MojAndroid

Telefón so zameraním na sociálnu sieť Facebook? Nech sa páči! Spoločnosť HTC už dávnejšie predstavila Android smartfón, ktorý sa môže pochváliť zameraním práve na túto sociálnu sieť a k tomu prispôsobil aj jeho funkcie.

Konštrukcia

HTC ChaCha patrí svojou konštrukciou k tým menej obvyklým. Vďaka klenutému krytu sa výborne drží v ruke a telefonovanie s ním je nadmieru pohodlné. K tomuto faktu prispievajú aj rozmery 114.4 x 64.6 x 10.7 mm a váha 124g. Kombinácia bielej a striebornej farby je naozajstným dizajnovým skvostom, ktorý v spojení s použitými materiálmi plast a kov tvoria pevnú konštrukciu hodnú spoločnosti HTC.

Vďaka precíznej konštrukcii nič nevŕzga a nie je počuť ani žiadne iné nepríjemne zvuky.  Špecialitou tohto telefónu je však práve jeho hárdverová QWERTY klávesnica na prednej strane v štýle BlackBerry doplnená o špeciálny kláves pre rýchlejšiu integráciu so sociálnou sieťou Facebook.

Nad klávesnicou sa nachádza 2,6 palcový dotykový displej chránený tvrdým sklom Gorilla Glass so štandardnou kombináciou kapacitných tlačidiel. Kamera pre videohovory je umiestnená v pravom hornom rohu a úplne hore  nájdete reproduktor, ktorý je spolu s notifikačnou LED diódou chránený kovovou mriežkou.

Na ľavom boku je do tela integrovaný micro USB konektor a hneď nad ním dvojica spojených tlačidiel pre ovládanie hlasitosti, pri ktorých musíte na ich stlačenie vynaložiť trochu viac úsilia ako ste možno zvyknutí. Vrchná časť slúži pre pripojenie slúchadiel prostredníctvom 3,5 mm jack konektora a nájdete tu aj tlačidlo pre zapnutie alebo tiež prechod do úsporného režimu.

Zadnú stranu lemuje kovový pás s logom HTC. Na ním vyčnieva snímač fotoaparátu s LED bleskom, vedľa ktorého nájdete hlasitý reproduktor. Pod pásom sa nachádza plastový kryt batérie, ktorý ukrýva batériu s príslušnými konektormi pre SIM a micro SD kartu. Ak mám pravdu povedať, otváranie zadného krytu je naozaj problematické- s krytom musíte doslova zápasiť, aby ste ho dali dole.

QWERTY klávesnica

Veľkým lákadlom pre všetkých bude prítomnosť samotnej klávesnice, vďaka ktorej môžete chatovať s priateľmi dlhé hodiny alebo pohodlne písať e-maily či SMS správy. Klávesy sú od seba dostatočne vzdialené a o ich stlačení vás presvedčí ako zvuková tak aj mechanická odozva. Klávesnica má okrem štandardného rozloženie QWERTY na niektorých klávesoch aj doplnkové znaky a čísla, ktoré aktivujete so súčasným stlačením klávesy FN. K dispozícii sú aj klávesové skratky pre spustenie fotoaparátu a nastavení telefónu. Škoda, že telefón nepodporoval prediktívne písanie v slovenskom jazyku – aspoň mne sa ho nepodarilo nastaviť. Na klávesnicu je potrebné si chvíľu zvykať. Spočiatku som robil preklepy, ale po niekoľkých napísaných e-mailoch a chatovaní cez Google Talk som si zvykol a písanie bolo potom už veľmi rýchle a bezproblémové.

Nad štandardným rozložením klávesnice sa nachádza ešte dvojica tlačidiel pre prijatie a odmietnutie hovoru.

Funkcie QWERTY klávesnice

  1. Ak začnete písať na klávesnici na ploche Androidu, automaticky sa spustí inteligentné vyhľadávanie kontaktov, pričom pre aktivovanie numerickej časti klávesnice nepotrebujete mať stlačené tlačidlo FN
  2. V nastaveniach aplikácie môžete v položke Rýchle spustenie nastaviť klávesové skratky pre spustenie ľubovoľnej aplikácie.

Facebook tlačidlo

Špeciálny význam ma pri tomto telefóne práve tlačidlo s dobre známym logom Facebook. Každý už asi tuší na čo sa používa ;). Vo väčšine prípadov funguje táto klávesa ako skratka pre zdieľanie statusu, ku ktorému môžete pridať fotografiu. No za prítomnosti určitých aplikácií môžete zdieľať napríklad:

  1. Názov prehrávanej skladby
  2. Odkaz na internetovú stránku, ktorú máte práve otvorenú v prehliadači
  3. Pri spustenom fotoaparáte stačí stlačiť Facebook tlačidlo pre odfotenie snímku – ten sa môže následne uploadnúť do albumu na Facebooku. Pridať môžete aj popis alebo označiť niekoho na fotografii. Podobne môžete postupovať aj pri prezeraní fotografií vo fotoalbumoch. Tlačidlo na seba upozorňuje blikaním.

Displej

Displej Cha Cha je naozaj malý. Jeho uhlopriečka je len 2,6 palca čo je rovnaká veľkosť ako pri staršom modely Sony Ericsson mini pro. Rozlíšenie 480 x 320 px je vzhľadom na malé rozmery displeja viac než postačujúce. Ku kvalite zobrazenia nemám výhrady – pozorovacie uhly, farebnosť, kontrast a dokonca aj čitateľnosť displeja na slnku sú na tom pomerne dobre. Vzhľadom na malé rozmery by však niektorí, najmä starší ľudia, mohli mať s čítaním problémy.  Do úvahy treba zobrať aj fakt, že displej je orientovaný šírku a tým pádom môžu mať niektoré aplikácie pri spustení problémy alebo sa ako v mojom prípade zobrazia s opačnou orientáciou ako displej. Počet dotykových bodov, ktoré displej dokáže rozoznať sú 4.

Výkon

Cha cha neohúri svojimi technickými parametrami, ale pri zameraní telefónu na sociálne siete, písanie a telefonovanie nič viac ani nepotrebujete. V prípade tohto telefónu sa o plynulý chod systému a rýchle spúšťanie aplikácií stará procesor s taktom 800MHz a operačná pamäť o kapacite 512MB – nedostatok výkonu by ste pri bežnom používaní nemali pocítiť. Ak vás zaujíma ako sa smartfónu darilo vo výkonnostných testoch neprehliadnite nasledovnú tabuľku:

Aplikácia

Body

Antutu Benchmark

1578

CF Bench

1291/740/960

Linpack for Android

9,4MFLOPS

SmartBench 2011

478/498

Pre ukladanie dát a inštalovanie aplikácií máte k dispozícií pomerne málo miesta a to rovných 122MB. Po nainštalovaní niekoľkých aplikácii alebo hier budete musieť siahnuť po presunutí nainštalovaných programov na SD kartu alebo k drastickejšiemu riešeniu, odinštalovaniu niektorých aplikácií na úkor iných. Každopádne, 130MB dnes už nestačí.

Hranie hier bude možno trochu komplikovať veľkosť displeja, ale aj tak by Cha Cha mala postačovať na všetky bežné hry, vrátane populárnych Angry Birds. V Neocore dosiahla 41,6Fps.

Systém

V telefóne sa ako inak nachádza Android verzie 2.3.3 s nadstavbou HTC Sense verzie 2.1. Táto je výrobcom prispôsobená pre použitie na malom displeji, funkcie však ostávajú rovnaké – tie sme podrobne preberali v našom seriáli o tomto alternatívnom prostredí.

Zmien sa okrem lockscreenu s HTC Sense 3.0 dočkali aj niektoré ovládacie prvky. Na defaultnej ploche sa zobrazujú tlačidlá pre spustenie App drawera a pre kustomizáciu plochy- ich maximálny počet môže byť sedem. App drawer je v bielej farbe s modrým rámom, ktorý ponúka na výber tri rôzne usporiadanie aplikácií: všetky podľa abecedy, najčastejšie používané a nami nainštalované. Dizajnových zmien sa dočkali aj ostatné HTC aplikácie ako počasie, fotoalbum, videá, správy alebo aj kontakty.

Seriál HTC Sense 2.0: Predstavenie základných funkcií (1.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Rýchle spustenie (Fast Boot) a ďalšie nové funkcie (2.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Ako funguje HTCsense.com (3.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Uprav si telefón podľa seba (5.časť)

Multimédia, prehrávanie videa

Displej tohto telefónu ho síce nepredurčuje na prehrávanie filmov alebo iných videí, ale v prípade potreby poslúži veľmi dobre. Natívny videoprehrávač toho veľa neprehrá, ale na to tu máme Android Market s tisíckami aplikácií aby sme si mohli nainštalovať napríklad Mobo Player, ktorý DivX a XviD videá zvláda s prehľadom.

Multimédia, zvuk a prehrávanie hudby

K prehrávaniu hudobných skladieb je tu predinštalovaný prehrávač známy z HTC Sense prostredia. Tento poskytuje všetky jeho funkcie okrem ekvalizéra a zvukových efektov. Zvuk vychádzajúci zo zadného reproduktora je len priemerný – prevažujú vysoké tóny, ktoré pri vyšších hlasitostiach mierne skreľujú.

Seriál HTC Sense 2.0: Nadupané multimédiá (7.časť)

Fotoaparát

Cha Cha disponuje dvoma snímačmi. Na zadnej strane sa nachádza hlavný fotoaparát s rozlíšením 5Mpx, ktorý je doplnený o LED blesk. Vyhotovené snímky sú len priemerné –fotoaparát aj pri výborných svetelných podmienkach robí trochu tmavé fotografie, ktoré sú navyše v niektorých miestach aj rozmazané. Fotenie pri slabom osvetlení je o to horšie. Druhý snímač má len VGA rozlíšenie a preto je vhodný skutočne len pre videohovory.

Smartfón poskytuje aj možnosť natáčať video – zabudnite však na HD kvalitu. Cha Cha poskytuje maximálne rozlíšenie videa 720×480 px, ktorého kvalita je slabšia a video je miestami navyše aj trhané. Kamera umožňuje aj zaostrovanie dotykom počas natáčania.

Všetko o fotografovaní sa môžete dočítať aj v 7. časti seriálu o HTC Sense a multimédiách.

Konektivita

Telefónu, ako je už štandardom, nechýba podpora WiFi sietí b/g/n, Bluetooth verzie 3.0 s A2DB a rýchle prenosy v 3G sieti s maximálnou rýchlosťou sťahovania HSDPA do 7,2Mbps. Nechýba ani prítomnosť funkcie WiFi hotspot pre zdieľanie internetového pripojenia mobilu prostredníctvom WiFi siete. Telefón s PC prepojíte za pomoci micro USB portu a príslušného kábla.

Internetový prehliadač, kontakty, e-maily

O tom, že prehliadanie webu na tak malom displeji nie je veľká sranda vám asi nemusím hovoriť. Pre túto činnosť by som určite zvolil iný smartfón s väčším displejom, ale ak používate internetový prehliadač iba zriedkavo, na občasné vyhľadanie informácií, bude HTC Cha Cha postačovať. Podporovaný je aj flash obsah ako reklamné bannery, ale prehrávanie Flash videa nie je podporované.

Kontakty ako aj ostatné textové správy a e-maily sú spravované samostatnými aplikáciami, ktoré sme už popisovali:

Seriál HTC Sense 2.0: Vylepšené maily a komunikácia (6.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Vyhľadávanie a surfovanie (4.časť)
Seriál HTC Sense 2.0: Mapy a navigácia (8.časť)

Jedinou zmenou je zmena samotného prostredia, ktoré musel výrobca prispôsobiť menším rozmerom displeja.

Výdrž batérie

Batéria ma kapacitu 1250mAh, čo sa odrazilo aj na výdrži telefónu na jedno nabitie. Pri mojom bežnom používaní a to niekoľko hovorov, odosielanie e-mailov (aj s prílohami o veľkosti okolo 1MB), fotení a neustále zapnutom mobilnom internete som musel telefón po nočnom nabíjaní večer znova pripojiť na nabíjačku. Pri slabšom používaní sa ale kľudne môžete dostať aj nad celý deň výdrže.

Záver

HTC Cha Cha je veľmi sympatický telefón s kvalitnou konštrukciou a výbornou QWERTY klávesnicou. Nedostatkami, na ktoré by sme nemali zabudnúť je atypický displej, ktorý spôsobuje nekompatibilitu s niektorými aplikáciami, na druhej strane má výborné rozlíšenie a priaznivú čitateľnosť na priamom slnku. Telefón sa dá zohnať už od ceny 250€ . Priaznivcov by si mohol nájsť najmä medzi mladšími.

Hodnotenie MojAndroid.sk

Plusy:
+ QWERTY klávesnica
+ Dizajn, konštrukčné spracovanie
+ Facebook tlačidlo
+ HTC Sense

Mínusy:
– malý displej
– nekompatibilita s niektorými aplikáciami
– nie moc kvalitný fotoaparát a natáčanie videa
– malá vnútorná pamäť

Parametre

Všeobecné

2G siete
GSM 850 / 900 / 1800 / 1900
3G siete UMTS 850/900/1900/2100
Dátum predstavenia Február 2011
Veľkosť Rozmery 114.4 x 64.6 x 10.7 mm
Váha 120 g
Displej Typ kapacitný dotykový, 256k farieb
Veľkosť 480×320 pixelov, 2,6 palca
  • Forilla Glass
  • QWERTY klávesnica
  • podpora multi touch
  • automatické otočenie používateľského rozhrania vďaka akcelerometru
  • senzor blízkosti pre automatické vypnutie
  • HTC Sense 2.1
Zvuk Typy upozornení Vibrovanie, zvonenia vo formátoch MP3 a WAV
Hlasitý odposluch Áno
3.5mm jack Áno
Pamäť Telefónny zoznam Prakticky neobmedzený počet kontaktov a ich podrobností. Možnosť priloženia fotografie.
Zoznam hovorov Prakticky neobmedzený
Vnútorná 512 MB ROM, 512 MB RAM
Pamäťová karta microSD, až do veľkosti 32GB, 2 GB je priložená v krabici
Údaje GPRS áno
EDGE áno
3G HSDPA, 7.2 Mbps; HSUPA, 384 Kbps
WLAN Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi hotspot
Bluetooth Áno, v3.0 s A2DP
Infračervený port Nie
USB Áno, microUSB v2.0
Fotoaparát Primárny 5 MP, 2592×1944 pixelov, automatické zaostrovanie, LED blesk
Funkcie Geoznačkovanie, detekcia tvárí
Video Áno, 720×480 px/30fps
Sekundárny Áno, VGA
Vlastnosti a funkcie Operačný systém Android OS, 2.3 (Gingerbread)
Procesor

800 MHz processor

Správy SMS (zobrazenie konverzácií), MMS, Email, Push Email, IM,RSS
Internetový prehliadač HTML
Rádio Stereo FM rádio s RDS
Hry Áno
Farby Čierna, strieborná
GPS Áno, s podporou A-GPS
Java Áno, cez Java MIDP emulátor
  • integrácia s SNS
  • Facebook tlačidlo
  • digitálny kompas compass
  • Google vyhľadávanie, Mapy a Mail
  • YouTube, Google Talk, integrácia s Picasou
  • MP3/AAC+/WAV/WMA
  • MP4/H.264
  • Prediktívne písanie
Batéria Štandardná batéria, Li-Ion 1250 mAh
Pohotovostný režim Do 430 h (2G) / Do 660 h (3G)
Čas hovoru Do 7 h 30 min (2G) / Do 7hod (3G)
Iné Cenová skupina
27.8.2011

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+