MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Operačný systém: Kapitola sama o sebe

Na smartfóne beží nový Android 9.0 Pie, doplnený o verne známu, robustnú nadstavbu EMUI 9.0.1. Tá kompletne zakrýva čistú podobu Androidu, a zároveň ho dopĺňa o rôzne vymoženosti. V dobe nášho testovania bola bezpečnostná záplata platná k 1. marcu 2019. Softvér ponúka funkcie, ako napríklad možnosť dlhého screenshotu, automatické zapnutie a vypnutie telefónu v určitých časoch, filter modrého svetla či rozličné režimy na úsporu energie. Jednoducho všetko staré známe z iných smartfónov tohto výrobcu. Ak ste niekedy vlastnili podobný smartfón, určite viete, o čom je reč. Vývojári nezabudli integrovať ani Digital Wellbeing, ktorý poznáme z čistého Android 9.0 Pie.

Prostredie je skvelo optimalizované, s možnosťou zmeny motívu systému. Čo sa týka domovskej obrazovky, tá sa od počiatku zobrazuje bez známeho menu so všetkými nainštalovanými aplikáciami a prvá strana patrí novinkám Google, tie je však možné vypnúť. My sme si po pár minútach nastavili domovskú obrazovku na tú s možnosťou hlavného menu.

V systéme sa môžete navigovať hneď troma spôsobmi. Prvý je klasický, predvolený s trojicou “androiďáckych” tlačidiel, ktorých poradie si môžete sami poupraviť. Druhou možnosťou navigácie sú gestá, ktoré sú známe aj z nadstavby MIUI od Xiaomi. Poslednou, vcelku nezvyčajnou možnosťou je využiť takzvaný “Navigačný dok”.

Batéria: Niet sa na čo sťažovať

Výdrž batérie sa pohybuje na úrovni lepšieho priemeru dnešných smartfónov. Vnútri sa nachádza akumulátor s kapacitou 3 400 mAh. Ten nám v pohode vydržal jeden celý deň, pričom sme neskoro večer mali pokojne až 30 % nazvyš. Na dva, až dva a pol dňa by ste sa dostali menej náročným používaním. My sme smartfón využívali so zapnutou Wi-Fi, náramkom pripojeným cez Bluetooth, jas displeja bol nastavený približne na troch štvrtinách, zariadenie sme testovali v hre PUBG Mobile a spustili sme na ňom dve benchmarkové aplikácie. Smartfón nám pri 10 % batérie ukazoval využitie displeja po dobu 4 hodín a 26 minút. Vzhľadom na náročné používanie tento výsledok hodnotíme ako kladný. Deň a pol so stredným využívaním (Wi-Fi, mobilné dáta a občas aj Bluetooth) prebiehal úplne bez problémov a pri 25 % batérie telefón hlásil presne 5 hodín využívania displeja.

Nastavenia ponúknu rozličné šetriace režimy, ako inteligentné rozlíšenie displeja, ktoré pri nižších úrovniach nabitia batérie zníži v niektorých aplikáciách rozlíšenie na HD+. Úsporný režim obmedzí dátové prenosy na pozadí a o trochu zníži jas displeja. Ultra úsporný režim je síce najefektívnejší, avšak najviac obmedzí používateľa v užívaní. Prístup máte len k základným funkciám smartfónu, ako telefónovanie či odosielanie a prijímanie SMS správ. Používateľ má možnosť výberu troch aplikácií, ktoré budú v ultra úspornom režime fungovať.

Mnohých zaujme i “Režim výkonu”. Ten spôsobí mierne vyššie zahrievanie smartfónu (ktoré je za iných podmienok skutočne minimálne) a procesor bude pracovať najviac, ako sa dá. Týmto by sa mohol dosiahnuť vyšší výkon v hrách a náročnejších aplikáciách, za cenu nižšej výdrže batérie. Smartfón sa z 20 % na 100 % nabil za približne 1 hod. 45 minút za pomoci originálnej, 5V / 2A nabíjačky.


Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

31.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+