MojAndroid

Spoločnosť Honor predstavila svoj nový rad Honor 200, ktorý sa skladá z troch špičkových smartfónov. Celá séria je zameraná na vytváranie krásnych portrétových fotografií s pomocou umelej inteligencie, ktorá dokáže využiť svetlo a tieň na vytvorenie portrétu, ako od profesionálneho fotografa. Jednou z noviniek je aj model Honor 200. Aké funkcie ponúka, aké sú jeho plusy a mínusy sa dozviete v tomto článku. Toto je recenzia smartfónu Honor 200.

Recenzia smartfónu Honor 200 je rozdelená na niekoľko častí:

Cena a dostupnosť

Na slovenský trh prichádza nový Honor 200 v dvoch farebných variantoch a jednej pamäťovej verzii. Vybrať si teda môžete klasickú čiernu alebo zaujímavú zelenú farbu, ktorá z obyčajného smartfónu robí dizajnový kúsok. Keďže sa smartfón predáva len v jednej verzii, za 8 GB RAM a 256 GB interného úložiska zaplatíte 599 eur. Čiernym prevedením nič nepokazíte, no mne osobne sa páči smartfón o niečo viac v zelenej farbe.

Honor 200
Honor 200

Recenzia Honor 200: Obsah balenia

Balenie sa rozhodla spoločnosť poňať celkom skromne a na prvý pohľad ničím zaujímavým neprekvapí. Aby som bola konkrétnejšia, ide o obyčajnú bielu krabičku, ktorá je doplnená o elegantné zlaté nápisy, ktoré upozorňujú na model smartfónu.

Vo vnútri balenia na vás čaká už samotný Honor 200. Pod ním nájdeme priestor, v ktorom je uložený ochranný obal, ktorý ja osobne oceňujem, keďže môžem mať smartfón chránený hneď po odbalení. Samozrejme nesmiem zabudnúť na nástroj na vyberanie SIM kariet a tiež aj nabíjací kábel, na ktorého jednom konci nájdeme USB-C a na druhom klasický USB-A konektor.

Honor 200
Balenie

Ako už býva zvykom, adaptér spoločnosť k smartfónu “zabudla” pribaliť. Celkovo hodnotím balenie minimalisticky a elegantne. Sú však značky, ktoré toho v balení ponúkajú ešte menej. Podľa môjho názoru je to najmenej dôležitý faktor, na ktorý sa pri kúpe smartfónu sústredím a oveľa viac ma zaujíma zariadenie, ktoré sa v krabičke ukrýva.

Honor 200: Konštrukcia a dizajn

Dizajn samotného smartfónu ma na prvý pohľad nijak neprekvapil. Je konštruovaný jednoducho a okrem fotoaparátov na ňom nenájdeme žiadne zaujímavé detaily. To sa ale týka jeho čierneho prevedenia. Zelená farba je o niečo zaujímavejšia, keďže zadná strana obsahuje prvky, ktoré evokujú dymový efekt.

Honor 200
Honor 200

Čierne prevedenie sa po dopade slnečných lúčov mierne ligoce, ako keby boli v zadnej strane zaliate malé čiastočky trblietok. Ako som už spomenula, jeho najvýraznejším prvkom sú fotoaparáty, ktoré padnú človeku do oka, ako prvé. Sú výrazné hlavne svojim rozmerom a tvarom. Bližšie špecifikácie sú uvedené v časti Fotoaparáty.

Na spodnej strane smartfónu nájdeme USB-C port, ktorý slúži na nabíjanie a tiež aj slot pre SIM kartu. Okrem toho sa tu nachádza aj reproduktor, druhý, ktorý umožní stereo reprodukciu zvuku, sa nachádza hore. Pravý bok smartfónu obsahuje tlačidlá na ovládanie hlasitosti a zapínacie tlačidlo.

Honor 200
Bok

Telo je vyrobené z plastu, čo môže pôsobiť v niektorých prípadoch lacno, no pri smartfóne Honor 200 ide o výnimku. Novinka bude so svojimi rozmermi 162 x 75 x 7,7 mm vyhovovať tým, ktorí majú radšej väčšie, či skôr dlhšie smartfóny. Hmotnosť 187 gramov je v súvislosti s jeho rozmermi primeraná.

Displej a reproduktory

Honor 200 určite dokáže zaujať svojim 6,7-palcovým OLED displejom, štvornásobným zakrivením obrazovky a rozlíšením 1 200 x 2 664 pixelov. Okrem toho, že displej nového Honoru ponúka až 1,07 miliardy farieb, sa spoločnosť rozhodla použiť technológiu hyperdynamického zobrazenia farieb. Vďaka tomu sú farby displeja naozaj pestré a výrazné.

Honor 200
Honor 200

Zážitok z farieb vám zabezpečí aj jeho vysoká svietivosť, až 4 000 nitov. Mne osobne vyhovovala a čitateľnosť bola aj na slnku skvelá. Honor 200 dokonca dostal od výrobcu aj vylepšenie kvality videa v plnom rozlíšení, čo je veľkou výhodou napríklad pri sledovaní filmov.

Zážitok z používania samozrejme ovplyvňuje aj obnovovacia frekvencia, ktorá v tomto prípade činí až 120 Hz. Nastaviť si môžete aj jej automatické prepnutie na 60 Hz, avšak podľa môjho názoru je to úplne zbytočné. Displej je práve vďaka jeho parametrom spolu s obnovovacou funkciou naozaj jasný, farebný a plynulý.

Samozrejme, nesmiem zabudnúť ani na klasické možnosti, ktoré nastavenia displeja ponúkajú. Medzi ne patrí svetlý a tmavý režim, ktoré dokážete nastaviť aj na automatické prepínanie podľa okolitého svetla. V nastaveniach nájdete aj funkciu Oasis Eye Protection a e-book režim, ktoré zmenia teplotu farieb displeja.

Smartfón ponúka stereo reproduktory, ktoré hrajú veľmi pekne a zvuk, ktorý z nich vychádza, je zrozumiteľný aj v najvyššej hlasitosti, ktorá je až na úrovni 200 %. Zaujímavosťou je aj funkcia na spanie, kedy sa hlasitosť prispôsobí rôznym okolitým situáciám.

Recenzia Honor 200: Výkon a pamäť

O výborný výkon smartfónu sa stará čip Snapdragon 7 Gen 3 (4 nm), ktorým spoločnosť sľubuje až 50 % zvýšenie výkonu GPU a v prípade CPU ide o 15 %. Či je toto tvrdenie pravdivé a či je Honor 200 naozaj výkonný, som otestovala pomocou dvoch benchmarkových testov. Jedným z nich bol AnTuTu Benchmark test, pri ktorom sa teplota zariadenia zvýšila o 7 stupňov. Batéria klesla iba o 1 %.

Novinka prichádza k nám na trh v jednej pamäťovej verzii, ktorá ponúka 8 GB RAM a 256 GB interného úložiska. Ja osobne som testovala verziu, ktorá sa na slovenských e-shopoch momentálne nepredáva. Testované zariadenie mi ponúklo 12 GB RAM, ktorá bola doplnená o ďalších 12 GB prostredníctvom “Honor Turbo RAM”. Okrem toho som mala k dispozícii až 512 GB interného úložiska.

Operačný systém a odomykanie

Honor 200 prichádza na trh s operačným systémom Android 14. Okrem toho na vás čaká aj používateľské prostredie MagicOS 8, ktoré ponúka mnoho extra funkcií. Za zmienku stojí, že sa až príliš podobá na operačný systém iOS.

Medzi ne patrí napríklad klasické ovládanie alebo ovládanie gestami a dokonca tu nájdete aj možnosť s názvom Navigation Dock. Tá po jej zapnutí na displeji zobrazí malý krúžok, pomocou ktorého môžete smartfón ovládať.

Myslím si, že každý používateľ určite ocení možnosť prispôsobenia domovskej obrazovky a všetkého, čo k tomu patrí. V nastaveniach Honor 200 ponúka mnoho kategórií, ktoré si môžete nastaviť podľa seba. Patrí sem napríklad písmo a tiež tu nájdete aj rôzne štýly ikon.

Čo sa týka odomykania smartfónu, systém ponúka klasické možnosti ako je odtlačok prsta, snímanie tváre, či kód alebo heslo. Čítačka odtlačkov prsta je zabudovaná priamo v displeji a podľa môjho názoru fungovala bez problémov. Rovnakú skúsenosť som mala aj s odomykaním pomocou skenovania tváre, kedy snímač fungoval tak, ako mal.

Výdrž batérie a nabíjanie

Spoločnosť Honor sa pre svoju novinku Honor 200 rozhodla použiť batériu s kapacitou 5 200 mAh, ktorá sľubuje dlhú výdrž. Toto tvrdenie musím potvrdiť, keďže mi smartfón počas nenáročného používania vydržal približne dva dni. Samozrejme pri energeticky náročnejších úlohách, ako napríklad hraní hier alebo sledovaní videí, klesala úroveň batérie rýchlejšie.

Ako som už spomenula, v balení sa nachádza aj nabíjací kábel. Smartfón podporuje 100 W káblové nabíjanie, ktorého rýchlosť samozrejme závisí od výkonu adaptéra. Bezdrôtové nabíjanie spoločnosť do modelu Honor 200 nezabudovala, no jeho lepšia Pro verzia ho ponúka.

Honor 200: Fotoaparáty

Celý rad Honor 200 je zameraný na snímanie portrétov v štúdiovej kvalite a výrobca hovorí dokonca o revolúcii v portrétnej fotografii poháňanej umelou inteligenciou. Špecialitou, ktorú si pre používateľov Honor pripravil, je technológia Honor AI Portrait Engine, ktorá pri zachytávaní fotografií kombinuje svetlo a tieň tak, že výsledok vyzerá, ako od profesionálneho fotografa.

Na zadnej strane smartfónu sa rozprestierajú samotné fotoaparáty, ktoré vystupujú z tela zariadenia v oválnom tvare. Nájdeme tu celkovo tri šošovky, medzi ktoré patrí hlavný 50 MP snímač s optickou stabilizáciou obrazu a clonou f/2.0.

Honor 200
Fotoaparáty

Druhým je 50 MP teleobjektív, ktorý ponúka 2,5x optický zoom. Ako posledný tu nájdeme širokouhlý snímač s rozlíšením 12 MP a zorným poľom o veľkosti 112 stupňov. Samozrejme nesmie chýbať ani LED blesk a predná kamera s rozlíšením 50 MP.

Čo sa týka samotných fotoaparátov, ja osobne som bola naozaj veľmi prekvapená a spokojná. Výsledné fotografie, ktoré smartfón zachytil, boli naozaj podľa mojich predstáv. Som na fotografie a ich kvalitu náročná a musím povedať, že Honor 200 mi v tomto smere naozaj učaroval. Výsledné fotografie nájdete nižšie.

Skúsim to zhodnotiť pekne po poriadku. Fotografie fotené cez primárny senzor sú ostré, plné detailov a farby sú pekne vyvážené. Po prepnutí na širokouhlý snímač sa farby trochu zmenili, no stále boli fotky a detaily zrozumiteľné. Aplikácia Fotoaparát ponúka aj 2,5x optický zoom, ktorý vytvorí detailné makro zábery.

Veľmi milo ma prekvapil 50-násobný zoom. Pri približovaní by som odporúčala použiť statív, keďže zábery boli roztrasené, no aj napriek tomu bol výsledok prekvapujúci. Samozrejme nejde o úplne ostré a dokonalé zábery, avšak to nie je podľa môjho názoru až tak podstatné.

Optická stabilizácia obrazu fungovala veľmi dobre, keďže som skúšala zábery snímať aj počas chôdze. Rovnako môžete vidieť, že autá odfotené na ceste boli v pohybe, no na fotografii sú pekné ostré, ako keby stáli.

Nočné fotografie hodnotím taktiež veľmi pozitívne, keďže svetelné podmienky neboli najlepšie a smartfón vytvoril krásne plnohodnotné zábery. Čo sa týka prednej kamery, mám jednu výhradu.

Rozostrenie pozadia a všetky detaily boli v poriadku, no chvíľu po odfotení sa moja tvár zafarbila do oranžova. Možno išlo len o nevhodné svetelné podmienky, no tento efekt som nedokázala nijak ovplyvniť a ani odstrániť. V normálnom režime sa mi tento problém nestal.

Ukážkové fotografie

Keďže sa Honor 200 môže pýšiť svojimi portrétnymi schopnosťami, otestovala som aj tie. Musím povedať, že režim portrét ma príjemne prekvapil. Na fotografiách môžete vidieť, ako reaguje snímač na rôzne svetelné podmienky. Najviac som spokojná s tým, ako zareagoval v zlých svetelných podmienkach. Všetky výsledné zábery majú krásne detaily a je vidieť, že si dal Honor s touto funkciou naozaj záležať.

Recenzia Honor 200: Konektivita

V kategórii konektivita nájdete všetko, čo by mal plnohodnotný smartfón ponúkať. Honor 200 disponuje Bluetooth pripojením vo verzii 5.3, ktoré som testovala so slúchadlami Creative Zen Air a musím povedať, že fungovalo bezproblémovo a rýchlo. Samozrejme nesmie chýbať ani Wi-Fi pripojenie vo verzii 6 a taktiež nesmiem zabudnúť ani na lokalizačné služby GPS, Glonass, Galileo, QZSS a Beidou.

Okrem týchto funkcií dostalo zariadenie od výrobcu aj NFC čip, ktorý umožňuje smartfónom platiť. Všetky funkcie v rámci konektivity fungovali a počas testu som si nevšimla žiadny problém. Rovnako, aj signál bol na všetkých miestach dostatočný, no to závisí aj od vášho operátora. S tým súvisí aj pripojenie 5G, ktoré smartfón podporuje a s jeho spracovaním nebol žiadny problém.

Honor 200: Záverečné zhodnotenie

Celkovo by som Honor 200 zhodnotila ako smartfón, z ktorého som mala skvelý používateľský zážitok. Určite je vhodný aj pre tých náročnejších, keďže ponúka mnoho zaujímavých funkcií a taktiež výkonný procesor. Novinku si zamiluje každý, kto je fanúšikom krásnych detailných fotografií a chcel by so svojim smartfónom vytvárať profesionálne zábery.

Honor 200
Honor 200

Výdrž batérie modelu Honor 200 poteší určite skoro každého aj pri náročnejšom používaní. Osobne asi nemám smartfónu čo vytknúť, no jediná vec, ktorá mi trochu prekážala, bola práve jeho veľkosť. So svojimi rozmermi 162 x 75 x 7,7 mm určite viac vyhovie tým, ktorí obľubujú väčšie zariadenia.

Plynulosť a farebnosť displeja potešia nejedno oko a zabezpečia život fotografiám, či rôznym videám a filmom. Ak ste fanúšikom smartfónov, ktoré splnia aj náročnejšie požiadavky, a dáte si na svojich fotografiách záležať rovnako ako ja, práve Honor 200 môže byť tou správnou voľbou pre vás.

Tabuľka parametrov

Rozmery
  • 162 x 75 x 7,7 mm
Hmotnosť
  • 187 g
Displej
  • 6,7”
  • OLED
  • Rozlíšenie 1 200 x 2 664 pixelov
  • Obnovovacia frekvencia do 120 Hz
Procesor
  • Qualcomm Snapdragon 7 Gen 3
Operačná pamäť
  • 8 GB
Interné úložisko
  • 256 GB
Operačný systém
  • Android 14
  • MagicOS 8.0
Fotoaparáty
  • Hlavný: 50 MP, f/2.0, video 4K 30 fps, PDAF, OIS
  • Teleobjektív: 50 MP, f/2.4, PDAF, OIS, 2,5x optický zoom
  • Širokouhlý: 12 MP, f/2.2, 112°, AF, makro od 2,5 cm
  • Predný: 50 MP, f/2.1, 4K video
Batéria a nabíjanie
  • 5 200 mAh
  • 100 W káblové nabíjanie
Konektivita 5G, Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6, GPS, Glonass, galileo, QZSS, Beidou, USB-C 2.0, NFC
Ostatné čítačka odtlačkov v displeji, stereo repro
Farba
  • zelená
  • čierna
Cena
  •  599 eur

Konkurencia pre smartfón Honor 200

Konkurenciou pre Honor 200 môže byť Samsung Galaxy A55, ktorý sa mu podobá nie len úložiskom a RAM, ale aj 5G pripojením. Ďalšou možnosťou je Motorola Edge 50 Fusion, ktorá mu konkuruje najmä v podobných špecifikáciách, no každého určite poteší 12 GB RAM a 512 GB interného úložiska.

Samsung Galaxy A55
Samsung Galaxy A55 | Zdroj: Tomáš Kanálik

 

Náš tip
Potešte školáka technologickým darčekom za vysvedčenie. Tu sú tipy
28.6.2024

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

Pridaj komentár

+