Nedávno uviedol Honor na globálny trh, vrátane slovenského, novú sériu smartfónov Honor 200. Tvorí ju trojica modelov, od Lite, cez základný až po Pro verziu. V redakcii máme všetky tri kúsky na testovanie, a tak sa postupne budeme venovať každému z nich v samostatnom článku. Toto je recenzia Honor 200 Pro.
Recenzia Honor 200 Pro je rozdelené na niekoľko častí:
- Cena a balenie
- Konštrukcia
- Displej
- Výkon a systém
- Fotoaparáty
- Batéria a výdrž
- Záverečné zhodnotenie
- Konkurencia
Honor 200 Pro je najvybavenejším z nového radu a nielen výbavou, ale i dizajnom patrí medzi zaujímavé smartfóny dostupné na našom trhu. Predáva sa v dvoch farebných verziách s matným prevedením zadnej steny. V konzervatívnej čiernej a elegantnej bielej, ktorá imituje mramorovú štruktúru. Práve štýlová biela k nám dorazila na testovanie.
Cena a balenie
Novinku som si vzala so sebou aj na oficiálne uvedenie do Paríža, aby som tam preverila fotoaparáty, celkové používanie i výdrž batérie na jedno nabitie. Už teraz môžem povedať, že Honor 200 Pro obstál na jednotku. Aj keď úplne bez chybičiek nie je a i cenovka 799 eur sa môže zdať odvážna.
Recenzia Honor 200 Pro: Konštrukcia
Telefón ponúka elegantný dizajn, čomu dopomáha zaoblenie na bokoch, tenký kovový plastový rám a najmä povrchová úprava zadnej steny so zaujímavým efektom. Tá je matná, takže odtlačky prstov vás trápiť nebudú, o niečo horšie je na tom šmykľavosť. Ovál foto zostavy na zadnej strane je inšpirovaný tvarom Gaudího domu Casa Mila, ktorý sa nachádza v španielskej Barcelone. Konštrukcia spĺňa certifikáciu IP65, takže zvládne striekajúcu vodu, na ponáranie však zabudnite.
Bez obalu si dávajte pozor, aby telefón neskončil nešťastnou náhodou na zemi. Naša testovačka si tvrdosť dopadu na betón už vyskúšala. Konštrukcia to zvládla, no na ráme v spodnej časti ostali nepekné “jazvy”.
Rozmiestnenie ovládacích prvkov je štandardné. V pravej bočnej stene sa nachádzajú klávesy ovládania hlasitosti a vypínač, ľavá stena je prázdna, takže ak telefón položíte na bok, napríklad pri fotografovaní pre vyššiu stabilitu, nebude sa vám zariadenie kývať.
Spodná strana obsahuje šuplík na dve nanoSIM karty, USB-C konektor a reproduktor. Druhý, ktorý poslúži na stereo reprodukciu zvuku, nájdeme hore. Spolu s odrušovacím mikrofónom a infraportom. Ten oceníte pri ovládaní domácej techniky, ako je napríklad televízor či klimatizácia.
Reproduktory sú hlasné, so slušnou kvalitou zvuku, ale ak ste zvyknutí na zvuk z vyššej cenovej triedy, budete mať pripomienky. Basy nič moc a pri vyššej hlasitosti počuť “plechovejšiu” rezonanciu. Ak vlastníte kompatibilné bezdrôtové slúchadlá, môžete využiť priestorový zvuk, ktorý dodá skladbe širší rozmer.
Recenzia: Honor 200 Pro: Displej
Pýchou Honor 200 Pro je 6,78-palcový OLED displej s jemným rozlíšením 1 224 x 2 700 pixelov, zaoblený na všetkých štyroch stranách. Zakrivenie nie je veľmi agresívne, ale odlesky po bokoch predsa len na obrazovke vidno. Presnému ovládaniu displeja však zaoblenie neprekážalo. Obnovovacia frekvencia sa dá nastaviť na štandardných 60 Hz, vysokých 120 Hz alebo to môžete nechať na systém, ktorý si rýchlosť prispôsobí sám podľa aktuálne zobrazeného obsahu.
V hornej časti obrazovky si všimnete oválneho výrezu, ktorý ukrýva dva snímače. Hlavný s 50 MP rozlíšením a pomocný 2 MP. Výrez má aj inú funkciu než len umiestnenie selfie kamery. Vďaka Magic Capsule poslúži ako rozšírené informačné centrum s rýchlym prístupom do zobrazenej aplikácie, nech už robíte na smartfóne hocičo.
Obrazovke nechýba ochrana očí, kam patrí Režim cirkadiánnej noci s podporou umelej inteligencie, ktorá pomáha pripraviť telo na lepší spánok a 3 840 Hz PWM stmievanie. Dynamické stmievanie simuluje zmeny prirodzeného svetla počas dňa, čo takisto pomáha spolu s nízkou úrovňou modrého svetla zmierniť únavu očí. Duálny senzor adaptívneho stmievania lepšie rozpoznáva okolitý jas.
Súčasťou displeja je čítačka odtlačkov, ktorá je rýchla a môj palec spoznala takmer pri všetkých pokusoch o odomknutie. V kombinácii s rozpoznávaním tváre je odomykanie rýchle a komfortné. Len mám pocit, že čím dlhšie telefón používam, tým viac postupne pribúda neúspešných pokusov. Ale toto zistenie sa týka viacerých značiek telefónov, no problém môže byť aj v mojom palci. Ťažko povedať.
Výkon a operačný systém
O výkon sa stará 4 nm čipset Snapdragon 8s Gen 3 spolu s 12 GB RAM. Žiadne extra zaváhanie, prehrievanie ani pomalosť systému som nezaznamenala. Všetko bežalo ako má, aplikácie sa spúšťali rýchlo, pohyb systému bol plynulý. Pri 512 GB úložisku vám možno ani nebude prekážať, že telefón nepodporuje microSD karty. Nad Androidom 14 beží používateľská nadstavba MagicOS 8.0, ktorá je plná rôznych prispôsobení a šikovných funkcií. Výrobca sľubuje štyri veľké aktualizácie systému a päť rokov dodávania bezpečnostných záplat.
Okrem už spomínaných Magic Capsule a Magic Portal tam môžeme zaradiť funkciu Magický text, kedy ťuknutím na ikonu môžete rýchlo extrahovať text z obrázka a máte aj prístup k pridruženým službám. Pri zapnutí Vzdušných gest môžete pomocou pohybu ruky posúvať obsah zobrazený na displeji hore – dole, spraviť screenshot gestom zatvorením dlane a otáčaním ruky sa posúvať v menu späť.
AI sleduje vaše používanie telefónu a môže vám odporúčať na základe vašich zvykov a situácie konkrétne aplikácie. Tie sa zobrazujú v špeciálnom priečinku na domácej obrazovke.
Fotoaparáty
Snáď každého zaujíma pri kúpe telefónu zostava fotoaparátov. Výrobcovia sa predháňajú, kto ponúkne vyššie rozlíšenie alebo vyšší počet objektívov, samozrejmou súčasťou už býva postprocessing za pomoci AI. Ani Honor 200 Pro výbavou nezaostáva a prináša všestranné fotoaparáty, ktoré využijete na každú príležitosť. Či už budete chcieť zhotoviť širokouhlý záber, nočnú snímku, priblížiť si vzdialený objekt alebo nasnímať makro fotografiu.
Za hlavným objektívom s optickou stabilizáciou obrazu nájdeme 50 MP snímač s clonovým číslom f/1.9, ktorý si poradí aj s pribúdajúcim šerom. Nie vždy úplne 100-percentne, ale dôvodom môže byť u mňa aj testovací softvér. Pri porovnaní s druhým Honorom 200 Pro, ktorý testoval kolega z inej redakcie, boli jeho nočné snímky pri rovnakých podmienkach a na rovnakom mieste ostrejšie a jasnejšie, s viac detailmi. Preto budem pri hodnotení nočných záberov zdržanlivá.
Za širokouhlým objektívom so 112° uhlom záberu nájdeme 12 MP senzor, ktorý poslúži nielen pri fotografovaní budov, skupinových záberoch a v interiéri, ale aj pri makro snímkach. Veľmi slušné výsledky ponúka 50 MP teleobjektív s 2,5x optickým zoomom, ktorému nechýba OIS. Maximom je 50-násobný digitálny zoom, vtedy však vidíte na displeji skôr “olejomaľbu”. Odporúčam využívať maximálne 10-násobné priblíženie. Vyššie slúži skôr pre informáciu, čo sa vzadu nachádza než pre kvalitnú dokumentáciu.
Výnimočným však Honor 200 Pro robí portrétový režim poháňaný umelou inteligenciou, ktorá sa pre čo najlepšie snímky učí črty tváre, rozlišuje možnosti portrétov, pozadia a osvetlenia. Špecialitou je Režim Harcourt. Na výber máte z troch efektov – Energický, Farebný a Klasický (ČB). Zhotovené portréty majú umelecký nádych a najmä čiernobiely pôsobí až profesionálnym dojmom. V portrétovom režime sa naozaj vyhrajete. Využiť môžete nastavenie intenzity rozostrenia pozadia, tzv. bokeh efektu a v sekcii úprav máte k dispozícii množstvo nástrojov na vylepšenie.
Kvalita fotografií je zo všetkých troch objektívov najmä za dostatku svetla veľmi dobrá. Nočné fotografie nechcem veľmi kritizovať, lebo som videla na kolegovom modeli, že si Honor 200 Pro veľmi dobre poradí aj s tmavým prostredím a zobrazí dostatok ostrých detailov. Na mojom zariadení bol výsledok o niečo rozdielnejší. Ako som spomínala, dôvodom môže byť testovací kus.
Zadným fotoaparátom i prednou kamerou viete nahrávať videá až v 4K rozlíšení. Pri zadnom fotoaparáte je maximom 60 fps, selfie kamera zvládne iba rýchlosť 30 snímok za sekundu. Kvalita videa je dobrá, občas vidno na zábere mierne trhanie obrazu a problémom môže byť ostré slnko. Pri plynulom zoomovaní vidíte, ako preskočia objektívy, čo môže byť rušivé. Širokouhlé videá viete nahrávať iba vo Full HD s 30 fps.
Režim Solo Cut vytvorí portrétové video so sledovaním pohybu. Zaujímavou funkciou v galérii je Okamžitý film, ktorá pomocou AI vytvorí z vašich snímok a videí krátky film doplnený nálepkami, popisom a hudbou.
Batéria a výdrž
Honor zvoli pre model 200 Pro kremíkovo-uhlíkovú batériu s kapacitou 5 200 mAh. Môžete sa spoľahnúť na celý deň výdrže aj pri náročnom používaní. Ja som s telefónom počas dňa veľa fotila, nahrávala videá, telefonovala, občas pozrela mapy a večer v hotelovej izbe som pred polnocou dávala zariadenie na nabíjačku s 10 % zostatkom kapacity. Okolo mňa boli v Paríži ale aj takí “borci”, ktorí hľadali nabíjačku už po obede. Tí ale mali telefón v ruke takmer neustále.
Počas bežného dňa mi večer ostalo viac energie v batérii a cez víkend som dokonca ani nenabíjala. Výhodou smartfónov Honor je energetická úspornosť v čase, keď sa zariadenie nevyužíva. Vtedy miznú percentá batérie veľmi pomaly. Ak máte 100 W nabíjačku, nabitie z nuly na 50 % trvá len 15 minút. Novinke nechýba ani bezdrôtové nabíjanie s výkonom až 66 W, pričom podporuje aj reverzné bezdrôtové dobíjanie ďalších zariadení, napríklad smartfónu alebo TWS slúchadiel.
Recenzia Honor 200 Pro: Záverečné hodnotenie
Honor 200 Pro je zaujímavým smartfónom, ktorý stojí za pozornosť. Na prvý pohľad upúta elegantným dizajnom zadnej steny, ponúkne dostatok výkonu na všetky bežné úlohy bez nadmerného prehrievania a poteší slušnou výdržou na jedno nabitie, pričom nechýba ani to bezdrôtové s reverzným dobíjaním.
Pochváliť musím pekný displej s ochranou očí aj zostavu fotoaparátov. Vpredu i vzadu. Kvalita videa síce miestami “pokrivkáva”, to ale nie je nič výnimočné ani pri oveľa drahších modeloch iných značiek. Svoju kreativitu môžete ukázať pri portrétovým režime, ale vyskúšajte i možnosti Multi-Videa či Režim Solo Cut a Príbeh. Cena 799 eur je odvážna, ak však využijete ponuku so zľavou a darčekmi, dostanete sa na nižšiu cenovku, ktorá už stojí za pozornosť.
Konkurencia
Pohľad do konkurenčných vôd vyplaví niekoľko porovnateľných smartfónov. Napríklad také Xiaomi 13T Pro, ktoré ale ponúka “len” 20 MP selfie kameru a bezdrôtové nabíjanie by ste hľadali márne. Za úvahu možno stojí aj minuloročný Samsung Galaxy S23 alebo ak si priplatíte 60 eur, tak kúpite aj Galaxy S24. To za predpokladu, že nehľadáte veľký displej. Za úvahu stojí Nothing Phone (2), s výrazne nižšou cenou.
Rámček je plastový nie kovový to ste si mohli všimnúť už aj pri páde 😀
pravda
ale ze to niekomu drislo na zem :D