MojAndroid

HTC v závere tohto roka predstavil nový model smartfónu, ktorý v okruhoch verejnosti vyvolal poriadny rozruch, a to najmä svojim dizajnom. Ten sa totižto nápadne podobá na iPhone 6, či iPhone 6S. Novinka s modelovým označením One A9 je však bez ohľadu na svoj výzor pre HTC krokom správnym smerom. Nejde síce o high-end smartfón v pravom slova zmysle, A-deviatka však zaujme precíznym spracovaním, vyváženým výkonom a najmä fotoaparátom, ktorý sa mal podľa nás nachádzať už aj vo vlajkovej lodi HTC One M9.

HTC_One_A9_recenzia2-5

Konštrukcia: Pán kontroverzný

Dizajnom nových iPhonov sa dnes inšpiroval už nejeden výrobca. Kopírovanie u renomovaných výrobcov sa však často nevidí, aj keď ani tu nie je úplne zriedkavé. Na iPhone 6 sa podobá napríklad Lenovo S90 a mnoho lacných čínskych kópií, ktoré sa však u nás bežne nedajú kúpiť. Podobnosť HTC One A9 s iPhonom je už na prvý pohľad zrejmá najmä pri pohľade na zadnú stranu a hoci taiwanský výrobca tvrdí, že tento dizajn používal prvý, podobnosť s iPhonom 6 sa nedá poprieť. Názor si však pri pohľade na fotografie vytvorte sami.

HTC_One_A9_recenzia2-2 HTC_One_A9_recenzia2-1

Bez ohľadu na vzhľad musíme ale povedať, že novinka vyzerá naozaj veľmi dobre. Ide o precízne skonštruovaný smartfón, ktorý nepochybne zaujme aj okolie. Dominantnou je kovová unibody konštrukcia so zaoblenými hranami a zadnou stranou s vystupujúcim fotoaparátom. Predná strana je pokrytá 2,5D odolným sklom Gorilla Glass 4, ktoré plynulo prechádza do bokov zariadenia. Vďaka tomu sa telefón drží a ovláda maximálne pohodlne a nezarezáva so do dlane tak ako HTC One M9.

HTC_One_A9_recenzia-12

HTC sa ani tu ale nevyhol veľkým bradám a podľa nás stále zbytočnému logu, ktoré je umiestnené hneď pod displejom. Na jeho prítomnosť sme si však už tak nejak zvykli a vyslovene nám neprekáža. Nie tak úplnou novinkou je potom kapacitné tlačidlo Domov, ktoré funguje ako spoľahlivý snímač odtlačkov prstov, ktorý vie oskenovať prst vo všetkých smeroch. HTC ho po prvýkrát použilo už v modeli One M9+. Prednú stranu inak vypĺňa ešte 5-palcový displej, mriežka telefónneho reproduktoru, ultrapixel kamera a niekoľko senzorov vrátane notifikačnej LED diódy.

HTC_One_A9_recenzia-1

HTC_One_A9_recenzia-7 HTC_One_A9_recenzia-9

Na HTC One A9 sa nám páčilo aj tlačidlo pre jeho odomknutie, ktoré dostatočne vystupuje a má výrazne textúrovaný povrch. Vďaka tomu ho jednoducho nahmatáte aj v tme. Hneď nad ním je situované dvojtlačidlo ovládania hlasitosti, naproti ktorému, na ľavej strane, umiestnil výrobca sloty pre vloženie nanoSIM karty a pamäťovej karty microSD. MicroUSB s hlasným reproduktorom sa nachádzajú v spodnej časti. Zadná strana je minimalistická a okrem loga spoločnosti sa na nej nachádza len mierne vystupujúci fotoaparát s duálnym dvojtónovým LED bleskom. Pri položení na rovnú plochu je telefón pomerne stabilný, a to aj pri silnejšom zatlačení. Celkovo nemáme ku konštrukcií čo dodať. Ide o skvelé prémiovo spracované zariadenie, ktoré patrí k tomu najlepšiemu čo môžete dnes dostať.

HTC_One_A9_recenzia-6 HTC_One_A9_recenzia-5

HTC_One_A9_recenzia2-6

Displej: Len to najlepšie

Displej novinky je už tradične výborný. Od HTC sme však pri tomto konkrétnom modeli ani nič iné naočakávali. 5-palcový Full HD displej má pekné farby, výborné pozorovacie uhly a čitateľnosť na priamom slnku. Pochváliť musíme aj zobrazenie bielej a keďže HTC po prvýkrát použilo aj AMOLED, tak na vás tentokrát čaká aj dokonalá čierna. Plusom je tiež to, že zobrazovací panel nepreháňa kontrastom a farby sú verné a na pohľad prirodzené. Výhodou je nepochybne použité odolné sklo, ktoré má zaoblené boky a ochrannú vrstvu proti zachytávaniu odtlačkov prstov a nečistôt. Navyše, aj prsty po ňom kĺžu ľahko, čo prispieva k celkovej dobrej ovládateľnosti zariadenia. Samozrejmosťou je prítomnosť režimu pre ovládanie mobilu v rukaviciach a výber z dvoch farebných profilov – AMOLED a sRGB. Jedinú výhradu máme k minimálnej úrovni jasu, ktorá sa nám najmä v noci zdal byť na oči trochu prisilný. Ten sa však dá dodatočne upraviť napríklad pomocou aplikácie Lux.

HTC_One_A9_recenzia-10

Výkon: Hardvér strednej triedy

Aj tak by sa dala v krátkosti popísať hardvérová výbava HTC One A-deviatky. Ako procesor je síce použitý novší typ procesora Snapdragon 617, ktorému sekundujú 2GB RAM, no ten je určený skôr pre zariadenia strednej triedy. O tom sme sa presvedčili aj pri benchmarkoch, ktorých výsledky hovoria samé za seba. V AnTuTu sme namerali 38-tisíc bodov, v 3D Marku zas 9152 bodov. To sú skôr výsledky, ktoré by sme očakávali od smartfónu s cenovkou do 300 eur. One A9 sa však v čase písania recenzie predáva za cenu na úrovni až 530 eur.

Ak ale nebažíte po papierovom výkone, tak One A9 by vás mala plne uspokojiť. Rýchlosťou reakcií sa totižto vyrovná aj high-end smartfónom. Niekoľko zaváhaní sme postrehli jedine pri maximálnom vyťažení a pri inštalácii aplikácií, ktorá trvá o niečo dlhšie. Bežný používateľ, bez znalosti čo sa nachádza vo vnútri, však nedostatok výkonu vo väčšine prípadov nepocíti. Pri tejto cene by sme však už len z princípu očakávali použitie výkonnejších komponentov.

Herný výkon smartfónu je dostatočný na to, aby zvládol väčšinu dnes dostupných titulov. Otestovali sme napríklad Modern Combat 5 a Asphalt 8: Airborne. Obidve hry fungovali dobre a grafika bola vykresľovaná vo väčšine prípadov plynulo, no pri dynamickejších scénach sme niekedy miernejšie zaváhania už spozorovali. Teplota zariadenia sa aj pri hraní a na výkon náročných operáciách držala v rozumných medziach a nadmerné prehrievanie sme nezaznamenali.

Pameťové možnosti telefónu sú rovnaké ako u väčšiny smartfónov. Vnútornú 16 GB pamäť, z ktorej je pre používateľa dostupných približne 10 GB, je možné rozšíriť o pamäťové karty microSD s kapacitou do 200 GB. Podporované sú aj externé úložiská a príslušenstvo, ktoré pripojíte priamo cez microUSB port zariadenia.

Multimédiá: Chýbajúce BoomSound

Asi najväčším sklamaním tohto telefónu sú chýbajúce reproduktory BoomSound. HTC sa predné stereoreproduktory rozhodlo nahradiť jedným, ktorý umiestnil za mriežku v spodnej hrane. Ten sa samozrejme kvalitou ani hlasitosťou s BoomSound nemôže porovnávať a skôr by sme ho zaradili medzi priemer strednej triedy, čo je v prípade HTC určite škoda. Pomerne nevýhodné je jeho umiestnenie. Pri držaní zariadenia na šírku, napríklad pri hraní hier, dochádzalo často k prekrytiu mriežky reproduktora a k stlmeniu či skresleniu zvuku.

HTC_One_A9_recenzia-8

Po zvukovej stránke ide o zariadenie s vyváženým podaním výšok, stredov aj basov – teda v prípade, že sa bavíme o počúvaní cez externé slúchadlá. Škoda je, že HTC z najnovšej verzie HTC Sense vypustilo vlastný hudobný prehrávač, ktorý nahradilo aplikáciou Hudba Play od Googlu. Zvuk môžete vylepšiť aj efektom HTC BoomSound s Dolby Audio, ktorý zvýši výkon a zvýrazní basy a stredy. Nám sa však hudba dobre počúvala aj bez neho.

Súčasťou softvérovej výbavy je samozrejme galéria, ktorá zobrazuje fotografie a obrázky s kategorizáciou podľa albumov alebo časovej osi. Na výber je niekoľko typov zobrazení, a to napríklad podľa dňa alebo mesiaca. Nechýba ani možnosť tvorby ZOE videí, ktoré sú vytvorené automaticky. Ide o krátke ukážky, ktoré sa poskladajú z natočených fotografií a videí. Nastaviť môžete pri nich napríklad motív, hudbu alebo poradie, v ktorom sa budú prehrávať. Vhodné sú napríklad pre rýchle zdieľanie spomienok s priateľmi a známymi.

Operačný systém: Príjemný Sense

Telefóny HTC už odjakživa používali nadstavbu Sense a výnimkou nie je ani One A9, v ktorej prichádza toto prostredie vo verzii 7.0. Príjemným prekvapením je prítomnosť najnovšieho systému Android 6.0 Marshmallow, ktorý Google predstavil ešte len koncom septembra. S kúpou A-deviatky tak dostanete najaktuálnejší systém.

Samozrejmosťou je natívna podpora pre snímač odtlačkov, ktorý ale HTC využíva len na autentifikáciu používateľa pri odomykaní. Dodatočnú funkcionalitu ale môžete získať inštaláciou alternatívnych aplikácií. HTC sa vo svojej nadstavbe zameriava skôr na jednoduchosť, čo sa prejavilo aj na funkcionalite. Nenájdete tu teda žiadne možnosti pokročilého multitaskingu v oknách, či miniaplikácie, ktoré by sa vedeli zobraziť na popredí. Prítomné je odomykanie pomocou gest Motion Launch, napríklad dvojitým poklepaním alebo posunom prsta zdola nahor. Podporované je aj potiahnutie doľava a doprava, ktoré spustí buď domovskú obrazovku alebo obrazovku s novinkami BlinkFeed. Vzhľad systému sa dá navyše jednoducho upraviť pomocou motívov. Tie môžete sťahovať a upravovať pomocou aplikácie.

Náš tip
TOP dôvody, prečo by ste sa mali tešiť na Android 6.0 Marshmallow

V HTC One A9 sa teda veľa zmien neudialo a ide stále o starý dobrý Sense, ktorý sme si obľúbili práve pre jeho jednoduchosť a používateľsky prívetivý vzhľad. Používateľovi sa navyše odmení aj rýchlymi reakciami a stabilitou. V prípade nášho testovacieho kúsku sme sa však stretli so zamŕzaním obrazovky BlinkFeed, ktorá sa nám odvďačila len hláškou o tom, že launcher Sense Home sa nočakávane zastavil. Po jej vypnutí však všetko fungovalo tak ako má.

Fotoaparát: Dôstojný konkurent

Nový 13 Mpix snímač konečne dostal zaslúženú optickú stabilizáciu, ktorá uľahčuje fotenie v pohybe, pri roztrasených rukách, či pri fotení v noci, kedy je čas uzávierky dlhší a v ruke mobil stabilne neudržíte ani keby ste sa veľmi snažili. Kvalitou fotografií patrí vo svete mobilov k lepšiemu priemeru. Snímky majú veľa detailov a sú farebne verné. Rýchlosť zaostrovania je počas dňa taktiež na výbornej úrovni, na druhej strane, v zhoršených svetelných podmienkach si na zaostrenie scény v niektorých prípadoch počkáte trochu dlhšie.

Používateľské prostredie fotoaparátu v podaní HTC už dobre poznáme a nájdete v ňom aj niekoľko režimov, vrátane autoportrétu, panorámy, hyperlapse videa a spomaleného pohybu. Samozrejmosťou je Pro režim, ktorý umožňuje manuálne nastavenie uzávierky, citlivosti, vyváženia bielej alebo zaostrenia. Tiež ponúka možnosť vytvárať fotografie vo formáte RAW, ktorý je vhodný najmä z hľadiska možností ďalších softvérových úprav.

Novinka poteší aj dobre známym ultrapixel snímačom, ktorý výrobca umiestnil na miesto selfie kamery. Vďaka nemu je možné dobré selfie fotografie vytvárať aj v zhoršených svetelných podmienkach, čo určite oceníte najmä pri piatkových alebo sobotňajších potulkách s priateľmi. Natočiť môžete samozrejme aj video, no len v maximálnom rozlíšení Full HD. 4K video, ktoré je dnes už pri high-end smartfónoch s cenovkou nad 500 eur bežnou záležitosťou, s HTC One A9 nenatočíte. Nie pre každého to však bude nevýhoda, pretože dnes aj tak väčšina používateľov v 4K nenahráva a uspokojí sa so zaužívanejším Full HD rozlíšením. Čo sa týka kvality videa, tu patrí HTC k priemeru. Video je vďaka stabilizácii stabilne a výhodou je aj to, že pri natáčaní sa dá zamknúť automatické preostrovanie a zmena expozície.

Záber z prednej selfie kamery
Záber z prednej selfie kamery

Konektivita: Všetko tak ako má byť

Po stránke konektivity disponuje HTC One A9 štandardnou výbavou. Nechýba mu rýchle WiFi 802.11 ac, novší Bluetooth 4.1, ako ani rýchle LTE kategórie CAT 7. To umožňuje prenosy rýchlosťou na úrovni až 300/100 Mbps. GPS je presné a rýchle, signál bol stabilný a s príjmom LTE alebo 3G siete sme nemali najmenší problém. Plusom je aj kvalita telefónnych hovorov, ktoré sú vďaka hlasnému telefónnemu reproduktoru pohodlné aj v hlučnejšom prostredí.

HTC_One_A9_recenzia-11

Batéria: 24 hodín

HTC použilo v tomto smartfóne batériu s kapacitou len 2150 mAh. Nie je to veľa, no aj tak postačuje na bežný deň prevádzky. 24 hodín výdrže sme bežne dosahovali s nonstop zapnutým internetom cez WiFi a synchronizáciou dvoch Google účtov. HTC One A9 sme pritom používali najmä ba bežné činnosti, ako na e-mailovú komunikáciu, telefonovanie, fotenie, sledovanie správ cez RSS čítačku a prehliadanie webových stránok, či prácu so sociálnymi sieťami. Displej pri tom vydržal svietiť približne 3 hodiny, čo jevzhľadom na veľkosť batérie podľa nás dobrá hodnota. A-deviatka podporuje aj rýchle nabíjanie cez QuickCharge 3.0, vďaka tomu ju dokážete s kompatibilnou nabíjačkou nabiť už do 1,5 hodiny. Výdrž môžete predĺžiť pomocou Šetriča energie a optimalizácie batérie. Výdržou teda A9 veľmi nenadchne, no nemalo by sa stať, že by vás počas dňa nechala niekde s vybitou batériou. Odporúčame, aby ste k pripojeniu na internet používali WiFi, vďaka ktorému sa výdrž citeľne predĺži.

HTC_One_A9_recenzia-13

Záverečné hodnotenie

HTC One A9 je smartfón, ktorý by sme s trochu obmeneným hardvérom očakávali začiatkom tohto roka. Bez ohľadu na podobnosť s iPhonom, ide o veľmi pekný a precízne skonštruovaný smartfón. HTC konečne použilo aj slušný fotoaparát s optickou stabilizáciou a displej typu Super AMOLED, ktorý nielenže ponúka prirodzené farby a je dobre čitateľný na slnku, ale má aj dokonalú čiernu. Plusom je tiež prítomnosť najnovšieho Androidu 6.0 a nadstavby HTC Sense 7.0, ktorá uspokojí väčšinu používateľov. HTC One A9 má ale aj niekoľko mínusov. Zamrzí absencia reproduktorov BoomSound, ako aj výkonnejších komponentov, ktoré by viac odpovedali pomerne vysokej cene. Tá sa totižto v slovenských e-shopoch v čase písania recenzie pohybovala na úrovni 530 eur.

Plusy:

  • Konštrukčné spracovanie
  • Super AMOLED displej
  • Snímač odtlačkov
  • Fotoaparát s podporou RAW a optickej stabilizácie
  • Najnovší Android 

Mínusy:

  • Vysoká cena
  • Nefungujúci BlinkFeed -pravdepodobne bude opravený v nasledujúcej aktualizácii

HTC_One_A9_recenzia2-4

20.11.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+