MojAndroid

Najväčší z rodiny zariadení One zavítal aj ku nám. Zaujal nás už na prvý pohľad a postupne sme mu prišli na chuť. Nie všetko počas testovania nás však potešilo. Prečítajte si, aké dojmy v nás zanechalo najnovšie zariadenie od HTC a prečo by sme vám ho odporučili, prípadne čo by sme si na ňom vedeli predstaviť inak. Recenziu tabletofónu HTC One Max nájdete na nasledujúcich riadkoch.

HTC-One-Max-01

HTC One Max

Android 4.3 (Jelly Bean)5,9"
Qualcomm Snapdragon 600, 4-jadrá 1.7 Ghz1080 x 1920 pixelov
2 GB4 Mpix - UltraPixel
32 GB1080p@30fps, 720p@60fps,

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Konštrukcia | HTC One Mini v XXL spracovaní

HTC One Max nie je dizajnovo novým zariadením, ale ide skôr o zväčšenie vlajkovej lode One alebo ešte pravdepodobnejšie o zväčšeninu HTC One Mini, ktoré ponúka rovnakú kombináciu plastu a hliníka. Tento tabletofón totižto neponúka unibody konštrukciu, ale základom jeho tela je plast, ktorý je doplnený o hliníkové prvky. HTC sa pre túto kombináciu odhodlalo najmä kvôli zadnému krytu, ktorý je po niekoľkých rokoch výroby HTC smartfónov opäť odoberateľný. Nenechajte sa však pomýliť, po jeho odobraní si nemôžete vlastnoručne vymeniť batériu. Jedinou výhodou samostatnej zadnej časti je možnosť vložiť pod kryt SIM kartu a rozšíriť pamäť o kapacitu pamäťovej karty microSD(XC) až do veľkosti 64GB.

 HTC-One-Max-01

Na úkor slotu pre pamäťovú kartu, a teda aj na úkor odoberateľného zadného krytu, stratil HTC One Max na kvalite konštrukcie. Zadný kryt totižto nedolieha na konštrukciu práve dokonale a najmä v pravom hornom rohu cítiť jeho vôľu. Môže však za to aj technológia s posuvným zabezpečením v ľavom boku, pomocou ktorej je zadný kryt prichytený. Oveľa radšej by sme v HTC One Max videli slot na pamäťovú kartu a SIM osamostatnený v jednom z bokov, čo je riešenie, aké ponúka konkurencia, pričom by zadný kryt bol upevnený napevno. Takto totižto HTC urobilo zo svojej výhody skôr nevýhodu.

 HTC-One-Max-15 HTC-One-Max-06

Zariadenie s rozmermi 164.5 x 82.5 x 10.3 mm a hmotnosťou 217 gramov pôsobí už po prvom chytení do rúk masívne, čo je pocit, ktorého sa nezbavíte ani pri dlhodobejšom používaní. Hrúbka 10,3 mm patrí dnes medzi najväčšie v kategórii tabletofónov a aj keď ponúka zariadenie zaoblený zadný kryt s vypuklou časťou v strede, HTC One Max na vás bude pôsobiť ako obor. Pokiaľ teda nemáte veľké dlane a dlhé prsty, ktoré toto zariadenie budú môcť obsluhovať, budete musieť používať obe ruky. A to pri každom úkone – písanie SMS, prehliadanie internetu, či dokonca aj vytáčanie kontaktu.

 HTC-One-Max-14 HTC-One-Max-07

Aby sme si predstavili všetky detaily konštrukcie, spomenieme, že predná časť obsahuje dvojicu reproduktorov BoomSound, ktoré sú v tomto prípade väčšie a hlasnejšie než v modeli One, nájdeme tu aj 5,9″ displej s Full HD rozlíšením a v hornej časti sa usídlili aj senzory priblíženia a jasu spolu s prednou kamerou v pravej časti. Zabudnúť nesmieme samozrejme ani na tlačidlá pod displejom, medzi ktorými sa nachádza aj logo spoločnosti HTC.

Zadná strana obsahuje okrem už spomínaného odoberateľného krytu aj UltraPixel fotoaparát s LED bleskom, čítačku odtlačkov prstov (k tej sa dostaneme neskôr) a trojicu pinov, ktoré využijete pri vložení zariadenia do docku alebo s príslušenstvom (napr. krytom PowerFlip). Plastové línie rozdeľujú zadný kryt na 3 časti, pričom odoberateľná časť je tá stredná. V pravom boku nájdeme jediné hardvérové tlačidlá zariadenia – zdola tlačidlo vypínania a dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Chválime HTC za to, že tlačidlo vypínania premiestnili z hornej časti, kde ostal už iba IR port a 3,5 mm audio jack. Spodná hrana patrí mikrofónu a microUSB konektoru.

Čítačka odtlačkov prstov | Výhoda či zbytočnosť?

To, čo HTC One Max odlišuje od konkurencie, je čítačka odtlačkov prstov v zadnom kryte. Nenápadný štvorec s matným povrchnom a zaoblenými rohmi si našiel svoje miesto pod hlavným fotoaparátom, čo však s prihliadnutím na princíp jeho fungovania vôbec nehodnotíme ako šťastné riešenie. Aby ste zariadenie odomkli, musíte totižto prejsť naučeným prstom odvrchu dole, čo takmer zakaždým znamená to, že prstom prejdete aj po ploche šošovky fotoaparátu. Navyše, snímač je na odtlačky veľmi citlivý a aby ste zariadenie odomkli, musíte prstom prejsť po snímači v neprirodzenej polohe. Oveľa jednoduchšie by sa zariadenie odomykalo pohybom do strán alebo iba priložením, čo je funkcia, ktorú ponúka konkurenčný iPhone 5S.

HTC-One-Max-07

Snímanie odtlačkov teda proces odomykania neuľahčí, ako bolo pôvodným plánom spoločnosti, ale skôr spomalí, pretože sa musíte naučiť, pod akým uhlom a tlakom cez čítačku prejsť, pričom ešte predtým musíte samotné zariadenie zobudiť tlačidlom vypínania. Mnohí preto túto funkciu zrejme ani nebudú využívať a ak aj áno, bude to len kvôli ich obave o bezpečnosť zariadenia a nie kvôli tomu, že by si chceli uľahčiť proces odomykania. Na druhú stranu musíme pochváliť, že zariadenie dokáže rozpoznať niekoľko odtlačkov prstov, pričom každému vie priradiť aj spustenie určitej aplikácie ihneď po odomknutí, opäť nám však chýbala táto funkcionalita napríklad už pri odomknutom displeji v prostredí operačného systému.

HTC-One-Max-14

Ak by sme mali zhodnotiť celkovo konštrukčné spracovanie tohto zariadenia, boli by sme kritickí. HTC One Max ponúka naozaj obrovské rozmery a hmotnosť, čo len tak neprehliadnete s pohľadom na jeho inak vcelku vydarený dizajn. Opäť však musíme spomenúť, že HTC One Max je len zväčšením modelu One Mini a jedinými novinkami sú odoberateľný zadný kryt (ktorý by sa dal označiť za nevýhodu) a čítačka odtlačkov prstov, ktorá svoju funkciu, povedzme, neplní až tak dobre, ako by ste čakali. V prospech konštrukcie tohto modelu hrá snáď len kombinácia materiálov plast a hliník a prítomnosť slotu na pamäťovú kartu, čo vás však nemusí presvedčiť o jeho kúpe. Plusom sú samozrejme aj BoomSound reproduktory, tým však na chuť prídu len zarytí fanúšikovia multimédií rôzneho druhu.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

20.11.2013

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+