MojAndroid

Posledný týždeň sme sa zaoberali testovaním zaujímavého zariadenia s 5,5-palcovým displejom a dvojitým fotoaparátom. Nie, nejde o zväčšený HTC One M8 či M9, ale o zariadenie dcérskej spoločnosti Huaweiu. Honor 6 Plus sa začal predávať na našom trhu už dávnejšie, no až dnes vám prinášame jeho recenziu. Dočítate sa v nej všetko o tomto tabletofóne so zaujímavými vlastnosťami aj cenovkou.

KONŠTRUKCIA

Smartfóny značky Honor ponúkajú naozaj krásny a čistý dizajn. Inak tomu nie je ani v prípade modelu Honor 6 Plus, ktorý sme mali možnosť otestovať v čiernom prevedení. To vyzerá už na prvý pohľad veľmi elegantne a tento pocit nadobudnete aj po tom, ako zariadenie uvidíte z blízka. Konštrukcia je založená na kovovom ráme, ktorý je vpredu aj vzadu osadený odolným sklom. Doplnkom je plastový rám s lesklým spracovaním, ktorý sa nachádza aj v spodných rohoch. Celkovo pôsobí toto zariadenie pevným dojmom a počas jeho používania sme si nevšimli žiadne konštrukčné nedostatky. Hmotnosť sa zastavila na hodnote 165 gramov a rozmery zariadenia predstavujú 150,5 x 75,7 x 7,5 mm.

honor-6-plus-1

Prednú časť zariadenia vypĺňa zo 73,2% displej s uhlopriečkou 5,5 palca. Tlačidlá sa zobrazujú priamo na displeji, a tak ich pod ním budete hľadať márne. Čistý dizajn jednotnej línie plochy narúšajú iba predná 8 Mpix kamera, reproduktor pre hovory a senzory v hornej časti. Rovnako čistá je aj zadná strana, v ktorej sa okrem dvojice šošoviek fotoaparátu nachádza už len dvojitý LED blesk, nápis Honor, hlasný reproduktor a povinné informácie o originalite zariadenia. V tomto smere je krajšou biela verzia zariadenia, na ktorej informácie o originalite, rovnako ako odtlačky prstov, vidno menej.

Ľavý bok konštrukcie nie je obsadený žiadnym ovládacím prvkom, zatiaľ čo všetky tlačidlá a sloty nájdete napravo. Nachádza sa tu (zospodu nahor) slot pre microSIM a microSD kartu (v prípade dualSIM verzie slot na druhú SIM kartu), tlačidlo vypínania a dvojtlačidlo ovládania hlasitosti. Nabíjací konektor potom nájdete v spodnej časti a 3,5 mm jack s infračerveným portom hore.

DISPLEJ

Honor 6 Plus nemá prívlastok “plus” len tak náhodou. Ten sa týka práve jeho displeja, ktorý voči Honoru 6 narástol v uhlopriečke z 5 na 5,5 palca. Ide o jednotku IPS LCD, ktorá ponúka dobrú čitateľnosť na priamom slnku a pekné podanie farieb, ktoré sú však mierne presaturované. Rozlíšenie displeja je 1080 x 1920 pixelov, čo predstavuje hustotu približne 401 PPI. Odolné sklo neznámeho typu si robí svoju prácu dobre, okrem prednej časti ho nájdete aj vzadu. Takéto črty konštrukcie nesú aj smartfóny od Sony, kde sa Honor pri navrhovaní svojho zariadenia zrejme trochu inšpiroval, no nemôžeme mu to zazlievať. Celkovo nemáme k displeju žiadne výhrady a považujeme ho za lepší priemer dnešného trhu.

honor-6-plus-8

VÝKON

Honor je dcérskou spoločnosťou firmy Huawei, a tak aj v zariadeniach tejto značky nájdete vlastný procesor HiSilicon. Model Honor 6 Plus ponúka konkrétne čip označený ako HiSilicon Kirin 925, čo je 8-jadrový procesor s architektúrou big.LITTLE. 4-jadrový procesor s jadrami Cortex-A15 a frekvenciou 1,8 GHz slúži na náročné úkony, zatiaľ čo ďalší 4-jadrový čip (1,3 GHz Cortex-A7) slúži na menej náročné operácie. Celkovo je systém v zariadení veľmi svižný a počas testovania sme ho nedokázali prinútiť k väčšiemu zaváhaniu či spomaleniu, čomu značne napomohli aj 3 GB RAM a grafický čip Mali-T628 MP4. Plynule si poradil aj s náročnejšími hrami a obstojné skóre získal aj v sade benchmarkov, ktoré sme na ňom spustili.

PAMÄŤ

Na testovanie sme mali k dispozícii zariadenie s 32 GB vnútornej pamäte a podporou pre microSD karty do kapacity 128 GB. Počas testu sme v zariadení mali vloženú 64 GB microSD kartu a z vnútorného úložiska sme mali k dispozícii ďalších 25,77 GB, čo je dostatok miesta aj pre tých najnáročnejších používateľov Android zariadení. Pri zaplnení pamäte môžete priamo v nastaveniach zariadenia v sekcii Ukladací priestor spustiť aj Čistič úložiska, ktorý zo zariadenia vymaže staré a nepotrebné súbory.

honor-6-plus-pamat

OPERAČNÝ SYSTÉM

Hoci sa Honor snažil o úplné zjednodušenie a intuitívnosť systému v smartfóne Honor 6 Plus, cítiť v ňom jeho ázijské korene. Medzi základné špecifiká systému patrí absencia samostatného menu s aplikáciami, zaoblené ikony aplikácií či praktická notifikačná lišta, v ktorej nájdete okrem skratiek pre najpoužívanejšie funkcie aj hierarchicky zobrazené notifikácie. Honor 6 Plus prišiel na trh so systémom Android 4.4.2 KitKat, no výrazným spôsobom je zmenený práve nadstavbou Emotion UI 3.0.

honor-6-plus-os-8 honor-6-plus-os-11 honor-6-plus-os-10

Domáca obrazovka ponúka niekoľko plôch pre widgety, no aj všetky ikony nainštalovaných aplikácií, ktoré sa po stiahnutí uložia práve tu. Pri väčšom počte aplikácií je priam nutnosťou usporiadať aplikácie do viacerých priečinkov, no urobiť to musíte manuálne. Praktickou je v systéme najmä aplikácia Motívy, ktorá slúži na úpravu domácich obrazoviek, tapiet, motívu systému, ikon či písma. Zaujímavými sú ale aj ďalšie tituly, menovite:

  • Správca telefónu – univerzálna aplikácia na správu smartfónu, v ktorej môžete čistiť dočasné súbory, nastaviť blacklisty ak vás niekto obťažuje, zapnúť úsporu energie, nastaviť režim Nerušiť či spravovať upozornenia.
  • Súbory – v tejto aplikácii môžete spravovať hudbu, videá, dokumenty a ďalšie súbory uložené v mobile alebo na pamäťovej karte.
  • E-mail – prehľadná aplikácia na e-mail, ktorá podporuje aj Exchange a Hotmail účty, či manuálne nastavenia pre POP3/IMAP.
  • HiCare – ide o vzdialenú pomoc, ktorá vám pomôže pri riešení problémov s vašim zariadením.
  • Lupa – jednoduchá, no praktická aplikácia, ktorá vám priblíži pomocou fotoaparátu akýkoľvek detail.
  • Svetlo – aplikácia, s ktorou ovládate prisvetlovaciu diódu.
  • Inteligentné ovládanie – sprievodná aplikácie pre infračervený port, ktorý sa nachádza v Honore 6 Plus.

Notifikačná lišta je, ako sme už spomínali, rozdelená dvojmo. Okrem notifikácií a zmeškaných udalostí obsahuje aj rýchle prepínače pre najpotrebnejšie funkcie a ovládač jasu, ktorý dopĺňa automatický regulátor v prednej časti zariadenia. Jednotlivé prepínače si môžete zmeniť a preusporiadať tak, aby sa vám pohodlne používali. Zaujímavou je práve sekcia s notifikáciami, ktorá pri každom upozornení zobrazuje aj čas, kedy do zariadenia prišlo. Tlačidlom koša na časovej osi potom môžete odstrániť všetky upozornenia naraz.

honor-6-plus-os-9 honor-6-plus-os-18

Multitaskingové menu neprináša voči konkurentom nič nové, akurát tlačidlo v spodnej časti displeja, ktorým ukončíte procesy bežiace na pozadí. Pri 3 GB operačnej pamäte ale na toto tlačidlo nebudete musieť často klikať, nakoľko je pri bežnej práci voľný vždy viac ako 1 GB pamäte. Zaujímavou je ešte uzamknutá obrazovka, ktorá ponúka panel s rýchlymi skratkami pre ovládanie hudby, kalendár, kalkulačku, svetlo a zrkadlo. Aj tu je však cítiť inšpiráciu konkurenčným systémom od Apple.

Honor sa pri výrobe tohto zariadenia a navrhovaní jeho systému snažil o čo najväčšiu jednoduchosť. Tá je, dá sa povedať, dodržaná a na funkcie systému si rýchlo zvyknete. Bonusom je možnosť ovládania gestami, napríklad dvojitým poklepaním po zamknutej obrazovke ju prebudíte, prípadne nakreslením vami zvoleného písmena spustíte niektorú z aplikácií. Systém Android 4.4 KitKat je doplnený o niekoľko detailov, ktoré počas používania oceníte. Osobne nám ale chýba samostatné menu s aplikáciami.

MULTIMÉDIÁ

Smartfón s 5,5″ displejom je priam predurčený na konzumáciu multimédií. Tie sme si počas testovania užili aj my. V natívnom Full HD rozlíšení si poradí Honor 6 Plus s akýmkoľvek filmom či seriálom, menšie zaváhania pocítite pri vyšších rozlíšeniach. Tie sú ale na tak malom displeji s takýmto rozlíšením bezpredmetné.

honor-6_plus-multimedia

Pochváliť musíme aj pomerne hlasný zadný reproduktor, ktorého kvalita sa ale nedá porovnať napríklad so stereo reproduktormi, ktoré ponúkajú zariadenia HTC či Nexus 6. Na prehliadanie videí a občasné hlasné počúvanie hudby ale stačí. Pri slúchadlách sme nezaznamenali žiadne problémy a zvukový výstup hodnotíme pozitívne.

FOTOAPARÁT

Honor 6 Plus je výnimočný svojim dvojitým fotoaparátom. Výrobca ho prezentuje ako “zariadenie s tromi 8-megapixelovými fotoaparátmi”, no takýto koncept nie je jedinečný. Ponúka ho napríklad HTC One M9 či One M8. Druhý z dvojice fotoaparátov slúži na meranie hĺbky a vytvorenie rozmazaného bokehu na fotografiách, no dvojica fotoaparátov dokáže snímať spoločne aj 13 Mpix fotografie. Bokeh do snímok môžete pridať aj priamo v galérii alebo špeciálnej aplikácii, takže nejde o nejakú revolučnú novinku. Za výhodu skôr považujeme možnosť fotiť pri clone f0,95, čo vám umožní zachytiť na jedenkrát viac svetla, prípadne vytvárať 8 Mpix fotoaparátmi 13 Mpix fotografie. Zaujímavým je aj režim Super noc, ktorý by ste mali využívať pri fotení nočných snímok. Pripravte sa ale na to, že fotografie sa snímajú pomerne dlho a na ich dokonalé odfotenie budete potrebovať stabilnú ruku alebo statív.

honor-6-plus-2

Aplikácia Fotoaparátu je veľmi jednoduchá a okrem vyššie spomínaných funkcií ponúka ešte snímanie v HDR, zhlukové snímanie, panorámu, režim skrášlenia či vodotlač. Medzi jednotlivými režimami sa presúvate pohybom prstu do strán a hlavným prvkom aplikácie je jedno okrúhle tlačidlo v pravej časti. Maximálne rozlíšenie fotografií je 13 Mpix, cez predný fotoaparát to je 8 Mpix a video môžete nahrať v maximálnom rozlíšení Full HD. Kladne hodnotíme aj prítomnosť duálneho LED blesku, ktorý dokáže vytvoriť presne taký odtieň svetla, aby fotografia nebola zažltnutá alebo modrastá. Fotografie v noci však trpia značným šumom a ideálnou nie je ani technológia bokehu. Ukážky si môžete pozrieť nižšie, v plnom rozlíšení ich nájdete na tomto odkaze.

Prihláste sa na odber nášho YouTube kanálu MojAndroid.sk

KONEKTIVITA

Z pripojení sú v tomto zariadení dostupné všetky používané Wi-Fi profily, Bluetooth 4.0 aj A-GPS a GLONASS. Mobilné siete podporujú 3G aj 4G pripojenie, pričom LTE ponúka rýchlosti 6. kategórie 300/50 Mbps. Model s podporou 4G sietí má aj NFC a na káblové pripojenie môžete využiť klasický microUSB kábel. Výhodou je aj podpora USB OTG, čo znamená, že do Honoru 6 Plus môžete pripojiť aj externé úložisko vo forme USB kľúča. Počas hovorov sme si všimli o niečo nižšiu hlasitosť reproduktora, no prekážalo nám to len v naozaj hlučnom prostredí. Inak nemáme po stránke konektivity tomuto zariadeniu čo vytknúť.

honor-6-plus-7

Predinštalovaná klávesnica Swype patrí medzi najprepracovanejšie na trhu a podporuje aj slovenčinu. Dialer dokáže vyhľadávať kontakty inteligentne, teda podľa čísla aj mena, a tak sa dostanete rýchlo k osobe, ktorej chcete zavolať. Na prehliadanie internetu sme používali Google Chrome, ktorý pracoval svižne a pochváliť musíme aj pekne spracovanú aplikáciu na SMS správy, ktorej nechýba žiadna zo základných funkcií.

BATÉRIA

Honor 6 Plus má veľkú batériu s kapacitou 3600 mAh. Tá je zabudovaná napevno v konštrukcii a vymenia vám ju iba v servise. Výdrž batérie s takouto kapacitou by mohla byť vyššia, no stále patrí medzi nadpriemer. Na jedno nabitie dokážete so zariadením robiť plných 24 hodín s tým, že vám po jednom dni ostane stále okolo 15-25% batérie. Výdrž je limitovaná aj na čas zapnutého displeja, ktorý sa v prípade nášho testovania pohyboval na úrovni okolo 2 a pol hodiny. V tomto smere ide o iba priemernú hodnotu, no kvôli 5,5″ uhlopriečke to Honoru 6 Plus až tak nevyčítame. Počas testovania sme mali neustále zapnuté mobilné dáta aj Wi-Fi, cez deň sme asi 20 minút volali a na pozadí sme synchronizovali 3 e-mailové účty. S aplikáciami a hrami sme pracovali približne 2 hodiny.

ZÁVER

Cieľom spoločnosti Honor bolo vytvoriť jednoduché zariadenie, ktoré má byť bránou so sveta high-end Androidov. To sa im podľa nášho názoru podarilo. Honor 6 Plus má pekný dizajn, kvalitnú konštrukciu a rozhodne nesklame ani ďalšími funkciami. Z nich je najzaujímavejším asi dvojitý 8 Mpix fotoaparát či systém, ktorý ponúka rôzne vychytávky. Za zmienku stojí aj displej, ktorý je dobre čitateľný a ponúka pekné farby. A čo cena? Tá sa v čase písania recenzie pohybovala na úrovni 400 EUR. V pomere k výkonu a funkciám primeraná, nie?!

honor-6-plus-1

Plusy

+ displej

+ systém

+ pomer ceny a výkonu

+ dizajn

Mínusy

– kvalita fotoaparátu

– len priemerná výdrž batérie

29.5.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+