné: Záznam zvuku, Počasie, Twitter, Facebook, Task Manager, Prenos údajov, Noviny, Mail, Zrkadlo, Kalkulačka, …

Video

Keďže je HTC Sensation XE multimediálne zariadenie, bezproblémové je aj prehrávanie video súborov. Podporované sú formáty .3gp, .3g2, .mp4, .wmv (Windows Media Video 9), .avi (MP4 ASP a MP3) a .xvid (MP4 ASP a MP3). Hoci na zariadení nenájdete samostatný konektor HDMI, obraz na televízor či monitor zabepečíte pomocou MHL kábla. Bezdrôtovo médiá prenesiete na väčšiu obrazovku pomocou DLNA. S prehrávaním video súborov som nemal problém, telefón je aj v tomto prípade dostatočne výkonný.

Pri prehrávaní videa vám tlačidlo Menu ponúkne možnosť skrátiť video a vybrať video prehrávač (buď XE alebo blízky prehrávač spojený so zariadením – aplikácie 3. strany v tejto ponuke nenájdete).

Audio a slúchadlá

Keďže je HTC Sensation XE prvým modelom spoločnosti, ktorý vznikol na základe spolupráce s BeatsAudio by Dr.Dre, táto časť recenzie bude dosť rozhodujúca. Softvérovo je telefón upravený len špeciálnym profilom Beats Audio, ktorý je akýmsi prednastavením ekvalizéra špeciálne pre priložené slúchadlá Beats. Tento profil zvýrazňuje najsilnejšie nízke tóny (basy) a vysoké tóny (výšky). Pre nadšencov elektronickej hudby, r’n’b, rapu, hip-hopu a celkovo novodobých žánrov je tento fakt plusom, no pre priaznivcov klasickej hudby to bude sklamaním. Takisto vyznejú zle akustické skladby (napr. Dallas Green, country, atď…). Po pripojení akýchkoľvek slúchadiel sa profil Beats Audio aktivuje automaticky a nahradiť ho môžete manuálne HTC profilom, ktorý výšky a basy až tak nezvýrazňuje a tak je vhodnejší pre klasickú hudbu, pre ktorú je však potrebný zrejme aj iný typ slúchadiel. Čo pri audiu zamrzí zrejme najviac je ekvalizér, ktorý by si užívateľ mohol upraviť podľa seba. Náhradou tak sú aplikácie 3. strany, ktoré ekvalizér ponúkajú, no stoja aj nejaké to €.

Ak teda nie ste zástancom r’n’b, hip-hopu či rapu, mali by ste si prinajmenšom stiahnuť alternatívny prehrávač hudby.

Hardvérové vylepšenie tohoto modelu poskytujú priložené slúchadlá vychádzajúce z konceptu Beats Monster (99€), ktoré sú “spútané” s profilom Beats Audio. Ich kvalita je ohromujúca, čo sa týka hudby, ktorá dokáže využiť ich potenciál. Pre správne používanie môžete využiť až 5 veľkostí priložených silikónových špuntov, ktoré takmer dokonale redukujú zvuky z okolia. Na kábli nájdete aj prvok ovládania, ktorým prepnete skladbu alebo ju pozastavíte a dokonca príjmete aj hovor. Všetko bez toho, aby ste vytiahli XE z vrecka. Pri prehliadaní webstránok som sa však stretol aj s prípadmi, kedy mali zákazníci s týmto ovládaním problém, nefungovalo im alebo im vypadávali tlačidlá. Spracovanie ovládacieho prvku je nekvalitné a tlačidlá pôsobia dosť uvoľnene. Tu HTC (či Beats?) šetrilo. Čo sa týka hlasitého reproduktoru, zvuk je čistý a kvalitný, no jeho maximálna hlasitosť je na nižšej úrovni ako pri konkurencii.

Slúchadlá ponúkajú v spojení s Beats Audio profilom vynikajúci zvuk, no použitý ovládací prvok na kábli je nekvalitný.

Pre objektívne hodnotenie slúchadiel som sa rozhodol stiahnuť aj niekoľko prehrávačov 3. strany. Slúchadlá som teda skúšal aj s PowerAMP a PlayerPRO prehrávačmi. Po správnom nastavení ekvalizéra hrali slúchadlá takisto veľmi slušne, porovnateľne s profilom Beats Audio. Pri týchto prehrávačoch som si však mohol nastaviť ekvalizér podľa prehrávanej hudby a tak zlepšiť kvalitu prehrávaného zvuku.

Okrem priložených Beats slúchadiel som sa rozhodol otestovať aj iné. Zvukový profil Beats Audio fungoval rovnako ako pri Beats slúchadlách a zvýrazňoval basy aj výšky, bez rozdielu na pripojené slúchadlá. Samozrejme, že zvuk bol menej kvalitný ako na iBeats slúchadlách.

Prehrávač rozdeľuje hudbu podľa autora, skladieb, žánru, albumu, playlistu či skladateľa. Podporované sú formáty aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma (Windows Media Audio 9).

Pre mňa sú lákadlami tohoto modelu oproti klasickému Sensationu skôr výkonnejší procesor a dizajn. Použité “kvalitnejšie” audio je lákadlom len pre istú skupinu ľudí, do ktorej ja bohužiaľ nepatrím.

V XE nájdete integrované aj FM rádio s RDS. To spustíte až po pripojení slúchadiel, ktoré slúžia ako anténa a čo vás pri ňom poteší je automatické vyhľadávanie a ukladanie rádio staníc.

Fotoaparát a videokamera

Ďalšou zaujímavou stránkou tohoto zariadenia je aj 8 Mpix fotoaparát schopný natáčať fullHD video. Hoci dokáže zachytiť fotografie v rozlíšení až 3264 x 2448 pixelov, tie nie sú až také kvalitné, ako by ste očakávali. To je však pochopiteľné, pretože mobil nebude nikdy robiť tak kvalitné fotografie ako fotoaparát. Na výber máte aj z niekoľkých možností nastavenia fotoaparátu, medzi ktoré patrí: nastavenie blesku, nastavenie veľkosti, niekoľko efektov, samospúšť, scény, nastavenia obrazu, vyváženie bielej, ISO, pomer strán, detekcia tváre, mriežka, geoznačkovanie a iné. V zlých svetelných podmienkach pomáha fotoaparátu okrem nastavenia ISO aj duálny LED blesk. Prikladáme niekoľko ukážok v plnom 8 Mpix rozlíšení:

Videokamera dokáže natáčať aj .3gp fullHD 1080p video pri 30 snímkoch za sekundu. Pri zlom svetle si prisvietite dvojicou LED diód a nastaviť si môžete : efekty, scény, nastavenia obrazu, vyváženie bielej, kvalitu videa či stereo nahrávanie zvuku. Kvalitu videa môžete posúdiť na nasledujúcej ukážke:

Komunikácia a web

Hlasové hovory boli s XE pohodlné, osobne im nemám čo vytknúť. Prijatie hovoru je pri Sense 3.0 samozrejme odlišné ako pri iných konkurenčných modeloch a hovor príjmete “pretiahnutím” zelenej ikony telefónu do krúžku. Pri dialeri poteší inteligentné vyhľadávanie a možnosť práce s kontaktom – zaslanie SMS, pridanie čísla do zoznamu, zobrazenie kontaktu, atď. Dostupné je aj hlasové vyhľadávanie.

Písanie SMS správ a iných textov je na tomto zariadení taktiež veľmi pohodlné, klávesnica je citlivá či už pri polohe na šírku alebo výšku. Problém by nemali mať ani ľudia so širšími prstami. Tí, ktorí by zo začiatku problém mali, si určite rýchlo zvyknú.

Prehliadanie internetu pomocou natívneho internetového prehliadača je rýchle a za tie dni, čo telefón testujem som nemal potrebu inštalovať náhradný prehliadač z Android Marketu. Dvojjadrový procesor a pamäť RAM zabezpečujú naozaj plynulé a rýchle prehliadanie internetu s podporou viacerých otvorených okien.

Batéria a jej výdrž

V Sensation XE nájdete Li-Ion batériu s kapacitou 1730 mAh, ktorej kapacita je totožná s batériou v HTC Evo 3D. Nakoľko je telefón poháňaný 2-jadrovým procesorom s taktom 1,5 Ghz a S-LCD displej si pýta vyšší jas pri používaní na priamom slnku, batéria vydržala pri bežnom používaní maximálne 1 deň. Za ten jeden deň som 2 hodiny využíval aplikácie, spravil niekoľko fotografií, 1 hodinu surfoval po internete (3G + Wi-Fi), spravil niekoľko hovorov, napísal  pár správ a ostatný čas bol mobil v pohotovostnom režime so zapnutou Wi-Fi. Akonáhle som počúval hudbu či prezeral video, percentá klesali. Kompromisom však batéria jeden deň používania vydrží. Po pár dňoch som dokúpil aplikáciu Juice Defender Ultimate, ktorá sľubuje vylepšenie výdrže batérie a tým som výdrž batérie predĺžil skoro dvojnásobne. Cenou za takúto výdrž je však vypínanie Wi-Fi či 3G internetu pri vypnutom displeji, zabíjanie procesov a iné drobnosti, ktoré tak spôsobia, že po odomknutí displeja musíte čakať niekoľko sekúnd, kým vás znovu pripojí k Wi-Fi sieti, aby ste mohli prezerať webstránky. Je to však individuálne. Ak dokážete vymeniť niekoľko € a pár minút čakania denne za dvojnásobnú výdrž, tak si túto aplikáciu určite doinštalujte. Budete sami prekvapení. Poslednou záchrannou “kotvou” Xe-čka je mód šetrenia batérie, ktorý sa aktivuje pri určitom percente batérie (napr. pri 15 %) a vypne vibračnú odozvu alebo iné prvky, ktoré “zbytočne” spotrebúvajú energiu.

Záver

HTC Sensation XE by som označil ako vlajkovú loď tejto spoločnosti, aj napriek tomu, že je tak označovaný jeho brat Sensation XL so 4,7″ displejom a slabším procesorom. Lákadlami tohoto modelu by sa mali určite stať skôr procesor či dizajn, než priložené slúchadlá iBeats a označenie “hudobný smartfón”. Ak ste ochotný priplatiť si cca 60 € (oproti Sensationu) za dizajn a lepší procesor, tak ani nerozmýšľajte. XE je rýchly, má kvalitne spracované telo, ponúka zrejme najlepšiu užívateľskú nadstavbu Sense 3.0 a (papierovo) kvalitný fotoaparát. Je tým najvýkonnejším Android smartfónom na dnešnom trhu. Kvalitnejšie slúchadlá (pre modernú hudbu) sú len bonusom pre istú skupinu zákazníkov.

+ dizajn a kvalita tela

+ výkonný 2-jadrový procesor s taktom 1,5 Ghz

+ rýchlosť systému

+ Sense 3.0

+ 16 GB karta v balení

+ slúchadlá Beats (pre fanúšikov modernej hudby)

+ väčšia kapacita batérie oproti Sensationu

– ghosting displeja

– absencia ekvalizéra

– menej kvalitné zábery

– vyššia hmotnosť

Hodnotenie MôjAndroid.sk – 9/10

HTC Sensation XE

Android 2.3 (Gingerbread)4,3"
Qualcomm MSM 8260 Snapdragon, dvojjadrový s taktom 1,5GHz540 x 960
768MB8MPx
4GB (1GB pre používateľa)1080p@30fps
Základné parametre
Verzia Androidu
Android 2.3 (Gingerbread)
Používatelské rozhranie
HTC Sense 3.0
Procesor
Qualcomm MSM 8260 Snapdragon, dvojjadrový s taktom 1,5GHz
Grafický procesor
Adreno 220
Rozmery, hmotnosť, konštrukcia
Rozmery
126.1 x 65.4 x 11.3 mm
Hmotnosť
151g
HW klávesnica
 
Displej
Typ displeja
Super LCD
Veľkosť displeja
4,3"
Rozlíšenie displeja
540 x 960
Tvrdené sklo
 
Typ tvrdeného skla
Gorilla Glass
Pamäť
RAM
768MB
Vnútorná pamät
4GB (1GB pre používateľa)
Pamäťová karta
microSD do 32GB (16GB v balení)
Siete a dáta
Frekvencie GSM
850 / 900 / 1800 / 1900
Frekvencie 3G
HSDPA 900 / 1700 / 2100
Wi-Fi
802.11 b/g/n, DLNA, Wi-Fi hotspot
Bluetooth
Áno, v3.0 s A2DP
NFC
 
Senzory a ďalšia výbava
GPS
 
Kompas
 
Akcelerometer
 
Proximity senzor
 
Fotoaparát
MPx
8MPx
Max. rozlíšenie fotky
3264x2448 px
Max. rozlíšenie videa
1080p@30fps
Blesk
diódový
Autofocus
 
Predná kamera
 
Hudba
Hudobný konektor
3.5mm
FM rádio
 
Batéria
Typ batérie
Li-Ion
Kapacita batérie
1730mAh
Max. doba hovoru
9 h 16 min (2G) / 7 h 20 min (3G)
Pohotovostná doba
310 h (2G) / 540 h (3G)
Konektory
USB konektor (typ)
MHL microUSB
HDMI konektor
 

24.11.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+