MojAndroid

Taiwanská spoločnosť HTC patrí už tradične medzi výrobcov, ktorí sa snažia pokryť všetky segmenty trhu. Každý rok tak výrobca predstaví zariadenia v rôznych cenových a výkonnostných kategóriách, vďaka čomu si každý zákazník môže vybrať ten správny telefón presne preňho. V jednotlivých kategóriách potom dochádza každý rok k rôznym zmenám a vylepšeniam, pričom niekedy je vidieť jasnú náväznosť na predchádzajúci model. To je aj prípad nového smartfónu HTC Desire 320, ktorý je určené pre najmenej náročných užívateľov.

Balenie – klasika v podaní HTC

Balenia od tradičných výrobcov nás iba zriedka niečím prekvapia, čo je ešte výraznejšie vidieť v prípade dostupnejších modelov. To je aj prípad balenia, v ktorom sa nachádza Desire 320. Ide o krabičku vytvorenú z recyklovaných materiálov, ktorá je pre HTC už celkom typická. Vo vnútri sa nachádza celkom navrchu samotné zariadenie, pod ktorým je ukryté tradičné príslušenstvo a dokumentácia. Samozrejmosťou je napájací adaptér s výstupom 1A, USB kábel a jednoduché slúchadlá. Nič extra v zariadení nenájdeme a keďže SIM karta sa doň vkladá po odobraní krytu, nenájdeme tu ani typický malý nástroj s logom spoločnosti, ktorý je určený na vyberanie zásuviek na SIM karty.

Konštrukcia a dizajn – jednoduchosť v každom ohľade

Iba zriedka sa stáva, že by si výrobcovia dali nejako extra záležať na konštrukcií zariadení z najnižšej cenovej kategórie. Hlavnou zásadou je v tomto prípade zväčša jednoduchosť a praktickosť a až za tým nasleduje elegancia či luxus. To je aj prípad modelu HTC Desire 320. Ten síce možno nepatrí medzi najkrajšie zariadenia na trhu, no jeho dizajn je veľmi praktický a užitočný.

HTC Desire 320 recenzia-5

Celoplastové telo má rozmery 132 x 67,8 x 10,5 mm a hmotnosť 145 gramov. Ide o kompaktné zariadenie určené aj do menších rúk. Nízku hmotnosť oceníte zasa pri dlhších telefonátoch. Celkovo je telo veľmi kompaktné a dobre sa drží v ruke, aj keď lesklý zadný kryt môže spôsobovať neželané vyšmyknutie sa zariadenia. My sme s tým ale počas používania veľký problém nemali a zariadenie sa nám v ruke držalo veľmi dobre. Biely kryt nebol ani extra náchylný na odtlačky prstov, čo už ale nemôžeme povedať o displeji.

HTC Desire 320 recenzia-7

Prednej strane telefónu dominuje 4,5-palcový displej. Aj v tomto prípade nájdeme okolo panelu hrubý čierny rámik, nad ktorým sa ešte nachádza mriežka reproduktoru. Ide však iba o reproduktor pre telefonáty, čo znamená, že technológiu BoomSound by sme tu hľadali márne. Na prednej strane nájdeme ešte prednú kameru a logo spoločnosti umiestnené pod displejom.

HTC Desire 320 recenzia-8

Aj napriek menším rozmerom sa HTC rozhodlo umiestniť napájacie tlačidlo na pravú stranu, čo ale vôbec neprekáža. Nad ním sa nachádza tvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Ľavá strana zariadenia je úplne prázdna, pričom na hornej hrane sa nachádza 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá a dole nájdeme posledný vstup, ktorým je microUSB port pre nabíjanie a pripojenie k počítaču.

HTC Desire 320 recenzia-6

Odoberateľný zadný kryt mal v našom prípade bielu farbu a s tmavomodrým rámom zariadenia vytváral pekný kontrast. Kryt je robený z lesklého materiálu, pričom dominantou na zadnej strane je logo spoločnosti a mriežka reproduktoru pre multimédiá. Hore vľavo je ešte umiestnený fotoaparát s diódou blesku. Zaujímavosťou je, že hoci celé telo zariadenia je plastové, mierne vystúpená šošovka fotoaparátu ma ostrý kovový rám. To je veľmi zaujímavá súčasť konštrukcie, ktorú prstom pri používaní ľahko ucítite. Pre niekoho môže byť tento detail rušivý, keďže prstenec okolo šošovky je naozaj trochu ostrý, no nám to neprekážalo a ocenili sme aspoň takúto zaujímavosť a oživenie inak klasickej plastovej konštrukcie.

Displej – nedostatky plynúce zo zastaranej technológie

HTC Desire 320 ponúka 4,5-palcový TFT displej s rozlíšením 480 x 854 pixelov, čo vytvára hustotu približne 218 ppi. Tieto hodnoty jednoznačne ukazujú, že máme dočinenia so zariadením z najnižšej triedy. Hoci tento fakt akceptujeme, oveľa radšej by sme privítali novšiu, resp. vyspelejšiu technológiu IPS. Dúfali sme, že časy TFT displejov sú už za nami a spolu s nimi aj všetky neduhy, ktorými tieto displeje trpia.

Z nedostatkov tejto technológie následne plynú aj nedostatky samotného displeja na HTC Desire 320. Nižšie rozlíšenie vieme odpustiť. Ide o zariadenie s cenovkou iba mierne nad 100 EUR, kde sa takéto rozlíšenie pri týchto rozmeroch obrazovky ešte vyskytuje. Pixely nie sú pri bežnej práci úplne viditeľné, je potrebné na ne zaostriť, čo pri každodennom používaní zrejme robiť nebudete.

HTC Desire 320 recenzia-3

Oveľa väčšie nedostatky má však displej v ostatných smeroch. Pozorovacie uhly sú podpriemerné a skreslenie je pri pohľade zboku jasne viditeľné. Jas obrazovky je tiež na pomerne nízkej úrovni, najmä, ak vezmeme do úvahy lesklú odrazovú plochu. Aj napriek tomu je ale možné pri maximálnom jase používať zariadenie aj v jasnom prostredí, aj keď komfort v takýchto situáciách nie je na najvyššej úrovni. Chýba tiež automatické nastavenie jasu, aj keď to vďaka panelu s rýchlymi nastaveniami nie je až taký problém.

Celkovo musíme skonštatovať, že nám je ľúto, že HTC nepoužilo IPS panel. Myslíme si, že tento ťah by ocenili aj užívatelia, a to aj v prípade, že by sa cena zariadenia zvýšila o 10 – 20 EUR. Nesmieme však zabúdať, pre koho je toto zariadenie určené. Je pravdepodobné, že zákazník hľadajúci telefón s cenovkou okolo 100 EUR nebude vôbec hľadieť na to, akú zobrazovaciu technológiu ponúka nové HTC. Ak má niekto s taiwanskou spoločnosťou dobré skúsenosti, bez problémov siahne po novej 320-ke, ktorá ponúka vylepšenia oproti svojmu predchodcovi. Problém ale môže nastať napríklad vtedy, keď dotyčný zákazník narazí na nejakého svojho priateľa či známeho, ktorý má telefón z rovnakej cenovej kategórie, no s oveľa krajším panelom. Tu už ale zachádzame do teórií, ktoré môžu mať ďaleko od reality. V každom prípade nám zostáva iba dúfať, že nástupca modelu Desire 320 ponúkne konečne IPS panel.

Výkon a pamäť – každodenné úlohy zvláda bez problémov

HTC Desire 320 sa vo svete predáva v dvoch konfiguráciách, pričom máme šťastie, že v Európe máme k dispozícii ten výkonnejší model. Ten ponúka 1,3 GHz procesor so štyrmi jadrami, 1 GB pamäte RAM a 8 GB vnútornej pamäte, ktorú je možné rozšíriť o ďalších 32 GB pomocou microSD pamäťových kariet. V niektorých častiach sveta sa predáva model s polovičnou pamäťou RAM a s polovičnou vnútornou pamäťou, čo je v roku 2015 naozaj slabá výbava a sme teda radi, že ten náš model mal výkonu dostatok.

HTC Desire 320 screen (2) HTC Desire 320 screen (3) HTC Desire 320 screen (5)

Procesor spolu s pamäťou RAM zvládali bežné úlohy bez väčších problémov. Otváranie aplikácií bolo rýchle, rovnako ako prepínanie medzi nimi. Samozrejme, 1 GB pamäte RAM má svoje obmedzenia a prepínanie medzi viacerými náročnejšími aplikáciami môže trvať dlhšie, resp. sa môže vyskytnúť občasne dodatočné načítavanie aplikácie, s ktorou ste pracovali iba nedávno. To však pri používaní nijako extra neprekáža a kategória zákazníkov, pre ktorých je zariadenie určené, s tým problémy naozaj mať nebude.

Ak zohľadníme cenovku zariadenia, môžeme skonštatovať, že po výkonnostnej stránke je na rovnakej úrovni, ako konkurencia a možno je to ešte aj o čosi lepšie. Prostredie HTC Sense je už spravidla veľmi dobre vyladené a aj keď v tomto prípade nejde o plnohodnotnú nadstavbu od HTC, plynulosť prostredia je očividná v každom okamihu. Desire 320 nám pri používaní nerobil žiadne problémy a poradil si aj s menej náročnými hrami. Menší displej a slabší hardvér však nie je vhodný na tituly ako Dead Trigger 2 či Fifa 15, no ostatné bežné tituly si zahráte bez problémov.

Systém – nevlastný brat HTC Sense

HTC Desire 320 prichádza s predinštalovaným systémom Android 4.4.2 KitKat spolu s nadstavbou od HTC. Nejde ale o plnohodnotné prostredie Sense 5 či Sense 6, ako v prípade modelov z vyšších radov. V tomto prípade ide o akúsi odnož klasického Sense, pričom niektoré prvky prostredia chýbajú, niektoré sú prebraté zo staršej verzie Sense a niektoré z tej novšej.

HTC Desire 320 screen (1) HTC Desire 320 screen (16)

Pri rozsvietení displeja a odblokovaní zariadenia pritom len tak ľahko nezistíte, že nejde o plnohodnotnú verziu prostredia Sense 6.0. Ak ste ale v poslednom období prišli do styku s niektorými novšími zariadeniami od HTC, uvidíte menšiu nezvyklosť. Tou sú štyri ikony pre vybraté aplikácie, ktoré máte k dispozícii aj na domovských obrazovkách v tzv. doku. Tieto ikony sa na uzamknutej obrazovke nenachádzajú ani na niektorých modeloch z vyšších radov, ako napr. na HTC Desire 820. Tu si ale svoje mieste našli a nás to veľmi potešilo.

HTC Desire 320 screen (23) HTC Desire 320 screen (27) HTC Desire 320 screen (26)

Rovnako po odblokovaní obrazovky by sa mohlo zdať, že ide o klasické prostredie Sense. Nájdete tu aj klasické widgety hodín, ktoré charakterizujú prostredie od HTC. Notifikačná lišta je už podobnejšia čistému Androidu, aj keď v tomto smere nerobí HTC veľké zmeny ani v prípade klasickej nadstavby Sense. K dispozícii sú aj ikony pre rýchle nastavenia, ktoré ale nie je možné meniť a ani prispôsobiť ich poradie.

HTC Desire 320 screen (9) HTC Desire 320 screen (10)

Potešilo nás, že HTC neodobralo zo systému jednu zo svojich predností, ktorou je prepracované menu s aplikáciami. K dispozícii tak máte aj v tomto prípade všetky možnosti a nastavenia. Na výber máte zoradenie aplikácií podľa abecedy, podľa času inštalácie a podľa seba. V prípade poslednej možnosti si môžete zoradiť aplikácie podľa vlastných potrieb, môžete skryť tie, ktoré vidieť nechcete a priamo v menu s aplikáciami si môžete vytvárať priečinky. My si túto možnosť nevieme vynachváliť a s obľubou ju používame na všetkých zariadeniach od HTC, ktoré sa nám dostanú do rúk.

HTC Desire 320 screen (17) HTC Desire 320 screen (18) HTC Desire 320 screen (19)

Mierne upravené nastavenia pôsobia na prvý pohľad tak, akoby pochádzali z prostredia Sense, no chýba tu niekoľko možností. Nenájdete tu panel s prispôsobením, kde je jednoducho možné nastaviť si všetky rôzne grafické prvky prostredia. K dispozícii je ale možnosť prepnúť zobrazovanie domovskej obrazovky do jednoduchého režimu, čo ocenia najmä menej skúsení užívatelia. Tiež tu nenájdete žiadne režimy šetrenia batérie, čo by sa tomuto malému telefónu určite zišlo. Ako bonus tu ale nájdete zvukové profily a nastavenie automatického vypnutia zariadenia, čo sú možnosti, ktoré poznáme najmä zo zariadení využívajúcich čistý, alebo takmer čistý Android. Aj to nám naznačuje, že nemáme dočinenia s dokonale prepracovanou nadstavbou Sense, ale iba jej slabším odvarom.

HTC Desire 320 screen (22) HTC Desire 320 screen (28) HTC Desire 320 screen (29)

Najväčší rozdiel oproti klasickému Sense je v tomto prípade v predinštalovaných aplikáciách. Nemáme pritom namysli bloatware, ale klasické užitočné tituly, ktoré HTC ponúka. Nájdeme tu balík aplikácií od Google a niekoľko užitočných titulov, ako napr. kancelársky balík Polaris Office či jednoduchého správcu súborov. Chýbajú ale všetky tri naše obľúbené aplikácie od HTC – Galéria, Dialer a Počasie. Našťastie, galériu si môžete stiahnuť z obchodu Play. Aplikácia Počasie chýba úplne a aplikácia Dialer je prebratá z čistého Androidu, pričom ponúka iba zlomok tých funkcií, ktoré nájdeme v aplikácii v prostredí Sense.

Celkovo tak rozdielov oproti plnohodnotnej verzii Sense nie je veľa, no najlepšie by bolo, keby vôbec žiadne nie sú. Chápeme hardvérové obmedzenia dostupnejšieho zariadenia, no klasické aplikácie od HTC nám trochu chýbali. Veríme, že ide o jedno z posledných zariadení, ktoré majú takéto obmedzenia a že v budúcej generácii dostupného HTC Desire nájdeme plnohodnotnú verziu Sense.

Multimédiá – iba to najdôležitejšie

Keď sa pozriete na HTC Desire 320, môžete predpokladať, že nejde o zariadenie určené primárne na prácu s multimédiami. Na dnešné pomery už podpriemerne malý 4,5-palcový displej s nízkym rozlíšením nie je zrovna panel, na ktorom by ste si chceli užiť pozeranie videí či filmov. Napriek tomu si na ňom môžete príležitostne pozrieť napríklad YouTube videá či iný obsah, aj keď menej výrazné farby a nižší jas vás môžu odradiť od pozerania dlhších seriálov či filmov.

HTC Desire 320 screen (30) HTC Desire 320 screen (15)

Telefón je dobre vybavený aj po softvérovej stránke, aj keď nám chýba plnohodnotná aplikácia Galéria z prostredia HTC Sense. Nájdeme tu iba štandardnú galériu z čistého Androidu, ako aj základný prehrávač hudby či FM rádio. Poteší aj prítomnosť aplikácie Zaujímavé videá, čo je vlastne nástroj na vytváranie krátkych videí podobných Zoe. Nájdeme tu tiež známy feed so správami a informáciami BlinkFeed vo svojej plnej kráse a so všetkými funkciami, vďaka ktorým si môžete túto domovskú obrazovku prispôsobiť podľa svojich predstáv.

HTC Desire 320 recenzia-10

Ak budete chcieť Desire 320 používať na počúvanie hudby, zrejme by ste mali používať slúchadlá. Reproduktor neponúka veľmi kvalitné podanie zvuku pri hudobných skladbách, ale potešil nás svojou hlasitosťou. Vďaka tomu si môžete pozrieť napríklad videá v hlučnom prostredí so svojimi priateľmi, aj keď sa HTC nepodarilo v tomto prípade osadiť reproduktor na prednú stranu zariadenia. To je tiež trochu škoda a znovu ide o jednu z oblastí, ktorú by mohla spoločnosť v prípade dostupných zariadení zlepšiť. Chápeme, že HTC neinvestuje do dizajnovania takéhoto zariadenia toľko, ako do vlajkových lodí, no privítali by sme, keby sa našiel spôsob, akým by bolo možné priniesť reproduktor na prednú stranu aj takýchto dostupných zariadení.

Konektivita a komunikácia – základ pre bežné používanie

HTC Desire 320 je priemerne vybaveným zariadením, ktoré ponúka štandardné spôsoby pripojenia typické pre túto triedu zariadení. K mobilnému internetu sa pripojíte pomocou technológie GPRS, EDGE a HSPA s maximálnymi rýchlosťami do 21,1 Mbps. Nejde tak o najrýchlejšie 3G pripojenie, no pre bežné používanie to stačí.

K Wi-Fi sieťam sa pripojíte pomocou štandardu 802.11 b/g/n. Samozrejmosťou je aj pripojenie Bluetooth v4.0 s podporou A2DP. Nenájdeme tu NFC a ani LTE, čo ale nie je žiadnym prekvapením a ani sklamaním. Tieto možnosti pripojenia nachádzame zväčša u zariadení vyššej triedy a pre nenáročného užívateľa nebude zrejme veľkou prekážkou, keď ich v Desire 320 nenájde.

Všetky použité technológie pre pripojenie k sieťam a ostatným zariadeniam fungovali veľmi dobre. Wi-Fi signál bol silný a porovnateľne stabilný s ostatnými zariadeniami z tejto triedy. To isté platí aj o mobilnom signáli, ktorý bol spoľahlivý a v niektorých prípadoch možno aj lepší, ako aj na niektorých zariadeniach z vyššej triedy. Hlasové hovory boli tiež bezproblémové a čisté, čo potvrdila aj druhá strana. Z hľadiska konektivity tak ide o dobre vybavený smartfón, ktorého možnosti budú stačiť väčšine užívateľov, ktorí si ho zadovážia. Jedinú výčitku by sme mali možno voči tomu, že 3G pripojenie nepodporuje rýchlosti do 42,2 Mbps, čo by dnes už mohlo byť štandardom aj v prípade dostupnejších zariadení.

Fotoaparát – blesk = áno, autofocus = nie

HTC Desire 320 ponúka 5-megapixelový hlavný fotoaparát. Keďže ide o snímač s pevným focusom, je zrejmé, že bude určený iba na výnimočné fotografovanie. Výsledné fotografie sú často neostré a neponúkajú dostatočnú úroveň detailov, aj keď v niektorých prípadoch sa nám podarilo zhotoviť pomerne pekné snímky. Podmienkou je ale dostatok svetla a ak sa ocitnete v situácií s horším osvetlením, výsledky sú o triedu horšie. V týchto prípadoch vám ale pomôže vstavaný LED blesk, čo vytvára pomerne zaujímavý kontrast. Väčšinou sa totiž stáva, že výrobca použije možno aj trochu lepší fotoaparát bez blesku, ako by si mal zvoliť snímač s pevným zaostrovaním a pridať LED diódu. Ktovie, aký dôvod preto mala spoločnosť HTC, no ide určite o zaujímavé riešenie.

HTC Desire 320 sa vyznačuje aj tým, že napriek nízkej cenovke dokáže natáčať video vo Full HD rozlíšení. To je síce pravda a pri nastavení kvality videa na “jemnú” naozaj dokážete vytvoriť Full HD záznam, no výsledok zaostáva v mnohých smeroch. Video je síce pomerne plynulé, no objekty sú opäť veľmi neostré a farby sú nevýrazné. Pre príležitostné natočenie zaujímavej situácie vám možno postačí, no pre vytváranie umeleckých či iných detailných videí vám Desire 320 stačiť určite nebude.

Trochu nás mrzelo aj to, že v zariadení HTC Desire 320 sme nenašli klasickú aplikáciu fotoaparátu z HTC zariadení. V prípade tohto modelu ide o okresanú aplikáciu, ktorá síce ponúka mnohé funkcie a nastavenia, no v žiadnom prípade sa nedoťahuje na klasickú aplikáciu fotoaparátu. Pre príležitostné fotografie je však dostatočná, ponúka niekoľko režimov fotografovania a bežným užívateľom tu nebude zrejme nič chýbať.

HTC Desire 320 screen (24)

Celkovo tak môžeme zhodnotiť, že Desire 320 nie je fotografickým smartfónom. Hovorí o tom kvalita použitého snímača, ako aj prostredie aplikácie fotoaparátu. Pre príležitostné fotografovanie však postačí, no určite sa nejedná o jedno z tých zariadení, ktorým by ste mohli nahradiť svoj kompaktný digitálny fotoaparát.

Batéria – nie je stavaná na veľkú záťaž

HTC použilo vo svojom modeli Desire 320 Li-Ion batériu s kapacitou 2 100 mAh. To nie je vzhľadom na použitý hardvér vôbec málo, a tak sme boli zvedaví, ako sa bude telefónu dariť pri reálnom používaní. Hodnotenie výdrže začneme pozitívami. Medzi tie patrí jednoznačne perfektný stand-by čas, keď sa telefón prakticky nevybíja. Pre objektívne zhodnotenie výdrže sme nevypínali pripojenie k internetu, nechali sme aktualizovať dva G-Mailové účty, účet na Facebooku, Twitteri a Instagrame. Výsledkom bolo, že počas noci nám úroveň nabitia klesla o 2%. To je naozaj skvelé a odrazí sa to aj na celkovej výdrží batérie.

HTC Desire 320 screen (13) HTC Desire 320 screen (14)

Ak ale telefón používate, výdrž ide prudko dole. Nám na jedno nabitie nevydržal takmer nikdy dlhšie ako jeden deň. Na konci dňa nám zostávalo spravidla okolo 20 – 30 % batérie, pričom displej nebol počas dňa nikdy zapnutý dlhšie, ako 2 hodiny. Väčšinou sme telefón používali na prezeranie internetu, sociálnych sietí a iných štandardných aplikácií. To naozaj nie sú veľmi dobré výsledky a od batérie sme očakávali viac. Ako sme už ale spomenuli, stand-by výdrž je naozaj obdivuhodná. Ak teda nebudete telefón používať veľmi aktívne, vydržať vám môže aj niekoľko dní. Akonáhle ho ale budete počas jedného z týchto dní sústavne používať niekoľko desiatok minút, je veľmi pravdepodobné, že ho večer budete musieť pripojiť k elektrine. Aj z tohto dôvodu by sme privítali spoľahlivé šetriace režimy, ktoré v ostatných verziách prostredia HTC Sense nájdeme, no tu chýbajú.

Záver

HTC Desire 320 je jednoznačne určený pre najmenej náročných užívateľov. Tí možno aj ocenia fakt, že ide o menšie zariadenie. Mnohí výrobcovia dnes už vo svojom portfóliu ani nemajú zariadenie so 4,5-palcovým displejom. HTC však myslí na všetkých užívateľov a ak neviete prísť na chuť novým veľkým zariadeniam, možno vás osloví práve Desire 320. Pri kúpe však myslite na niektoré obmedzenia, ktoré sú na tento model naviazané. Na mysli máme najmä horší displej a fotoaparát, ako aj podpriemernú výdrž batérie. Všetky tieto prvky ale nemusia byť prekážkou pre nenáročného užívateľa, ktorý chce mať iba zariadenie s Androidom s dostatočným výkonom a za primeranú cenu.

Plusy

+ Kompaktné telo

+ Prvky z prostredia HTC Sense

+ Vymeniteľná batéria + microSD slot

Mínusy

– Displej

– Fotoaparát

– Výdrž batérie

5.3.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+