MojAndroid

Do redakcie sa nám tentokrát dostal Dual-SIM smartfón od Gigabyte s označením Simba SX1. Ten by mohol byť riešením pre tých, ktorí potrebujú mať pri sebe dve karty SIM, no neradi nosia dve zariadenia. Simba SX1 navyše podporuje aktívny duálny režim, čo zabezpečuje aktívnosť druhej SIM aj počas telefonátu z tej prvej. Zjednodušene, aj keď telefonujete, na druhej „simke“ budete vždy zastihnuteľný.

recenzia-gsmart-simba-sx1-7

BALENIE – skôr akýsi stereotyp

Balenie Simby SX1 nie je ničím výnimočné. Na vrchnom “poschodí” nájdeme samotný telefón, na tom spodnom zasa batériu, Micro USB kábel, napájací adaptér, slúchadlá a viacero manuálov. To všetko poctivo zabalené v papierovej škatuli zlatej farby s modelovým označením.

KONŠTRUKCIA – prekonal aj S4

Simba SX1 pôsobí na prvý pohľad mohutným dojmom a inak tomu nie je ani po tom, čo ju vezmete do ruky. S výškou 144 mm, šírkou 73 mm a hrúbkou 9,5 mm je smartfón ešte väčší ako vlajkové lode mnohých spoločností (napríklad Samsung Galaxy S4). Ovládanie jednou rukou tak bude pre mnoho používateľov skutočne náročné. Netreba zabúdať ani na fakt, že zatiaľ čo Galaxy S4 má pod displejom dvojicu softvérových a hlavné hardvérové tlačidlo, Simbe SX1 zostal nevyužitý priestor. Hmotnosť sa zastavila na čísle 165 gramov, čo je vzhľadom k veľkosti zariadenia primerané. Hoci sú hrany zaoblené, do ruky sa vám bude zarezávať spoj tela so zadným krytom v dolných rohoch, čo nevzbudzuje najpríjemnejší pocit. Všetko však môže vyriešiť aj obyčajné ochranné silikónové puzdro.

 recenzia-gsmart-simba-sx1-2

Predný panel v sebe ukrýva 5-palcový IPS LCD displej. Nad displejom sa ďalej nachádza sekundárny reproduktor určený pre hovory, ktorý je natoľko hlasný, že pri telefonovaní som ho ani veľmi trápiť nemusel. Po pravej strane reproduktora nájdeme 2,0 Mpx prednú kameru s možnosťou natáčania videa s rozlíšením 720 x 480 pixelov. Na ľavej strane zasa dvojicu potrebných senzorov (svetelný a proximity) a skutočne výraznú viacfarebnú notifikačnú LED diódu, na ktorej si však sami farby meniť nemôžete. Dióda okrem iného upozorní aj na vybitú batériu, nie však najšťastnejším spôsobom. Blikať červenou farbou totiž začne už v momente, keď úroveň batérie klesne pod 30%, a teda bude ignorovať dôležitejšie upozornenia (či už správy, e-mail a pod.). Pod displejom je ešte ukrytý nenápadný otvor pre mikrofón.

gs3

Horná hrana ponúka on/off tlačidlo umiestnené v ľavej časti, čo je výhodou pre pravákov a klasický 3,5 mm Jack pre slúchadlá. Na ľavej strane nájdeme dvojtlačidlo ovládania hlasitosti, ktoré by však mohlo byť viac vysunuté z krytu. Ťažko sa totiž nahmatáva a nie vždy som si bol istý, či sa mi ho podarilo úspešne stlačiť.

gs6

Pravá hrana neukrýva žiadne špeciálne prvky, nájdeme tu však drážku, pomocou ktorej odoberieme ľahšie zadný kryt.  Práve dvojica bočných hrán (Ľ+P) mi zvýraznila vrásky na čele, hlavne to z dôvodu nie príliš šťastného spojenia tela telefónu so zadným krytom v jeho dolnej časti, čo malo za efekt zarezávanie neobrúsených hrán krytu do rúk. Nezvykol som si na to ani po týždni používania, ba naopak, začalo mi to čoraz viac vadiť.

Spodná hrana obsahuje len Micro USB konektor, pomocou ktorého smartfón môžeme nabíjať, ale aj pripojiť k počítaču.  Za zmienku tiež stojí, že hrany sú špeciálne upravené. Či to bolo spôsobené pochrómovaním, alebo pozinkovaním, sa mi však zistiť nepodarilo.

Zadná strana obsahuje plastový kryt, ktorý však nie je úplne klasický. Je totiž pogumovaný. Vďaka tejto povrchovej úprave sa tak telefón nebude v ruke šmýkať, vyhnete sa tiež škrabancom. Kryt je navyše odolnejší voči polámaniu, nie však nelámavý. Po založení krytu som bol nepríjemne prekvapený miernym praskaním, predovšetkým z oblasti pod a nad batériou. V tejto chvíli je ťažko povedať, či by sa praskanie s pribúdajúcim časom stupňovalo, alebo by zostalo na prijateľnej úrovni. Kryt každopádne obsahuje nápis Gsmart v jeho vrchnej časti, otvor pre hlavný reproduktor, šošovku hlavného fotoaparátu, vedľa ktorého sa nachádza prisvetľovacia LED dióda a taktiež informácia o rozlíšení (13 Mpx) a prítomnosti funkcie Auto Focus. Sekundárny mikrofón určený pre videá by ste tu hľadali márne.

recenzia-gsmart-simba-sx1-1

Simba SX1 je dôkazom toho, že na trhu sú stále aj smartfóny s odoberateľným zadným krytom. Po jeho odňatí sa vám naskytne pohľad na Li-Ion batériu s kapacitou 1900 mAh, dvojicu slotov na klasické SIM karty označené číslami 1 a 2, slot na Micro SD pamäťovú kartu, hlavný reproduktor a šošovku fotoaparátu.

DISPLEJ – za málo peňazí veľa muziky

Gigabyte ponúka vo svojom Dual-SIM modeli Simba SX1 5-palcový IPS LCD displej s rozlíšením 720 x 1 280 zobrazovacích bodov, ide teda o HD. Moje obavy zo zobrazovacích uhlov sa ukázali ako neopodstatnené. Obávať sa nemusíte ani skresľovania farieb, ktoré sú na Simbe SX1 skutočne také, aké byť majú. Displej reagoval na dotyk veľmi dobre, v ojedinelých prípadoch však spolupracovať nechcel (najmä pri hraní hier). Nevyhnete sa ani zanechávaniu odtlačkov prstov.

gs4

VÝKON a PAMÄŤ – dvoj-jadro neprekvapilo, ani nesklamalo

Simbu SX1 môžeme výkonovo smelo zaradiť medzi smartfóny strednej triedy. Ponúka totiž 2-jadrový procesor Snapdragon 400 taktovaný na 1,4 GHz, ktorému sekunduje 1 GB operačnej pamäte RAM a grafický čip Adreno 305. Gigabyte teda ponúka za nízku cenu slušnú dávku výkonu, čo sa mi potvrdilo aj počas testovania. S prepínaním medzi jednotlivými kartami na pracovnej ploche som nemal problém, všetko reagovalo dostatočne rýchlo a nesekalo. S pribúdajúcimi nainštalovanými aplikáciami však pribudli aj vrásky na čele. Reakcie smartfónu boli spomalené, niekedy až priam otravné, najmä, ak som na prechod do menu musel čakať aj tri sekundy. Nehovoriac o tom, že miesto ikoniek aplikácií sa mi tam čas od času zobrazili len akési čudesné tvary, prípadne niektoré aplikácie nezobrazilo.

screen20

„Čerešničkou na torte“ boli pomalé reakcie pri odomykaní smartfónu,, ktorému trvalo aj 5 sekúnd, kým rozsvietil svoj displej. Stojí teda za uváženie, čo všetko si do telefónu chcete stiahnuť.

screen23 screen14 screen22

Čo sa týka pamäte ROM, tá sa zastavila na čísle 2, 17 GB. Táto pamäť je pre vás plne dostupná, nemusíte sa teda obmedzovať kvôli systémovým súborom.

 screen2 screen16

OPERAČNÝ SYSTÉM – Starý dobrý Jelly Bean!

Simba SX1 ponúka už tradičné prostredie Adroidu vo verzii 4.2.2 Jelly Bean. K dispozícii je tiež aktualizácia na fixáciu problémov, tú však úspešne dokončíte iba s vloženou Micro SD kartou. Smartfón zrejme bude mať problém s jej načítaním, všetko vyrieši až následný reštart. Plocha ponúka 5 políčok, na ktoré je možné pridávať a odoberať widgety, miniaplikácie, či rôzne odkazy. Nakoľko ide o Android 4.2.2, plocha je rozdelená na dve časti a to bielou čiarou. Pod ňou nájdeme rozbaľovacie tlačidlo menu, po bokoch ktorého sa nachádzajú 4 odkazy rýchleho spustenia (v mojom prípade som si tam ponechal telefón, Hangouts, Gmail a prehliadač Chrome), ktoré možno jednoducho odstrániť, prípadne vymeniť za iné. Nad čiarou sa už nachádza priestor na zvyšné widgety, aplikácie, či hodiny. Dobrou správou je, že vyhľadávaciu lištu Google možno odstrániť a tak nebude zbytočne uberať z priestoru.

screen11

Gigabyte vsadilo pri Simbe SX1 na modrú farbu, preto sú čas, signál a úroveň batérie znázornené práve pomocou modrej. Zaujímavosťou je možnosť vybrať zvlášť pozadie na odomknutú a zvlášť na zamknutú obrazovku.

screen4  screen13  screen25  screen26

Rozbaľovacia lišta nie je ničím výnimočná, no aj napriek tomu ma potešila jej prehľadnosť. Nájdeme tu veľkú plochu určenú na upozornenia o telefóne, čas a dátum, rýchly prístup ku všetkým nastaveniam, ale aj rýchle nastavenia, ako zapnutie/vypnutie WiFi, Bluetooth, tichého režimu, Hotspotu, nastavenie jasu, či dokonca obmedzenie frekvencie procesora. Menu ponúka už známe rozdelenie na aplikácie, miniaplikácie, či widgety, pričom nechýba rýchly prístup do Obchodu Google Play.

screen17 screen24

 

MULTIMÉDIÁ a FOTOAPARÁT – najväčšia “slabina” Simby

Nuž, multimédiám nemám čo vytknúť. Bez problémov si tu pozriete film, či video v HD rozlíšení, pričom vám ani raz nesekne. Podobne tomu bolo aj pri prechádzaní fotiek, či počas surfovania po internete. Čo sa hudby týka, v Simbe SX1 nájdeme pomerne hlasný a kvalitný reproduktor, ktorý síce nezvláda basy najlepšie, no na svoju cenu je nadpriemerný. K  mobilu dostanete aj klasické slúchadlá, od ktorých však žiadne zázraky neočakávajte. Ak si chcete vychutnať kvalitu cez slúchadlá, pôvodné zahoďte.

Fotoaparát ponúka rozlíšenie 13 MPx a viacero funkcií, akými sú Autofocus, či HDR režim. Šošovke v zhoršených svetelných podmienkach dopomôže tiež prisvetľovacia LED dióda. Hoci fotoaparát ponúka vysoké rozlíšenie, na kvalite sa to neodráža. Fotky sú rozostrené a tmavé, a to už od vzdialenosti 1-2 metrov. Naopak, fotky zamerané na detaily sú pomerne kvalitné. O nič lepšie na tom nie je ani natáčanie videa. Zatiaľ, čo zadná kamera ponúka rozlíšenie Full HD (1920 x 1080), predná  HD (720 x 480). Paradoxne, práve predná kamera zachytila kvalitnejší obraz, video zo zadnej bolo opäť rozmazané.

iPod LED flash  KE  mouse  puck

KONEKTIVITA – všetko, čo potrebujete

Spojenie so svetom vám zabezpečí predovšetkým WiFi, ktoré tu nájdeme v štandardoch 802. 11 (b/g/n), na prenos súborov zasa využijete Bluetooth 3.0. Samozrejmosťou je podpora satelitov GPS, vďaka ktorým sa vo svete nestratíte. Pripojiť do siete sa môžete taktiež aj pomocou HSDPA a HSUPA.

screen3 screen8 screen12

Čo sa režimu Dual SIM týka, máte sami na výber, ktorú SIM budete preferovať pri prenose dát, hovoroch, či správach SMS. Ako som už spomínal na začiatku recenzie, Simba SX1 podporuje aktívny Dual SIM režim, ktorý zaručí dostupnosť SIM 2 v čase, keď na SIM 1 práve vykonávate hovor. To však nie je všetko. Využiť môžete taktiež aj možnosť konferenčného hovoru, vďaka ktorému môžete k hovoru povolať aj tretiu osobu. Buď cez SIM 1 (pri tejto možnosti sa predošlý hovor podrží), alebo využijete aj v tom čase nepoužívanú SIM 2 (v tomto prípade telefonujete súčasne s dvoma osobami bez prerušovania). Skúsil som taktiež telefonát z karty na kartu v rámci telefónu, ten však po prijatí Simba rázne ukončila.

screen28 screen29 screen31

BATÉRIA – Zahoďte ružové okuliare

Nuž, čo si budeme rozprávať. 1900 mAh nie je žiadna sláva. Telefón som si musel dobíjať každý večer a to po bežnom používaní, ktoré predstavovalo pár telefonátov, nejakú tú SMS, surfovanie po webe, využitie pár aplikácií, či občasné zahranie hry. V tomto smere by vám mohol dopomôcť šetriaci režim Smart Saving, ktorý ponúka skutočne široké spektrum nastavení. Sami si môžete nastaviť, čo, kedy a na ako dlho vypnúť, Simba sa vám prispôsobí. Tento režim v sebe ukrýva aj jednu zaujímavosť. Tou je prítomnosť CPU Limiter-a, vďaka ktorému si môžete jednoducho zmeniť frekvenciu procesora na ktorej pobeží podľa toho, čo so smartfónom aktuálne robíte. Aj vďaka tomu môžete využiť pár minút naviac.

ZÁVER – Simba potešila, mnohokrát však aj sklamala

Priznávam, po vyše týždni aktívneho používania vo mne Simba SX1 zanechala poriadne zmiešané pocity. Na jednej strane ma teší pomerne zaujímavý dizajn, kvalitný displej, či prítomnosť vylepšeného Dual SIM režimu. Na tej druhej ma sklamal fotoaparát, od ktorého som očakával omnoho viac, a malá výdrž na batériu. Smartfón bezpochyby odporúčam čitateľom, ktorí pri sebe potrebujú mať 2 SIM karty a nechcú vo vreckách dva telefóny. Ak si však chcete užiť viac výkonu a možno aj viac kvality, pravdepodobne by som siahol už po inom smartfóne, ako napríklad Motorole Moto G, HTC Desire 500, či LG Optimuse L9 II. Čo sa ceny týka, Simbu SX1 si na Slovensku kúpite už od 238 €.

Plusy: 

  • kvalitný displej
  • odnímateľný kryt
  • notifikačná LED dióda
  • Dual SIM režim

Mínusy:

  • Nekvalitná šošovka fotoaparátu
  • Malá pamäť RAM
  • Celková veľkosť

Gigabyte GSmart Simba SX1

Android 4.2 (Jelly Bean)5,0"
Snapdragon 400, Dual-core 1.4 GHz720 x 1280 px
1 GB13 Mpix
4 GB
12.3.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+