MojAndroid

Ako osláviť dnešný Star Wars deň? Predsa tematickou recenziou. Fanúšikovia Star Wars, teda Hviezdnych vojen, určite pochopili nadpis našej recenzie. Pre tých menej znalých však celú záležitosť trochu objasníme. Mottom jednej z najznámejších filmových ság je veta “May the Force be with you”, čo je v preklade “Nech ťa Sila sprevádza”. Anglickou slovnou hračkou s týmto slovom vzniká “May the forth be with you”, čo je niečo ako “Štvrtý máj nech je s tebou”. Nuž, pre nás niečo mierne zvláštne, no pre nich celkom dobrá sranda. V tento deň sa však hodí článok o jednej milej smart hračke, presnejšie o novodobom miláčikovi publika, droidovi s označením BB-8. Áno, R2-D2 či C3PO sa stali legendami, no prišiel čas na novú krv. Dlho neváhali ani ľudia z technologickej brandže a BB-8 v podaní spoločnosti Sphero je už nejaký piatok medzi nami. Čím nás môže zaujať a čo sa s ním dá robiť? To sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

droid_star_wars_BB_8

Balenie a konštrukcia

Balenie dronu BB-8 pôsobí nadmieru starostlivo. Už pri rozbaľovaní máte pocit, že v rukách držíte ozajstnú kvalitnú vec a nie len hocijakú hračku zabalenú v mäkkom kartóne. Vo výstelke sa nachádza dron rozdelený na dve časti, teda telo plus hlava a nájdete tu i kolísku na bezdrôtové nabíjanie. Nechýba pár návodov a USB/microUSB kábel na nabíjanie. Dron BB-8 je perfektnou replikou svojho veľkého filmového kolegu. Kým niektoré elektronické hračky môžu pôsobiť trochu neohrabane, BB-8 je ozajstné zlatíčko. Iste, pohyb valiacej sa gule nie je žiadny vojenský manéver, no predsa len, pôsobí veľmi reálne a hravo.

Star_wars_droid_BB_8_ (4 of 5)

Star_wars_droid_BB_8_ (5 of 5)

Základom konštrukcie droida sú dve časti. Guľa s priemerom 7,3 cm a malá hlavička, ktorá sa k telu prichytí pomocou magnetu. Droid pochádza z dielne populárnej spoločnosti Sphero, ktorá už má skúsenosti s inteligentnými hračkami. Základná guľa teda vznikla z predlohy známej Sphero gule (na obrázku dole), no je ďalej vylepšená. Pohybuje sa totiž vďaka dômyselnému mechanizmu vo svojom vnútri (venujeme sa tomu v samostatnom článku). Ukrýva v sebe akcelerometer, gyroskop a systém pohybujúci sa na gumených kolieskach. Nachádza sa tu i magnet – a práve ten sa postará o priliehanie hlavy k telu.

Star_wars_droid_BB_8_ (3 of 3)-2

Star_wars_droid_BB_8_ (1 of 5)

Guľa je perfektne okrúhla a vyleštená, neobsahuje žiadne otvory a hlavička sa preto po nej bezproblémovo kĺže pomocou koliesok. Tu však vznikajú dva menšie problémy. Po prvé, pri silnejších nárazoch do nábytku či iných prekážok hlava zvykne odpadnúť, nakoľko sila magnetu je predsa len trochu obmedzená. Po druhé, miniatúrne kolieska, ktoré „behajú“ po guli, sú poriadnym zberačom špiny. Ak sa aj dron pohybuje po čistejšom povrchu, stále vzniká malý nános zo spodnej strany hlavičky, ktorý sa v skutočnosti nedá ľahko očistiť. Nepovažujeme to za veľký nedostatok, no špina je skrátka špina.

Star_wars_droid_BB_8_ (2 of 5)

Konštrukcia droida je však poriadne odolná, niekoľkokrát v plnej rýchlosti narzil do dverí, občas spadol z menších výšok – a nič sa mu nestalo. Rozhodne ale nie je nerozbitný, takže neodporúčame hrať sa s ním pri schodoch, na balkóne alebo na stole. Dron má mať svoje miesto na podlahe.

Aplikácia a ovládanie BB-8

Aby ste drona mohli plnohodnotne využívať, potrebujete ho spárovať s mobilnou aplikáciou. Sám, bez pomoci smartfónu sa totiž hýbať nevie. Dokáže len pár pohybov hlavy počas nabíjania v bezdrôtovej kolíske. Vtedy pôsobí, ako by bol v strehu, či hľadal svojho majiteľa. Musíme sa priznať, že bolo veľmi milé sledovať drona aj počas tejto činnosti. Pôsobil ako živá, autonómna vec. Keď sa však na to dostatočne vynadívate, potrebujete už od hračky za minimálne 160 eur niečo viac, však. Vtedy nastupuje na rad aplikácia. Stiahnite si ju zdarma z obchodu Google Play. Ide o dedikovanú appku špeciálne tomuto dronovi. Spustíte ju a tá vás sama vyzve, aby ste smartfón namierili v tesnej blízkosti na drona. Po pár sekundách dôjde vďaka Bluetooth komunikácii k nadviazaniu kontaktu a dronik je tak po rozsah Bluetooth vo vašej moci.

Verzia: 1.3
Aktuálna cena: Zdarma
Verzia: 1.3
Aktuálna cena: Zdarma

Treba povedať, že všetko nám prebehlo vždy hladko, smartfón nemal nikdy problém nájsť drona a komunikovať s ním. Samotná aplikácia je celkom bohatá na nápady. Základnou funkcionalitou je klasické rolovanie, teda pohyb drona tam, kam ho otočíte a pošlete. Slúžia na to dva “ovládače. Ikonami napravo si určujete smer jazdy a ikonou vľavo ho pohnete. Zozačiatku je to trochu nemotorné, ale keď pochopíte princíp, dronik sa už správa presne tak, ako chcete. Dron okrem iného vydáva aj žiaru – pri položení na nabíjačku je zozačiatku červený, potom zmodrie. Rovnako bliká namodro aj počas autonómnej obhliadky terénu a pri spárovaní.

Star_wars_droid_BB_8_ (1 of 3)-2

Ďalšou funkcionalitou je nahrávanie správ, ktoré potom hologram odprezentuje. Myšlienka je dobrá, no nahrávku je možné vypočuť a pozrieť si len po namierení smartfónu na vášho BB-8. Len ťažko teda niekomu pošlete holografický odkaz. Princezná Leia by teda vďaka tomu svoj odkaz asi nikomu neodovzdala. Na druhej strane, ide skrátka o zábavku a aplikácia vám ponúka viacero typov odkazov (Stormtrooper, DarthVader, R2D2…), takže kým si to všetko prejdete, celkom sa zabavíte. Svoj odkaz nahráte jednoduchým namierením selfie kamerou na svoju tvár a stlačením ikony nahrávania. Musíme však pochváliť responzivitu – dron či aplikácia ani raz nezaváhali a premietali okamžite to, čo sme nahrali.

Aplikácia tiež umožní dronovi správať sa autonómne. Vyšlete ho na obhliadku a on sa už sám pohybuje po priestore a nachádza v ňom prekážky. V grafe a na mapke si môžete pozrieť, čo presne sa s ním deje, koľko má stupňov, kam sa nakláňa a tiež to, či práve do niečoho narazil. Pohľad z perspektívy samotného drona však neuvidíte, pretože nemá kameru, ktorou by snímal terén. Ak v priestore dron do niečoho narazí, v mapke sa zjaví ikona Stormtroopera, ktorá označuje “nebezpečie” (cítite sa trochu nesvoj, ak išlo o vaše vlastné nohy, pozn. red.).

Čas s vaším dronom viete stráviť aj tak, že mu dávate hlasové povely. Aby sme však uviedli veci na správnu mieru – samotný dron ich nerozoznáva, rozpoznávanie hlasu sa deje pomocou aplikácie. Nahlas teda začnete vetou “OK, BB-8” v angličtine a pokračujete povelom. Podobne ako pri “OK, Google” a hodinkách s Android Wear, dron upriami na vás pozornosť a vykoná rozkaz. Môžete ho poslať na menšiu obchôdzku povelom “Go explore”, alebo sa ho spýtať “What do you think?”. Na to vám odpovedá skrze aplikáciu známymi pípacími citoslovcami. Tiež ho však môžete vystrašiť slovami “Watch out!” alebo “It’s a trap!”, na čo dron reaguje (trochu spomaleným :) únikom do strany.

Náš tip
RECENZIA: Parrot Jumping Sumo – dron, ktorý nelieta

Chýba vám spoločnosť pri pozeraní Hviezdnych vojen? Vyberte z krabičky svojho drona a položte ho vedľa vás. Treba mu však spraviť hniezdočko – položiť ho do nabíjacej kolísky a pripojiť k nabíjačke. Vtedy sa vďaka aplikácii a zvukovým doprovodom v nej dokáže z času načas pohnúť, pokrútiť hlavou a podobne. Najmä pri dramatických scénach!

droid_bb_8_star_wars_14

V nastaveniach si môžete ešte spustiť zvukový doprovod k appke, zvukového sprievodcu pre drona alebo umožniť hlasové povely. Ak ich totiž necháte stále zapnuté, no pritom chcete s dronom robiť niečo iné, často sa automaticky aplikácia prepne do režimu prijímania zvukových povelov.

Droid_BB-8_star_wars_8

Batéria a nabíjanie

Nabíjanie drona sa vykonáva cez bezdrôtovú kolísku, ako sme už párkrát spomenuli. Je to výhodou pre pohyb drona, preotže sa v jeho tele aspoň nemusí nachádzať žiaden otvor, a tým narúšať dokonalo hladké telo. To by mohlo viesť napríklad aj k zmene smeru drona a podobne. Doba nabíjania je niečo menej ako 3 hodiny a vtedy vám vydrží približne hodinu hrania.

Star_wars_droid_BB_8_ (3 of 5)

Záver

Čo dodať k záverečnému hodnoteniu? Intelignetná hračka nie je rozhodne práve najlacnejšia. So smartfónom vám však ponúka prostredníctvom aplikácie veľmi zaujímavú interakciu. Aplikáciu môžeme opísať len a len v dobrom – je premakaná a intuitívna, disponuje dobrými nápadmi. Stále sa to však môže zdať málo, pretože droid BB-8 zrejme nie je hračka, s ktorou sa budete hrať každý deň. Navyše, je to drahý špás na to, aby na ňu len tak padal prach na poličke. Pre všetkých fanúšikov Hviezdnych vojen má však obrovskú pridanú hodnotu. Je dokonalou, i keď menšou kópiou filmovej predlohy a parádne imituje pohyby či zvuky filmového droida. A to môže byť pre nich poriadne príťažlivé. Droid bude teda viacerým z vás určite vŕtať v hlave :) Ako sme spomínali na začiatku, je to skrátka zlatíčko.

Slavcon 2016

Mimochodom, fotografie “Rey” vznikli pred pár dňami na podujatí Slavcon 2016, ktoré sa už tradične koná v rámci Bratislavy a predstavuje prehliadku kostýmov (cosplayov) rôznych fantastických motívov, videohier, filmov a kníh. Za fotografie ďakujeme pánom fotografom, ktorí sa okrem iného špecializujú na cosplaye: Miloš Lacika a Stano Buštor (autor titulnej foto).

Drona si môžete zakúpiť aj v slovenských e-shopoch MP3.sk či AGEM.

Pravidlá diskusie

Portál MojAndroid.sk si vyhradzuje právo zmazať neslušné, rasistické a vulgárne príspevky, ako aj osobné útoky na redakciu, či diskutérov v komentároch pod článkom bez ďalšieho upozornenia. V prípade uverejňovania odkazov na externé stránky, je komentár automaticky preposlaný do redakcie na schválenie.

+