MojAndroid

Na testovanie sme získali novinku od spoločnosti HTC s označením EVO 3D. Parametrami sa tento špičkový smartfón podobá vlajkovej lodi spoločnosti HTC – Sensation. Čím sa však toto zariadenie líši od väčšiny ostatných? Použitou stereoskopickou 3D technológiou. Toto zariadenie je schopné natáčať aj fotiť 2D či 3D snímky a videá a takisto zobraziť 3D súbory bez použitia špeciálnych 3D stereoskopických okuliarov. Prostredie HTC Sense a ostatné súčasti systému sú bez dvojrozmerné. O výkon sa stará dvojjadrový 1,2 Ghz procesor, ktorý spolu s 1 GB RAM zvládne takmer všetko. Viac o výkone a špecifikácii tohto perfektného smartfónu si prečítajte nižšie.

 

Parametre:

Operačný systém: Android™ 2.3 Gingerbread s nadstavbou HTC Sense™ 3.0

Procesor: Qualcomm MSM8660, 2-jadrový, frekvencia 1,2 Ghz

Displej: 3D Super LCD (kapacitný), 540 x 960 b., 4,3” (109 mm)

Grafický procesor: Adreno 220

Rozmery: 126 x 65 x 12 mm

Hmotnosť: 170 g

Pamäť: 1 GB RAM, 1 GB vstavaná (ROM), microSD karta (do 32 GB)

Fotoaparát (hlavný): dve 5 Mpix šošovky, 5 Mpix (2D fotografie), 2 Mpix (3D fotografie), dvojitý LED blesk, autofókus, záznam HD videí (1280 x 720 b.)

Fotoaparát (predný): 1,3 Mpix pre videohovory

Porty: microUSB + HDMI, 3,5 mm jack

Lokálny prenos dát: Bluetooth 3.0 (EDR), microUSB, mass storage, Wi-Fi (802.11 b/g/n), DLNA, HDMI, WiMAX 802.16 e

Globálny prenos dát: GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA (do 14,4 Mbps), HSUPA (do 5,76 Mbps)

Batéria: Li-Ion 1730 mAh

Ostatné: akcelerometer, GPS, kompas, svetelný senzor, proximity senzor

 

Konštrukcia

HTC Evo 3D sa skladá z 2 častí. Telo s rozmermi 126 x 65 x 12 mm je vyrobené z hliníka a zo zadnej strany je kryté kvalitným tvrdeným plastovým krytom. Ten pod sebou skrýva 1730 mAh batériu a sloty pre microSD a SIM kartu. Prednej časti Evo 3D dominuje kapacitný Super LCD panel v qHD rozlíšení 540 x 960 b., ktorý zobrazuje obraz aj stereoskopicky (3D). Nad ním nájdete malé logo “HTC”, ktoré je pod mriežkou, ktorá skrýva reproduktor pre hovory a stavovú LED diódu. Samotná mriežka má cca 65-70% z celkovej šírky zariadenia a je čiernej farby ako celé telo smartfónu okrem pásika, ktorý je červený a lemuje objektív fotoaparátu. Po pravej strane robí mriežke spoločnosť 1,3 Mpix kamera pre videohovory, ktorá je využiteľná aj s aplikáciou Zrkadlo, ktorá je predinštalovaná a bude užitočná hlavne pre nežnejšie pohlavie. Spodnú časť tvorí štvorica kapacitných tlačidiel (zľava) – Domov, Menu, Späť a Hľadať – v prevedení, ako od HTC poznáte.

Pravá strana Evo 3D obsahuje dva tlačidlá pre reguláciu hlasitosti v hornej časti a spúšť fotoaparátu s posuvným tlačidlom nastavenia 2D/3D režimu či už pri videu alebo fotografovaní v dolnej časti. V ľavej strane nájdete len jeden otvor, ktorý je vyplnený microUSB konektorom s HDMI funkciou, ktorá vám umožní prenos obrazu na TV. Pokiaľ budete obraz káblovo prenášať na 3D televíziu napríklad pomocou MHL kábla, zobrazí sa vám korektne aj 3D obsah zo smartfónu – videá a fotografie. Dolná strana je o tlačidlá a konektory ochudobnená, nájdete tu len medzeru určenú na odoberanie zadného krytu. Vrchnú stranu zariadenia tvorí tlačidlo vypínania, ktoré okrem vypínania aj zamyká a odomyká displej a 3,5 mm jack pre pripojenie klasických slúchadiel.

Zadnej časti dominuje dvojica 5 Mpix šošoviek, medzi ktorými je dvojica LED diód slúžiacich ako blesk alebo svetlo, ktorým si prisvietite pomocou aplikácie v Menu – Blesk. V dolnej časti zadného krytu je v plaste vryté logo “HTC” vo väčšej forme ako nad displejom. Odhadom 80% krytu sprava doľava je vrúbkovaných. Tieto vrúbky pomáhajú udržať v ruke toto 170 g vážiace a funkciami nabité “monštrum”. Plastový kryt sa odoberá dobre, s odoberaním nie je žiadny problém. Aj napriek ľahkej manipulácii prilieha ku hliníkovej konštrukcii veľmi dobre a pri používaní nevŕzga.

Pokiaľ by ste chceli do tohto zariadenia vsunúť microSD kartu, dokážete to aj bez vyberania batérie. Ak však chcete vybrať či vložiť SIM kartu, musíte batériu vybrať a SIM kartu vložiť pod “telo objektívu” dvojice fotoaparátov po ľavej strane, čo je dosť nešikovné a mohli by ste s tým mať problém, hlavne pri vyberaní SIM karty.

Systém

HTC Evo 3D je poháňané operačným systémom Android™ vo verzii 2.3 Gingerbread™. V našom testovacom zariadení bola verzia Androidu konkrétne 2.3.4. Ako je to u HTC tradíciou, aj Evo 3D má svoju nadstavbu Sense™ vo verzii 3.0. Celkový chod systému je veľmi svižný a to vďaka dvojjadrovému procesoru Qualcomm MSM8660 s taktovaním 1,2 Ghz pre jedno jadro. Spolu s grafickým procesorom Adreno 220 a 1 GB RAM tak zabezpečujú bezproblémový chod tejto mašinky pri akejkoľvek operácii. Priznám sa vám – raz sa mi podarilo systém o čosi spomaliť. Stalo sa to vtedy, keď som telefónu prikázal stiahnuť naraz cca 15 aplikácií z Androidu Marketu, ktoré mali dokopy zhruba 120 Mb. S chodom systému som však viac než spokojný, veď HTC Evo 3D patrí medzi najvýkonnejšie zariadenia dnešnej doby. Nadstavba HTC Sense vo verzii 3.0 ponúka krásne widgety aj ostatné prostredie telefónu. Mne osobne sa najviac páčil 3D widget počasia, ktorý bol sprevádzaný pekným zvukovým efektom. Medzi ďalšie widgety, ktoré Sense ponúka patria napríklad hodiny, cesty, e-mail, foto mriežka, HTC likes, moja polička, navigovať, premávka či tipy na používanie plochy. Mnoho widgetov som vynechal a mnoho si ich ešte môžete stiahnuť pomocou funkcie HTC Hub. Prechod medzi domácimi obrazovkami, ktorých je dokopy 7, je sprevádzaný krásnym 3D efektom kocky, pri ktorom sa widgety “rozkladajú” na jednotlivé časti. Lockscreen je už pre mnohých určite známy. Okrem toho, že zamyká obrazovku, ponúka vám možnosť priamo pri zamknutej obrazovke zobraziť: poletujúce fotografie, najnovšie statusy vašich priateľov zo sociálnyc sietí, počasie, stav akcií a hodiny.

Menu so samotnými aplikáciami je v podobe listu, po ktorom sa dá pohybovať hore a dole. V dolnej časti displeja nájdete pri otvorenom Menu 3 tlačidlá. Zľava to sú Všetky aplikácie, Časté a Stiahnuté aplikácie, čo zrýchľuje a pomáha pri celkovej orientácii v Menu, ak napríklad hľadáte aplikáciu, ktorú ste prednedávnom stiahli z Android Marketu.

Notifikačná rolovacia lišta má v Sense 3. generácie taktiež novú podobu. Od vrchu dole zobrazuje údaje nasledovne – dátum, operátor, nedávno spustené aplikácie, notifikácie a na samom spodku je prepínacie menu medzi – Upozornenia a Rýchle nastavenia. Práve Rýchle nastavenia sú veľmi praktické, nastavíte tu Wi-Fi, Wi-Fi hotspot, Mobilnú sieť, Bluetooth, GPS a nájdete tu aj možnosť Všetky nastavenia a informáciu o celkovej pamäti, využitej pamäti a voľnej pamäti.  Všetko elegantne a intuitívne spolu na jednom mieste.

Evo 3D má dokonca aj predinštalovaného správcu úloh, ktorého nájdete v rovnomennej aplikácii v Menu. Táto aplikácia takisto zobrazuje aktuálne informácie o pamäti a umožňuje vám ukončiť prebiehajúce úlohy jedným dotykom krížika na pravo od názvu úlohy. Na výber máte aj z možností Obnoviť a Ukončiť všetko. Takže žiadny Task Killer ani nič podobné vám netreba!

V Menu nájdete aj FM Rádio. To podporuje funkciu RDS a pri zapnutí si samo automatický vyhľadá stanice v celej frekvenčnej dĺžke. Samozrejme, že ho spustíte len pri pripojených slúchadlách. Vypnúť ho musíte špeciálnym tlačidlom, inak vám bude hrať aj na pozadí.

Medzi predinštalované aplikácie patria napríklad tieto:

Peep – klient pre sociálnu sieť Twitter,

Polaris Office – nástroj pre prácu s dokumentami,

Watch – služba pre pozeranie filmov,

Wi-Fi Hotspot – nástroj na tethering internetu,

Pripojené médiá – umožňuje odoslať médiá do blízkeho prehrávača,

HTC Hub – nástroj umožňujúci stiahnuť doplnky pre Sense 3.0,

HTC likes – aplikácia, ktorá vám poradí aplikácie vhodné práve pre váš smartfón,

ostatné: Čítačka, Akcie, Adobe Reader, Blesk, E-mail, Facebook, Friend Stream, Gmail, Search by Google, Latitude, Locations, Miesta, Navigácia, Prenos, Preberanie súborov, Režim doku, Rýchle hľadanie, Správca úloh, Talk, Správy a počasie, YouTube, Zrkadlo, …


Ak ste zvedaví na výkonnostné testy tohoto superzariadenia, nájdete ich o pár riadkov nižšie. HTC Evo 3D si počínalo takto:

Quadrant Standart – 1761 b.

Linpack for Android – 40,815 MFLOPS

Neocore – 58,9 FPS

HTC Evo 3D sa radí medzi najvýkonnejšie zariadenia s operačným systémom Android, ktoré si v dnešnej dobe môžete kúpiť na našom trhu. Je konkurenciou pre brata HTC Sensation aj pre konkurenčný Samsung Galaxy SII.

Multimédiá

Ako prostriedok na zobrazovanie údajov a dát slúži tomuto smartfónu 4,3″ Super LCD kapacitný displej, ktorého qHD rozlíšenie dosahuje 540 x 960 pixelov. Ten bol na slnku bohužiaľ často zle čitateľný, no v uzavretých priestranstvách bola práca s ním radosťou. Vysoké rozlíšenie spôsobuje krásne vykresľovanie akýchkoľvek detailov. Super LCD panel zvládne 4 dotyky naraz. Grafický procesor Adreno 220 nemal v spojení s vysoko výkonným procesorom žiadny problém s akoukoľvek grafikou. Pohodlne prehrával aj fullHD videá, ktoré sa na tak veľkom displeji pozerali veľmi dobre bez akéhokoľvek zaseknutia. Evo 3D podporuje tieto video formáty: .3gp, .3g2, .mp4, .wmv (Windows Media Video 9), .avi (MP4 ASP a MP3), .xvid (MP4 ASP a MP3). Problémy by mohli nastať pri niektorých XVID súboroch, ktoré môžu miestami sekať (osobne som s tým nemal skúsenosť).

Audio je v tomto zariadení podporované vo formátoch .aac, .amr, .ogg, .m4a, .mid, .mp3, .wav, .wma (Windows Media Audio 9) a nahrávky, ktoré zhotovíte Hlasovým záznamníkom budú vo formáte .amr. Prehrávač, ktorý poskytuje HTC Sense je prehľadný a veľmi dobre sa používa. Skúšal som mnoho náhrad z Android Marketu, no ani jedna ma neuspokojila tak, ako natívny prehrávač. Ten ponúka prehrávanie sprevádzané widgetom aj pri zamknutej obrazovke. Na domácej obrazovke si môžete takisto nastaviť widget Hudby a to až v 3 veľkostiach. Pri počúvaní hudby cez natívny prehrávač máte po pripojení slúchadiel možnosť aktivovať si funkciu SRS Virtual Surround, ktorá vám bude vytvárať umelý priestorový zvuk. Aktivovať si taktiež môžete ekvalizér – Bass booster, Treble booster, Vocal booster, Blues, Jazz a zopár ďalších. Škoda však, že si nemôžete nastaviť vlastné rozloženie zvuku.

Multimédiá si môžete ukladať do vstavanej pamäte ROM, ktorá má v našich európskych oblastiach veľkosť 1GB (v USA má Evo 4 GB ROM). Ak vám nestačí vstavaná pamäť, tak si ju môžete rozšíriť pomocou microSD karty až do veľkosti 32 GB.

Čo sa týka hier a ich plynulosti, skúsil som hrať Angry Birds, Grave Defense HD, Drift Maniu a mnoho iných a žiadna z týchto hier nedokázala prinútiť toto zariadenie k chybe či zaseknutiu. Radosť hrať sa!

Fotoaparát

Evo 3D sa od iných zariadení líši aj fotoaparátom. Konkrétne sa líši počtom šošoviek, ktoré má 2. Obe majú zhodný počet pixelov, ktorý má hodnotu 5 miliónov. Spolu s dvojitým LED bleskom dokážu nahrať HD 720p video s 3 alebo 2 rozmermi alebo odfotiť 5 Mpix 2D fotografiu či 2 Mpix 3D fotografiu. Fotoaparát ponúka množstvo efektov – Rušenie, Etiketa, Hĺbka poľa, Bodky, Starodávne, Teplý výber, Chladný výber, Odtiene sivej, Sépia, Negatív, Solarizácia, Posterizácia a Akvamarínová. Okrem toho poskytuje aj samospúšť, úpravy obrázka (ostrosť, nasýtenie, kontrast, expozícia), vyváženie bielej, nastavenia ISO, rozlíšenie, trvanie kontroly, zisťovanie tváre, geoznačkovanie, širokouhlé nastavenie, automatické vylepšenie, automatické zaostrenie, mriežku a zvuk uzávierky. Priamo pri fotografovaní si môžete nastaviť blesk či prepnúť prednú/zadnú kameru. Samozrejmosťou je automatické/manuálne zaostrovanie.

Ukážky 2D fotografií v 5Mpix rozlíšení

(2560 x 1440 b., 469 Kb)


(2560 x 1440 b., 366 Kb)

Kamera ponúka taktiež niekoľko efektov – Odtiene sivej, Sépia, Negatív, Solarizácia, Posterizácia a Akvamarínový efekt. Z nastavení nechýba úprava obrázka, vyváženie bielej, kvalita videa, trvanie kontroly, stereo nahrávanie, nahrávanie so zvukom a zvuk uzávierky. Priamo pri nahrávaní videa si môžete nastaviť prisvietenie alebo prepnúť prednú/zadnú kameru, tak ako pri fotografovaní. Zoom a náhľad sú pri fotografovaní aj kamerovaní k dispozícii v ľavej strane displeja. Kamera zaostruje automaticky a ak chcete preostriť na nejaký iný objekt, spravíte tak jedným dotykom naň.

Ukážka videa v HD rozlíšení (1280 x 720 b., 11,5 Mb, 4514 Kbps, 25 FPS, stereo zvuk 130 Kbps, 44 KHz)


Spúšť fotoaparátu a kamery sa nachádza na pravej strane smartfónu spolu s prepínacím tlačidlom pre 2D/3D. Samotná spúšť je z plastu a je riešená dosť “nešťastne”. Nepôsobí vôbec pevne a častokrát som sa zľakol, že som ju pri zavadení prsta odtrhol. Tlačidlo slúžiace na prepínanie počtu snímaných dimenzií je vyriešené dobre a plne mi vyhovuje.

Komunikácia a web

Hlasové hovory tomuto zariadeniu takisto nerobili žiadny problém. Ja osobne som si musel dlhšie zvykať na také veľké zariadenie priložené k hlave. Kvalita hovorov bola na vysokej úrovni a nie je jej čo vytknúť. Vyhľadávanie kontaktov a vytáčanie čísel je sprevádzané 12 tlačidlovým ciferníkom. Vyhľadávanie je rýchle a spoľahlivé. Okrem vyhľadávania pomocou zadávania znakov môžete vyhľadávať aj pomocou Hlasového vyhľadávania, ktoré je dostupné pomocou tlačidla vľavo hore nad ciferníkom.

Správy a e-maily sa pomocou Gingerbread klávesnice píšu pohodlne, veľkosť tlačidiel je dostačujúca a odozva výborná. S mojim HTC Wildfire sa to nedá ani porovnať. Medzi klávesnicami nájdete nám najbližšiu českú klávesnicu. Medzi klávesnicami (jazykmi) môžete prepínať pomocou jediného dotyku. Jedným dotykom máte k dispozícii aj číslice a znaky. Písanie bolo bezproblémové a rýchle.

Prezeranie webu bolo s týmto smartfónom perfektné. Natívny prehliadač je rýchly a práca s ním je jednoduchá. Nižšie uvádzame ukážku maximálneho zoomu na stránke MôjAndroid.sk. Ako náhradný prehliadač internetu som zvolil z Android Marketu Dolphin Browser HD. Oproti natívnemu prehliadaču, ktorý načítal našu stránku MôjAndroid.sk za necelých 7 sekúnd to Dolphin HD zvládol za cca 4 sekundy. Natívny prehliadač sa ma však 2 razy pri načítaní spýtal, pomocou ktorej aplikácie chcem operáciu dokončiť (natívny p. alebo Dolphin HD). Inak je prezeranie webu na tak krásnom displeji bezproblémové a je to hotový estetický zážitok.

Natívny prehliadač

Dolphin Browser HD


Flash videá na YouTube boli aj pre natívny prehliadač hračkou. Po kliknutí na video sa ma najprv telefón spýtal, pomocou čoho chcem túto operáciu dokončiť (Internet/Dolphin/app YouTube). Po zvolení Internetu mi video začalo prehrávať zhruba do 2 sekúnd bez akéhokoľvek náznaku spomalenia či trhania obrazu aj zvuku.

Prezeranie internetu, odosielanie e-mailov ani iná práca vyžadujúca internetové pripojenie nerobili HTC Evo 3D žiadny problém či už pri použití Wi-Fi alebo 3G siete. Pri tejto činnosti som sa nestretol so žiadnym problémom a tak mu nemám ďalej čo vytýkať.

Batéria

1730 mAh batéria zabezpečovala smartfónu dostatok energie. V pohotovostnom režime výrobca určuje výdrž 355 hodín. To je skoro 15 dní. Ja osobne som telefón nabíjal 12 hodín a po tomto nabíjaní som s ním pracoval 4 dni takmer vkuse. Počas tohto obdobia bol asi 5 krát pripojení ku PC po dobu cca 30-45 minút, kedy sa dobíjal. Za 4 dni používania som – každé 4 hodiny kontroloval/odosielal e-mail cez 3G, surfoval po internete zhruba 4 hodiny 3G+Wi-Fi, počúval hudbu 3 hodiny, hral sa hry 6 hodín (čakanie u doktora+voľný čas), fotografoval a natáčal 2D/3D videá asi 1 hodinu, pracoval som s aplikáciami 3 hodiny a telefonoval asi 50 minút. Batéria mi po takomto 4-dňovom ošiali stále ukazovala na konci 4. dňa hodnotu 28%. Skúšal som telefón nechať v nečinnosti so zapnutou Wi-Fi 24 hodín a batéria klesla o 12% . Bravúrne. Ja osobne som s výdržou batérie veľmi spokojný a na jedno nabíjanie (12h) mi smartfón pri mojom bežnom fungovaní (0,5h telefonovanie, 1,5h hry+apps, 1h internet + maily, SMS,0,5h foto+video, 2h počúvanie hudby) vydržal pri automatickom jase displeja 36 hodín. Je to však subjektívny údaj (hlasitosť prehrávania, náročnosť aplikácií, hlasitosť reproduktora, …). Ja som však celkovo s výdržou spokojný.

Záver

HTC Evo 3D je supersmartfón s vysoko-výkonným hardvérom, ktorý vyhovie aj najnáročnejším požiadavkam. Zvládne čokoľvek si budete priať. Oproti vlajkovej lodi spoločnosti HTC Sensation je o 80-100€ drahší. Priplácate si za 3. rozmer. Pokiaľ by ste 3D technológiu využívali napríklad pri firemných prezentáciách alebo ak máte doma 3D TV, dobre zvážte, či vám za to stojí investícia o 100 € vyššia. Sensation zas ponúka kvalitnejší 8Mpix fotoaparát s nahrávaním fullHD videa. Je to len na vás. 3D technológia u nás zatiaľ len prechádza vývojom, no zariadení, ktoré podporujú 3.rozmer bude určite v blízkej dobe pribúdať. Ja tomuto smartfónu po hardvérovej či softvérovej stránke môžem vytknúť len maličkosti a s jeho fungovaním som absolútne spokojný. Výkonom ma Evo 3D veľmi prekvapilo.

Plusy

+ vysoký výkon

+ kvalitný fotoaparát

+ Sense 3.0

+ 3D technológia

+ veľkosť a rozlíšenie displeja

Mínusy

– tlačidlo spúšte

– čitateľnosť na priamom slnku

– miesto uloženia SIM karty

– veľkosť ROM

Celkové hodnotenie MôjAndroid.sk

9 z 10


24.8.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+