MojAndroid

Do redakcie sme na testovanie získali aj Android smartfón HTC Rhyme, nazývaný tiež HTC Bliss. Ide o smartfón, ktorý je určený najmä ženám, o čom svedčí hlavne príslušenstvo. Od pribaleného príslušenstva sa odvíja aj cena, ktoré ja v tomto prípade o dosť vyššia než pri konkurenčných modeloch. Ak ste zvedaví, čo všetko tento smartfón dokáže, prečítajte si aj ďalšie riadky tejto recenzie, v ktorej otestujeme tento šarmatný model jedného z najväčších výrobcov Android smartfónov – firmy HTC.

Obsah balenia

Krásna biela krabička, ktorú otvoríte pomocou textilného pútka v sebe skrýva mnoho. Okrem samotného bielo-sivého HTC Rhyme v nej nájdete: 1600 mAh batériu (integrovanú v zariadení), nabíjačku, dátový kábel, dokovacia stanica s reproduktormi, biele kožené púzdro, biele stereo slúchadlá s 3 silikónovými nástavcami, indikačný prívesok, 8 GB microSD kartu a dokumenty a manuály. Všetky doplnky sú ladené so samotným zariadením do jednej farby. My sme mali k dispozícii bielo-sivú “zostavu”, no na Slovensku si môžete kúpiť túto “zostavu” aj vo fialovej farbe.

Stereo slúchadlá disponujú nezvyčajne káblom, ktorý je plochý, čo zabraňuje zamotaniu slúchadiel. To je výborná správa pre tých, ktorí nosia slúchadlá v taške či kabelke. Nezvyčajný je aj samotný tvar slúchadiel. Čo poteší priaznivcov hudby je umiestnenie prvku ovládania priamo na kábli slúchadiel. Skladbu si tak pozastavíte či prepnete dopredu alebo dozadu aj bez toho, aby ste zariadenie vyberali z vrecka. Slúchadlá hrajú dobre, nemajú problém s basmi ani výškami, no pre fajnšmekrov to bude nedostatočné. Väčšine ľudí však slúchadlá budú vyhovovať.

V balení nájdete medzi nadštandardným príslušenstvom aj dokovaciu stanicu CR M540. Tá disponuje okrem funkcie nabíjania aj reproduktormi pre hlasité prehrávanie hudby, ktoré však svojimi zvukovými kvalitami musíme zaradiť medzi priemer. A naviac, reproduktory fungujú iba pri pripojení dokovacej stanice do elektrickej siete (microUSB káblom od telefónu).

Čo v balení poteší ženské pohlavie je indikačný prívesok. Je to svietiaca kocka na cca 80 cm kábli, ktorý končí 3,5 mm jackom. Kocka sa po pripojení do konektora pre slúchadlá mení na notifikačnú a blikaním vás upozorní na hovor (aj zmeškaný) alebo SMS správu. To je príjemné najmä pri uložení telefónu v kabelke či taške, kedy si kocku vystrčíte von z vaku. Okrem toho zariadenie vďaka káblu v taške aj skôr nájdete.

Funkcie príslušenstva si môžete pozrieť aj na nasledujúcom videu

Konštrukcia

HTC Rhyme je zariadenie sympatických rozmerov. V tele s rozmermi 117 x 61 x 10 mm skrýva niekoľko zaujímavých kúskov hardvéru. HTC ako vždy vsadilo na kvalitné materiály. Telefón je vsadený do unibody hliníkovej konštrukcie, z ktorej sa dá odňať len spodná časť zadného krytu. Pod touto časťou krytu nájdete netypické umiestnenie slotov na microSD a SIM karty. Batériu zo zariadenia nevyberiete. Hliníkové telo je doplnené kvalitným pogumovaným plastom. Váhou 130 gramov sa nijako nevyníma z priemeru.

Predná strana Rhyme-u je tvorená 3,7″ displejom, ktorého rozmery sú 48 x 81 mm. Nad displejom nájdeme senzory a prednú VGA kameru určenú na videohovory. Nad nimi je situovaný ešte primárny reproduktor pre hovory, ktorý je situovaný v strede a tvorí ho tenká mriežka s 1/2 šírkou celého zariadenia. V mriežke je skrytá aj notifikačná dióda. Pod displejom nájdete tradične štvoricu kapacitných tlačidiel. Zľava sú to – domov, menu, späť a hľadať. U mnohých zariadení sa tlačidlo vyhľadávania už nevyskytuje, no HTC toto tlačidlo tradične umiestňuje na telá svojich smartfónov dodnes.

Zadná strana je tvorená krytom rozdeleným na 3 časti, ktoré sú vyrobené striedavo z plastu a hliníka. V hliníkovej – strednej časti zadného krytu – sa nachádza vyryté logo výrobcu HTC. Nad ním nájdete šošovku 5 Mpix fotoaparátu, ktorému napomáha aj jedna LED dióda. Vedľa fotoaparátu nájdete sekundárny reproduktor pre hlasité prehrávanie médií a pod šošovkou sa nachádza trojica “pinov”, ktoré slúžia na spojenie zariadenia s dokovaciou stanicou. V spodnej časti zadného krytu nájdeme nápis “WITH HTC SENSE” pod ktorým sa skrýva nenápadná dvojica dierok, ktoré predstavujú anténu zariadenia. Po odňatí zadného krytu tak Rhyme stráca všetok signál, ako to je pri viacerých modeloch tohoto výrobcu.

Ľavú stranu tohoto smartfónu tvorí iba zaslepený microUSB konektor, pomocou ktorého môžete do/zo zariadenia prenášať údaje a nabíjať ho. Pravá strana je tvorená dvojtlačidlom ovládania hlasitosti, ktoré je vsadené do krytu dosť hlboko a preto môže byť úprava hlasitosti pre niektorých dosť problém.

Na vrchnej strane HTC Rhyme-u nájdete 3,5 mm jack konektor pre pripojenie slúchadiel alebo iného hudobného reproduktora, ktorý je zakončený samcom s 3,5 mm hrúbkou koncovky. Do tohoto konektora pripojíte aj indikačný prívesok. Okrem tohoto konektora nájdete na vrchu zariadenia aj tlačidlo vypínania/zapínania displeja a samotného zariadenia. To je v kryte vsadené takisto o čosi hlbšie ako sme pri HTC zvyknutí, čo môže zas a znova spôsobovať problémy. Spodná strana tohoto HTC-čka ostala prázdna.

Displej

HTC sa rozhodlo do modelu Rhyme umiestniť 3,7″ Super LCD kapacitný displej, ktorého WVGA rozlíšenie činí 480 x 800 bodov (252 ppi). Displej, ktorý je celkom dobre pozorovateľný aj na priamom slnku ponúka užívateľovi zobrazenie médií až v 16 777 216 farbách. Tie sú naozaj krásne a jasné. Jas si vie displej regulovať aj automaticky. Ochranu displeju zabezpečuje zrejme “iba” tvrdené sklo, medzi zariadeniami s Gorilla Glass sme Rhyme nenašli. Preto vám odporúčame dokúpiť si na displej fóliu. Čo sa dotykov týka, tie vám displej zaznamená až 4 naraz. Screenshot vytvoríte podobne ako u väčšiny modelov HTC – stlačením kombinácie tlačidla vypínania a kapacitného tlačidla domov.

Výkon a pamäť

O výkon sa v HTC Rhyme stará jednojadrový procesor Qualcomm MSM8255 Snapdragon s taktovacou frekvenciou 1 Ghz. Procesoru k vysokej rýchlosti zariadenia pomáha aj 768 MB pamäť RAM. Reakcie sú vďaka tejto dvojici hardvéru veľmi svižné a problém im nerobia ani náročnejšie aplikácie a hry, ako napríklad Angry Birds. Rýchlosť aplikácií zabezpečuje aj použitý grafický čip Adreno 205. Ako si Rhyme počínal vo výkonnostných testoch si môžete pozrieť v nasledujúcej tabuľke:

AnTuTu Benchmark (v2.4.3)

2794

SmartBench 2011 (v1.2.1)

PI 994 / GI 1708

Linpack for Android (v1.2.8)

42,064 MFLOPS

Quadrant Professional (v1.1.7)

1462

CF Bench (v1.1)

4358 / 1573 / 2687

Ak hovoríme o pamäti, Rhyme jej má zabezpečené dostatočné množstvo. Vnútorná pamäť 1 GB zaručuje dostatočné miesto pre mnoho aplikácií a iných dát, a ak by náhodou nestačila, v balení nájdete 8 GB microUSB kartu.

Operačný systém

V HTC Rhyme sa skrýva operačný systém Android vo verzii 2.3.5 Gingerbread, ktorému dotvára prostredie do detailov nadstavba výrobcu Sense vo verzii 3.5. Táto nadstavba je špecifikom tohoto modelu, nie je to Sense, na ktorý ste zvyknutí. Zmenou prešla domáca obrazovka. Tá namiesto spodnej lišty s 3 prvkami (App launcher, Telefón, Personalizácia) obsahuje len 2 krúžky s ikonami app launchera a telefónu. Čo však v Rhyme pribudlo je zaujímavý widget, ktorý zobrazuje hodiny a 5 ikon s aplikáciami na ľavej strane domácej obrazovky. Tradične tu však nájdete skoro všetky widgety, na ktoré ste zvyknutí zo Sense – Hodiny s počasím, E-mail, Fotoalbum, Friend Stream, Watch a iné. Čo vás poteší, je možnosť editovania domácich obrazoviek pri pohľade na ich zmenšeniny. Obrazovky môžete presúvať a mazať či pridávať podľa vášho uváženia.

Rolovacia lišta obsahuje u HTC už tradične 5 naposledy spustených aplikácií či rýchle nastavenia, v ktorých môžete zapnúť alebo vypnúť mobilné dáta, Wi-Fi Hotspot, Bluetooth, Režim v lietadle alebo upraviť hlasitosť či spustené aplikácie pomocou Správcu úloh, ktorý vás informuje zároveň aj o použitej pamäti.

App launcher a preinštalované aplikácie

Ikony aplikácií sa v app launcheri zobrazujú na stránkach, medzi ktorými listujete vertikálne. Samozrejmosťou je možnosť triedenia aplikácií podľa 5 kritérií: Prevzaté, Časté, Všetky aplikácie,  podľa dátumu či abecedy (posledné 2 možnosti sú dostupné cez App launcher – Menu – Zoradiť). Aplikácie si môžete zobraziť aj v zozname. Narozdiel od TimeScape, v Sense si telefón zapamätá poslednú stránku v app launcheri, na ktorej ste stáli a postaví vás priamo na ňu po znovuotvorení launchera.

Medzi predinštalované aplikácie sa HTC rozhodlo umiestniť niekoľko zaujímavých kúskov. Abecedne sú to:

 • Adobe Reader,
 • Akcie – aplikácia slúžiaca na sledovanie svetového trhu s rôznymi akciami,
 • Blesk – aplikácia slúžiaca na prisvietenie si pomocou LED blesku,
 • Čítačka – na e-booky,
 • FB Chat – samostatná aplikácia využívajúca chat s priateľmi na Facebooku,
 • FM Rádio – ponúka RDS,
 • Friend Stream – odber aktivít priateľov na sociálnych sieťach,
 • HTC Hub – nástroj na sťahovanie doplnkov pre Sense,
 • HTC Likes –aplikácia, ktorá vám poradí aplikácie vhodné práve pre váš smartfón,
 • Monitor využitia – počítadlo prenesených mobilných dát, minút a SMS správ,
 • Polaris Office – správca dokumentov,
 • Poznámky,
 • Režim doku – využijete pri dokovacej stanici, kedy sa automaticky zapne,
 • Správca úloh,
 • Tango – aplikácia slúžiaca na bezplatné hlasové hovory a videohovory cez internet,
 • Úlohy,
 • Watch – služba pre stream videa,
 • Wi-Fi Hotspot,
 • Zrkadlo – aplikácia využívajúca prednú VGA kameru, ktorá zobrazuje na displeji obraz akoby zrkadlovo.

Audio a video

Keďže HTC do balenia pribalilo aj zaujímavé stereo slúchadlá, myslelo na to, že telefón bude potencionálny zákazník využívať aj ako prehrávač hudby, čo je v dnešnej dobe skoro samozrejmosťou. Rhyme obsahuje, okrem iných zaujímavých softvérových súčastí, aj zaujímavý prehrávač médií, ktorý je zas niečím odlišný od ostatných modelov tejto firmy. Prehrávač audia ponúka mnoho funkcií. Poteší aj prítomnosť ekvalizéra, ktorý si dokážete nastaviť po pripojení slúchadiel. Ponúka množstvo štýlov ako napríklad pop, rock, džez, zosilnené výšky, zosilnené vokály, zvýraznenie basov či iné. Možností je naozaj veľa. Na svoje si tak prídu aj hudobní fajnšmekri, ktorí si po dokúpení kvalitnejších slúchadiel dokážu hudbu určite patrične užiť. Prehrávač umožňuje rozdelenie hudby podľa interpretov, žánrov, albumov, skladieb či zoznamov. Zaujímavosťou je malý ovládací panel v spodnej časti obrazovky pri prehliadaní knižnice médií, pomocou ktorého môžete aktuálnu skladbu zastaviť alebo prepnúť. Hoci prehrávač ponúka množstvo vylepšení a možností nastavenia, zdá sa nám byť o čosi zložitejší ako napríklad pri HTC Sensation XE, no možno to je len otázka zvyku. Prehrávač vám prehrá formáty .aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav a .wma (Windows Media Audio 9).

Čo sa videa týka, samostatnú ikonu pre video v menu nehľadajte. K videám sa dostanete iba pomocou galérie. Prehrávanie na 3,7″ displeji je vhodné aj na občasné pozeranie filmov. Na prehrávanie formátov .3gp, .3g2, .mp4, .wmv (Windows Media Video 9), .avi (MP4 ASP a MP3), .xvid (MP4 ASP a MP3) vám postačí aj natívny prehrávač, na súbor .mkv sme si stiahli prehrávač 3.strany MX Video Player. Prehrávanie HD filmu (cca 2 GB) zvládol Rhyme bezproblémovo, FullHD .mkv film (150MB) mu už však robil značné problémy. Plynulé prehrávnie FullHD videí by ste možno docielili iným prehrávačom 3. strany, no nedávame tomu veľkú nádej.

Fotoaparát a videokamera

V HTC Rhyme nájdeme fotoaparát s 5 Mpix rozlíšením, ktorý sníma kvalitné fotografie a dokáže natáčať aj HD video. Nastavenia fotoaparátu sú bohaté, nastaviť si dokážete – efekty (rušenie, etiketa, hĺbka poľa, bodky, …), scény, blesk, samospúšť, úpravu obrázku, vyváženie bielej, ISO, rozlíšenie, trvanie kontroly, geoznačkovanie, automatické vylepšenie, automatické zaostrenie, zisťovanie tváre a iné. Z tmavšom prostredí pomôže kvalite snímok integrovaná LED dióda. Prikladáme ukážky fotografií v plnom rozlíšení (pre kvalitnejšie zobrazenie si fotografie stiahnite do PC a následne prezrite).

Ukážky fotografií

Pri videu si dokážete nastaviť kvalitu, efekty, prisvietenie, úpravu obrázka, vyváženie bielej, stereo nahrávanie, trvanie kontroly, spomalený pohyb (2-násobne), či zvuk uzávierky. Ako aj pri fotografovaní, aj pri natáčaní videa máte možnosť prepínania medzi hlavným zadným fotoaparátom a prednou VGA kamerou. Kvalitu HD videa si môžete prezrieť na nasledujúcej video ukážke.

Komunikácia a web

Hlasovým hovorom s HTC Rhyme nemám čo vytknúť, ich kvalita bola dobrá. Hovor príjmete “pretiahnutím” zelenej ikony telefónu do krúžku alebo “pretiahnutím” krúžku na zelenú ikonu telefónu. Pri dialeri poteší inteligentné vyhľadávanie kontaktov a následné možnosti práce s kontaktom – dvoma dotykmi môžete poslať SMS, upraviť číslo pred volaním alebo zobraziť kontakt. Dostupné je aj hlasové vyhľadávanie, tak ako to u modelov HTC býva dobrým zvykom. Konakty a hovory si môžete zobraziť pomocou 4 záložiek v spodnej časti dialera – Ľudia, Telefón, Skupiny a História.

Písanie SMS správ je na Rhyme pohodlné. Qwerty klávesnica sa vám zobrazí aj pri umiestnení na výšku a písanie na nej je veľmi jednoduché a presné. Položenie telefónu na šírku rozkladá qwerty klávesnicu po celom displeji a následné písanie je ešte jednoduchšie, pochopiteľne. Ja som s písaním správ či e-mailov nemal žiadny problém a mať by ste ho nemali ani vy.

Natívny prehliadač internetu postačí každému, kto nehľadá v prehliadači nadštandardné funkcie ako napr. gestá. Ponúka prehliadanie internetových stránok vo viacerých oknách, ktoré je plynulé. Zaujímavou možnosťou je tlač web stránky pomocou vzdialenej tlačiarne, ktorá je dostupná po stlačení tlačidla Menu.

Batéria a výdrž

Li-Ion 1 600 mAh batéria dokáže Rhyme-u dodať energiu pohodlne aj na 2 dni. Počas týchto dvoch dní som pravidelne kontroloval e-mail, sťahoval aplikácie z Marketu, využíval aplikácie (zhruba 2 hodiny), prehliadal internet, napísal pár SMS správ a spravil niekoľko hovorov. Výdrž batérie ma príjemne prekvapila. Ak by ste však chceli batériu šetriť ešte o čosi viac, v nastaveniach nájdete Režim napájania. Ten môžete nastaviť trojako – vysoký výkon, normálne a ekonomický. Práve ekonomický režim vám dovoľuje zapnúť aj Šetrič energie na istom percente batérie, ktorý vypne vibrácie či ďalšie prvky využívajúce väčšie množstvo energie. Výdrži dopomôže aj režim spánku, ktorý si tu takisto dokážete nastaviť. Ja som však bol s výdržou nadpriemerne spokojný a režim spánku som ani nezapínal.

Záver

HTC Rhyme je zariadenie, ktoré zaujme najmä ženské pohlavie, za čo môžeme vďačiť hlavne pribalenému príslušenstvu. Plnohodnotne ho však dokáže využiť aj muž. Hoci parametre Rhyme zaraďujú medzi dnešný priemer, jeho cena sa pohybuje na úrovni vlajkových lodí, čo môže mnohých zákazníkov pri kúpe Rhyme-u odlákať. Čo však zákazníkov dokáže prilákať je určite pribalená dokovacia stanica, dizajn, štýlové slúchadlá či nadstavba Sense 3.5, ktorá robí z Rhyme-u výnimočné zariadenie. Ak teda nemáte finančné problémy alebo ste sa jednoducho do Rhyme-u zamilovali, kúpte si ho za cenu približne 420 €. Určite vám má čo ponúknuť.

Plusy

+ dizajn a spracovanie

+ fotoaparát

+ Sense 3.5

+ množstvo príslušenstva

+ výdrž batérie

Mínusy

– cena

– vstavaná batéria

– zložitejší prehrávač hudby

Hodnotenie MôjAndroid.sk: 8/10


19.12.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+