MojAndroid

Technologický pokrok je každým dňom väčší a väčší. Zatiaľ čo pred pár rokmi sme v čosi ako bezdrôtovú pevnú linku ani neverili, dnes je vďačným pomocníkom nejednej domácnosti. Vravíte si, že je to zrejme úplný vrchol, čo sa domáceho telefonovania týka? Mýlite sa. Nemecká spoločnosť Gigaset, ktorá patrí už k tradičným výrobcom pevných liniek, totiž prišla s doteraz nevídanou novinkou – do svojho modelu Gigaset SL930 A zabudovala OS Android a my sme sa na toto zariadenie pozreli exkluzívne ako prví na Slovensku.

1. Balenie, konštrukcia a dizajn

Balenie nie je ničím nezvyčajné. Do rúk dostanete klasickú papierovú krabicu, po ktorej otvorení sa vám naskytne pohľad na samotný telefón. Po odobratí vrchného poschodia sa dostanete k potrebnej kabeláži, batérii, dokovacej stanici, základňovej stanici a k manuálu. Po vybratí telefónu z krabice som ostal mierne zaskočený jeho hrúbkou, na ktorej mohli nemeckí dizajnéri viac zapracovať. Ako predný panel, tak aj zadný nedisponuje žiadnou špeciálnou úpravou, preto buďte pripravení na zanechávanie odtlačkov prstov. Každopádne, nič neškrípe ani sa neprehýna, všetko dolieha na svoje miesto, dovolím si povedať, že spracovanie je skutočne prvotriedne.

IMG_4534 IMG_4474

Na prednej strane je azda najvýraznejšou časťou 3, 2-palcový TFT displej, pod ktorým sa nachádza vcelku hrubá chrómová časť obsahujúca mikrofón. Nad displejom nájdeme, už tradične, logo  výrobcu, v tomto prípade spoločnosti Gigaset. Po jeho ľavej strane sa nachádza LED notifikačná dióda, po pravej zasa senzor priblíženia. Poslednou zložkou predného panela je sekundárny reproduktor určený pre hovory. 

IMG_4533 IMG_4467

Čo ponúka zadný panel? Ako prvý som si všimol vygravírovaný typ výrobku, nad ktorým sa nachádza skutočne veľký kruhový kryt pre hlavný reproduktor. Celý zadný kryt je vyrobený z plastu.  Na hranách nehľadajte žiadne zbytočné tlačidlá, vyrobené sú z chrómu. Najzaujímavejšou je azda spodná hrana, ktorá obsahuje dva konektory na nabíjanie, konektor typu Micro-USB slúžiaci na pripojenie slúchadla k počítaču, či 3,5 mm konektor, ktorý zasa využijete na pripojenie klasických, či stereofónnych slúchadiel s funkciou mikrofónu.

IMG_4468 IMG_4463

2. Displej, výkon a pamäť Displej

Ako som už raz spomínal, telefón obsahuje 3,2-palcový TFT displej s rozlíšením 320 x 480 pixelov. Pre toto rozlíšenie sa na Gigaset nemôžeme hnevať, pripomeňme si, že predsa len stále ide o pevnú linku. Čierna na displeji nie je čiernou, biela zasa bielou. Zatiaľ čo čierna je skôr sivá, biela naberá odtieň žltej. Pozorovacie uhly vám dych nevyrazia. Na displeji ma paradoxne najviac potešilo automatické nastavovanie jasu, s ktorým sa nestretneme ani pri niektorých výkonnejších smartfónoch.

IMG_4464 Výkon

SL930 A poháňa bližšie nešpecifikovaný procesor taktovaný na 1 GHz. Pokiaľ ide o výkon, pri tomto telefóne som určite neriešil žiadne zamŕzanie, či sekanie. Všetko ide plynulo, a to aj pri vyššom zaťažení procesoru. To teda znamená, že nastáva možnosť zahrať si nejakú tú jednoduchšiu hru, či pozrieť si video, resp. film. Azda jediné, čo môžem vytknúť, je rýchle zahriatie pri záťaži.

IMG_4530 IMG_4531

Pamäť

Čo sa pamäte týka, tá integrovaná sa zastavila na čísle 4 GB, pričom reálne využiteľných pre používateľa ostalo 1,5 GB. Samozrejmosťou je možnosť rozšíriť ju o pamäť karty micro SD.

IMG_4529 3. Operačný systém a výdrž batérie Operačný systém

Telefón beží na OS Android vo verzii 4.0 Ice Cream Sandwich. K dispozícii máme na domovskej obrazovke 5 plôch, na ktoré môžeme podľa potreby pridávať a odoberať rôzne widgety. Nevýhodou je neprítomnosť možnosti odstrániť vyhľadávacie lišty spoločnosti Google, kvôli ktorým budete mať problém s práve väčšími widgetmi. Všetko však pracovalo spoľahlivo a rýchlo, ako to sľuboval výrobca, tu problém nevidím.

IMG_4503 IMG_4527

Výdrž batérie 

Do telefónu bola osadená Lithium-iontová batéria s kapacitou 1300 mAh. Hoci som mal WiFi zapnuté celý deň, pričom internet som reálne využíval asi pol hodinu, občasne prezrel nejaké to video a otestoval správanie pri záťaži, večer som mal stále k dispozícii úctyhodných 60%.

IMG_4479 IMG_4482

4. Multimédiá

Všetky obrázky môžete nájsť vo vašej galérii, v ktorej sa môžete zorientovať viacerými spôsobmi, a to napr. podľa albumov, času pridania, miesta, ale aj ľudí, či značiek. Hudbu nájdete prakticky zoradenú podľa interpretov, či názvov skladieb. Vaše obrázky, či skladby si môžete taktiež posielať z iných zariadení podporujúcich technológiu Bluetooth. V telefóne chýba možnosť takzvaného “screenshotu”, teda okamžitej snímky displeja, čo môže byť drobnou nevýhodou. 

IMG_4517  IMG_4523

5. Telefonovanie

Súčasťou telefónu je pomerne kvalitný predný reproduktor určený výhradne pre telefonické hovory, ktorý zaručuje dobrý zvuk či už pri vyššej, alebo nižšej zvolenej hlasitosti a ponúka plynulý chod bez vynechávania. Problémy neboli zaznamenané ani na druhej strane, a preto je potrebné vyzdvihnúť taktiež mikrofón. Celkovo mám z telefonovania príjemný pocit, telefón nie je v ruke ťažký, pri uchu vám nebude prekážať ani jeho veľká hrúbka.

IMG_4522

6. Dostupnosť Prvú pevnú linku s operačným systémom Android na slovenskom trhu zoženiete v jedinom e-shope za cenu 169 €, v Českej republike zatiaľ na predaj nie je, hoci jej dostupnosť v budúcnosti vylúčiť nemôžme. Zakúpiť si ju môžete ale aj z Nemecka za cenu priblíže 180-210 €.

Zhodnotenie

Tento telefón zďaleka predčil moje očakávania, predovšetkým čo sa komfortu týka. Nikdy som si nepomyslel, že ráno vstanem, prečítam si dennú tlač, skontrolujem e-mailovú schránku, či zahrám si svoju obľúbenú hru a to všetko na pevnej linke. Pekný dizajn v kombinácii s kvalitným softvérom ponúka skutočne čosi o triedu vyššie ako klasická pevná linka. Poteší predovšetkým OS Android vo verzii 4.0 Ice Cream Sandwich, či batéria, ktorá síce nepatrí svojou kapacitou k tým najväčším, no výdrž je skutočne excelentná.

+ Dlhá výdrž batérie + Android vo verzii 4.0 Ice Cream Sandwich + Bluetooth, WiFi + Kvalitný reproduktor + Možnosť rozšírenia pamäte pomocou Micro SD – Nekvalitné farby na displeji – Zlé pozorovacie uhly – Rýchle nahrievanie zariadenia – Chýba možnosť odobrať vyhľadávaciu lištu Google z domovskej obrazovky – Absencia oleofóbnej vrstvy na displeji Za zapožičanie zariadenia ďakujeme spoločnosti GIGASET TECHNOLOGIES SLOVAKIA, s.r.o.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+