MojAndroid

Po HTC One X sa do našej redakcie dostal na testovanie aj druhý smartfón zo série One od HTC, tentokrát s označením S na konci. Prekvapil nás hlavne veľmi pekným dizajnom doplneným o veľmi príjemnú hmotnosť zariadenia, no nesklamal určite ani výkonom. HTC One S môžme označiť za najvýkonnejší Android smartfón s dvojjadrovým procesorom na našom trhu. Aké ďalšie plusy a mínusy prináša tento smartfón, si môžete prečítať v ďalších riadkoch.

Graf ceny produktu HTC One S poskytuje server Heureka.sk

HTC One S môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

 

Konštrukcia a dizajn

HTC One S ponúka okrem veľmi zaujímavého dizajnu aj veľmi prívetivé rozmery. Keď chytíte do ruky mobil s rozmermi 130.9 x 65 x 7.8 mm a hmotnosťou iba 119.5 g, cítite sa, ako keby ste držali v ruke zariadenie z budúcnosti. Tenké telo sa aj vďaka použitým materiálom drží v ruke priam výborne, za čo môže aj dizajn zariadenia, ktoré je najtenšie práve v strednej časti svojho tela. Práve dizajn tohoto zariadenia si získal našu pozornosť ako prvý. Špeciálne upravené povrchové materiály, ktoré disponujú keramickým povrchom a chránia One S pred nežiadúcimi vplyvmi okolia sú vraj 5-krát odolnejšie ako nehrdzavejúca oceľ. Niečo na tom pravdy zrejme bude, no s určitosťou vám môžeme povedať, že doposiaľ na svete neexistuje telefón, ktorý by odolal všetkým vplyvom prostredia bez ujmy. To isté platí aj o HTC One S, ktoré je síce chránené špeciálnou povrchovou vrstvou, no ani tá nie je “dokonalá”. Svedčia o tom zábery z internetu, ktoré poukazujú na “odlupovanie” vrchnej vrstvy z čierneho krytu HTC One S a o nedokonalosti špeciálneho povrchu sme sa presvedčili aj my, nakoľko sme našli na zadnom kryte ryhu, ktorú tam ponechali naši kolegovia, ktorí testovali tento kúsok pred nami. Na testovanie sme získali sivo-modrú verziu S-ka, ktorej povrch našťastie odlupovaním vrchnej vrstvy doposiaľ netrpí. Suma-sumárum, HTC One S je upravené špeciálnou ochrannou vrstvou, ktorá je určite odolnejšia než ostatné materiály, ktoré doteraz HTC používalo, no nie je “nezničiteľná”.

Predná strana HTC One S disponuje novým SuperAMOLED displejom s qHD rozlíšením a 4,3″ uhlopriečkou. Pod displejom nájdete novú generáciu softvérových tlačidiel, ktoré sú už len v trojici. Zľava sú to tlačidlá Späť, Domov a nové tlačidlo pre multitasking. Z predošlých verzií zmizli tlačidlá hľadať a menu, no tlačidlo menu je čiastočne nahradené Nastaveniami v pravom hornom rohu zrolovanej notifikačnej lišty. Tlačidlo menu nájdete v aplikáciách reprezentované 3 bodkami pod sebou. Toto nové usporiadanie kláves je spôsobené hlavne použitím najnovšieho Androidu Ice Cream Sandwich. HTC sa tak naďalej rozhodlo používať softvérové tlačidlá na úkor menšieho displeja a väčších rozmerov zariadenia, čo je pre niekoho výhodou a pre niekoho zas nie. Mnohí by možno radšej privítali väčší displej a telo bez softvérových tlačidiel. Na prednej strane okrem displeja a tlačidiel nájdete aj svetelné snímače, prednú 1,3 Mpix HD kameru na videohovory a primárny reproduktor.

  

Zadná strana S-ka disponuje šošovkou 8 Mpix fotoaparátu, ktorá pod sebou skrýva nový typ snímača a je obkolesená modrým krúžkom. Spoločnosť jej robí LED blesk, ktorý využijete aj ako svietidlo. Horná časť krytu pod sebou ešte ukrýva konektor na microSIM kartu. Normálnu SIM kartu tak do S-ka nevložíte. Zadný kryt ďalej skrášľujú už len logá spoločnosti HTC a beatsaudio a sekundárny reproduktor pre hlasité šírenie zvuku.

   

Boky zariadenia obsahujú microUSB konektor naľavo a dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti zvuku na pravej strane. Vrchná strana je obsadená tlačidlom vypínania, 3,5 mm jackom pre pripojenie hudobného príslušenstva a jedným z dvojice mikrofónov, ktoré slúžia na nahrávanie stereo zvuku pri videozázname. Druhý z dvojice mikrofónov sa nachádza v spodnej časti zariadenia a okrem nahrávania stereo zvuku slúži aj ako mikrofón pre hovory.

  

HTC sa rozhodlo na úkor veľkosti zariadenia integrovať batériu aj vnútornú pamäťovú jednotku napevno pod kryt. Batériu teda ani po roku používania sami nevymeníte, to isté platí aj pre pamäťové karty. Bohužiaľ, týmto smerom sa uberajú všetky dnešné trendy v mobilnej technike, ktoré na úkor funkčnosti a užitočnosti integrujú všetky vymeniteľné súčasti  mobilu pod kryt. Je to cena za neustále narastajúci trend zmenšovania mobilných zariadení. Pre niekoho krok vpred, pre nás krok vzad. Je to však veľmi subjektívne. My by sme privítali aspoň kompromis v podobe dostupného konektoru pre microSD karty.

Konštrukciu a dizajn S-ka hodnotíme 9 bodmi z 10, bod dolu za vstavanú batériu a pamäťovú jednotku. Inak môžeme toto zariadenie, čo sa dizajnu týka, označiť za úchvatné, čomu napomáha aj tieňovanie farby celého tela, ktoré je na vrchu svetlejšie než v spodnej časti. HTC to s dizajnom vždy vedelo, hoci sa niektorým užívateľom nepáčia neustále sa opakujúce tvary jednotlivých HTC zariadení.

Tento článok je rozdelený na viacero častí:

  1. časť: Úvod, konštrukcia a dizajn,
  2. časť: Displej, výkon a pamäť,
  3. časť: Operačný systém a aplikácie,
  4. časť: Foto a video,
  5. časť: Hudba a zvuk,
  6. časť: Komunikácia a konektivita,
  7. časť: Batéria, záver a celkové hodnotenie

30.4.2012

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+