MojAndroid

Honor View10 patril vlani bez pochýb medzi telefóny s najlepším pomerom ceny a výkonu vo vyššej triede. Zdá sa, že sa tento ťah výrobcovi vyplatil, pretože tento rok prináša nástupcu Honor View20. Ten má veľmi podobné poslanie ako jeho predchodca – použiť väčšinu vlastností vlajkovej lode Huawei z radu Mate, pridať vlastné štýlové prevedenie a najmä dramaticky znížiť cenovku.

Balenie: Iba to najnutnejšie

Hoci Honor View20 je aktuálne najlepším smartfónom tejto značky, v balení nájdete iba tie najnutnejšie kúsky príslušenstva. Okrem telefónu a potrebnej dokumentácie k nemu sa tu ukrýva nástroj na výber SIM karty, rýchlonabíjačka a USB-C kábel. Nenájdeme tu dokonca ani žiadne slúchadlá. Poteší ale praktické silikónové priehľadné puzdro, ktoré je už pre smartfóny tejto značky typické.

Konštrukcia a dizajn: Vzhľad na prvom mieste

Zrejme nikto nemôže povedať, že by bol Huawei Mate 20 Pro vyslovene škaredý telefón. Ako vždy, jeho dizajn nemusí padnúť do oka každému, no nemožno poprieť extrémne prémiové spracovanie a zmysel pre detail, ktorým tento telefón vyniká.

Aj preto mali v HONOR-e ťažkú úlohu s tým, aby prišli ešte s niečím novým a lepším. Hoci dizajn týchto dvoch telefónov je porovnateľný, v prípade Honor View20 je spracovanie určite odvážnejšie.

Všetko to začína už vpredu, kde neslávne známy výrez vystriedala diera v displeji. Táto novinka nás zrejme bude sprevádzať minimálne celým rokom 2019 a práve Honor View20 je jedným z prvých u nás dostupných smartfónov, ktoré ju ponúkajú.

Čo sa týka dizajnu, toto riešenie tiež nepadne do oka každému používateľovi. Je ťažké nevšimnúť si dieru v ľavom hornom rohu, ktorá uchováva selfie kameru. Na druhej strane, toto riešenie je oveľa praktickejšie ako v prípade výrezu. Zaberá totiž oveľa menej miesta, a tak sa do panelu s upozorneniami znovu zmestí oveľa viac ikon.

Samozrejme, najväčšou výhodou je extrémne minimálny rámik okolo celého displeja. Aj Honor View20 má bradu, no tá je absolútne minimálna a v pomere displeja k prednej strane patrí tento telefón medzi tie najlepšie aké sa nám dostali do rúk.

Samotný displej má veľkosť 6,4” a telefón prichádza s rozmermi 156,9 x 75,4 x 8,1 mm a hmotnosťou 180 gramov. Ide tak o ďalší ozajstný tabletofón, ktorý ocenia najmä používatelia s väčšími rukami.

Honor ale tento priestor využil naozaj na 100 % a zdá sa, že vpredu sa nachádza iba displej. Opak je však pravdou, nájdeme tu všetky potrebné prvky, ktoré majú aj ostatné telefóny. Štrbinka pre reproduktor je ukrytá ešte nad displejom, na prvý pohľad ju možno ani nezbadáte. V jej vnútri sa nachádza dokonca aj notifikačná LED dióda, čo je detail, ktorý ocenia mnohí používatelia.

Boky zariadenia nie sú ničím špeciálne. Prednú a zadnú sklenenú stranu spája kovový rám, v ktorého pravej strane nájdeme tlačidlo napájania a dvojtlačidlo pre ovládanie hlasitosti. Naľavo je zásuvka na SIM karty a dole nájdeme USB-C port a mriežku multimediálneho reproduktoru, ako aj jeden mikrofón.

Zaujímavá je vrchná strana, ktorá uchováva presunutý senzor pre automatický jas displeja, ktorý si nenašiel miesto na prednej strane. Okrem toho tu nájdeme aj 3,5mm jack pre slúchadlá, čo je veľmi vítanou funkciou. Nechýba dokonca ani IR vysielač pre ovládanie spotrebičov a pozornému oku neunikne ani ďalšia štrbinka mikrofónu.

Veľa pozornosti púta aj atraktívna zadná strana. Honor View20 je dostupný vo viacerých prevedeniach, no nám sa do rúk dostalo to, ktoré zrejme bude sprevádzať najväčšiu časť jeho majiteľov. Ide o modrú farbu Phantom Blue, ktorá ponúka špeciálne spracovanie. To láme svetlo do tvaru písmena “V”, ktoré vytvára rôzne odtiene modrej farby. Tento efekt je skutočne veľmi pekný a originálny a ide o príjemnú zmenu oproti “bežným” gradientným farbám, ktoré sú už tradičné pre smartfóny Huawei a Honor.

Okrem toho je zadná strana pomerne strohá. Hore vľavo sa nachádza šošovka hlavnej, 48MP kamery. Vedľa nej nájdeme špeciálnu 3D stereo kameru a diódu blesku. Nižšie v strede sa nachádza skener odtlačkov a inak už zadná strana obsahuje iba popisky od výrobcu.

Celkovo môžeme zhodnotiť dizajn a spracovanie telefónu veľmi kladne. Kvalitná konštrukcia, nápadité prevedenie a praktické spracovanie sú prvky, ktoré sa nám na moderných telefónoch páčia. Honor to dosiahol bez toho, aby bol výsledok zbytočne extravagantný. Výborne. Celkovému dojmu napomáha aj fakt, že zadná strana je akoby zázrakom odolná voči odtlačkom prstov. Špeciálny lom svetla tak nielen pôsobí pekne, ale aj prakticky skrýva odtlačky a nečistoty. Jedinou nevýhodou je absencia odolnosti voči vode a prachu s krytím IP. Telefón by síce mal byť aspoň čiastočne odolný, no výrobca nezískal žiaden IP certifikát, a tak zrejme nebude najlepší nápad brať ho so sebou do bazéna či do sprchy.

Skener odtlačkov: Tradične užitočný

Jednou z domén, kde Honor v modeli View20 narozdiel od Huawei Mate 20 Pro neexperimentoval, je skener odtlačkov. Ten nenájdeme v displeji, ale na zadnej strane. Toto riešenie je stále veľmi rozšírené a my voči nemu nemáme žiadne výhrady.

Znovu patrí medzi tie najrýchlejšie aké sme kedy vyskúšali. Je tiež dostatočne veľký a veľmi presný a na zadnej strane ho nahmatáte bez akýchkoľvek problémov. Obsahuje tiež tradičnú porciu extra funkcií v podobe gest, ktorými môžete jednoduchšie ovládať systém. Skener odtlačkov poslúži na stiahnutie notifikačnej lišty, zdvihnutie hovoru či zastavenie budíku. Ako obyčajne, aj teraz sa nám najviac páčila funkcionalita pre zhotovenie fotografie, čo využijete najmä pri fotení selfie, kedy nemusíte telefón kŕčovito zvierať s cieľom dosiahnuť na spúšť na displeji, ale fotku spravíte jednoducho priložením prsta na skener na zadnej strane.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
11.2.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+