MojAndroid

V dnešnom svete bezkontaktných platieb a bezdrôtovej komunikácie v najrôznejších formách existuje stále isté nebezpečenstvo, že vás môže niekto odpočúvať alebo sa snažiť získať prístup k vašim osobným údajom. Práve preto by ste mohli mať záujem o novinku na slovenskom trhu – faradayovu klietku určenú práve pre mobilné zariadenia. Nazýva sa F-BAG.

F-BAG je malé vrecko, ktoré dokáže ukryť smartfóny alebo iné zariadenia s veľkosťou až do 17 palcov. Vyrobené je z polyesteru, ktorý je pre odtienenie doplnený o meď a nikel. Vrecko je dostupné v niekoľkých veľkostiach vhodných, ako pre smartfóny a tablety, tak aj pre notebooky. Uzatvorenie vrecka je realizované pomocou magnetov, vďaka ktorým je vloženie alebo vybranie zariadenia rýchle a jednoduché.

F-BAG-recenzia-3

F-BAG je teda vrecko vysokou úrovňou tienenia, ktoré je založené na princípe faradayovej klietky. Efektívne dokáže odrušiť všetky signály s frekvenciami od 1 MHz do 30 GHz, a to s útlmom až 118 dB, čím prakticky znemožní akúkoľvek komunikáciu, či už na väčšie alebo kratšie vzdialenosti. K zariadeniu, alebo smerom od zariadenia umiestneného vo vrecku, tak neprenikne žiadny signál, či už je to WiFi, GPS, Bluetooth, LTE, UMTS, GSM alebo iné technológie. F-BAG ponúka aj ochranu pred oskenovaním a naklonovaním RFID technológií, ktoré sú momentálne s obľubou používané v bezkontaktných platobných kartách. F-BAG nájde využitie aj v prípade ochrany pred sledovaním polohy SIM karty či odpočúvania.

F-BAG-recenzia-1

Viac príkladov využitia uvádza aj samotný výrobca, podľa ktorého môže F-BAG zabrániť týmto aktivitám:

  • sledovanie polohy a obsahu MT alebo tabletu – softvérom upravené mobilné telefóny, pričom užívateľ MT nemusí mať tušenie o sledovacích aktivitách,
  • využívanie MT k odpočúvaniu – jedná sa napr. o “mŕtvy” MT, ktorý zaznamenáva zvuk a odosiela dáta cez GSM alebo WiFi sieť,
  • sledovanie obsahu upraveného notebooku, pričom jeho užívateľ nemusí mať tušenie o týchto aktivitách,
  • skenovanie RFID technológií – chráni pred naskenovaním a následnou výrobou kópií bezkontaktných (RFID), identifikačných prostriedkov akými sú napríklad karta pre vjazd do parkoviska, vstup do budovy, kancelárie, karta deaktivácie alarmu, staršie modely elektronických kľúčov k motorovým vozidlám a podobne,
  • uloženie technológií, ktoré nie je možné deaktivovať – preventívne uloženie technológií napríklad vtedy, keď po ich deaktivovaní nie je možné vybrať a oddeliť z nich zdroj napájania,
  • dočasné uloženie rôznych predmetov – uloženie rizikových predmetov a prerušenie ich možnej komunikácie s okolím. Napríklad perá, hodinky, USB kľúče alebo diaľkové ovládanie.

F-BAG sa momentálne dá kúpiť na Slovensku v obchode digipro.sk v jedinej veľkosti, pričom ďalšie majú byť doplnené neskôr. Jeho cena začína na 60 eurách, pričom pri väčších rozmeroch bude rásť. Ak ale hľadáte spoľahlivý spôsob, ako ochrániť svoje mobilné zariadenia pred odpočúvaním, prípadným naskenovaním, tak je F-Bag unikátnym riešením, ktoré svoju funkciu plní na 100%.

23.4.2015

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

23 odpovedí na “RECENZIA | F-BAG: Faradayova klietka, ktorá ochráni nielen smartfón”

  1. Jeden velky facepalm. Ale kde je dopyt, tam je aj ponuka – na strachu sa zaraba najjednoduchsie.
    60 eur za kusok alobalu zasiteho do platenneho vrecka ? No pekne. Ano, mt staci zabalit do bezneho kuchynskeho alobalu a efekt bude rovnaky. Na Slovensku netreba ani ten alobal, staci mat ako operatora o2, a na telefon neprijemne zazriet.
    Jedna poznamka k odpocuvaniu – ak by niekomu o to naozaj islo, odosielanie sa nemusi diat v realnom case. Co tak radsej nahravat, a nahravku odoslat pri naslednom pokryti signalom ? Takze to vrecko ma nulovy efekt. Ak ma niekto nahraval, nahravku mu odoslem pri najblizsom pokuse o spojeni. Nemusim snad ani hovorit o tom, ze telefony su urcene na spojenie. Preto pri slabom signale zvysuju vykon, aby “dociahli” na vysielac. Telefon do vrecka, a bateria za par hodin kaput.
    Aj tak o vas vsetci vedia vsetko…

  2. LOL, a nie je jednoduchsie mobil vypnut? Naco mat smartfon zapnuty, ked je “odstrihnuty” od siete? Navyse smartfon sa rychlo vybije aj sam, ked sa znova a znova bude pokusat najst daku BTS-ku a prihlasit sa do nej…

    No ale verim ze sa najdu ovce ochotne za takuto zbytocnost vyplaznut 60-118€…

    • v nových mobilom môžeš vybrať aj baterku a vedia si ťa nájsť či ťa odpočúvať. A keď už, v niektorých nevyberieš ani baterku.
      Záleží od konkrétnej osoby. Ak produkt nevyužiješ a nie je pre teba, nerob mu zlú reklamu !

  3. Já ti nevím Karle…toto mi príde, že to už radšej nebudem ani žiaden telefón vlastniť keď sa tých vecí bojím. Veď aj tak to zariadenie bude v tom vrecku len keď ho zrovna nebudem potrebovať využívať, akonáhle si potrebujem zavolať tak ho musím z vrecka vytiahnuť a už ma môže niekto sledovať a odpočúvať a ťahať peniaze. Možno by tým ľuďom s paranojou viac pomohli antidepresíva

  4. Bol by som zvedavy na cenu tohoto “vynalezu”. (Teraz som si vsimol, ze 60 evri, no shitbull, ani zadarmo). Obycajny Alobal to vyriesi tiez spolahlivo, ak uz niekomu o to ide :)))))))))))) A este si k tomu telefonu moze spolu pribalit aj desiatu :)))))) Bude to mat All in One :))))))) A ak si niekto tento “zazrak” kupi, moze chodit aj s Alobalovou capicou na hlave……

Pridaj komentár

+