MojAndroid

Spoločnosť Garmin nie je v oblasti inteligentných hodiniek žiadnym nováčikom. Zariadenie Garmin Vivosmart je však niečo medzi hodinkami a fitnes trackerom. Má funkcie inteligentných hodiniek a pritom vyzerá ako športový náramok. Garmin ho predstavil ešte v septembri minulého roka.

Nedávne testovanie Garmin Vivosmart bolo veľmi pekným zážitkom. Je to nenápadný spoločník na ceste za monitorovaním vášho životného štýlu – a pritom sa vás snaží “nakopnúť” do aktivity, či ďalších a ďalších osobných rekordov. Ako? To sa už dočítate v recenzii.

Garmin_Vivosmart_-22

Konštrukcia a dizajn

Náramok na prvý pohľad pôsobí nenápadne a maximálne úsporne, neobsahuje žiadne hardvérové tlačidlá. V prvom rade, až po lepšom prezretí zariadenia zistíte, že na menšej obline v strede náramku sa nachádza dotykový displej. Vivosmart je gumený a ľahký, takže jeho nosenie vôbec nevnímate. Má mierne športový vzhľad, a tak možno nie je úplne najvhodnejším pre elegantnejší office štýl – no v podstate sme si už na tento druh doplnkov zvykli, takže to zásadne prekážať nebude.

Garmin_Vivosmart_-2

Niektoré náramky obsahujú odnímateľný displej a remienok je možné si vymeniť, no to nie je prípad Vivosmartu. Existuje viacero farebných variácií a vy si môžete vybrať len jednorázovo. Jeho rozmery sú 15 x 10 x 155-221 mm (menšia verzia 127-172 mm) a hmotnosť je 19 gramov.

Garmin_Vivosmart_-3

Každodenné nosenie

Náramok je zo spodnej strany hladký, čo predstavovalo miernu nevýhodu – potila sa totiž pod ním trochu ruka. Privítala by som tam mierne vrúbky, ako to u niektorých iných wearable býva kvôli lepšej priedušnosti. Popri väčšom cvičení sa mi náramok doslova lepil na ruku. Náramky však zvyknem nosiť “namieru”, a tak sa dal tento problém riešiť povolením náramku. Počas spánku mi však nezavadzal, malé rozmery sa v tomto prípade teda ukázali ako veľmi vhodné.

Náramok inak sedí dobre na ruke, veľkosť si nastavíte jednoduchým zapadnutím dvojice výbežkov do dierok v remienku. Môžete sa s ním i sprchovať, či dokonca kúpať a plávať – je totiž vodotesný. Výrobca uvádza, že náramok zvládne až 5 ATM, teda ponor do hĺbky 50 metrov, presnejšie však definuje používanie pod vodou takto: “plávanie na hladine vody, plytké potápanie a podobné aktivity”. Ja osobne som sa s náramkom iba sprchovala.

Používanie

Náramok treba najskôr podľa odporúčania výrobcu nabiť pomocou kolísky. Doba nabíjania bola asi hodinu a pol. Vivosmart je vybavený akcelerometrom a je schopný fungovať aj samostatne ako počítadlo prejdených krokov, kilometrov či spálených kalórií, no oveľa viac z neho dostanete, ak si ho prepojíte so smartfónom. Na to je potrebné stiahnuť si zdarma aplikáciu z obchodu Google Play s názvom Garmin Connect, kde sa pre začiatok musíte prihlásiť a vytvoriť si tak (bezplatné) konto Garmin Connect. Všetko je otázkou pár minút. Treba zadať výšku, váhu, a pod., aby zariadenie vedelo presnejšie monitorovať váš zdravotný a športový stav. V aplikácii si už potom pohodlne prezeráte všetky štatistiky. K dispozícii máte aj graf a prehľad jednotlivých dní v súvislosti s rôznymi meraniami (spálené kalórie, dĺžka spánku, počet krokov, prejdené kilometre).

Garmin_Vivosmart_-4

Samotné spárovanie trvá pár minút alebo len niekoľko sekúnd – záviselo to od zariadenia. Po nabití náramku podržíte prstom displej, kliknete na ikonu Bluetooth a vyberiete možnosť Párovať s mobilným zariadením. Až vtedy sa náramok ukáže v ponuke na mobilnom zariadení. Opíšete sem kód, ktorý sa na Vivosmart zobrazí kód a to je všetko. Prepojenie prebieha pomocou rozhrania Bluetooth 4.0 (výrobca to upresňuje ako Bluetooth Smart). Tu som bola občas na pochybách, do koľko metrov vlastne náramok udrží prepojenie so smartfónom. Spojenie som totiž občas stratila v byte na miestach, kde som s inými náramkami spojenie ešte mala. Je to však len maličkosť, pretože náramok neslúži primárne na to, aby ste od smartfónu mohli odísť na väčšie vzdialenosti.

Čo sa týka režimov pohybu, náramok meria v klasickom režime vašu chôdzu, no prepnúť sa dá aj do režimu behania a do režimu spánku. V nastaveniach si zadáte svoj denný cieľ a dokonca si nastavíte aj dĺžku kroku pri chôdzi a dĺžku kroku pri behu, čím sa všetko ešte viac upresňuje.

Ak svoj profil prihlásite aj verejne, srístupníte niektoré svoje údaje do Garmin komunity. Tu je viacero podobných Garmin-fanúšikov ako vy, ktorí sem zdieľajú svoje úspechy v súvislosti s náramkom. Môžete si navzájom “lajkovať” pokroky alebo prijímať výzvy, ktoré tam v podobe najlepších výsledkov nájdete.

Kompatibilita

Náramok je kompatibilný s Androidom aj iOS. Pri Androide však potrebujete operačný systém verzie Android 4.3 a vyšší. Okrem toho, výrobca uvádza na svojej stránke zoznam zariadení, ktoré podporuje a nájdete ho TU. Je tam dosť málo zariadení, ale ja som ho testovala na zariadeniach Samsung Galaxy Alpha, Sony Xperia Z3 compact a Huawei Ascend P7 a všetko išlo bez problémov.

Displej

Ako sme spomínali, Vivosmart v stave nehybnosti nevyzerá, že displej obsahuje. Keď však dva razy poklepete na strednú časť náramku, zobrazia sa vám hneď rôzne informácie. Využíva na to technológiu OLED a má rozlíšenie 128 x 16 pixelov. Je to síce málo, no displej je malý a dobre čitateľný. Okrem toho, snáď nikto od takéhoto druhu náramku (zatiaľ :) neočakáva prezeranie fotografií. Poklepanie po displeji bolo skoro vždy efektívne, nemusela som ho opakovať a prebúdzať ho na viackrát. Za základnú obrazovku som brala tú, kde sa ukazuje čas a dátum. Medzi ďalšími notifikáciami sa pohybujete swipovaním, teda pošuchnutím prsta sprava doľava či zľava doprava. Nasledujú informácie o spálených kalóriách, prejdených kilometroch, počte krokov, môžete ovládať hudbu vo svojom smartfóne, pozrieť si nové notifikácie, no a zaujímavým ukazovateľom bolo i odpočítavanie krokov – po nastavení svojho cieľa sa vám samostatne zobrazovalo množstvo krokov, ktoré vám ešte ostáva do splnenia zadanej dennej kvóty.

Garmin_Vivosmart_-12

Po dlhšom podržaní prstu na displeji sa vám vyroluje širšia ponuka, v ktorej môžete meniť rôzne nastavenia, či už hlasitosť vášho telefónu, alebo jas displeja náramku. Ten som mala, mimochodom, zapnutý celý čas na maxime, pretože som ho používala počas letných slnečných dní. Notifikácie boli výborne čitateľné.

Notifikácie

Náramok vás upozorní jemným vibrovaním na notifikácie v podobe upozornení na prichádzajúce hovory, SMS, ale aj oznámenia zo sociálnych sietí. Po rozkliknutí ikony notifikácií si môžete prečítať pomerne dhú časť textu – či už emailu alebo SMS. Pohybujete sa pri tom šípkou nadol. Prechod medzi jednotlivými ukazovateľmi bol bezproblémový a rýchly, ani raz som nezaznamenala spomalenie či zaseknutie softvéru. Náramok si tiež ani raz nevyžiadal reštart či niečo podobné. Na druhej strane – niekedy sa mi spojenie Bluetooth z neznámych dôvodov prerušilo a hodnú chvíľu sa mi nezobrazovali notifikácie. Vyriešilo to až vypnutie a opätovné zapnutie Bluetooth.

Synchronizácia medzi aplikáciou a náramkom prebieha automaticky, no občas si ju akoby musíte vyžiadať – v aplikácii kliknete na ikonu obnovenia informácií.

Garmin_Vivosmart_-29

Veľmi príjemným prekvapením bol alarm v podobe vibrácií, ktorý vás upozorní, ak ste hodinu bez pohybu. Je tu totiž pohybový indikátor, ktorý každých 15 minút nečinnosti rozsvieti jeden z dielikov. Ak si uvedomíte, že je to zdraviu prospešné, potom nadobudnete výbornú vlastnosť – po hodine sedenia sa s náramkom zdvihnete a poprechádzate, čím uvoľníte napríklad krvný obeh a na chvíľu sa “vyvetráte”. To však nie je jediná motivácia, ktorú vám Garmin Vivosmart ponúka. Vzhľadom na úroveň vašej aktivity si náramok vygeneruje každý deň nový cieľ – zvýši vám o pár desiatok napríklad počet krokov. V praxi je to veľmi dobrá vec, pretože bez vášho pričinenia je to niečo, čo funguje ako osobný tréner a krok za krokom sa stávate aktívnejším.

Batéria

Náramok obsahuje lítium-iónovú batériu, ktorá sa nabije, ako sme spomínali, asi za hodinu a pol. Je na to potrebný špeciálny kábel s USB konektorom na jednej strane a “klipom” s pinmi na druhej strane. Piny sa spoja s konektormi na spodnej strane náramku. Sem sa klip pripevní ako štipec a spustí sa režim nabíjania. Cez tento kábel zároveň môžete preniesť informácie z námaku aj do počítača, kde môžete mať takisto stiahnutú aplikáciu Garmin Connect.

Garmin_Vivosmart_-27

Náramok som používala denne, chodilo mi množstvo správ, emailov, notifikácií zo sociálnych sietí, svietivosť displeja som mala na maxime – a jeho výdrž bola celých 7 dní. Ku koncu cyklu sa vám na displeji spolu s časom a dátumom zobrazí aj ikona batérie s nízkym množstvom energie, čím vás náramok upozorní na potrebné nabitie v blízkej dobe.

Ďalšie nastavenia

Vivosmart podporuje aj rozšírenie možností v podobe aplikácie MyFitnessPal, kde si môžete sledovať stravu počas dňa. V prepojení s aktivitou zachytenou na nármaku vám tak aplikácia dokáže presnejšie zobrazovať celkový počet kalórií – vie totiž porovnávať príjem i výdaj.

Garmin_Vivosmart_-7

Z náramku môžete ovládať aj akčnú kameru od Garminu s názvom Virb. My sme túto možnosť nevyskúšali, no podľa výrobcu ide o spustenie jediným dotykom. Náramok disponuje technológiou ANT+, teda bezdrôtovým komunikačným protokolom, vďaka čomu sa stáva kompatibilným s ANT+ príslušenstvom – napríklad so snímačom rýchlosti, ktorý sa používa pri bicyklovaní. Konkrétne tento snímač v balení s náramkom nenájdete, no v aplikácii máte možnosť monitorovania vašich cyklo-výletov. Okrem toho k náramku existuje možnosť kúpiť si pás, ktorý vám meria srdcový tep. V spojení s Vivosmart sa výsledky zapisujú do aplikácie a môžete tak nadobudnúť ďalšie zaujímavé štatistiky.

Garmin_Vivosmart_-24

Záver

Zariadenie Garmin Vivosmart je tenký nenápadný fitness náramok, ktorý zároveň slúži výborne aj ako smart hodinky. Pod náramkom sa trochu potila pokožka, takže by som uvítala riešenie s väčšou priedušnosťou. Jeho najväčším plus je však fakt, že vás neustále motivuje k lepším výsledkom v rámci pohybu. Sám vás po hodine nečinnosti vyzve vibrovaním na kratučkú prechádzku a zároveň vám sám každé ráno zvýši váš osobný cieľ. Z jeho používania som mala veľmi dobrý dojem. Ten môže snáď trochu naštrbiť už len cena, ktorá nie je najnižšia – je to okolo 140 eur. Niektoré smart hodinky kúpite aj za menej, no ako sme spomínali, Vivosmart obsahuje viacero spomínaných funkcií, ktoré som v lacnejších zariadeniach nevidela.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+