MojAndroid

Spoločnosť Fitbit v marci tohto roka uviedla na náš trh štvoricu nositeľných zariadení, ktoré sú určené dopomôcť k zdravšiemu životnému štýlu. Ich primárne určenie je s určitosťou pre aktívnych ľudí a športovcov, no využije ich prakticky ktokoľvek. Veľmi ma potešilo, že na otestovanie sa mi dostal najlepšie vybavený náramok z marcových noviniek Fitbit Inspire HR. O tom, že nie je len obyčajným náramkom ma presvedčil už po pár hodinách používania. Oplatí sa ho však napriek silnej konkurencii kúpiť?

Balenie: So všetkým, čo treba

V balení som okrem samotného prístroja našiel i väčší náhradný gumený remienok, USB kábel na nabíjanie a nevyhnutnú technickú dokumentáciu. Už samotný obal naznačuje, že náramok je schopný automaticky zaznamenávať vašu fyzickú aktivitu, spánok a za jeho unikátnu vlastnosť sa považuje nepretržité 24/7 meranie srdcového tepu.

Dizajn a spracovanie: Elegantný štvorhran

Náramok je tvorený čiernym gumeným remienkom a samotným prístrojom, ktorý sa k remienku pripája cez jeho vrchnú a spodnú časť. Celý Inspire HR je spracovaný skutočne precízne, čo je nevyhnutnosťou pre vytvorenie vysokej odolnosti voči tekutinám. Náramok je totiž “swimproof”. Je odolný voči vode až do hĺbky 50 m, takže nemusíte mať strach keď s ním zmoknete, budete sa s ním sprchovať a samozrejme, môžete ho zobrať so sebou i do bazéna a odmerať si váš plavecký výkon.

fitbit inspire hr recenzia_výsledok

Na ľavej strane prístroja doposiaľ ničím nerušený dizajn “naruší” ovládací prvok v podobe tlačidla, ktorého som sa občas bál, či doň nenatečie voda. Tlačidlo slúži ako krok späť v používateľskom prostredí náramku a taktiež na zapnutie displeja. Náramok je možné prebudiť i dvojitým poklepaním a pohybom rukou smerom k očiam. Fitbit Inspire HR všetky nástrahy počas testovania zvládol, a pochvalu si zaslúži i displej a jeho ochranné sklíčko.

fitbit-inspire-hr-recenzia-mojandroid

To po približne dvojtýždennom používaní nejaví žiadne známky opotrebovania a navyše k okrajom tvorí tzv. 2.5D efekt zahnutia. Zobrazovač je však iba čiernobiely, čo nie je nevyhnutne problémom. Prvky na tomto OLED displeji sa zobrazujú zrozumiteľne, jeho rozlíšenie je plne dostatočné a s odozvou na dotyk som mal problém, iba ak bol displej mokrý.

Na spodnej strane prístroja nájdete neustále blikajúci senzor srdcového tepu a zlaté piny na nabíjanie. Gumený náramok je samozrejme vymeniteľný a vybrať si môžete spomedzi viacerých farebných prevedení alebo dokúpiť si remienky rôzneho štýlu, či už v neoficiálnych obchodoch ako napríklad Gearbest, alebo cez oficiálnu stránku Fitbit, na ktorú môžete pristupovať aj z aplikácie v sekcii “Accessories”.

Aplikácia: Dá vám o vás vedieť všetko

Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: Rôzne
Aktuálna cena: Zdarma

Aplikácia je nevyhnutnou súčasťou každého fitness náramku. Tá od Fitbit je spracovaná takmer dokonalo a nikdy som s ňou nemal problém. Po zapnutí Bluetooth na smartfóne sa k nej náramok automaticky pripojí a ukáže stav nabitia jeho batérie. V nastaveniach náramku je potrebné nastaviť si, či ho nosíte na ľavej alebo pravej ruke, či si prajete, aby bol k smartfónu neustále pripojený, z ktorých aplikácií si prajete dostávať notifikácie a môžete si aj vypnúť upozornenia na dlhšiu fyzickú neaktivitu. Náramok sa totiž bude snažiť, aby ste každú hodinu vykonali aspoň 250 krokov.

Na hlavnej obrazovke uvidíte stručný prehľad o nachodených krokoch, prejdenej vzdialenosti v kilometroch, spálených kalórií, počtu minút robením fyzickej aktivity, o počte aktívnych dní, hodín spánku, aktuálnom srdcovom tepe, vašej váhe a objeme vypitých tekutín. Ženám aplikácia ponúkne aj možnosť zaznamenávať si obdobia menštruácie.

Softvér: V angličtine, avšak zrozumiteľný pre každého

Po vybalení som náramok okamžite pripojil k počítaču cez pribalený káblik. Po nainštalovaní aplikácie Fitbit do smartfónu a pripojení k náramku cez Bluetooth okamžite nastala aktualizácia softvéru. Keď už sme pri softvéri, nesmiem zabudnúť spomenúť, že je kompletne celý v angličtine, tak ako aj aplikácia. Za to však neskutočne poteší, že Fitbit Inspire HR podporuje diakritiku a všeobecne slovenské znaky. Prijímané správy z telefónu náramok navyše zobrazí aj s čiernobielymi emotikonmi.

fitbit inspire hr recenzia naramok fitness_výsledok

Hodinky: Podľa vášho vkusu

V aplikácii máte možnosť vybrať si jeden z desiatich štýlov hlavných hodiniek. Po vybraní stačí na daný motív kliknúť a zvoliť “Select”. Aplikácia následne prostredníctvom Bluetooth daný motív odošle do náramku a nainštaluje. Po dokončení tohto procesu, ktorý zväčša trvá 10 sekúnd, bude náramok ukazovať nový “Clock Face”.

Krokomer: S možnosťou nastavenia cieľa

Súčasťou každej správnej nositeľnej elektroniky musí byť krokomer. Ten na Inspire HR funguje na báze pohybovania ruky, každý prirodzený pohyb ruky počas kráčania bude zaznamenaný ako krok. Každopádne, meranie je vcelku presné a nechýba možnosť nastaviť si ako denný cieľ práve odkráčaný počet krokov. Aplikácia je neskôr schopná spraviť zaujímavé štatistiky z vami spravených krokov.

Meranie srdcového tepu: S unikátnou vlastnosťou

Fitbit Inspire HR je reprezentovaný svojou schopnosťou nepretržitého 24/7 merania tepu. Ide o jednu z najzaujímavejších vlastností, keďže neskôr vytvorené štatistiky v aplikácií sú veľmi zaujímavé. Práve srdcový tep je jedným z kľúčov pre odhalenie, či práve vykonávate nejakú fyzickú aktivitu, alebo nie. Slúži i na zistenie vašej fáze spánku a celkovej dĺžky spánku. O tejto funkcii si však povieme niečo neskôr.

Spálené kalórie: Pre tých, čo chcú schudnúť

Náramok vám dokáže dať informácie o tom, koľko ste počas celého dňa nosenia / cvičenia spálili kalórií. Okrem toho si môžete v aplikácií zapísať, aké jedlo ste kedy zjedli a koľko kalórií ste prijali. Tým pádom je možné dosiahnuť efektívnejšieho chudnutia, pokiaľ zvolíte možnosť držať diétu.

K zdraviu je potrebné aj veľa piť a vývojári nezabudli pridať možnosť zapisovania prijatých tekutín. Po vypití vody si v aplikácií môžete “logovať” jej objem v mililitroch, ktorý sa vám následne sčítava a ukazuje priamo na displeji náramku. Takto môžete mať vždy prehľad o tom, že počas dňa pijete pravidelne a v hodnom množstve.

Čas aktivity: Vykonávate šport aspoň 5-krát do týždňa?

Ďalšou užitočnou funkciou je počet aktívnych dní. Náramok je schopný automaticky detegovať vašu fyzickú aktivitu. Pojem je to síce správny, no mnohí s určitosťou očakávali, že náramok sám od seba rozpozná, aký druh športu vykonávate. Náramok však automaticky zapísal iba chôdzu, registrovanie pre ostatné športy si musíte v čase cvičenia sami zapnúť, aby ich náramok začal registrovať.

Cvičenie: Stačí zvoliť šport

Keď ste pripravení začať s fyzickou aktivitou, na náramku v sekcii “Exercise” stačí zvoliť spomedzi aktivít, ako napríklad beh, bicyklovanie, plávanie, bežiaci pás, zdvíhanie váh, poprípade intervalový časovač, ktorý uloží akúkoľvek inú športovú aktivitu.

Počas behu a bicyklovania musí byť náramok pripojený k telefónu cez Bluetooth, aby pomocou GPS vám po ukončení následne ponúkol vašu priemernú rýchlosť, prejdené kilometre, spálené kalórie a dokonca i mapu vami prejdenej trasy. Bez pochýb sa jedná o skvelú funkciu, ktorú som ja osobne veľmi rád využíval počas horskej cyklistiky. Náramok produkuje užitočné a zaujímavé dáta o vašich štatistikách.

fitbit-inspire-hr-recenzia-mojandroid

Prejdená vzdialenosť: Dodá skvelý prehľad o dni

Súčasťou hlavných obrazoviek je aj jednoduchý prehľad o za celý deň prejdenej vzdialenosti v kilometroch. Pokiaľ si ako denný cieľ nastavíte urazenú vzdialenosť, na tejto obrazovke uvidíte jednoduchý graf, ako ďaleko ste od dosiahnutia vášho cieľa.

fitbit-inspire-hr-recenzia-mojandroid

Spánok: Ste si istí, že spíte výdatne?

Ďalšou skvelou funkciou Fitbit Inspire HR je jeho schopnosť snímať váš spánok a akými fázami ste po ako dlhú dobu v ňom prechádzali. Keďže človek by mal pri najlepšom spať 8 hodín denne, náramok ponúkne i špeciálnu obrazovku na to, ako dlho ste v noci spali a opäť nechýba ani jednoduchý graf s prehľadom, ako ďaleko ste od dosiahnutia vhodnej dĺžky spánku.

V aplikácii potom nájdete pokročilejší prehľad a dokonca i “benchmark”, v ktorom sa môžete porovnávať s ostatnými ľuďmi vo vašom veku s prístrojom od Fitbit a ich dĺžky spánku v daný deň.

Relax: Funkcia, ktorá vás prevedie dychovými cvičeniami

Z obrazovky náramku môžete využiť i funkciu na relax. Po jej zvolení máte na výber, či ju chcete vykonávať 2 minúty, alebo 5 minút. Náramok vás následne bude prevádzať pomocou displeja a vibrácií dychovými cvičeniami. Povie vám, kedy sa máte zhlboka nadýchnuť a kedy vydýchnuť. Funkcia má zabezpečiť vaše zrelaxovanie a zníženie hladiny stresu.

fitbit-inspire-hr-recenzia-mojandroid

Stopky: Tak, ako ich poznáte z každých hodiniek

Funkcia “Timers” slúži na jednoduché zmeranie času a funguje ako primitívne stopky. Narýchlo si tak môžete odmerať napríklad svoj beh na krátku vzdialenosť. Nechýba ani časovač, ktorý odpočítava vami prednastavený čas. Po jeho uplynutí vás náramok upozorní vibrovaním.

fitbit-inspire-hr-recenzia-mojandroid

Alarm: Tichý budík, ktorý v okolí zobudí iba vás

Náramok disponuje i šikovným budíkom, ktorý je však nutné nastaviť cez mobilnú aplikáciu. V nej je možné nastaviť čas budíka s jeho denným opakovaním. Ráno vás potom náramok prebudí vibrovaním, a vy tak nebudete rušiť spiacich ľudí okolo vás. Či sa na to dokáže zobudiť každý je však už otázkou.

 

Výdrž batérie: Sľubovaných 5 dní zvládne

V porovnaní s lacnejšími kúskami, ako Xiaomi Mi Band 3 či Honor Band 4, tento náramok stráca i týždeň vo výdrži batérie. Podľa mňa to bude najmä kvôli tomu, že náramok nepretržite meria tep. Túto funkciu je možné vypnúť priamo cez náramok v sekcii “Settings”, v možnosti “Heart Rate”. Či to má skutočne veľký vplyv na výdrž som už však neotestoval, pretože som chceli z náramku dostať všetok jeho potenciál. Pri 18 % batérie náramok meria iba vaše telesné funkcie, inak na displeji zobrazuje len logo vybitej batérie.

fitbit-inspire-hr-recenzia-mojandroid

Z 18 % na 100 % sa náramok pomocou originálnej nabíjačky, ktorá sa k spodnej časti náramku magneticky pripojí, nabil už za približne 50 minút. Vždy som ho nabíjal cez USB port na notebooku. Dni, počas ktorých som mal zapnutú registráciu aktivity na bicykli mi náramok vydržal 3 dni. Keď som ho však používal iba na prijímanie notifikácií z telefónu, jeho výdrž sa v závislosti od ostatných funkcií pohybovala na úrovni štyroch, piatich až šiestich dní.

Záverečné zhodnotenie: Odradí vyššia cena?

Po asi dvojtýždennom testovaní som si istý, že sa jedná o jeden z najlepších fitness náramkov. Konkurujú mu však mnohé, podstatne lacnejšie alternatívy, ktoré však nedisponujú neustálym meraním tepu, automatickým detegovaním aktivity a žiaľ, niektoré z nich si nerozumejú ani so slovenskými znakmi. Svojím konzervatívnejším, za to však stále elegantným dizajnom až tak neohúri, no vďaka dokonalej súhre náramku s aplikáciou dokážete z neho vyťažiť skutočne maximum.

fitbit-inspire-hr-recenzia-mojandroid

Pokiaľ chodievate behať, bicyklovať, alebo sa len tak prechádzať do prírody, náramok určite oceníte aj napriek cenovke 99,95 €. Ak patríte k tým, ktorých skutočne zaujímajú štatistiky zo športovo založených výletov, či napríklad kvalita ich spánku, Fitbit Inspire HR môžem len doporučiť.

Plusy:

  • skvelo fungujúca aplikácia
  • automatické rozpoznávanie aktivity
  • nepretržité 24/7 meranie tepu
  • skvelý monitoring spánku
  • režimy na cvičenie
  • rýchle nabíjanie
  • notifikácie zo smartfónu sa zobrazujú bez problémov

Mínusy:

  • kratšia výdrž na jedno nabitie
  • displej je rozsvietený len na krátku dobu
  • vyššia cenovka
25.5.2019

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+