MojAndroid
Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 

Displej: Patrí medzi najlepšie

V tomto smere nenastali žiadne experimenty. Používatelia, ktorí sa nestotožnili s výrezmi v displeji či s dierami a inými riešeniami, sa teraz potešia. Google Pixel 3 obsahuje klasický displej s pomerom strán 18:9 bez zbytočných výrezov. Na rohoch je jemne zaoblený. Jedná sa o P-OLED panel s FullHD+ rozlíšením, ktoré sa rozprestiera na uhlopriečke 5,5 palca. V roku 2019 patrí teda medzi tie najmenšie. Rozlíšenie je úplne dostatočné, vyššie by malo len negatívny vplyv na výdrž batérie. Hustota pixelov na palec je veľmi slušných 443 ppi.

Jednotlivé pixely nemáte šancu rozoznať. Obraz je príjemne ostrý, písmo vyhladené. Viditeľnosť displeja na priamom slnku je jednou z najlepších, s akými som sa stretol. Maximálny jas je úplne dostatočný, ten minimálny zase oceníte v noci. Nechýba ani nočný režim, ktorý dokáže eliminovať využitie modrej farby. Pozorovacie uhly sú už štandardne vynikajúce. Čo sa týka kvality displeja, nemôžem v tomto prípade povedať ani jedno krivé slovo.

V nastaveniach si môžete zvoliť farebné podanie. Štandardne je nastavené na Adaptívne, no k dispozícii sú ešte prirodzené a zvýraznené farby. Práve adaptívne nastavenie mi vyhovuje a nemal som potrebu meniť to. Displej sa automaticky uspí po čase, ktorý si vy nastavíte, v rozmedzí 15 sekúnd až 30 minút. Automatická regulácia jasu funguje na výbornú. Miernym sklamaním je chýbajúca notifikačná LED dióda.

Výhody OLED panelu dokáže výborne využiť funkcia Ambientný displej, ktorá dokáže celkom slušne nahradiť LED diódu. Keď so smartfónom nepracujete, dokáže neustále zobrazovať základné informácie o čase, nabití batérie či notifikáciách. Displej je v tomto prípade celý vypnutý, svietia len pixely, ktoré zobrazujú samotné informácie. Na výdrž batérie to tak má len minimálny vplyv. Táto funkcia navyše spolupracuje aj so senzorom osvetlenia, takže dokáže v reálnom čase meniť úroveň podsvietenia týchto pixelov.  Nastaviť si môžete aj to, či sa displej po prijatí novej notifikácie rozsvieti alebo zostane zhasnutý. V prípade, že máte funkciu ambientného displeja vypnutú, dvojitým klepnutím na displej ju môžete na chvíľu zobraziť. To isté platí aj v prípade, že telefón zodvihnete zo stola.

Vďaka tomu, že displej nie je nijako zahnutý, nemal by byť problém zohnať naň ochranné sklo. Príslušenstva pre Pixely však na Slovensku veľmi veľa nie je, no niečo sa určite nájde.

Možnosti odomykania: Výborný skener, chýba odomykanie tvárou

Bezpečnosť smartfónov je v poslednom období veľmi diskutovanou témou. V čase predstavenia smartfónu Google Pixel 3 nebolo na trhu veľa zariadení, ktoré ponúkali skener odtlačkov prstov priamo v displeji. Ten sa nekoná ani v tomto prípade. Skener sa nachádza na zadnej strane a mne osobne to vyhovuje. Stále mám radšej fyzické skenery, ktoré sú rýchlejšie a mnohokrát aj bezpečnejšie, ako tie v displeji.

Stačí si na svojom Pixeli nastaviť PIN a následne môžete pridať prst. Netrvá to ani minútu, párkrát priložíte a hotovo. Rýchle a bezproblémové je aj samotné odomykanie, ktoré funguje veľmi spoľahlivo. O úspešnom alebo neúspešnom odblokovaní vás smartfón upozorní jemným zavibrovaním. Samotnú rýchlosť odomknutia hodnotím nadpriemerne, no v porovnaní so smartfónmi od OnePlus či Xiaomi alebo Huawei je o trochu pomalší. Rozdiel je však minimálny.

Ak ste sa tešili na nejaké pokročilé odomykanie pomocou tváre, budete sklamaní. Google Pixel 3 pomocou tváre neodomknete vôbec, táto funkcia chýba úplne. Väčšinou síce zariadenia odomykám pomocou odtlačku prsta, čo je určite bezpečnejší spôsob, avšak táto funkcia by sa určite hodila.

Výkon a Pamäť: Budú stačiť 4 GB RAM?

Pixely od Googlu patrili vždy medzi najvybavenejšie smartfóny na trhu. Tretia generácia bola predstavená ešte minulý rok, takže obsahuje minuloročný procesor Qualcomm Snapdragon 845, ktorý je stále poriadne výkonný. Prakticky neexistuje aplikácia či hra, ktorú by ste s týmto výkonom nedokázali používať bez sekania. Všetko funguje krásne plynule, bez akýchkoľvek problémov. Výkonu je stále na rozdávanie. Pridáva sa k tomu aj perfektne odladený operačný systém Android.

Aby som len nekecal, Google Pixel 3 som podrobil viacerým výkonnostným testom. Nainštaloval som hru PUBG a spustil najpoužívanejšie benchmarky. Všetko prebiehalo presne tak, ako som očakával. Hra fungovala na maximálnych detailoch úplne bezproblémovo.

Po stránke pamäte na tom nový Google Pixel 3 nie je najlepšie. Aspoň čo sa týka hrubých parametrov. Už po predstavení boli nové Pixely práve kvôli “nedostatku” operačnej pamäte kritizované. Zo začiatku sa ukazovalo, že to predstavuje vážny problém. Aplikácie sa samovoľne zatvárali a na pozadí ich veľa bežať nedokázalo. Google však zapracoval na optimalizácii a vydal aktualizáciu, ktorá tento problém vyriešila. Počas používania som s nedostatkom RAM problém nemal. Keby som nevedel, že Pixel 3 má len 4 GB, ani by mi to nenapadlo.

Poriadna dávka výkonu a skvele odladený systém dávajú tušiť, že rýchlosť najnovšieho Pixelu bude bezproblémová. Je to pravda. Všetko funguje veľmi svižne, na nič nečakám, aplikácie zostávajú bežať na pozadí aj napriek relatívne menšej operačnej pamäti. Pohyb v systéme je jednoducho bleskový.

Počas používania mi aplikácia CPU-Z ukazuje približne 750 MB voľnej RAM. Vnútorné úložisko disponuje kapacitou 64 GB a rozšíriť ho už nie je možné. Google Pixel 3, rovnako ako predchádzajúce Pixely, totiž nepodporuje pamäťové karty. Po nainštalovaní mnou používaných aplikácií a hier mám k dispozícii vyše 50 GB priestoru, čo mi osobne bohato stačí. Navyše, s kúpou Pixelu získavate neobmedzené úložisko na Google Fotkách v plnej kvalite. Pre tých, ktorým by bolo 64 GB málo, je k dispozícii ešte aj 128 GB verzia. To by mohlo stačiť aj náročnejším používateľom. Dnešné vlajkové lode sú však v tomto oveľa ďalej, niektoré ponúkajú až 512 GB či 1 TB úložiska a k tomu aj podporu pamäťových kariet. Aj napriek tomu som presvedčený, že väčšine používateľov bude stačiť aj 64 GB.

Tento článok je rozdelený na niekoľko častí: 
26.4.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+