MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Systém: Dôvod, prečo si kupujeme Pixely

Práve operačný systém je hlavným lákadlom každej generácie Pixelov. Spoločnosť Google im venuje dostatok času, zariadenia sú vždy aktualizované ako prvé, systém je čistý, bez zbytočných aplikácií a príkladne optimalizovaný. Používatelia Pixelov tiež získavajú prístup k beta verziám Androidov, ktoré ešte neboli predstavené. Rovnako je to aj v prípade Pixelu 3. Počas testovania som tiež neodolal a do smartfónu nainštaloval druhú beta verziu Androidu Q.

Už od verzie Pie prišiel Android s novým ovládaním. Niektoré smartfóny iných značiek vedia nové ovládanie vypnúť, tu vás Google núti používať ho. Základom sú dve softvérové tlačidlá, pričom tlačidlo multitaskingu zmizlo úplne. Báť sa ale nemusíte, systém je viac prispôsobený ovládaniu gestami. Domovské tlačidlo slúži aj na vyvolanie naposledy spustených aplikácií, stačí ho potiahnuť smerom nahor. Druhým potiahnutím sa dostanete do menu aplikácií. Sem sa však môžete dostať aj tak, že prstom ťaháte dlhšie zdola nahor. Toto ovládanie chce zvyk, ja som si na to zvykal minimálne 3 dni, teraz ho považujem za krok vpred.

Tu však možnosti ovládania ešte nekončia. Pokiaľ chcete rýchlo prepínať medzi poslednými spustenými aplikáciami, učiníte tak gestom potiahnutia prsta zľava doprava. Funguje to, samozrejme, len v oblasti, kde sa nachádza spomínané domovské tlačidlo. Takýto multitasking sa mi veľmi páči, niečo veľmi podobné môžeme nájsť aj v nových iPhonoch.

Boky zariadenia sú citlivé na dotyk. Stlačeniu v dlani je priradená funkcia Google Asistenta. Vyvolať ho teda môžete buď dlhším podržaním domovského tlačidla, hlasom alebo zatlačením Pixelu v dlani. Je škoda, že tým nemôžete spustiť nejakú inú aplikáciu, stlačenie je viazané len na Google Asistenta. Ďalšou vecou je, že ten si zatiaľ nerozumie so slovenčinou, takže pre jeho využívanie potrebujete mať jazyk zariadenia nastavený na anglický, nemecký a podobne. Ja ho mám v angličtine, pretože Google Asistenta využívam dosť často.

Keďže sme pri čistom Androide, nenájdete tu žiadne zbytočné aplikácie, len tie od Googlu. Všetko, čo by vám chýbalo, si môžete následne jednoducho nainštalovať pomocou Google Play. Rýchle menu so skratkami štandardne vyrolujete potiahnutím prsta zhora nadol. Skratky si môžete upraviť podľa seba, to už je samozrejmosťou.

Tmavá téma v systéme zatiaľ chýba, no v beta programe Androidu Q sa už nachádza, takže sa teším na to, keď bude nový systém oficiálne k dispozícii. Pracovanie s aplikáciami od Googlu je výborné. Fotky sa mi automaticky uploadujú do neobmedzeného cloudu a v plnej kvalite. Poznámky Keep fungujú naprieč všetkými zariadeniami, ktoré používam, s dokumentami a tabuľkami pracujem už len pomocou Google služieb, taktiež ich mám v ktoromkoľvek zariadení. Používať smartfón s čistým Androidom má prosto svoje čaro. Áno, možno systém nemá toľko nastavení, ako rôzne nadstavby od výrobcov, no reálne ich ani nepotrebujem. Vyhovuje mi to presne tak, ako to Google vymyslel. Jednoduché, čisté a rýchle. Výhodou je, že Pixel 3 je asi prvým smartfónom, ktorý má predinštalovanú aplikáciu Android Auto. Na Slovensku ju štandardne z Google Play nestiahnete, musíte stiahnuť APK súbor, ktorý následne nainštalujete. Viac informácií o Android Auto nájdete tu.

S príchodom Androidu Pie pribudla v systéme jedna zaujímavá prehľadová funkcia s názvom Digital Wellbeing alebo digitálne zdravie. Tu sa nachádzajú všetky štatistiky o tom, ako svoje zariadenie používate. Uvidíte tu, koľkokrát denne ho odblokujete, ktorú aplikáciu otvárate najčastejšie a aj koľko času v nej trávite. Zaujímavou možnosťou je aj nastavenie časového limitu pre konkrétne aplikácie, čím si ich využívanie jednoducho zakážete. Ak sa vám zdá, že so svojím smartfónom trávite viac času, ako by bolo potrebné, táto funkcia vám pomôže s tým niečo urobiť.

Keď k tomu pripočítam príkladnú softvérovú podporu, najnovší operačný systém dostanem ako úplne prvý, nová bezpečnostná aktualizácia je k dispozícii každý mesiac, tak sa naozaj nemám na čo sťažovať.

Multimédiá: Na vrchole

Google Pixel 3 je poriadny multimediálny smartfón. Multimediálnu výbavu zastrešuje kvalitný displej, na ktorom si doslova vychutnáte prezeranie fotografií, obrázkov či pozeranie filmov. Niekto by mohol namietať, že na tieto účely je displej malý, pre neho je k dispozícii model Google Pixel 3 XL, ktorého displej je väčší. Osobne filmy na telefóne nepozerám. Pixel 3 na tom nie je zle ani po zvukovej stránke. 3,5 mm jack síce chýba, je to trend, ktorý nezastavíme. V časoch, keď máme k dispozícii celkom kvalitné bluetooth slúchadlá za pár eur, to až taký problém nie je. Doma mám síce slúchadlá s 3,5 mm audio jackom, no do svojho smartfónu som ich nezapojil už poriadne dlho. Všetko zvládnu bluetooth slúchadlá.

Redukcia na 3,5 mm jack v balení

Keby ste predsa len chceli využívať káblové slúchadlá, v balení sa nachádza redukcia. Musíte si však dávať pozor, pretože ak ju stratíte, máte jednoducho smolu. Riešenia tretích strán nefungujú a redukciu si budete musieť zakúpiť originálnu. Okrem nej nájdete v balení aj slúchadlá. Tie vyzerajú dosť lacno. V ušiach ale sedia veľmi dobre a ani zvuk nie je najhorší. Basová zložka je v poriadku, stredy a výšky by si zaslúžili vylepšiť. Na počúvanie hudby tieto slúchadlá veľmi neodporúčam, no menej náročným používateľom bohato postačia.

Čo robí slúchadlá výnimočnými, je ich funkčnosť. Spolupracujú totiž s Google Asistentom. Môžete pomocou nich zadávať povely, dokonca vám vedia prečítať notifikácie a podobne. To sa určite môže hodiť. Chvíľu som sa s tým hral a je to určite zaujímavé, no osobne takéto riešenie nevyužijem. Viem si ale predstaviť situácie, keď by sa to určite hodilo.

Stereo reproduktory na prednej strane hrajú výborne. Okrem ideálneho umiestnenia nad a pod displejom, sa môžete tešiť na výbornú maximálnu hlasitosť a nechýba ani basová zložka. Výhodou je, že oba reproduktory sú si rovnocenné. Konkurencia ide často voľbou hlasnejšieho a basovejšieho reproduktora v spodnej strane a slabšieho nad displejom. V tomto prípade hrajú obidva rovnako hlasno aj kvalitne, za čo má u mňa Pixel jednoznačne palec hore.

Naozaj kvalitný zvuk

Kvalita sa neznižuje ani s pridávanou hlasitosťou. Pri tej maximálnej je zvuk stále veľmi dobrý. Spoločnosť Google reproduktory v Pixeli 3 chválila, hovorila o tom, že sú o 30 percent hlasnejšie a kvalitnejšie ako v prípade predchádzajúcej generácie, čo je určite pravda. Neboli to len slová, ono to naozaj hrá veľmi dobre.

Zamrzieť môže, že prehrávaný zvuk si nemôžete nijako upraviť. Chýba tu ekvalizér či iné pokročilé nástroje, ktoré dokážu prehrávaný zvuk vylepšiť. Osobne mi to však neprekáža, no niekomu by to chýbať mohlo. Existujú však rôzne hudobné prehrávače, v ktorých si viete zvuk veľmi podrobne upraviť, takže o nič aj tak neprídete.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
26.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+