MojAndroid

V dnešnom svete bezkontaktných platieb a bezdrôtovej komunikácie v najrôznejších formách existuje stále isté nebezpečenstvo, že vás môže niekto odpočúvať alebo sa snažiť získať prístup k vašim osobným údajom. Práve preto by ste mohli mať záujem o novinku na slovenskom trhu – faradayovu klietku určenú práve pre mobilné zariadenia. Nazýva sa F-BAG.

F-BAG je malé vrecko, ktoré dokáže ukryť smartfóny alebo iné zariadenia s veľkosťou až do 17 palcov. Vyrobené je z polyesteru, ktorý je pre odtienenie doplnený o meď a nikel. Vrecko je dostupné v niekoľkých veľkostiach vhodných, ako pre smartfóny a tablety, tak aj pre notebooky. Uzatvorenie vrecka je realizované pomocou magnetov, vďaka ktorým je vloženie alebo vybranie zariadenia rýchle a jednoduché.

F-BAG-recenzia-3

F-BAG je teda vrecko vysokou úrovňou tienenia, ktoré je založené na princípe faradayovej klietky. Efektívne dokáže odrušiť všetky signály s frekvenciami od 1 MHz do 30 GHz, a to s útlmom až 118 dB, čím prakticky znemožní akúkoľvek komunikáciu, či už na väčšie alebo kratšie vzdialenosti. K zariadeniu, alebo smerom od zariadenia umiestneného vo vrecku, tak neprenikne žiadny signál, či už je to WiFi, GPS, Bluetooth, LTE, UMTS, GSM alebo iné technológie. F-BAG ponúka aj ochranu pred oskenovaním a naklonovaním RFID technológií, ktoré sú momentálne s obľubou používané v bezkontaktných platobných kartách. F-BAG nájde využitie aj v prípade ochrany pred sledovaním polohy SIM karty či odpočúvania.

F-BAG-recenzia-1

Viac príkladov využitia uvádza aj samotný výrobca, podľa ktorého môže F-BAG zabrániť týmto aktivitám:

  • sledovanie polohy a obsahu MT alebo tabletu – softvérom upravené mobilné telefóny, pričom užívateľ MT nemusí mať tušenie o sledovacích aktivitách,
  • využívanie MT k odpočúvaniu – jedná sa napr. o “mŕtvy” MT, ktorý zaznamenáva zvuk a odosiela dáta cez GSM alebo WiFi sieť,
  • sledovanie obsahu upraveného notebooku, pričom jeho užívateľ nemusí mať tušenie o týchto aktivitách,
  • skenovanie RFID technológií – chráni pred naskenovaním a následnou výrobou kópií bezkontaktných (RFID), identifikačných prostriedkov akými sú napríklad karta pre vjazd do parkoviska, vstup do budovy, kancelárie, karta deaktivácie alarmu, staršie modely elektronických kľúčov k motorovým vozidlám a podobne,
  • uloženie technológií, ktoré nie je možné deaktivovať – preventívne uloženie technológií napríklad vtedy, keď po ich deaktivovaní nie je možné vybrať a oddeliť z nich zdroj napájania,
  • dočasné uloženie rôznych predmetov – uloženie rizikových predmetov a prerušenie ich možnej komunikácie s okolím. Napríklad perá, hodinky, USB kľúče alebo diaľkové ovládanie.

F-BAG sa momentálne dá kúpiť na Slovensku v obchode digipro.sk v jedinej veľkosti, pričom ďalšie majú byť doplnené neskôr. Jeho cena začína na 60 eurách, pričom pri väčších rozmeroch bude rásť. Ak ale hľadáte spoľahlivý spôsob, ako ochrániť svoje mobilné zariadenia pred odpočúvaním, prípadným naskenovaním, tak je F-Bag unikátnym riešením, ktoré svoju funkciu plní na 100%.

23.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+