MojAndroid

Jazda autom sa dnes stala takmer neoddeliteľnou súčasťou našich životov. Jazdíme s nimi do práce, na dovolenky, za zábavou alebo len tak do mesta na kávu, či posedenie s priateľmi. Ako sa však dostať na miesta, kde sme v ňom nikdy neboli a nevieme sa v nich orientovať? Vďaka moderným technológiám už nemusíte vyťahovať staromódne papierové mapy. Všetky potrebné podklady môžete mať totižto uložené priamo v smartfóne alebo tablete. Stačí používať tu správnu aplikáciu, v našom prípade aj to správne príslušenstvo. Je ním tzv. head-up displej od Garminu, ktorý dokáže zobrazovať pokyny z navigácie nainštalovanej v smartfóne priamo na čelnom skle automobilu alebo na dodávanom transreflektívnom skle. Vďaka tomu je cestovanie autom bezpečnejšie. Garmin HUD+ sme testovali na automobile Peugeot 308.

Náš tip
RECENZIA | Peugeot 308 – Auto roka 2014 na Android Roadshow

Konštrukcia

Garmin HUD+ svojim vzhľadom pripomína klasické navigácie do auta. Po prvom bližšom pohľade však zistíte, že tomu vôbec nie je tak. Zariadeniu chýba akýkoľvek farebný displej, či ovládacie tlačidlá alebo reproduktor. Nájdete na ňom len konektor pre pripojenie zdroja, ktorý sa pripája do klasickej 12V zásuvky v automobile. Kábel, ktorý zabezpečuje napájanie je dostatočne dlhý pre všetky varianty umiestnenia na palubnej doske. Navyše, poteší aj konektorom, ktorý disponuje klasickým USB portom pre pripojenie nabíjačky.

Recenzia-garmin HUD-9

Head-up navigáciu pripevníte na palubnú dosku dvoma spôsobmi. Jeden, ten viac drastickejší, zahŕňa aj vŕtanie a prichytenie pomocou dvoch skrutiek. Vystačíte si však aj s upevnením pomocou adhezívnej gumenej podložky, ktorá je priamou súčasťou zariadenia. Tá drží Garmin HUD pevne na svojom mieste aj pri rýchlejšej jazde, či pri prejazde nerovnosťami. Navyše, výhodou je aj to, že sa dá kedykoľvek dať dole, a tak pri parkovaní neláka pohľady náhodných okoloidúcich.

Recenzia-garmin HUD-8

Nosná konštrukcia pozostáva aj z otočného kĺbu, ktorý je dostatočne tuhý a pevný. Dá natočiť aj niekoľkými smermi. S jeho pomocou nastavíte Garmin HUD do tej správnej polohy tak, aby sa projekcia pre vodiča zobrazovala čo najlepšie. Zariadenie nemá vstavanú vlastnú batériu, a tak je pri každej ceste nutné ho zapojiť k zdroju energie. HUD od Garminu však nie je samostatnou navigáciou, o tú sa stará GPS a aplikácia nainštalovaná v smartfóne alebo tablete. Výhodou je, že po jej spustení nie je potrebné nechávať zapnutý displej. Navigovanie totižto funguje aj na pozadí.

Recenzia-garmin HUD-7

Head-up displej môže informácie zobrazovať dvoma spôsobmi. Priamo v balení nájdete špeciálnu fóliu na čelné sklo a taktiež plastovú násadku, ktorá sa pripevňuje k zariadeniu. Ktorý z nich použijete, je už len na vás, nevýhodou fólie je však to, že je ku sklu pripevnená už napevno, zatiaľ čo pri použití nadstavby je možné s navigáciou pohybovať ľubovoľne. Na druhej strane, fólia je nenápadnejšia a praktickejšia pri manipulácií so zariadením (napríklad ak chcete HUD odložiť do priehradky pred spolujazdcom).

Garmin HUD+
Napájací 12V konektor Garminu HUD+

Garmin HUD+ v praxi

Projekčná jednotka v Garmin HUD+ pozostáva z niekoľkých prednastavených segmentov, ktoré sú vysvietené na zeleno. Tie sa odrážajú od reflektívneho povrchu fólie alebo plastovej násadky, v dôsledku čoho vodič vidí aktuálne pokyny navigácie. Vďaka priehľadnosti však takmer vôbec neprekáža vo výhľade.

Z počiatku som bol skeptický ohľadom čitateľnosti zobrazovaných informácií. Moje pochyby sa však už po prvom zapnutí úplne rozplynuli. Head-up displej je totižto výborne viditeľný aj počas slnečného dňa, v noci zas vďaka zelenej farbe neťahá oči. V tomto smere tak nemám navigácií čo vytknúť. Na displeji nájdete informácie o aktuálnej a maximálne povolenej rýchlosti, odhadovanom čase príjazdu do cieľa, smere jazdy a vzdialenosti do najbližšej križovatky. K dispozícii je ale aj zobrazenie jazdných pruhov, či upozornenie na dopravu a radary (posledné dve menované je však nutné dokúpiť pomocou aplikácie).

Recenzia-garmin HUD-4 Recenzia-garmin HUD-6

Komunikácia HUD+ so smartfónom pomocou Bluetooth je bezproblémová. Po prvom nastavení pripojenia je spárovanie vždy rýchle a zobrazované informácie vždy aktuálne. Nezabúdajte však, že Garmin toto zariadenie nevybavil vlastným GPS modulom a pri určovaní polohy sa spolieha skôr na lokalizáciu z vášho smartfónu. Jeho umiestnenie v automobile je teda pre presnú navigáciu veľmi dôležité.

Aplikácia, ktorá komunikuje s Head-up displejom sa nazýva Garmin HUD Europe a pre majiteľov tohto zariadenia je dostupná aj s mapovými podkladmi úplne zadarmo. V podstate si za ňu priplatíte už kúpou samotného Garmin HUD+, ktorý nie je práve najlacnejšou záležitosťou. Stojí totižto až 179 eur. Aplikácia Garmin HUD pritom nie je spracovaná práve najreprezentatívnejšie. Používateľské prostredie je zastaralé, nie príliš prehľadné a nepôsobí práve najlepším dojmom. Našťastie ale v ňom budete vo väčšine prípadov zadávať len cieľ svojej cesty, ku ktorému budete následne navigovaní pomocou displeja zariadenia HUD. Priamo v aplikácii si môžete dokúpiť aj ďalšie balíky s informáciami o doprave a mobilných radaroch, ktoré sa budú zobrazovať aj na Head-up displeji.

Recenzia-garmin HUD-3

Pri navigovaní môže byť menšou nevýhodou to, že na HUD+  displeji sa nezobrazuje náhľad mapy, a to, čo vás čaká za najbližšou odbočkou. Na displeji klasickej navigácie máte predsa len lepší prehľad o tom, kam idete a ako budete odbočovať za križovatkou. Napriek tomu si myslím, že aj tento spôsob navigovania je komfortný a bude vyhovovať väčšine používateľom, ktorí sa rozhodnú Garmin HUD+ zakúpiť.

Screenshot_2014-07-03-11-56-17 Screenshot_2014-07-03-11-57-10 Screenshot_2014-07-03-11-57-14

Záverečné hodnotenie

Garmin vytvoril skutočne unikátny spôsob, ako bezpečne navigovať vodiča na cestách. Zariadenia podobné HUD+ v internetových obchodoch tak často rozhodne nenájdete, čo pridáva aj na jeho exkluzívnosti a dôvodom toho je pravdepodobne aj pomerne vysoká cena. Ak vám však nebude ľúto obetovať 179 eur, tak je to dobrý spôsob, ako zvýšiť bezpečnosť jazdy a možno trochu zaujať aj vaše okolie. V opačnom prípade sa uspokojíte aj s bežnou navigáciou vo vašom smartfóne, ktorá vás vyjde len na niekoľko desiatok eur.

Recenzia-garmin HUD-10

Garmin HUD+ ma osobne veľmi zaujal a pri šoférovaní som ho používal rád. Obavy zo zlej čitateľnosti počas dňa sa pomerne rýchlo rozplynuli a jedinú nevýhodu vidím možno v tom, že tu chýba vlastný GPS modul. Chybičkami krásy je tiež fakt, že aplikácia Garmin HUD neodpovedá práve cenovej kategórií predávaného zariadenia. Jej používateľské prostredie je zastaralé a môžem povedať aj menej prehľadné. Ako som už ale spomínal, je určené predovšetkým pre odosielanie pokynov do Head-up displeja Garminu. Niekomu môže prekážať, že na displeji sa zobrazujú pokyny len po najbližšiu križovatku. V ostatných smeroch, okrem ceny, nemám tomuto zariadeniu “z budúcnosti”, čo vytknúť.

3.7.2014

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+