MojAndroid

Nedávno sa mi do rúk, respektíve na ruku, dostali chytré hodinky Versa Lite Edition od značky Fitbit. Hoci som nikdy pred tým nič podobné nemal, v okolí mám ľudí, ktorí sú s Fitbit hodinkami spokojní. Sám bol som teda zvedavý, čo dokážu Versa Lite za svoju relatívne nízku cenu priniesť. A už na začiatok môžem povedať, že boli príjemným prekvapením.

Balenie prináša všetko potrebné, ostatné si môžete dokúpiť

Chytré hodinky Versa Lite som dostal v balení vo fialovej farbe. Našťastie mi poslali aj ďalšie dva náramky, sivý a modrý. Tie si však treba dokúpiť. Najjednoduchšie je kúpiť si rovno čierne alebo iné hodinky. Nasadenie ďalšieho náramku je takisto pomerne náročné a mne to trvalo aspoň niekoľko minút. V balení som našiel aj kábel so štipcovým modulom na nabíjanie. Okrem toho už len nevyhnutná dokumentácia a dlhší remienok – opäť fialový. Na krabičke sú nakreslené a napísané aj špecifikácie hodiniek.

Konštrukcia a dizajn nadväzuje na úspech staršieho modelu

Fitbit Versa Lite Edition sú veľmi podobné originálnemu modelu Fitbit Versa. Majú síce o dve tlačidlá menej, ale na kráse im to neuberá. S hmotnosťou 38 gramov sú dokonca ľahšie než moje analógové hodiny, ktoré zvyčajne používam. Na ruke ich cítiť tak akurát primerane a svojou veľkosťou mi vôbec nezavadzali.

versa lite fitbit

Dizajn môžem opísať ako “jednoduchý a vydarený v jednom”. Nenájdu sa tu žiadne extra doplnky, prehyby či zaoblenia, a predsa očarili kopec ľudí v mojom okolí. Telo vyrobené z hliníka bol dobrý ťah, pretože je aj pomerne odolné. Zadná strana ukrýva niekoľko senzorov na meranie tepu a POGO piny na nabíjanie. Na ľavom boku sa nachádza jedno tlačidlo, o ktorom si povieme neskôr.

Displej na prednej strane je vyrobený z plastu a je náchylný na poškriabanie. Už počas testovania sa mi podarilo venovať mu nechtiac jeden škrabanec. To ale neznamená, že nič nevydrží. Pod ním nájdete nápis “fitbit” a celkovo ho od zvyšku tela odlišuje čierna farba. K jeho detailom sa dostanem už o chvíľu.

Chválim aj vymeniteľné remienky. Osobne som používal sivý, keďže modrý bol až príliš výstredný a fialový… veď to chápete :). Najjednoduchšie je samozrejme kúpiť si rovno hodinky s vyhovujúcim remienkom. Dotvára už tak podarený dizajn. Konštrukcia je pevná, navyše vodeodolná do 50 metrov (5 ATM). Navonok sa Fitbit Versa Lite Edition naozaj podarili a mnohým sa páčili.

Displej je pekný a kvalitný, ovládanie jednoduché a prirodzené

Fitbit Versa Lite Edition dostali 1,34-palcový displej typu LCD. Veľmi ma potešila viditeľnosť na priamom slnku. V porovnaní s mojím náramkom Samsung Galaxy Fit e je fascinujúca. Na Galaxy Fit e som nevidel vôbec nič, zatiaľ čo displej Versa Lite bol čitateľný bez menších problémov. Naozaj som to nečakal a môžem tak povedať, že sa naň možno spoľahnúť. Kedykoľvek.

Ovládanie je úplne jednoduché. Všetko sa ovláda dotykom a výnimka je iba Krok späť. Ten sa robí pomocou tlačidla na ľavej strane. Funguje kdekoľvek a kedykoľvek. Na všetko ostatné je tu dotyk. Takéto riešenie sa mi páči a opäť tu nič nie je zbytočne komplikované. Palec hore!

Aplikácia Fitbit je jedna z najlepších

Ku hodinkám Fitbit som si samozrejme nainštaloval aj aplikáciu Fitbit. Po nevyhnutnom prihlásení a krátkom spárovaní hodiniek som sa dostal do zaujímavého prostredia aplikácie. Je pomerne jednoduchá a má svoj poriadok, do ktorého sa razom dostane každý. Vadiť by nemalo ani to, že je celá v angličtine. Okrem základného prehľadu (o tom trochu neskôr) sú k dispozícii aj ďalšie štyri stránky.

Prvá (vlastne už druhá) nesie názov Challenges a ponúka vám rôzne výzvy alebo trasy. Priznám sa, neprišiel som tomu na chuť. Možno sa to bude páčiť niekomu, kto má rád výzvy. Ďalšou stránkou je Guidance. Ide o Fitbit trénera, ktorý vám pomôže dosiahnuť rôzne ciele. Tretia sa nazýva Community a slúži na spájanie sa s priateľmi. Posledná, Notifications, bola v mojom prípade celý čas prázdna. Pozor, toto nie sú notifikácie z vášho smartfónu.

Najdôležitejšia stránka je však tá úplne prvá. S názvom Dashboard zobrazuje všetky potrebné aj nepotrebné údaje. Stránke dominuje počítadlo krokov, spálené kalórie a prejdená vzdialenosť. Nižšie je sledovanie aktivity, to však funguje automaticky a netreba ho zakaždým spúšťať v aplikácii.

Nasleduje sledovanie spánku, tep, pohyb každú hodinu, váha, vypité tekutiny a zjedené jedlo. Posledné dve sa zadávajú manuálne a úprimne som to vôbec nerobil. Kto si samozrejme chce sledovať, koľko chia kaše zjedol a koľko čoho ešte zjesť môže, má to tu. To isté platí o vode.

Fitbit hodinky sa dajú neskutočne prispôsobiť

V časti Dashboard je hore ikonka hodiniek spolu so stavom batérie a stavom pripojenie. Keď som na ňu klikol, otvorili sa mi nové možnosti ohľadom nich. Dajú sa meniť štýly hodín, inštalovať nové aplikácie, nachádza sa tu aj manuál na používanie a katalóg príslušenstva. Nižšie sú nastavenia synchronizácie a notifikácií.

Ponuka štýlov hodín je tak veľká, že za celú dobu používania som ju nevidel celú. Niektoré z nich sú platené, ale väčšina je zadarmo a majú rôzne funkcie. Jedni hodinky mi napríklad ukladali na ciferník zelené, žlté a červené guličky. Raz za čas som odklikal, akú mám náladu, koľko energie mám a hodinky uložili malú guličku na danú hodinu. Večer mi ciferník svietil farbami ako vianočný stromček.

Aj aplikácií je tu veľa. Niekoľko z nich je predinštalovaných, napríklad budík, civčenie, počasie a nastavenia. Mnoho iných sa však dá veľmi jednoducho stiahnuť. Skúsil som napríklad New York Times, Flappy (Bird) a Mapy. NYT sa načítavali dlhšie, ale fungovali.

Mapy sa načítavali tak dlho, že vlastne nefungovali. Pokus bol, ale kým som bol na Španej Doline, aktuálna poloha bola v Tirolsku. Tesne vedľa. Problém samozrejme nie je v GPS hodiniek, to funguje perfektne. Flappy je vlastne hra Flappy Bird na zápästí. Veľakrát mi skrátila nudné hodiny nemčiny. S kamarátmi som si potom zahral aj Tic Tac Toe, po slovensky piškôrky. Áno, na hodinkách.

Notifikácie a upozornenia fungujú stopercentne

Fitbit Versa Lite Edition boli pre mňa veľmi príjemným prekvapením aj po stránke notifikácií. Osobne by som si kúpil chytré hodinky hlavne kvôli notifikáciám. A po dvoch týždňoch môžem povedať, že tie fungujú na Versa Lite naozaj špičkovo.

Celý čas mám prehľad o tom, kto a v ktorej aplikácii mi čo píše. Ušetrilo mi to kopec času a nemusel som zakaždým vyťahovať mobil. Každému, kto denne dostane aspoň 100 notifikácií, určite odporúčam kúpu chytrých hodiniek. S mojou bilanciou 300 za deň som to naozaj ocenil.

Ozajstné kúzlo však ešte len prichádza. Pre každú aplikáciu si totiž môžete nastaviť päť predvolených odpovedí a niekoľko emoji, ktorými viete odpovedať priamo z hodiniek. Takže napríklad pre Slack v práci si môžem nastaviť iné odpovede než pre Messenger s priateľmi. Fitbit, neskutočne dobrá práca!

Meranie tepu funguje nepretržite a spoľahlivo

Ak si kupujete chytré hodinky kvôli zdraviu, Fitbit Versa Lite Edition nesklamú. Ako prvé krátko o tepe. Ten dokážu merať úplne nepretržite. Ak sa pýtate, aký to má dopad na výdrž, poviem o tom trochu neskôr. Je to ale skvelé, že si meranie nemusím načasovať, prípadne spúšťať manuálne. Funguje jednoducho samé od seba a v aplikácii v mobile mám dokonca aj pekný graf toho, ako sa môj pulz počas dňa vyvíjal.

Spánok merajú naozaj do detailu

Prekvapením bolo pre mňa aj meranie spánku. Samozrejme som vedel, že Versa Lite ho dokáže odmerať. Prekvapila ma však presnosť údajov. Keď som sa ráno zobudil na brechot psov na dvore, mal som už pripravený celý graf. Ten sa dá síce pozrieť len v mobile, no je veľmi detailný a presný. Odmeraný je ľahší spánok, hlbší spánok, štádium REM a dokonca aj to, kedy som bdel. Tieto údaje si našťastie viem pozrieť aj na hodinkách.

 

Hodinky vás upozornia, keď sa málo hýbete, kroky odmerajú vždy a všade

Určite si v dnešnej dobe veľa ľudí sleduje to, koľko krokov prešli počas dňa. Veľakrát je práve toto dôvod na kúpu chytrého náramku alebo hodiniek. Aj mňa občas zaujíma, koľko krokov nachodím v škole, alebo koľko kilometrov to mám do najbližšieho obchodu. Versa Lite ma ani v tomto nesklamali, podávali presné výsledky. Porovnával som ich s počítadlom krokov v mobile a dokonca aj s druhým náramkom, odchýlky boli minimálne.

Celkom ma prekvapila funkcia, ktorú by som nazval “pripomienka na pohyb”. Počas dňa vám hodinky občas zavibrujú a povedia, že vám chýba ešte pár krokov do cieľa 250 krokov za hodinu. Zvyčajne som podobné hlásenia dostával v škole, keď som sa už druhú hodinu nepomohol z lavice. Všetko sa to dá prispôsobiť v aplikácii, dokonca sa to dá aj vypnúť.

Športovú aktivitu Versa Lite rozoznajú automaticky

Veľkým prekvapením bolo pre mňa automatické rozoznávanie aktivity. Versa Lite dokážu automaticky zistiť, že zrovna bežíte a začne vám merať potrebné údaje. Keď skončíte beh, hoci aj na zmeškané stretnutie, stačíte cvičenie jedným klikom zastaviť na hodinkách. V mobile som si neskôr i ja mohol pozrieť, koľko kalórií som spálil a aký vysoký som mal tep srdca.

Pobavilo ma, keď som sa doma dvadsať minút hral s bratom floorball v malej detskej izbe a na konci ma hodinky pochválili za skvelý tréning. Každopádne Fitibit Versa Lite Edition dokážu rozoznať beh, bicyklovanie, chôdzu, posilňovanie a jeho rôzne obdoby.

Batéria vydrží niekoľko dní, nabíjanie mohlo byť trochu rýchlejšie

Vyššie som spomínal, že Fitbit Versa Lite Edition dokážu merať tep srdca nepretržite. Naozaj je tomu tak a na výdrž to vôbec nemá drastický dopad. Napriek lavíne notifikácií a všetkej tej “záťaži”, ktorú hodinky na mojom zápästí podstúpili, mi vždy vydržali štyri dni na jedno nabitie. A to je výkon, ktorý som osobne ani nečakal.

Nabiť z nuly na sto percent trvá niečo okolo dvoch hodín pomocou dodávanej nabíjačky. Toto mohlo byť trochu rýchlejšie, ale nesťažujem sa. Výdržou ma Versa Lite milo prekvapili a každý, kto hľadá chytré hodinky (nie náramok) s dobrou výdržou by ich mal zvážiť.

Fitbit Versa Lite Edition: Záverečné hodnotenie

Chytré hodinky Fitbit Versa Lite Edition boli pre mňa veľmi príjemnou skúsenosťou. Ich kvalitné spracovanie a nízku hmotnosť si dodnes neviem vynachváliť. Displej ma prekvapil rovnako ako mnohé iné možnosti. Prispôsobenie notifikácií alebo automatické sledovanie aktivity som nečakal a sú skvelé. Takisto nepretržité sledovanie tepu sa môže zísť. Nakoniec nesklamala ani batéria a s týmito hodinkami som bol naozaj spokojný.

Odporučil by som ich nielen športovcom, hoci hlavne na nich sú cielené. Skvelá práca s upozorneniami alebo prípadne aj hry sú niečo, čo využije aj bežný človek. Treba sa len pozrieť aj na konkurenciu, no za 159 eur určite nie sú Fitbit Versa Lite Edition zlá voľba.

Náš tip
RECENZIA Fitbit Inspire HR: Fitness náramok, ktorý vám dodá motiváciu športovať
Náš tip
Fitbit predstavil štvoricu nositeľných zariadení, ktoré dopomôžu k lepšiemu životnému štýlu
4.6.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+